Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Sociální poradna

Sociální dávky pomáhají každému, kdo se ocitne v těžké životní situaci, rodičům se zaopatřením dětí… A odborníci z naší poradny zase pomůžou vyznat se v sociálních dávkách a nejen v nich. Dávky pomoci v hmotné nouzi, nemocenská, porodné, rodičovský příspěvek, důchody… Nevíte, jestli na ně máte nárok? Stačí se zeptat. Můžete také zapátrat v článcích v sekci důchody a dávky, napovědí i kalkulačky. Hodit se můžou i formuláře, žádosti, potvrzení….

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

OSVČ - Mateřská/Rodičovská

Dobrý den, vím, že se podobných dotazů objevuje mnoho, ale nikde jsem nenašla jednoduchou a jasnou odpověď a krom toho, odpovědi zde se někdy liší od informací, které mi poskytla PSSZ apod. Jsem od letošního června OSVČ a zajímá mě nárok na mateřskou/rodičovskou. Na PSSZ jsem dostala informaci, že platit nemocenskou, abych měla nárok na rozumnou mateřskou, se vlastně nevyplatí. Kolik bych tedy musela platit na nemocenské (či jaký bych musela mít vyměřovací základ), abych měla nárok na např. maximální mateřskou? A druhý dotaz je k rodičovské. Pokud nebudu platit nemocenskou, tak jsem se zde dočetla, že mateřskou budu mít automaticky na 4 roky, což nechci. Takže opět, kolik si budu muset platit na nemocenskou, abych si mohla vybrat druh rodičovské? Předem díky za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Podpora v nezaměstnanosti

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 8 měsíců. Když najdu na měsíc práci (výdělek vyšší než 4 500,- Kč) tak v uvedeném měsíci ztrácím nárok na podporu a tento měsíc se mi nezapočítává do uvedených 8 měsíců nároku na podporu?

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Sociální poradna

Všechny dotazy

Nemocenské pojištění, PPM

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Nemocenské pojištění, PPM

Dobrý den, mám dotaz ohledně PPM. Nastíním situaci - od ledna do listopadu 2017 jsem byla zaměstnaná na HPP. Od prosince 2017 do března 2018 na ÚP. A od dubna 2018 mám OSVČ vedlejší činnost. Nemocenské pojištění si platím od 8. 8. 2018. (Moje blbost, myslela jsem, že to je to zdravotní, až teď mi paní řekla, ze to je něco jiného). Jsem v 6. týdnu těhotenství a datum porodu cca 1. 4. 2018. Nástup na PPM by me čekal někdy v polovině února 2018. Na OSSZ me bylo řečeno ze na PPM nedosáhnou, neboť jsem si neplatila nemocenské pojištění. Ale pokud sečtou práci na HPP za poslední 2 roky, tak je to cca 8 měsíců což je 240 dni a přičtu dobu od 8. 8. 2018 do plánované PPM, tak je to 6 měsíců cca 190 dni, tak mám asi 430 dní účasti na nemocenském pojištění. Těch 180 dni před PPM bych taky měla splnit. Kde je ten problem? Paní na OSSZ me říkala, ze od toho 8.8.2018 nemuzu do 3 měsíců marodit, ze je tam nějaká ochranná lhůta. Tak možná ty 3 měsíce oni nepočítají, ale platit si je platím Nic jiného me nenapadá… Na závěr chci říct, že nemám v plánu okrádat stát,či něco podobného. :-))) spíš tomu jaksi nerozumím a přišlo by mi škoda, kvůli své neinformovanosti přijít zbytecne o nějaké ty peníze navíc. Předem Vám strašně moc děkuji, za veškeré informace nebo poznatky.

Celý příspěvek a Odpověd

nárok a výše MD

Sociální poradna > Mateřská dovolená > nárok a výše MD

Dobrý den, ráda bych se zeptala na jakou výši mateřské dovolené mám nárok. Od 1.2.2018 jsem nastoupila do zaměstnání, před tím jsem byla do 30.1. 2018 na rodičovské dovolené. Teď jsem znovu těhotná a od 7.10. jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Jak se bude výše mateřské počítat?Odpracovala jsem 7 měsíců - z toho dva měsíce letní prázdniny - jsem učitelka. Bude se tedy mateřská vypočítávat z části i z rodičovského příspěvku? Děkuji za odpověď, Alena

Celý příspěvek a Odpověd

OSVC jak si navysit NP

Sociální poradna > Mateřská dovolená > OSVC jak si navysit NP

Dobry den, jsem v 5.mesici tehotenstvi. Jako OSVC si platim nepovinne nemocenske pojisteni uz skoro 2 roky. V roce 2017 jsem hodne cestovala a moje prijmy byli minimalni. NP jsem mohla platit max.156 Kc mesicne. Zjistila jsem, ze v tomto pripade mi nalezi materska ve vysi cca 3000,-mesicne. V roce 2018 jsem vydelavala prumerne 40 000,- hrubeho mesicne. Muzu si navysit NP? Pokud ano, jak mam postupovat? Bude to fungovat, pokud budu navysene NP platit pouze 3 mesice pred odchodem na materskou? Na materskou bych mela odejit 26.12.2018. Predem velice dekuji za odpoved S pozdravem Klara Hajdinova

Celý příspěvek a Odpověd

Přechod z rodičovské na mateřskou

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Přechod z rodičovské na mateřskou

Dobrý den, pobírala jsem rodičovský příspěvek a měla jej pobírat až do srpna 2018. Otěhotněla jsem, termín porodu měla v září 2018 a tím pádem jsem se rozhodla zkrátit si pobírání rodičovského příspěvku, abych vyčerpala celkovou částku 220000 Kč. Na mateřskou jsem nastupovala 25.7.a chtěla tedy pobírat rodičovský příspěvek do 24.7., aby mi to na sebe navazovalo. Na úřadu práce mi bylo řečeno, že v červenci nemohu současně pobírat RP i PPM, a tudíž mi byl ukončen nárok na dávku RP k 30.6.a byly mi vyplaceny zbylé peníze. Teď ale řeším problém, jak je to s placením pojištění atd., když od 1.7.do 24.7. jsem nepobírala žádný příspěvek. Na pojišťovně mi řekli, že si mám vyřídit neplacené volno u zaměstnavatele, zaměstnavatel mi zase řekl, že peníze si mohu vyčerpat klidně dříve, ale na rodičovské mohu být klidně až tři roky. Nevím tedy, jak situaci řešit. Nerada bych, aby mi časem přišla nějaká upomínka, že nemám 24 dnů placeno pojištění. Děkuji za radu.

Celý příspěvek a Odpověd

Zacatek podnikani v ochranne lhute

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Zacatek podnikani v ochranne lhute

Dobry den, chtela bych se zeptat jak se pocita materska, pokud jsem dohodou ukoncila zamestnani a zacala podnikat jako OSVC, ale na materskou nastoupim za mene nez 180 dni od ukonceni zamestnani, tedy v ochranne lhute? Bude se pro vypocet pocitat predchozi zamestnani nebo uz OSVC, poripadne se to nejak kombinuje? Ma na to nejaky vliv jestli si jako OSVC platim dobrovolne nemocenske pojisteni? Moc dekuji.

Celý příspěvek a Odpověd

Oprava údaje k dotazu "Registrace na ÚP"

Sociální poradna > Ostatní > Oprava údaje k dotazu "Registrace na ÚP"

Opravuji údaj v předchozím dotazu "Registrace na ÚP a nemocenské dávky" v textu: jsem registrovaná na ÚP od srpna 2018 má být správný údaj - od srpna 2017..... Děkuji. Kochwasserová Ilona

Celý příspěvek a Odpověd

Výše MS

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Výše MS

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli platí podmínka, výše mateřské stejná jako u předchozího dítěte do čtyř let věku, když jsem v těhotenství dostala výpověď kvůli částečnému zrušení zaměstnavatele a jsem v ochranné době 180 dní. Mateřská je na stejného zaměstnavatele i smlouvu jako předchozí... Nebo tím, že jsem dostala výpověď se to ruší a mateřská se mi počítá jen z cca půl měsíce + dva mesice výpovědní doby, kdy jsem samozřejmě dostávala méně peněz, předtím jsem byla na RD. Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Nárok a výpočet PPM

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Nárok a výpočet PPM

Dobry den, chtela bych se poradit ohledne meho naroku na PPM, a prip. vypoctu vyse PPM. Behem studia VS jsem od 15.11.2017 pracovala na uvazek 0,1 s hrubou mzdou 4300,- (doposud). Studium jsem uspesne ukoncila 24.4.2018. Od 1.7.2018 jsem nastoupila na uvazek 1,0 s hrubou mzdou 34 000,-. Na materskou dovolenou nastoupim 17.12.2018. V dobe nastupu budu zamestnana na obou vyse zminenych pozicich. Dekuji za odpoved.

Celý příspěvek a Odpověd

Nenavazující RD

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > Nenavazující RD

Dobrý den, příští měsíc dočerpám rodičovský příspěvek na 1. potomka. Ted jsem znovu těhotná a druhé dítě se má narodit až v březnu. Zaměstnání nemám a za současné situace ani do práce jít nehodlám (až po skončení druhé RD). Jak mám, prosím, postupovat, když mi na sebe RD nenavazují? Mám se přihlásit na ÚP, abych během těch několika měsíců pobírala alespoň podporu v nezaměstnanosti? Jde to vůbec? Nebo, jaké jiné možnosti mám? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Příspěvek na bydlení

Sociální poradna > Ostatní > Příspěvek na bydlení

Dobry den. Prosím poradit. Dnes jsem na UP chtěla podat žádost o příspěvek na bydlení,který jsem dostávala par let. Žádost mi byla odmítnuta kvůli tomu že nemám české občanství,že platí nový zákon 133/2000 o evidenci občanů a udělaní rodného čísla. Co to znamená? Vím že nárok na PŘÍSPĚVEK, má i cizinec,který je hlášený k trvalému pobytu na území ČR.

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK