Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Sociální poradna

Sociální dávky pomáhají každému, kdo se ocitne v těžké životní situaci, rodičům se zaopatřením dětí… A odborníci z naší poradny zase pomůžou vyznat se v sociálních dávkách a nejen v nich. Dávky pomoci v hmotné nouzi, nemocenská, porodné, rodičovský příspěvek, důchody… Nevíte, jestli na ně máte nárok? Stačí se zeptat. Můžete také zapátrat v článcích v sekci důchody a dávky, napovědí i kalkulačky. Hodit se můžou i formuláře, žádosti, potvrzení….

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Podpora v nezaměstnanosti

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 8 měsíců. Když najdu na měsíc práci (výdělek vyšší než 4 500,- Kč) tak v uvedeném měsíci ztrácím nárok na podporu a tento měsíc se mi nezapočítává do uvedených 8 měsíců nároku na podporu?

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Úřad práce a cesta do zahraničí

Dobrý den, prosím o radu, minulý měsíc jem dostal od změstnavatele výpověď dohodou pro nadbytečnost s odstupným na 5měsíců. Za měsíc chci na půl roku odcestovat do zahraničí za rodinou, ale po příjezdu nevím jak rychle seženu novou práci. Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti i když se na půl roku odhlásím z úřadu práce abych nemusel dojíždět na pravidelné schůzky? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Sociální poradna

Všechny dotazy

OBZP a nárok na příspěvek na bydlení

Sociální poradna > Ostatní > OBZP a nárok na příspěvek na bydlení

Dobrý den, mám dotaz, jako OSVČ jsem byl zaměstnán od září do října, a to jsem podal v březnu tohoto roku daňové přiznání minulého roku.Ovšem od ledna minulého roku jsem do září minulého roku jsem vykonával činnost jako OBZP a živnost jsem měl pozastavenou.Bohužel mi vznikl dluh na zdravotní pojišťovně. Od letošního roku jsem bez příjmu a žil jsem z našetřených peněz, zakázky mám opět až od září tohoto roku. Ovšem chci si požádat o příspěvek na bydlení,neboť mi již nezbývá na placení nájemného, mohu žádat pokud nemohu doložit příjem za poslední půl rok, a pokud mám dluh na zdravotním pojištění? Mám na takovou dávku nárok. Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

DPČ

Sociální poradna > Ostatní > DPČ

Dobrý den, chtěla bych zaměstnat matku 2 dětí na DPČ. Mzda se bude pohybovat kolem 5 tis. Kč měsíčně. Je možné, aby byla současně vedená na úřadu práce nebo se musí odhlásit? Dále bych chtěla zaměstnat invalidní důchodkyni. Kolik hodin v měsíci může vykonat, aniž by přišla o invalidní důchod? Děkuji Vavrečková

Celý příspěvek a Odpověd

Invalidní důchod

Sociální poradna > Ostatní > Invalidní důchod

Dobrý den,již čtvrtým rokem pobírám invalidní důchod a před třemi lety jsem se s manželem a dětmi přestěhovala do Německa. Manžel tu pracuje. Dostáváme přídavky na naše 2 dcery.Mám nárok na invalidní důchod v Německu? Pokud ano, po jaké době mého pobytu? Před onemocněním jsem bydlela a pracovala pouze v ČR. Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

placení zdravotního pojištění

Sociální poradna > Ostatní > placení zdravotního pojištění

Dobrý den, dcera vystudovala prezenčně jednu vysokou školu (bc) a nyní studuje druhou VŠ (bc), ale dálkově, protože na této škole nebylo prezenční studium pro její ročník otevřeno. Dceři je 24 let a má ještě rok studia před sebou. Na HPP ani VPP nikde nepracuje, jen na DPP u nějaké neziskovky. Chci se zeptat, jestli za ni bude zdravotní a soc.pojištění platit do ukončení školy stát, nebo musí sama. Ptala jsem se na příslušných úřadech telefonicky, ale dostala jsem rozporné odpovědi. Nakonec se na začátku tohoto roku přihlásila na úřad práce, kde byla až do podepsání DPP evidována.

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská + studium

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Mateřská + studium

Dobrý den, ptám se za kamarádku, která má termín porodu v lednu 2018. Na konci srpna dokončí bakalářské studium a s největší pravděpodobností bude přijatá na navazující magisterský obor. Zkoumáme nyní možnosti, které se jí nabízejí a dočetla jsem se, že pokud řádně ukončí studium, tak by se jí mělo započítat 270 dní z tohoto studia, které je potřeba pro přiznání mateřské. Není nám však jasné, jestli musí skončit bakalářem a pak jít pracovat, či může kombinovat studium a práci a stále by měla nárok na mateřskou. Ještě dodám, že jí ještě nebylo 26 let, tudíž by měla i status studenta. Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Nárok na mateřskou

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Nárok na mateřskou

Dobrý den, jsem těhotná, termín porodu mám v půlce března 2018 a od 1.1.2017 jsem vedená na ÚP. Celý rok 2016 jsem byla zaměstnaná, podmínku 270 dní tedy splňuji ještě s vyšším počtem dní. Teď už jsem ve druhém měsíci a žádná firma mě nezaměstná a kdybych nic neřekla, bude to stejně do konce zkušební lhůty vidět a vyhodí mě. Mám ale možnost nechat se zaměstnat v rodinné firmě. Moje otázka zní, zda mě mohou rodiče zaměstnat alespoň na měsíc, abych v době nástupu na mateřskou byla v zaměstnaneckém poměru? Nebudou to nějak řešit, že jsem celý rok 2017 nepracovala a najednou budu zaměstnaná na měsíc? Ze zákona bych nic neporušila.

Celý příspěvek a Odpověd

Dotaz na nárok mateřské

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Dotaz na nárok mateřské

Hezký den, jsem na RD, krátce těhotná, stále zaměstnána, ale vím, že ihned po ukončení RD ukončím se zaměstnavatelem pracovní poměr - přesunul sídlo podnikání společně s provozovnou na druhou stranu republiky. Poté nastoupím na pár měsíců na ÚP a nárok na mateřskou se mě tedy již netýká? Děkuji za odpověď Katka

Celý příspěvek a Odpověd

Nárok na MD?

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Nárok na MD?

Dobrý den. Měla bych dotaz. Dne 30.6.2017 jsem ukončila pracovní poměr na dobu neurčitou,který trval 5 let. Cca týden na to jsem byla u doktora,který mi potvrdil těhotenství. Nyní jsem ve druhém měsíci těhotenství. Byla jsem těhotná ještě v době,kdy jsem byla zamestnaná,ale bohužel jsem to neměla potvrzené. Nyní jsem od 1.7.2017 vedena na úřadu práce a budu pobírat podporu v nezaměstnanosti. Úřad práce ještě neví,že jsem těhotná. Chtěla bych se optat,zda budu mít nárok na mateřskou dovolenou a pokud ne,co pro to mám udělat,abych tento nárok měla? Nebo co by bylo nejlepší v mé situaci dělat? Mrzí mne,ze 5 let jsem pracovala a nyní nejspíše od státu dostanu minimum? Úřadu práce mám nahlásit,že jsem těhotná? Moc Vám děkuji za odpověď. Hezký den.

Celý příspěvek a Odpověd

druhá mateřská a narok na dovolenou

Sociální poradna > Mateřská dovolená > druhá mateřská a narok na dovolenou

dobrý den,jsem momentálně na druhé mateřské dovolené na kterou jsem nastoupila rovnou z rodičovské dovolené(první mateřská 10.2014,druhá 02.2017).U zaměstnavatele mám smlouvu na neurčito.chci se zeptat zda mám ted při druhé mateřské nárok na čerpání řádné dovolené.při první jsem před rodičovskou vyčerpávala dovolenou co mi vznikla během mateřské.vzniká mi nárok na nějakou část řádné dovolené i při druhé mateřské?abych věděla zda mám zaměstnavatele o dovolenou žádat,nebo jen informovat o délce rodičovského příspěvku děkuji za odpověd případně radu kam se obrátit.

Celý příspěvek a Odpověd

Nárok na PPM

Sociální poradna > Mateřská dovolená > Nárok na PPM

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na PPM. V únoru 2017 jsem úspěšně dokončila vysokou školu. Od 6.března 2017 jsem nastoupila do práce na HPP. Plánovaný termín porodu mám na 26.10.2017. Na nárok PPM se musím 270 dní podílet na nemocenském pojištění. Počítá se studium vysoké školy do těchto 270 dní? Mám tedy nárok na příspěvek v mateřství? Děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK