Poradna - Sociální poradna

Sociální dávky pomáhají každému, kdo se ocitne v těžké životní situaci, rodičům se zaopatřením dětí… A odborníci z naší poradny zase pomůžou vyznat se v sociálních dávkách a nejen v nich. Dávky pomoci v hmotné nouzi, nemocenská, porodné, rodičovský příspěvek, důchody… Nevíte, jestli na ně máte nárok? Stačí se zeptat. Můžete také zapátrat v článcích v sekci důchody a dávky, napovědí i kalkulačky. Hodit se můžou i formuláře, žádosti, potvrzení….

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

OSVČ - Mateřská/Rodičovská

Dobrý den, vím, že se podobných dotazů objevuje mnoho, ale nikde jsem nenašla jednoduchou a jasnou odpověď a krom toho, odpovědi zde se někdy liší od informací, které mi poskytla PSSZ apod. Jsem od letošního června OSVČ a zajímá mě nárok na mateřskou/rodičovskou. Na PSSZ jsem dostala informaci, že platit nemocenskou, abych měla nárok na rozumnou mateřskou, se vlastně nevyplatí. Kolik bych tedy musela platit na nemocenské (či jaký bych musela mít vyměřovací základ), abych měla nárok na např. maximální mateřskou? A druhý dotaz je k rodičovské. Pokud nebudu platit nemocenskou, tak jsem se zde dočetla, že mateřskou budu mít automaticky na 4 roky, což nechci. Takže opět, kolik si budu muset platit na nemocenskou, abych si mohla vybrat druh rodičovské? Předem díky za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Podpora v nezaměstnanosti

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 8 měsíců. Když najdu na měsíc práci (výdělek vyšší než 4 500,- Kč) tak v uvedeném měsíci ztrácím nárok na podporu a tento měsíc se mi nezapočítává do uvedených 8 měsíců nároku na podporu?

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Sociální poradna

Všechny dotazy

VÝPOČET MATEŘSKÉ PŘECHOD Z OSVČ DO PRÁCE

Sociální poradna > Mateřská dovolená > VÝPOČET MATEŘSKÉ PŘECHOD Z OSVČ DO PRÁCE

Dobrý den, chci se zeptat z čeho a jak se bude vypočítávat výše mateřské? Když jsem do konce roku 2020 byla osvč a účastnila jsem se na dobrovolném nemocenském pojištění a od 1.1.2021 jsem zaměstnána na hlavní pracovní poměr se smlouvou na 1 rok. Termín porodu září 2021.

Celý příspěvek a Odpověd

MD - studentka, práce na zkrácený úvazek

Sociální poradna > Mateřská dovolená > MD - studentka, práce na zkrácený úvazek

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak se bude počítat MD v mém případě. Vím, že nárok na MD mám, pracuji při studiu již několik let. Nevím ale, kolik zhruba by měla MD být. Jsem učitelka, na MD nastupuji od 1.3. 2021 (od září plný úvazek, 6 měsíců, cca 25 000 čistého), v předchozích 6 měsících jsem ale ve svých 26 letech pracovala pouze dva dny v týdnu z důvodu studia VŠ, tudíž cca 14 000 čistého). Jak se mi tedy MD bude počítat? Nerozumím přesně tomu, co znamená denní vyměřovací základ. Bude se mi MD počítat pouze z odpracovaných dnů? Předem děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Nárok na PPm

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Nárok na PPm

Dobrý den, Od května 2019 jsem pobírala PPM a pracovní poměr mi skončil 31.7.2019 poté jsem začala pobírat RD v prosinci 2019 pokud bych tento rok otěhotněla nemám nárok na PPM že? Pokud ne jak mám v takovém případě postupovat? Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Dotaz - Nárok na PPM

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Dotaz - Nárok na PPM

Dobrý den, ráda bych se zeptala na mateřskou dovolenou. Jsem od června 2020 zaměstnaná na poloviční úvazek - 4h denně na dobu určitou (nová práce po rodičovské dovolené) + mám u stejné firmy ještě DOPP. Rodičovský příspěvek na první dítě jsem pobírala až do listopadu 2020, kdy mi už úplně zanikl. Nyní jsem opět těhotná, takže jsme se se zaměstnavatelem dohodli na 3/4 úvazek (6h denně, smlouvu mi upravili na dobu neurčitou), který mám od prosince 2020. Není mi dobře, hodně se trápím, proto mi lékař navrhnul, abych šla na neschopenku. Z čeho se mi tedy bude vypočítávat mateřská, pokud bych šla například od února či března na neschopenku? Budu mít na mateřskou vůbec nárok? (pokud to je podstatné - první dítě jsem měla v roce 2017, poté jsem změnila zaměstnavatele, kde jsem od června 2020, jak jsem uvedla. V době narození druhého dítěte už bude mít první dítě 4 roky a jeden měsíc). Děkuji za odpověď a přeji krásný den, Petra

Celý příspěvek a Odpověd

MATEŘSKÁ 2. DÍTĚ

Sociální poradna > Mateřská dovolená > MATEŘSKÁ 2. DÍTĚ

Dobrý den, jsem OSVČ a platím si dobrovolné nemocenské pojištění dostatečně dlouhou dobu. Jsem těhotná a mám nárok na PPM a následně budu pobírat rodičovký příspěvek. Po dobu rodičovské dovolené nemám v plánu pracovat. Chci se zeptat, zda je lepší živnost zrušit, nebo jen přerušit, a zda je možné si platit nadále nemocenské pojištění po dobu rodičovské, aniž bych platila důchodové pojištění? Chci jen zjistit, zda je nějaká možnost získat následně PPM na druhé dítě, tak aby se to finančně vyplatilo. Děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

nárok na rodičovský příspěvek

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > nárok na rodičovský příspěvek

Dobrý den, v březnu se mi narodí syn (první dítě). Trvalé bydliště mám v ČR, ale většinu času přebývám v Itálii s mým italským manaželem. Zde v Itálii bude mít trvalý pobyt i můj syn. Jsem osvč registrovaná v ČR, od roku 2007 si platím zdravotní a sociální poj. v ČR. Můj manžel je Ital. Mám nárok na rodičovský příspěvek? V Itálii nehodláme pobírat jiné dávky

Celý příspěvek a Odpověd

zpětna podpora

Sociální poradna > Ostatní > zpětna podpora

Dobrý den. dne 19.11.2020jsem dal do schranky na UP dotaznik kterej se vyplnil a cca za měsíc mi došlo že se mám dostavitna UP a tam mě pracovnik jen zaevidovala dal midalší termin na 18.1.2021a zde jsem se ho zeptal jak to je s penězy a on mi řekl že nemam nárok až ode dnška a to proto že jsem nevyplnil ještě jeden formulař ale já o ničem ani nevěděl a hlavně on mě ani neupozornil na to a ja jsem bez financi jak docílim zpětnou podporu a nebonějaké finance děkuji za Vaší odpověd

Celý příspěvek a Odpověd

Přídavek na dítě

Sociální poradna > Ostatní > Přídavek na dítě

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda máme nárok na přídavek na dítě.Manžel je normálně zaměstnaný jako řidič,čistý měsíční výdělek má 18.400 až 19.600.Já jsem v domácnosti (manželka) a nemám vůbec žádný příjem.Máme jednoho syna, v prosinci měl 18.let a je student. V domácnosti s námi už nikdo jiný nežije.O přídavek na dítě jsme se už 14 let ani nepokoušeli.V domácnosti jsem cca 7 let bez příjmu. Máme nárok na přídavek na dítě počas studia syna? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Rodičovský příspěvek OSVČ

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > Rodičovský příspěvek OSVČ

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné čerpat rodičovský příspěvek od otce který je OSVČ. Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

PPM po rodičovské

Sociální poradna > Mateřská dovolená > PPM po rodičovské

Dobrý den, momentálně pobírám rodičovský příspěvek a chci se zeptat, jaké jsou možnosti ohledně navazujícího těhotenství. Pracovní smlouva mi zanikla v průběhu prvního těhotenstvík 30.9.19, během kterého jsem byla na neschopence. PPM jsem začala pobírat v únoru 2020. Rodičovský příspěvek mám naplánovaný do srpna 2022. Mám nárok na PPM v případě dalšího těhotenství? Jaké jsou možnosti v momentě, když otěhotním ke konci pobírání rodičovského příspěvku? Případně jak by se situace změnila, kdybych si k první rodičovské přivydělávala? Snad jsou dotazy srozumitelné. Předem děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Stránka 1/887

Předchozí

1

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Na úřad online. Bankovní identitu už použilo přes 1,1 milionu lidí

Na úřad online. Bankovní identitu už použilo přes 1,1 milionu lidí

Službu BankID, tedy digitální prokazování totožnosti přes bankovní identitu, využilo v...více

Důchody stoupnou i potřetí. Spočítejte si, kolik dostanete

Důchody stoupnou i potřetí. Spočítejte si, kolik dostanete

Vláda definitivně schválila další zvýšení důchodů. Po pravidelné novoroční valorizaci...více

Jste inflační smolař, nebo šťastlivec? Rozdíly jsou nejvyšší v historii

Jste inflační smolař, nebo šťastlivec? Rozdíly jsou nejvyšší v historii

Pro někoho je výrazně pod 10 %, jiný si připlácí přes 30 %. Inflace postihuje každého...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.