Poradna - Sociální poradna

Sociální dávky pomáhají každému, kdo se ocitne v těžké životní situaci, rodičům se zaopatřením dětí… A odborníci z naší poradny zase pomůžou vyznat se v sociálních dávkách a nejen v nich. Dávky pomoci v hmotné nouzi, nemocenská, porodné, rodičovský příspěvek, důchody… Nevíte, jestli na ně máte nárok? Stačí se zeptat. Můžete také zapátrat v článcích v sekci důchody a dávky, napovědí i kalkulačky. Hodit se můžou i formuláře, žádosti, potvrzení….

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

OSVČ - Mateřská/Rodičovská

Dobrý den, vím, že se podobných dotazů objevuje mnoho, ale nikde jsem nenašla jednoduchou a jasnou odpověď a krom toho, odpovědi zde se někdy liší od informací, které mi poskytla PSSZ apod. Jsem od letošního června OSVČ a zajímá mě nárok na mateřskou/rodičovskou. Na PSSZ jsem dostala informaci, že platit nemocenskou, abych měla nárok na rozumnou mateřskou, se vlastně nevyplatí. Kolik bych tedy musela platit na nemocenské (či jaký bych musela mít vyměřovací základ), abych měla nárok na např. maximální mateřskou? A druhý dotaz je k rodičovské. Pokud nebudu platit nemocenskou, tak jsem se zde dočetla, že mateřskou budu mít automaticky na 4 roky, což nechci. Takže opět, kolik si budu muset platit na nemocenskou, abych si mohla vybrat druh rodičovské? Předem díky za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Podpora v nezaměstnanosti

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 8 měsíců. Když najdu na měsíc práci (výdělek vyšší než 4 500,- Kč) tak v uvedeném měsíci ztrácím nárok na podporu a tento měsíc se mi nezapočítává do uvedených 8 měsíců nároku na podporu?

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Sociální poradna

Všechny dotazy

neschopenka po ukončení prac. poměru

Sociální poradna > Ostatní > neschopenka po ukončení prac. poměru

Dobrý den, byla mi dána v listopadu výpověď, podepsala jsem bohužel zaměstnavateli dohodu, a teď na konci ledna 2020 mi oficiálně končí smlouva. Nyní nastupuji s úrazem ještě v lednu 2020 na neschopenku u obvodního lékaře. Nikde jsem se nedočetla jak to je další měsíc, zda se tam stále píše již bývalý zaměstnavatel a dokumenty mu chodí? Zjistila jsem, že jsem těhotná takže dále se chci zeptat pokud mě pošle např. v únoru 2020 gynekolog na rizikové těhotenství, musí se původní neschopenka od obvodního lékaře ukončit? Případně jaký to bude mít vliv, když už vlastně nemám zaměstnání? Nebo lze, že by si ji převzal volně pod sebe gynekolog? A kam se to posílá když již nemám zaměstanavatele? Snad je můj dotaz trochu srozumitelný, nikde jsem nenašla uspokojující odpovědi. Moc děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Doplatek na bydlení

Sociální poradna > Ostatní > Doplatek na bydlení

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda máme s rodinou nárok na pomoc v případě, že nyní v lednu musíme zaplatit roční vyúčtování vody a odpady, což dohromady činí 15000 korun. Já byl 16 měsíců nemocen, nyní na úřadu práce. Do nového zaměstnání nastupuji od února. Nikdy jsme nebrali ani přídavky na děti, jelikož jsem měl nadstandardní příjmy. Manželka je na rodičovské dovolené, celkový příjem rodiny je nyní 14500 korun.Což činí má podpora, rodičovská, přídavky a příspěvek na bydlení. Pokud zaplatíme roční vyúčtování, nezbyde nic. Poradíte, prosím, jak překlenout zhruba měsíc a půl do první výplaty? Děkuji Miroslav

Celý příspěvek a Odpověd

lístek na peníze

Sociální poradna > Ostatní > lístek na peníze

Dobrý den, od 27.10.2019 jsem na nemocenské.Pracovní poměr byl sjednán na dobu určitou s datem 1.11.2018.Smlouva nebyla prodloužena.Prosím o informaci, jak postupovat s tzv."lístkem na peníze", kam ho poslat - zda na příslušnou OSSZ, nebo se musím přihlásit na ÚP s tou neschopenkou,budu dostávat nějakou nemocenskou, když nejsem zaměstnaná? Nemoc stále pokračuje.Děkuji mockrát za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

lístek na peníze

Sociální poradna > Ostatní > lístek na peníze

Dobrý den, od 27.10.2019 jsem na nemocenské.Pracovní poměr byl sjednán na dobu určitou s datem 1.11.2018.Smlouva nebyla prodloužena.Prosím o informaci, jak postupovat s tzv."lístkem na peníze", kam ho poslat - zda na příslušnou OSSZ, nebo se musím přihlásit na ÚP s tou neschopenkou,budu dostávat nějakou nemocenskou, když nejsem zaměstnaná? Nemoc stále pokračuje.Děkuji mockrát za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Socialni davky

Sociální poradna > Ostatní > Socialni davky

Dobrý den,chtela jsem se zeptat na dotaz pro mamku,je bez práce,bere nejake sociální dávky,najem, který činí 6600,elektrina 780kc.Bere prispevek na bydlení ve vysi 5518,doplatek na bydlení 998,to je vse co pobírá, plus ještě stravenky v hodnote cca 1200.Kdyz si to spočítáte,chybi ji cca na dopláceni nájmu priblizne 700kc.Ma mamka narok ještě na neco?kde ti lidi na maji brat?Vim,ze nejlepší způsob je zaměstnání,ale ted je dotaz mířen na tohle.Dekuji moc za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Dotaz na možnosti dávky v hmotné nouzi..

Sociální poradna > Ostatní > Dotaz na možnosti dávky v hmotné nouzi..

Dobrý den,mám kamaráda který je už v důchodu (ten má 8000) nájem má 6000 a za léky vydá měsíčně cca 700, to znamená že má na celý měsíc 1300 na jídlo a vše ostatní mohl by mi někdo poradit o jakou dávku by mohl požádat do nedávna si chodil pro chleba do Naděje jenže tam to už zrušili.. dekuji

Celý příspěvek a Odpověd

Doplatek na bydlení

Sociální poradna > Ostatní > Doplatek na bydlení

Dobrý den, chci se zeptat, zda mám nárok na doplatek na bydlení, když mám podnájemní smlouvu.?

Celý příspěvek a Odpověd

zvysna RD pro novorozence_listopad 2019

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > zvysna RD pro novorozence_listopad 2019

Dobry den, z definice naroku na zvysenou RD od 2020 na 300 tis. Kc mi stale vypadava novorozenec narozeny v listopadu/prosinci 2019. Od zari 2019 pobiram penezitou pomoc v materstvi, narok na rodicovsky prispevek mi vznikne az v dubnu 2020 (tj. k 1.1.2020 ani aktivne nepobiram RD, ani se dite nenarodi po 1.1.2020). Je mozne ze by takoveto pripady propadly sitem a stele na ne platila stara vyse RD 220 tis.Kc??Dekuju za Vas nazor.

Celý příspěvek a Odpověd

Třetí mateřská dovolená

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Třetí mateřská dovolená

Dobrý den, tři a půl roku jsem pracovala v jedné firmě, když jsem otěhotněla, tak jsem přešla na mateřskou dovolenou (v roce 2016). Po roce a půl jsem otěhotněla po druhé a tak jsem po dvou letech přecházela z rodičovské dovolené zase na mateřskou dovolenou a do práce jsem nesla znovu žádost o poskytnutí rodičovské dovolené (v roce 2018). Teď jsem opět těhotná a tak bych měla přejít z rodičovské dovolené na mateřskou dovolenou (v roce 2020), ovšem známá mi oznámila, že tentokrát už nemám na mateřskou nárok a že přejdu rovnou na novou rodičovskou dovolenou. V životě jsem o tom neslyšela a tak bych se ráda zeptala, co je na tom pravdy? A pokud budu přecházet normálně znovu na mateřskou dovolenou, bude výše mateřské znovu vypočítána z platu, který jsem pobírala před první mateřskou dovolenou? A poslední otázka, mám znovu nosit do práce papír s žádostí o poskytnutí rodičovské dovolené? Nebo už mi tři roky místo drželi, takže teď už je to nezajímá? Mockrát Vám předem děkuji za odpověď a přeji Vám krásný zbytek dne. Na shledanou

Celý příspěvek a Odpověd

rodičák

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > rodičák

Dobrý den, jsem na rodičáku s dvouletou dcerou. Zaměstnavatel umožňuje být s dítětem doma pouze do dovršení tří let. Problém mám v tom, že dceru mě do školky vezmou ale až od září což je až čtvrt roku po skončení doby kterou toleruje zaměstnavatel. Jak si lze v takovémto případě prodloužit rodičák než mě vezmou dceru ve školce? Údajně lze mít rodičák do čtyř let věku dítěte, ale zaměstnavatel umožní jen tři roky. První den po tom co tedy budou dceři tři roky budu muset na úřad práce a budu vedená jako nezaměstnaná. Jak mám tedy postupovat? Pokud budu na úřadu práce, skončí čerpání rodičáku? Průběžně se ptám na předčasné umístění dítěte do školky, ale všude je odpověď až od září. Dceru mě nemá kdo hlídat. Předem děkuji za radu a za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Stránka 1/874

Předchozí

1

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Nemocenská 2020. Spočítejte si, kolik dostanete

Nemocenská 2020. Spočítejte si, kolik dostanete

Náhradu mzdy i nemocenskou vám spočítá naše kalkulačka. A máme i aktuální přehled pravidel....více

Stát vyčistí obchodní rejstřík. Zaměří se na firmy bez výkazů

Stát vyčistí obchodní rejstřík. Zaměří se na firmy bez výkazů

Zpřísnění míří hlavně proti neaktivním společnostem, které existují jenom formálně.

Modrá pyramida rozšíří představenstvo

Modrá pyramida rozšíří představenstvo

Modrá pyramida promění od začátku března 2020 představenstvo, původní tříčlenné se rozšíří...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.