Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Sociální poradna

Sociální dávky pomáhají každému, kdo se ocitne v těžké životní situaci, rodičům se zaopatřením dětí… A odborníci z naší poradny zase pomůžou vyznat se v sociálních dávkách a nejen v nich. Dávky pomoci v hmotné nouzi, nemocenská, porodné, rodičovský příspěvek, důchody… Nevíte, jestli na ně máte nárok? Stačí se zeptat. Můžete také zapátrat v článcích v sekci důchody a dávky, napovědí i kalkulačky. Hodit se můžou i formuláře, žádosti, potvrzení….

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

OSVČ - Mateřská/Rodičovská

Dobrý den, vím, že se podobných dotazů objevuje mnoho, ale nikde jsem nenašla jednoduchou a jasnou odpověď a krom toho, odpovědi zde se někdy liší od informací, které mi poskytla PSSZ apod. Jsem od letošního června OSVČ a zajímá mě nárok na mateřskou/rodičovskou. Na PSSZ jsem dostala informaci, že platit nemocenskou, abych měla nárok na rozumnou mateřskou, se vlastně nevyplatí. Kolik bych tedy musela platit na nemocenské (či jaký bych musela mít vyměřovací základ), abych měla nárok na např. maximální mateřskou? A druhý dotaz je k rodičovské. Pokud nebudu platit nemocenskou, tak jsem se zde dočetla, že mateřskou budu mít automaticky na 4 roky, což nechci. Takže opět, kolik si budu muset platit na nemocenskou, abych si mohla vybrat druh rodičovské? Předem díky za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Podpora v nezaměstnanosti

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 8 měsíců. Když najdu na měsíc práci (výdělek vyšší než 4 500,- Kč) tak v uvedeném měsíci ztrácím nárok na podporu a tento měsíc se mi nezapočítává do uvedených 8 měsíců nároku na podporu?

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Sociální poradna

Všechny dotazy

Jaké formuláře a kamtak poslat

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > Jaké formuláře a kamtak poslat

Dobrý den, chci se zeptat jake formuláře a dokumenty potřebují k vyřízení RP...jsem na neschopence v ochranne lhůtě do konce sestinedeli jelikoz jsem nemela nárok na PPM, jake tiskopisy a kam poslat? Musím ještě něco posilat zaměstnavateli na potvrzeni? S otcem dítěte spolu nejsme, proto nebudu RP vyřizovat na něj. Děkuji za informace. S pozdravem Michaela

Celý příspěvek a Odpověd

Dávky pomoci v hmotné nouzi

Sociální poradna > Ostatní > Dávky pomoci v hmotné nouzi

Dobrý den, jsem studentkou VŠ a hodlám studium ukončit a pokračovat v něm na jiné škole, ale až od nového školního roku. Žiji ve společné domácnosti s matkou, která pracuje na smlouvu DPČ a pobírá dávky hmotné nouze: příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, ve kterých jsem s ní posuzována. Mým plánem je po ukončení studia následně zajít na ÚP zaevidovat se a pracovat, alespoň brigádně. Můj dotaz je co vše bude sociální pracovnice hmotné nouze požadovat pokud získám brigádu (zda bude chtít smlouvu?) a jak nás bude posuzovat ?? Předem děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Hmotná nouze na bydlení-r.2018

Sociální poradna > Ostatní > Hmotná nouze na bydlení-r.2018

Dobrý večer. Bydlím na ubytovni,sama-v Brně. jsem evidovaná na ÚP a pobírám soc.dávky hmotné nouze-na bydlení Ke dni 1.1.2018 se výše nájemnýho zvýšila a platím 7 843,-Kč. Chtěla by jsem se zeptat:zvýšili se dávky-kolik je příspěvek-hmotné nouze na bydlení za r.2018? Předem děkuji S pozdravem Renata

Celý příspěvek a Odpověd

Mám právo na odebíraní mateřské?

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Mám právo na odebíraní mateřské?

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně mateřské. Natoupila jsem 30.8.2017 na HPP do zaměstnání jako recepční ve fitness centru a chtěla bych otěhotnět. Můžu se zeptat, zda bych pobírala mateřskou, pokud by se mi v bližší době podařilo otěhotnět? Před tímto zaměstnání jsem byla studentkou a pracovala pouze brigádně na dohody. Děkuji za odpověď. Lucie D.

Celý příspěvek a Odpověd

Sociální dávky

Sociální poradna > Ostatní > Sociální dávky

Dobrý den, mám dotaz ohledně své matky. Žije ve společné domácnosti s přítelem v jeho bytě, považováni jsou jako druh a družka. Oba jsou dlouhodobě nezaměstnaní. Matka nedostává na své jméno žádný příjem, životní minimum dostává její přítel i za ní na složenku psanou na jeho jméno, příspěvek na bydlení taktéž. Jak to, že ona nemá nárok na vlastní příjem z úřadu sociálního zabezpečení? Děkuji za odpověď. Kateřina Urbanová.

Celý příspěvek a Odpověd

Nezaopatřené dítě

Sociální poradna > Ostatní > Nezaopatřené dítě

Dobrý den , chtěla bych se zeptat jaké má možnosti nebo o jakou pomoc může požádat dítě které vyjde v den zletilosti ze školského zařízení.

Celý příspěvek a Odpověd

Sociální a zdravotní pojištění

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > Sociální a zdravotní pojištění

Dobrý den, jsem nezaměstnaná a v současné době na rodičovské dovolené, při které pobírám rodičovský příspěvek do 2 let věku dítěte. Chci se zeptat, jestli i po uplynutí doby, po kterou pobírám rodičovský příspěvek (tedy po dosažení 2 let u mého dítěte), za mě bude stát platit sociální a zdravotní pojištění do doby ukončení rodičovské dovolené? - Jestli se platba sociálního a zdravotního pojištění státu vztahuje k době výplaty rodičovského příspěvku nebo k době rodičovské dovolené? Děkuji. K.

Celý příspěvek a Odpověd

Podpora v nezaměstnanosti

Sociální poradna > Ostatní > Podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den, rád bych vás poprosil o radu: pracuji v jedné firmě na smlouvu na dobu určitou, která na konci tohoto roku vyprší a nebude prodloužena. Dostal jsem ale nabídku pracovat ještě v lednu 2018 na DPČ na poloviční úvazek u té samé firmy. Pokud bych se pak evidoval na UP a žádal o podporu, z čeho by byla počítána? 1. Pouze z lednového polovičního DPČ úvazku? 2. Z lednového DPČ úvazku+předchozích dvou měsíců? 3. Z rozhodného období říjen-prosinec 2017? Děkuji velmi předem za informaci, s pozdravem, Strnad M.

Celý příspěvek a Odpověd

pestounska pece

Sociální poradna > Ostatní > pestounska pece

Dobry den,chtela bych se zeptat. Mam dceru ktera je soudne sverena do pece babicky a dostala jsem navrh zda-li bych neouhlasila s pestounskou peci,ale ja jsem si ji chtela casem opet vzit k sobe. Muzu se zeptat byla by casem moznost si ji opet vzit a nebo pestounskou peci stratim veskere sance? Prijde mi ze je to stejne jakobych se ji uplne vzdala coz opravdu nechci.Dekuji za odpoved

Celý příspěvek a Odpověd

2 zaměstnání

Sociální poradna > Mateřská dovolená > 2 zaměstnání

Dobrý den, chtěla bych se zeptat budu nastupovat na mateřskou, ale mám problém 1.4.2016 - 28.2.2017 jsem pracovala v jednom zaměstnání a hned 1.3.2017 jsem nastoupila do druhého s tim, ze v květnu 2017 jsem otěhotněla a ke konci června jsem pod tlakem podepsala dohodu o ukončení pracovního poměru. Od 3.7. Jsem na nemocenské a teď bych měla nastupovat na mateřskou 8 týdnů před porodem. Jak se mateřská vypočte když rok mám dopracovaný ve dvou zaměstnani? Či jestli mám posílat s papírem na mateřskou i započtení list z bývalého zaměstnání? Dekuji předem za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK