Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Sociální poradna

Sociální dávky pomáhají každému, kdo se ocitne v těžké životní situaci, rodičům se zaopatřením dětí… A odborníci z naší poradny zase pomůžou vyznat se v sociálních dávkách a nejen v nich. Dávky pomoci v hmotné nouzi, nemocenská, porodné, rodičovský příspěvek, důchody… Nevíte, jestli na ně máte nárok? Stačí se zeptat. Můžete také zapátrat v článcích v sekci důchody a dávky, napovědí i kalkulačky. Hodit se můžou i formuláře, žádosti, potvrzení….

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Podpora v nezaměstnanosti

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 8 měsíců. Když najdu na měsíc práci (výdělek vyšší než 4 500,- Kč) tak v uvedeném měsíci ztrácím nárok na podporu a tento měsíc se mi nezapočítává do uvedených 8 měsíců nároku na podporu?

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Úřad práce a cesta do zahraničí

Dobrý den, prosím o radu, minulý měsíc jem dostal od změstnavatele výpověď dohodou pro nadbytečnost s odstupným na 5měsíců. Za měsíc chci na půl roku odcestovat do zahraničí za rodinou, ale po příjezdu nevím jak rychle seženu novou práci. Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti i když se na půl roku odhlásím z úřadu práce abych nemusel dojíždět na pravidelné schůzky? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Sociální poradna

Všechny dotazy

Rodičovský příspěvek

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > Rodičovský příspěvek

Dobrý den, v současné době mám v práci smlouvu na dobu určitou - zástup za MD (pravděpodobně skončí v prosinci 2019). V únoru 2018 půjdu na MD. Až mi skončí nárok na PPM, budu mít nárok na pobírání rodičovského příspěvku až do 3 let dítěte? Budu si moct délku sama určit, nebo je délka vázaná na to, kdy mi skončí pracovní smlouva? V rámci organizace se má naše oddělení od 1.1.2018 pozměnit. Z tohoto důvodu budeme ukončovat jednu pracovní smlouvu a nahrazovat jí jinou, která by měla stejnou dobu trvání jako předchozí, ale byla by bez zkušební doby. Řešíme tedy, jestli mám pracovní poměr ukončit k 31.12.2017 nebo pokračovat v rámci nové smlouvy dál. Která varianta by pro následné čerpání PPM a rodičovského příspěvku byla výhodnější? Děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

OSVČ jako vedlejší činnost

Sociální poradna > Mateřská dovolená > OSVČ jako vedlejší činnost

Dobrý den, pracuji jako zaměstnanec na HPP a současně mám živnostenský list jako vedlejší činnost, z které mám roční příjem nižší než 5.000 Kč, nikoho nezaměstnávám, ŽL mám pouze z důvodu zdanění drobného příjmu. Dobrovolné nemocenské pojištění neplatím, ale v rámci zaměstnání platím zákonné zdravotní a sociální pojištění. Z toho, co jsem pročetla, si tím nejsem moc jistá, ale pokud se jedná o ŽL na vedlejší činnost, mám nárok na PPM (mateřskou) a následně RP (rodičovskou) dle hrubé mzdy za poslední rok od zaměstnavatele, se kterým mám HPP? Nějak se nemůžu dočíst, jaký vliv na to mám ŽL, pokud se jedná o vedlejší činnost a platím pouze zákonné pojištění... Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Nárok na dovolenou

Sociální poradna > Ostatní > Nárok na dovolenou

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu, doposud jsem pracovala pod agenturou s pracovní smlouvou na dobu určitou, vždy zhruba na půl roku s tím, že už u agentury pracuji více jak rok a nárok na dovolenou počítali předběžně za celý rok, poslední smlouva měla trvat do konce tohoto kalendářního roku. Nicméně nezmiňovaná firma mi nabídla svoji pracovní smlouvu, jakožto kmenovému zaměstnanci od 31.8.2017. Chápu dobře, že tedy přicházím o dny dovolené, které zbývaly do konce kalendářního roku, nerozumím však skutečnosti, že jsem přišla i o dny dovolené za měsíc srpen, přestože jsem řádně odpracovala všechny směny v tomto měsíci a poslední den měl být dnem mého osobního volna- v závislosti na směnovém modelu. Jak je teda možné, že přestože jsem splnila pracovní podmínky, nevzniká mi nárok na dovolenou. Předem děkuji za odpověď, hezký den. Dudáková

Celý příspěvek a Odpověd

Proplacení dovolené po nemocenské

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Proplacení dovolené po nemocenské

Dobrý den, jsem na nemocenské a 10.10 nastupuji na mateřskou dovolenou. V zaměstnání mi zbývá ještě 12 dní dovolené. Kdy by mi měl zaměstnavatel dovolenou uhradit? Ideálně jsem se dočetla po skončení mateřské, je to tak? A pokud by se tak nestalo a nechtěl mi dovolenou proplatit jak můžu dále postupovat? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Nárok na mateřskou

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Nárok na mateřskou

Dobrý den, jsem od 11.4.2016 nezaměstnaná a od 9.5.2017 jsem v invalidním důchodu 1.stupně. Termín porodu mám 3.3.2018. Mám nárok na mateřskou? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Nárok na hmotnou nouzi ?

Sociální poradna > Ostatní > Nárok na hmotnou nouzi ?

Dobrý den, Jsem na RD a pobíram pouze 7.600,- a v říjnu toho roku mi to budou zkracovat na 3.900,- K RD mám pouze 3.000 od otce dítěte na alimenty. Vše prošlo UP. Jiné peněžité pomoci nepobiram a na příspěvek na bydlení budu mít nárok až někdy v říjnu,kdy teprve mohu žádat. Nájemné platím 10.500 jsem nájemce a tudíž mi nezbývá měsíčně nic. Díky pomoci rodině jsem zatím měla vše potřebné pro dceru,ale teď už mi pomáhat také nemohou. Mám nárok na hmotnou nouzi? Žiji sama s dcerkou a situaci již nezvladam. Děkuji za zodpovězení dotazu. Nikdy jsem o nic takového nezadala a kdyby mne nenutila tíživá situace, nikdy bych ani nežádala.

Celý příspěvek a Odpověd

Narok na matersky a rodicovsky prispevek

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Narok na matersky a rodicovsky prispevek

Dobry den, jsem 21leta divka. Mam uspesne ukoncenou stredni skolu s maturitou a rok jsem byla na vysoke skole, kterou jsem na konci 2.semestru ukoncila. Nyni jsem zjistila, ze jsem otehotnela. Pritel pracuje 2.rokem v rodinne firme, dosud jako zamestnanec, od rijna bude jeden z majitelu firmy a zaroven dal zamestnancem. Jeho prijem se pohybuje kolem 20 000 mesicne. Ja jsem si nikdy neplatila dobrovolne zadne pojisteni, byla jsem vzdy student a tudiz se domnivam, ze nemam na rok na rodicovsky prispevek. Zde jsem se vsak docetla, ze existuje soustavna priprava na budouci povolani v pripade, ze je skola uspesne ukoncena. Nerozumim, zda se to tyka i me, pokud mam uspesne ukoncenou stredni skolu a neuspesne VS. Dale jsem cetla, ze mame narok na dalsi podporu, pokud si pritel zacne platit duchodove pojisteni alespon pul roku pred porodem. Chci se tedy zeptat, jake naroky na davky mi tedy vzniknou? Budu mit narok i na penezitou pomoc v materstvi i na rodicovsky prispevek? Z jake castky se mi vypocita, pokud na HPP nikdy nepracovala? O jake dalsi prispevky si mohu zazadat? Vim, ze je to velmi slozite, snad jsem to popsala pochopitelne. Moc Vam dekuji za Vas cas.

Celý příspěvek a Odpověd

Nastavitelná rodičovská

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > Nastavitelná rodičovská

Dobrý den. Jelikož nemám odpracovaný rok, nebudu mít nárok na mateřskou, ale momentálně jsem kvůli rizikovému těhotenství na nemocenské a paní na sociálce mi řekla, že nemocenskou budu pobírat ještě 2 měsíce po porodu. Je to tak? Dále se chci zeptat, přítel má smlouvu napsanou bohužel na nejnižší plat, 12 200 hrubého. Dá se z tohoto platu rodičovský příspěvek vyměřit na jak dlouhou dobu budu chtít? Známá, která to takto měla, pobírala 9 měsíců 7600 a pak musela na 3 roky pobírat jen 3800. Budu to takto také mít? Rodit budu v prosinci. Mnohokrát děkuji za odpovědi

Celý příspěvek a Odpověd

Doklad o výši čtvrtlet. přjmu a dovolená

Sociální poradna > Ostatní > Doklad o výši čtvrtlet. přjmu a dovolená

Dobrý den, budu podávat žádost o porodné a mám nejasnosti. V rozhodném čtvrtletí jsem pobírala nemocenskou (od března) a budu ji pobírat až do nástupu na mateřskou (říjen). Poslední měsíc mi bude proplacena nevyčerpaná dovolená od zaměstnavatele (Pracovní poměr končí posledního září). Zapisuje se proplacená dovolená do dokladu o výši příjmu? A v případě porodu v listopadu je rozhodným čtvrtletím 3.čtvrtletí (červenec, srpen, září?) Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Zkrácení pracovní doby

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > Zkrácení pracovní doby

Dobrý den, dne 15.10. 2017 mi končí rodičovská dovolená kdy můj syn dovrší věku 3 let. Letošním rokem pracuji 10 let v bance jako osobní bankéř u velké společnosti. Syna jsem od září umístila do školky, která však končí v 16 hodin. Moje pracovní doba je od 9:00 - 17:00. Nemohu si dovolit takto dlouho pracovat protože se samozřejmě musím postarat o syna. Není kdo by mi ho ze školky vyzvedl. Chtěla bych se zeptat je zaměstnavatel povinen mi umožnit zkrácenou pracovní dobu nebo není? Nechci dávat výpověď, ale bohužel nevím co mám dělat. A pokud bych tam měla po takové době skončit ráda bych alespoň odstupné. Můžete mi prosím poradit jak tuto situaci řešit? Nabídli mi práci zpátky ale znamená to pro mě na týden a půl odjet do Prahy na školení a to s malým dítětem nemůžu. Co mám dělat? Moc děkuji za radu.Hlavsová

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK