Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Sociální poradna

Sociální dávky pomáhají každému, kdo se ocitne v těžké životní situaci, rodičům se zaopatřením dětí… A odborníci z naší poradny zase pomůžou vyznat se v sociálních dávkách a nejen v nich. Dávky pomoci v hmotné nouzi, nemocenská, porodné, rodičovský příspěvek, důchody… Nevíte, jestli na ně máte nárok? Stačí se zeptat. Můžete také zapátrat v článcích v sekci důchody a dávky, napovědí i kalkulačky. Hodit se můžou i formuláře, žádosti, potvrzení….

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

OSVČ - Mateřská/Rodičovská

Dobrý den, vím, že se podobných dotazů objevuje mnoho, ale nikde jsem nenašla jednoduchou a jasnou odpověď a krom toho, odpovědi zde se někdy liší od informací, které mi poskytla PSSZ apod. Jsem od letošního června OSVČ a zajímá mě nárok na mateřskou/rodičovskou. Na PSSZ jsem dostala informaci, že platit nemocenskou, abych měla nárok na rozumnou mateřskou, se vlastně nevyplatí. Kolik bych tedy musela platit na nemocenské (či jaký bych musela mít vyměřovací základ), abych měla nárok na např. maximální mateřskou? A druhý dotaz je k rodičovské. Pokud nebudu platit nemocenskou, tak jsem se zde dočetla, že mateřskou budu mít automaticky na 4 roky, což nechci. Takže opět, kolik si budu muset platit na nemocenskou, abych si mohla vybrat druh rodičovské? Předem díky za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Podpora v nezaměstnanosti

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 8 měsíců. Když najdu na měsíc práci (výdělek vyšší než 4 500,- Kč) tak v uvedeném měsíci ztrácím nárok na podporu a tento měsíc se mi nezapočítává do uvedených 8 měsíců nároku na podporu?

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Sociální poradna

Všechny dotazy

Výše podpory v nezaměstnanosti

Sociální poradna > Ostatní > Výše podpory v nezaměstnanosti

Dobrý den, chci se zeptat na výši podpory v nezaměstnanosti, když budu podávat výpověď z vaznych osobnich důvodu. V srpnu se budu stehovat ke svemu partnerovi se kterým budu vest společnou domácnost. Trvaly pobyt zatim menit nebudu, protože v zari mame svatbu takze zmenim prijmeni a adresu najednou v zari. Vypoved budu podavat z duvodu stehovani, snatku. Nema vyznam do zamestnani dojizdet, protoze misto pobytu je od nynejsiho zamestnani cca 100km daleko. Dekuji.

Celý příspěvek a Odpověd

Nárok na mateřskou dovolenou

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Nárok na mateřskou dovolenou

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na MD. Pracuji sezónně v zahraničí cca 5 let, takže pojištění za mě bylo odváděno. Jsem ve 4. měsíci těhotenství a chci dát v zaměstnání výpověď, z důvodu návratu do ČR, kde už zůstaneme. Ale nevím jak bych měla postupovat v ČR, jestli se přihlásit na úřad práce, abych tím pádem nepřišla o nárok na MD. Předem děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Stanovení výše životního minima.

Sociální poradna > Ostatní > Stanovení výše životního minima.

Dobrý den. vím, že hranice živ. minima se odvíjí od věku dítěte. Do 6 let ...a od 6. let. V měsíci, kdy oslaví 6 leté narozeniny je dítě z pohledu stanovení hranice živ. min považováno za 6 leté nebo 5 leté?

Celý příspěvek a Odpověd

Těhotenství a úřad práce

Sociální poradna > Ostatní > Těhotenství a úřad práce

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně zaevidováni těhotné na UP.Mám téměř tříletou dceru, která v září nastupuje do školky a poslední rodičovský příspěvek dostanu v červenci. Nyní jsem ve 3. měsíci těhotenství a zajímá mě jestli mě přijmou na úřad práce..ptám se hlavně kvůli zdravotnímu pojištění. Předem děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

dotaz ohl.rodič.příspěvku

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > dotaz ohl.rodič.příspěvku

Dobrý den chtěl bych se zeptat zdali mám nárok na rodičovský příspěvek.Jsem občanem ČR a jsem ve vztahu druh družka s přítelkyní z Thajska která má trvalý pobyt v ČR narodilo se nám miminko v Holandsku kde jsem byl pracovně a jelikož jsem vzal přítelkyni s sebou porodila předčasně mimo území ČR.Nicméně se vracíme zpět domu do Čech a tak mě zajímá zdali máme nárok na zmíněný příspěvek jak dlouho po porodu o něj mohu žádat a jak postupovat děkuji za odpověď Gaet

Celý příspěvek a Odpověd

Příspěvek na péči

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Příspěvek na péči

DOBRÝ DEN MÁM TENTO DOTAZ. JSEM OSOBOU ZTP/P A POBÍRÁM OD R. 2012 PŘÍSPĚVEK NA PÉČI VE 3 STUPNI ZÁVISLOSTI NYNÍ 8900 KČ. BYL JSEM ÚŘADEM PRÁCE VYZVÁN K AKTUALIZACI ADRESY MÉHO SOUČASNÉHO POBYTU. VÝZVĚ JSEM VYHOVĚL A AKTUALIZACI NA PŘÍSLUŠNÉM FORMULÁŘI OSOBNĚ DORUČIL NA ODD. A PRACOVNÍCI DÁVKY PŘÍSPĚVKU NA PÉČI. VÝPLATA ME BYLA POZASTAVENA V DOBĚ KDY JSEM BYL OBESLAN UP VÝZVOU AVŠAK ÚŘEDNICE UVEDLA NEUPLNOU ADRESU TUDÍŽ MĚ NEMOHLA VÝZVA BÝT NIKDY DORUČENÁ AVŠAK DOTAZEM NA UP PROČ MI DÁVKA V DUBNU NEDOŠLA NA BANK. ÚČET HNED ZAČÁTKEM KVĚTNA MI BYLA Předána výzva kde se po mě požaduje aktualizace bydliště tedy kde se v současné době zdržují na jaké adrese. Tuto vyzvu jsem převzal 4.5.2018 a 14.5.2018 jsem osobně na up a příslušné reference donesl formulář s aktualizací mého současného pobytu. Dávka mi však do dnešního data 10.6.2018 za měsíce duben a květen neprisla. Opět jsem se dotazoval proč a bohužel mi značně nevybiravebylo sděleno že mám smůlu že nejdříve bude provedeno u mne šetření o využívání této dávky. Ve výzvě se po mě ale chtělo pouze sdělit aktuální adresu pobytu. Což jsem splnil ihned když jsem se o výzvě dozvěděl. Mám to i v kopii potvrzeno. Můžete mi prosím poradit co mám dělat. Mám na příslušném pracovišti UP velké potíže již léta s pracovníci hmotné nouze která si klidně v mém případě preskrtala razítko podací u jiné žádosti již dříve se slovy že mám smůlu když chci mimořádnou pomoc tehdy podotýkám že mou žádost 2x tehdy ztratili a mimořádnou pomoc ohledně újmy na zdravi jsem diabetiky celiakie atd. Mi po neskutečných anabazich po 6 týdnech a konfliktu vyplatili v částce 1000kc a právě tehdy tato pracovnice preskrtala razítko podání u hmotné nouze živobytí a doplatku na bydlení podáno po třetí říjen 2015 prý za to že mi poskytli 1000 nedostanu dávky od října ale až listopadu napsala tam tehdy datum listopad jako podání tak nyní již povýšil tato paní dělá kontrolou a schvaluje vyplacení dávek hmotné nouze a dopadlo to tak že nejenže mi celá léta neustále dělá problémy ale letos si vymyslela že chce dodat postupně různé podklady až mi zpětně hmotnou nouzi odejmuli. Pak následovalo zastavení příspěvků na péči. Domnívám se že tato pracovnice má i v tomto prsty. Ve čtvrtek jsem si byl podat žádost o mimořádnou pomoc opět z důvodu újmy na zdraví požadoval jsem částku 3400 a tato paní nelenila a osobně sama přišla mi sdělit že na tuto dávku nemám nárok že si musím podat znovu žádosti o živobytí atd. Formulář mi chtěla vracet byla tam se mnou manželka a tak ji řekla že žádný vrácení ať laskavě potvrdí převzetí a dělá jak mysli. Paní ji vzteky řekla že mě obešle že opět musí i v případě této mimořádně pomocí proběhnout místní šetření a další nesmysly. Můžete mě prosím poradit jak a kam se mám obrátit. Vedoucí tohoto úseku je totiž to samé co již zmíněná prácovnice. Mám vlastní zkušenosti. Předem děkuji. Janáček.

Celý příspěvek a Odpověd

Možnost dávky

Sociální poradna > Ostatní > Možnost dávky

Dobrý den, rad bych se zeptal jestli mam možnost nároku na nějakou mimořádnou dávku. Jsem v pracovní neschopnosti a pssz mi zatím nevyplatilo žádnou dávku a oznámily mi ze na to mají 30dni ale do te doby už musím zaplatit nějaké platby, ale v tuto chvíli to budou poplatky aby jsme se nedostal do větších problému ale na život už nic nezbyde. Diky za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

příspěvek na péči

Sociální poradna > Ostatní > příspěvek na péči

Dobrý den, podala jsem žádost o příspěvek na péči na moji maminku(81let).Je podmínkou nároku přiznání na péči, abych měla trvalé bydliště u své maminky, o kterou se chci dále starat. Děkuji na odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Odstupné

Sociální poradna > Ostatní > Odstupné

Dobry den Chci se optat ,kde bych si mohl nechat prepocitat odstupne a kde mi reknou nebo prepocitaji castku ze ktere bylo odstupne spocitano. Dekuji za odpoved

Celý příspěvek a Odpověd

Rodičovský příspěvek OSVČ

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > Rodičovský příspěvek OSVČ

Dobrý den, jsem OSVČ a přepřiplácena jsem si na zdravotní pojištění. Tedy nemám nárok na mateřskou. Kdy mám žádat o rodičovský příspěvek a kde? Mohu si zvolit dobu čerpání? Někde jsem se dočetla že v mém případě spadám rovnou do nejpomalejší skupiny čerpání což jsou 4 roky. Je to pravda? Děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK