Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Sociální poradna

Sociální dávky pomáhají každému, kdo se ocitne v těžké životní situaci, rodičům se zaopatřením dětí… A odborníci z naší poradny zase pomůžou vyznat se v sociálních dávkách a nejen v nich. Dávky pomoci v hmotné nouzi, nemocenská, porodné, rodičovský příspěvek, důchody… Nevíte, jestli na ně máte nárok? Stačí se zeptat. Můžete také zapátrat v článcích v sekci důchody a dávky, napovědí i kalkulačky. Hodit se můžou i formuláře, žádosti, potvrzení….

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

OSVČ - Mateřská/Rodičovská

Dobrý den, vím, že se podobných dotazů objevuje mnoho, ale nikde jsem nenašla jednoduchou a jasnou odpověď a krom toho, odpovědi zde se někdy liší od informací, které mi poskytla PSSZ apod. Jsem od letošního června OSVČ a zajímá mě nárok na mateřskou/rodičovskou. Na PSSZ jsem dostala informaci, že platit nemocenskou, abych měla nárok na rozumnou mateřskou, se vlastně nevyplatí. Kolik bych tedy musela platit na nemocenské (či jaký bych musela mít vyměřovací základ), abych měla nárok na např. maximální mateřskou? A druhý dotaz je k rodičovské. Pokud nebudu platit nemocenskou, tak jsem se zde dočetla, že mateřskou budu mít automaticky na 4 roky, což nechci. Takže opět, kolik si budu muset platit na nemocenskou, abych si mohla vybrat druh rodičovské? Předem díky za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Podpora v nezaměstnanosti

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 8 měsíců. Když najdu na měsíc práci (výdělek vyšší než 4 500,- Kč) tak v uvedeném měsíci ztrácím nárok na podporu a tento měsíc se mi nezapočítává do uvedených 8 měsíců nároku na podporu?

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Sociální poradna

Všechny dotazy

OSVČ a půl úvazek, následná mateřská

Sociální poradna > Mateřská dovolená > OSVČ a půl úvazek, následná mateřská

Dobrý den, podnikám jako hlavní poměr a během následujícího roku, dvou se chystám otěhotnět. Naskytla se mi možnost doplnit zisky z podnikání polovičním úvazkem ve školce-úklid. Výše odměny by byla 6 tis. Brala bych to pouze v případě, že mi tím vznikne nárok na mateřskou v nějaké příjemné výši. Na platbách sociálního a zdravotního pojištění se poloviční úvazek dle účetní neprojeví. Prosím o radu, jak by to v této konkrétní situací s mateřskou bylo. Děkuji, Veronika

Celý příspěvek a Odpověd

Pestounska pece

Sociální poradna > Ostatní > Pestounska pece

Dobry den, 14.06 si prebiram syna meho bratra, protoze se o nej ani bratr, ani jeho druzka starat nemuzou. 13.06 bude diteti 1 rok, prebiram si ho na dobu 36 mesicu, samozrejme ve spolupraci s ospod a pevne verim tomu, ze jen s vecmi, co bude mit v tu chvili na sobe. A chtela jsem se zeptat. Na ospod mi tvrdi, ze jako jeho teta nemam narok na zadne socialni davky, coz je pro me trochu problem. Ne, ze bychom nemeli z ceho zit, prece jen pracuju, ale vite jak to je. Hypoteka, auto a navic maly bude muset do jesli a pod a navic nechapu, proc bychom nemohli nejaky davky pobirat. Chtela jsem se proto zeptat, na co a za jakych okolnosti bychom narok meli. Mockrat dekuji! Stankova Zuzana

Celý příspěvek a Odpověd

Dohoda s klientem o srážkách za dluh

Sociální poradna > Ostatní > Dohoda s klientem o srážkách za dluh

Dobrý den, uživatel chráněného bydlení má možnost od organizace využívat rámcovou smlouvu s T-mobilem na zvýhodněný tarif. Aby se organizace chránila proti neplacení, chce toto podchytit smluvně. Může být toto uvedeno ve smlouvě o sociální službě. Pokud by organizace udělala dohodu zvlášť, může tam mít uvedeno, že si případný dluh strhne z uhrazené částky na bydlení a ta se pak stane dluhem? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Výše rodičovského příspěvku

Sociální poradna > Rodičovská dovolená > Výše rodičovského příspěvku

Dobrý den, mám těhotnou manželku, která je nezaměstnaná, tedy neměla nárok na mateřskou a po porodu přejdeme na rodičovský příspěvěk. Chtěl jsem se zeptat, je možné uplatnit rodičovský příspěvěk na mojí osobu, že by výše rodičovského příspěvku byla vyšší než 7 500 Kč, dá se to tak udělat? Nebo je podmínka být nejdříve na mateřské a pak přejít na rodičovskou? Děkuji za odpověď JCH

Celý příspěvek a Odpověd

Druhá PPM/vypoveď počas RD

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Druhá PPM/vypoveď počas RD

Dobrý deň, Som momentálne na rodičovskej dovolenke, nastavila som si rodičovský príspevok aj rodičovskú dovolenku u zamestnávateľa na 22 mesiacov od 1.7. 2017 do 1.5 2019 (predtým som normálne poberala PPM 28 týždňov). Tento rok mi zrušili pracovné miesto (1.3.2018) - firmu predali a urobili sa organizačné zmeny a prišlo mi domov oznámenie, že pre nadbytečnosť bude pracovný pomer ukončený. Ale stále som na RD, takže predpokladám, že to začne platiť až po nástupe späť do zamestnania. 1. Rozmýšľam nad predĺžením rodičovskej dovolenky na 3 roky dieťaťa. Ak to chápem správne zamestnávateľ by mi mal vyhovieť. Je to tak? 2. Ak by som do 3 rokov prvého dieťať nastúpila na ďalšiu materskú mala by som nárok na rovnakú výšku PPM ako pri prvom dieťati? 3. Vyzerá, že budem mať možnosť privyrobiť si v jednej firme na čiastočný úväzok (20 hodín týždenne). Ak nechcem prísť o dobrú PPM musím teda robiť na DPČ a nie na zkrátený úväzok? Alebo je to jedno a oba sa zaratavajú do PPM? (Ak by som mala nárok na tú vyššiu PPM tak tento menší pracovný úväzok by mi ju o dosť znížil) Niekde som čítala, že ak nastúpim na ďalšiu materskú do 4och rokov mám nárok na tú vyššiu PPM ako pri prvom dieťati, ale musím byť zamestnaná. Ako je to, keď som oznámenie dostala počas tejto RD? Ďakujem

Celý příspěvek a Odpověd

PPM po rodičovské

Sociální poradna > Mateřská dovolená > PPM po rodičovské

Dobrý den, zajímá mě zda budu mít nárok na ppm když jsem na rodičovské dovolené? Tedy za mě zdrav. a soc. pojištění odvádí stát?

Celý příspěvek a Odpověd

Nemocenská

Sociální poradna > Ostatní > Nemocenská

Pěkný den, chtěla jsem se zeptat. Plánuji operaci a pak miminko a chtěla bych mít co největší nemocenskou ( dělám i svátky i víkendy). Tak jsem se chtěla zeptat za kolik měsíců (výplat) zpětně se nemocenská vypočítá? A kdybych nahodou byla na nemocenské a do toho otěhotněla, ovlivní mi to peníze? Moc děkuji za odpovědi

Celý příspěvek a Odpověd

Příspěvěk na bydlení

Sociální poradna > Ostatní > Příspěvěk na bydlení

Dobrý den. S přítelkyní, žijeme v bytě, kde nájem činí 15700 kč, se všemi poplatky a podobně. Jsme studenti, takže převážnou část týdne trávíme ve škole a ve volných chvílích se snažíme přivydělat brigádou. Rád bych se zeptal jestli máme nárok na příspěvek na bydlení? (přítelkyně má v bytě nahlášené trvalé bydliště). Předem děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Příspěvek na bydlení

Sociální poradna > Ostatní > Příspěvek na bydlení

Dobrý den,mam dotaz,posledního trictvrte roku,jsem brala prispevek na bydlení,nikdy zadnej problem,tedkon kdyz jsem si sla zazadat,tak jsem chytla jinaci urednici a ta nasla na katastru ze byt je víceučeloví,ze tim padem nemam narok,má pravdu nebo i presto mam na nej nárok???Majitele pristi tyden zajdou na katastr a pokusí se to zmenit,ale prý jestly to bude stát nejaký peníze,tak do toho nepujdou.Dekuji za odpoved.

Celý příspěvek a Odpověd

Příspěvek na bydlení

Sociální poradna > Ostatní > Příspěvek na bydlení

Dobry den,uz jsem sem psala ohledne prispevku na bydleni,porad cekam na odpoved,tak bych chtela jeste dodat,kdyz byt v kterym bydlim je na katastru veden jako viceucelova stavba,je to barak z dvouma bytma a na uradu jim to najednou vadi i kdyz jsem trictvrte roku prispevek na bydleni normalne pobirala,mam smlouvu na byt,platim a i trvale bydliste mam(je to normalni byt 2+1),tak co mam delat proto abych prispevek na bydleni zase pobirala???

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK