První banka nabízí placení náramkem, další se chystají
19. 9. 2024 | Petr Kučera | 3 komentáře
mBank odstartovala ostrý provoz placení prostřednictvím korálkových platebních náramků. Spolupracuje se společnostmi Niceboy a Mastercard.
Zdroj: Shutterstock
Čím dál víc tuzemských bank nabízí účet zdarma včetně výběrů hotovosti ze všech bankomatů v cizině bez poplatku. Přesto Češi stále častěji v zahraničí narazí na bankomaty, které jim vedle vybírané částky strhnou navíc desítky až stovky korun.
Mnoho bankomatů totiž chce jednorázový poplatek označovaný jako surcharge nebo access fee. Při výběru kartou vydanou v cizině (tedy v jiném státě, než si vybíráte hotovost) si tento poplatek účtuje provozovatel bankomatu. Klientovi ho jeho domácí (česká) banka neproplatí, sama z něj ani nic nezíská.
Pravidla kartových asociací Visa a Mastercard provozovatelům bankomatů ukládají, aby klienta na tento poplatek a jeho výši jasně upozornili. Klient ho musí vždy předem schválit, jinak výběr neproběhne. Jenže: když potřebujete hotovost a nemáte v dosahu jiný bankomat, na kterém byste mohli zkusit, zda je bez poplatku, nezbude vám nic jiného než se s tím smířit.
Klienti často zmiňují Chorvatsko nebo Thajsko, podle bankéřů se však s tímto poplatkem můžete setkat v jakékoliv zemi a provozovatelé bankomatových sítí ho využívají stále víc. Výše poplatku nepodléhá regulaci Evropské unie ani mezinárodních karetních asociací.
Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.
„Je to dnes světový fenomén. Bohužel, toto je obchodní rozhodnutí jednotlivých provozovatelů a žádný přehled zemí ani bankomatových sítí, kde se s tím Češi můžou setkat, k dispozici nemáme. Poplatek se může v závislosti na provozovateli nejčastěji pohybovat v přepočtu na českou měnu v rozmezí 100 až 200 korun,“ říká mluvčí mBank Kristýna Dolejšová.
Podle Jakuba Švestky, mluvčího Expobank, se bankomaty požadující surcharge poplatek často nacházejí na frekventovaných místech v turisticky atraktivních lokalitách. „Nejjednodušší řešení je v zahraničí platit kartou, nikoliv hotově. Pokud klient chce nebo musí platit hotově, je potřeba počítat s tím, že hledáním vhodného bankomatu pro výběr bez extra poplatku stráví určitý čas. Klient si také může vyhodnotit, že mu poplatek nevadí,“ vysvětluje Švestka.
V současné době je tento poplatek (surcharge fee) rozšířenější než takzvaná dynamická konverze měny (DCC), říká mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek. DCC lidem nabízí dvě možnosti výběru hotovosti: buď v místní měně, nebo v přepočtu na české koruny – druhá možnost s okamžitým přepočtem na koruny bývá s výrazně horším kurzem, i když v některých případech (hlavně v exotických destinacích) může mít i své výhody.
Účtování samostatného poplatku za výběr může být i reakcí provozovatelů bankomatů na to, že spotřebitelé už jsou informovanější a nevýhodnou konverzi odmítají – banky postupně umožňují i blokaci DCC přímo v nastavení karty.
„Bohužel se často stává, že bankomat nabízí zahraničním kartám buď využití DCC, nebo surcharge fee, případně možnost odejít,“ říká Zúbek.
Neeee, tak asi třetí bankomat pod tlačítkem odmítnutí DCC měl i malilinkatym písmem napsaný poplatek, čehož jsem si nevšiml... Za to si nedám Sladoled 😠 pic.twitter.com/9jaV1da815
— Dandy ( •ᴗ•)ψ (@VeseliD) July 5, 2022
I na turisticky atraktivních místech se dají najít bankomaty, které majitelům zahraniční karty dovolí odmítnout DCC bez alternativy v podobě samostatného poplatku. Nebo je dokonce nechají jednoduše vybrat hotovost zcela bez komplikací. Jednoduchý návod, jak takové bankomaty poznat, ale neexistuje. Někdy se liší i jejich chování v rámci sítě stejného provozovatele.
Tuzemské banky sice o možnosti účtování příplatku surchage fee při výběrech v zahraničí své klienty už delší dobu informují, konkrétnější přehled však neposkytují.
„Vzhledem k tomu, že po světě fungují i tisícovky provozovatelů bankomatů, žádný přehled nemáme ani sami k dispozici a o poplatku ani jeho výši předem nevíme,“ vysvětluje Jana Jančíková z tiskového oddělení České spořitelny.
„Žádný přehled provozovatelů, kteří by si tento dodatečný poplatek účtovali, nemáme,“ potvrzuje mluvčí Fio banky Jakub Heřmánek.
„Jediným místem, kde klient spolehlivě zjistí informace o surcharge fee, je až samotný bankomat, který ho při výběru na příplatek upozorní,“ říká Pavel Zúbek z Komerční banky.
Řekla vám kartářka, šéf nebo rodina, že vás čeká cesta? Bude se hodit cestovní pojištění. Stojí pár korun, ale když se něco stane, může mít hodnotu milionovou.
Rádi pomůžeme s porovnáním cestovka, aby vyhovovalo vašim potřebám, a přitom bylo levné. A budete-li chtít, rovnou ho tu můžete za pár minut online sjednat.
„S tímto typem poplatku se setkávají klienti prakticky po celém světě,“ dodává mluvčí ČSOB Patrik Madle.
Konkrétnější přehled nelze získat ani od zástupců mezinárodních karetních asociací Mastercard a Visa, které s vydavateli platebních karet spolupracují.
Extra poplatku se mohou vyhnout klienti České spořitelny nebo UniCredit Bank, pokud se jim podaří natrefit na bankomat ze stejné mezinárodní finanční skupiny.
„Surcharge fee si neúčtujeme v rámci skupiny Erste. Na našem webu lze dohledat, kde přesně se bankomat skupiny Erste nachází. Například v Chorvatsku jde o více než 700 bankomatů, které jsou vždy viditelně označeny logem Erste. Přesnou statistiku bankomatů umístěných v přímořských letoviscích nemáme, ale odhadujeme, že jejich počet se pohybuje ve vyšších desítkách,“ říká Jančíková z České spořitelny.
„Naši klienti poplatek surcharge fee neplatí, pokud v zahraničí použijí bankomat skupiny UniCredit, potvrzuje mluvčí tuzemské UniCredit Bank Petr Plocek.
Bohužel: klienti některých jiných bank na toto pravidlo spoléhat nemůžou. Například česká Raiffeisenbank spadá pod rakouskou Raiffeisen International – jenže když si chtěl klient Martin Couf vybrat s českou kartou přímo v bankomatu RB v její budově v Linci, chtěla po něm tamní banka čtyři eura.
Zní to dobře, ale je to marketingová lež. Paradoxně nejhorší jsou bankomaty na pobočkách samotné RB. Poslední příklad: bankomat přímo v budově RB v Linzi účtuje poplatek 4 EUR, bankomat Volkskreditbank o kousek dál umožňuje výběr zdarma.
— Martin Couf 🇺🇦✌️ (@MCouf) June 19, 2022
Výhodu neúčtování poplatku při výběru z přístrojů stejné skupiny nezmínili v odpovědích pro Peníze.cz ani Komerční banka (součást Société Générale) nebo ČSOB (KBC).
Tuzemské banky své klienty před samostatným poplatkem při výběru v zahraničí varují a říkají, že ho nemohou ovlivnit. V domovském Česku se však vůči lidem se zahraniční kartou chovají – až na výjimky – stejně.
Většina bankomatů v Česku cizincům (ale třeba i Čechům s kartou vydanou v zahraničí, typicky Revolut) nejdříve nabídne nevýhodnou měnovou konverzi DCC. Když ji turista odmítne a chce si vybrat hotovost, musí si připlatit – a to bez ohledu na výši výběru.
Moneta požaduje za každý výběr kartou vydanou v jiné zemi EU 195 korun (na ostatní zahraniční karty dokonce 235 korun), Česká spořitelna 169 korun, ČSOB 150 korun, UniCredit Bank a Air Bank 125 korun.
Podle bank jde o obchodní politiku, ke které je nutí rostoucí náklady na provozování bankomatů a snaha udržet rozsah této služby pro vlastní klienty. „Poplatek je spojen s náklady, které vznikají těmito transakcemi,“ říká například mluvčí ČSOB Patrik Madle.
„Primární cílovou skupinou naší péče jsou naši vlastní klienti, kteří mají výběry nejenom u našich, ale i všech ostatních bankomatů – včetně těch v zahraničí – zdarma. Provoz bankomatů je nicméně i s ohledem na stále stoupající trend online plateb kartou, chytrými telefony či hodinkami ztrátový. Pokud tedy chceme zajistit pokrytí našich bankomatů v rámci České republiky, jsme nuceni těm, co si v našich bankomatech vybírají hotovost a zároveň nejsou našimi klienty, tento výběr zpoplatnit,“ vysvětluje mluvčí Monety Zuzana Filipová.
Dodejme, že „výběr bez poplatků i v zahraničí“ z pohledu tuzemské banky znamená, že svému klientovi sama neúčtuje žádný poplatek. Netýká se však částky, kterou si může přímo (samostatně) strhnout provozovatel bankomatu v cizině.
Odlišný přístup k zahraničním turistům v Česku zvolily Komerční banka, Raiffeisenbank a Fio banka. Cizinci si podle jejich mluvčích mohou vybírat hotovost bez dodatečného poplatku.
Fio banka na svých bankomatech nenabízí ani nevýhodnou konverzi měn. „S DCC ani s extra poplatkem za výběr se u nás klienti nesetkají. Zkrátka je to na našich bankomatech zakázané,“ říká mluvčí Jakub Heřmánek.
Chcete vyměnit peníze nebo nakoupit v zahraničním obchodě? Jedete do ciziny a nevíte, kolik místních peněz dostanete za svoje koruny? Máte zainvestováno v cizí měně a zajímá vás kurz eura, kurz dolaru nebo třeba kurz švýcarského franku? Máme čerstvý kurzovní lístek, který každý den zveřejňuje Česká národní banka, i kurzovní lístky českých bank.
Euro | 25,085 | +0,02 Kč |
Americký dolar | 22,483 | -0,05 Kč |
Britská libra | 29,876 | +0,11 Kč |
Švýcarský frank | 26,517 | -0,19 Kč |
Turecká lira | 66,086 | +0,01 Kč |
Srovnávat se vyplatí
Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
12. 7. 2022 7:56, DRSG
Takže matka (RBI) dojí vlastní dceru (RB ČR) nejen jejími zisky, ale i poplatkem z bankomatu? :-D
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
14. 7. 2022 10:03, Panoramix
To jo, ale to se mám připravovat na dovolenou jako na vojenskou výpravu, kdy si musím nastudovat veškeré okolnosti týkající se pobytu ve zvolené zemi? Poplatek za výběr z bankomatu je při plánování dovolené naprosto podružná informace, čehož také banky evidentně zneužívají. Všeobecně se rozšířila marketingová dezinformace o výběrech z bankomatů zdarma a když člověk dorazí do ciziny a bankomat po něm chce najednou poplatek, tak kvůli tomu nezačnu hodinu googlit a hledat informaci, jestli se v okruhu pár kilometrů náhodou nenachází bankomat, který mi vydá peníze bez poplatku. To fakt za to nestojí. Fakticky je to od těch bank svinstvo, ale pokud jede člověk na dovolenou s tím, že nemůže oželet stovku za nenadálé výdaje, tak ať radši nikam nejezdí.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.