První Dluhopis Republiky už lze koupit bez poplatku

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 26. 5. 2021 | 11 komentářů
Alespoň částečnou možnost online objednávky spouští ministerstvo financí po dvou a letech od úvodní emise Dluhopisů Republiky – a víc než rok od začátku koronavirových omezení.
První Dluhopis Republiky už lze koupit bez poplatku

Zdroj: Ministerstvo financí

Noví zájemci státní dluhopisy pro občany už nemusí osobně chodit na pobočku banky a platit 250 korun za úvodní registraci. Má to ale háček: Cestě a poplatku se vyhnout jen majitelé státní eObčanky s aktivovaným čipem.

Od konce roku 2018, kdy ministryně financí Alena Schillerová s dluhopisy po vzoru Miroslava Kalouska přišla, museli noví zájemci přijít na některou z vybraných poboček bank – v současnosti stát spolupracuje s Českou spořitelnou a ČSOB. Dluhopisy přitom jde objednat jen ve zlomku jejich poboček. 

Hned na začátku přišli noví zájemci o 250 korun na „vstupním poplatku“ za podání žádosti o úpis prostřednictvím distributora. Hlavně při nákupu menšího množství dluhopisů to pak v praxi výrazně snížilo jejich skutečný výnos.

Poplatku se mohli vyhnout jenom ti, kdo už z dřívějška měli elektronický přístup ke správě majetkového účtu. Tuto online administraci dluhopisů si však nešlo založit bez osobní návštěvy vybrané bankovní pobočky. Když si tam nováček rovnou objednal dluhopisy, zaplatil zmíněných 250 korun. Pokud měl zájem jenom o založení online přístupu, byl poplatek 500 korun. Přístupové údaje jim pak stát poslal poštou a na mobil.

Teprve ti, kdo už v minulosti státní dluhopisy pro občany nakupovali a mají díky tomu elektronický přístup, mohli nakupovat další dluhopisy plně online – bez návštěvy pobočky a bez poplatku.

Ministerstvo financí dnes oznámilo, že také noví zájemci si mohou založit elektronický přístup plně online. Potřebují však k tomu „prostředek s vysokou úrovní záruky“ – typicky občanský průkaz (eObčanku) s aktivovaným kontaktním elektronickým čipem. Podmínky pro vysokou úroveň splňuje i řešení od společnosti První certifikační autorita, akreditaci nedávno získala také služba MojeID ve variantě se speciálním hardwarovým klíčem. 

Střední úroveň záruky zvaná „značná“ – typicky bankovní identita – k založení dluhopisového účtu nestačí. A to přesto, že právě bankovní identitu používají lidé i ke správě svých úspor v bance, k online podání daňového přiznání a podobně.

Srovnejte to s námi

Zdroj: Shutterstock

Hledáte nejlepší spoření? Zkuste to s námi. Rychle, objektivně a zadarmo.

Porovnání spořicích účtů

Porovnání termínovaných vkladů

Porovnání stavebního spoření

Proč je ministerstvo přísnější než banky? „Požadavek na použití elektronické identifikace na úrovni vysoká při úvodní identifikaci nového klienta při založení majetkového účtu vyplývá přímo ze zákona proti praní špinavých peněz (AML). Pro následnou správu majetkového účtu včetně nakupování státních dluhopisů již bankovní identitu využívat možné bude. Stejně tak ji samozřejmě budou moci využívat i stávající majitelé Dluhopisu Republiky,“ vysvětlil webu Peníze.cz Šimon Blecha z tiskového oddělení úřadu.

Ministerstvo ještě chystá mírné vylepšení, zájemcům to však úplně neulehčí. „Do konce roku 2021 předpokládáme i možnost založení majetkového účtu pro držitele identity pouze na úrovni značná nebo i pro zájemce bez elektronické identity. V souladu s požadavky AML zákona však bude nutné, aby takový žadatel prošel fyzickým ztotožněním. Prakticky to bude znamenat jednu návštěvu na pobočce Czech Point, čímž dojde k dalšímu rozšíření distribuční sítě státních dluhopisů pro občany,“ upřesňuje Blecha.

Úřad nevysvětlil, proč nový zájemce s bankovní identitou nemůže ověřit totožnost i na dálku – tím, že by za dluhopisy zaplatil z ověřeného bankovního účtu, podobně jako je to běžné při zakládání účtu v jiné bance.

Minimální výše jedné objednávky zůstává 1000 kusů (tedy 1000 korun), maximální počet stoupl od letošního jara na 50 milionů z předchozích pěti milionů pro každý typ dluhopisu v rámci jedné emise.

Lidé mají jednoznačně největší zájem o protiinflační variantu. Ta už sice od letoška nepřidá 0,5 procentního bodu nad růst spotřebitelských cen, „pouze“ pokryje inflaci, na druhou stranu jsou výnosy nově osvobozené od 15% srážkové daně.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+39
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 5. 2021 22:04, pelvis

Alenka nam s velkou slavou nabizi statni dluhopisy, aby penize za ne porizene obratem rozfofrovala. To se nam to hoduje, kdyz nam lidi pucujou. Kazdej mejdan drive nebo pozdeji skonci. Jedno je uz ted jiste, z tehle kocoviny se budeme dostavat hodne dlouho.:-(

+12
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Evropské akcie teď rostou víc než americké, ukazuje index fondů

9. 6. 2021 | Martin Mašát | 2 komentáře

Evropské akcie teď rostou víc než americké, ukazuje index fondů

Růst hodnot podílových fondů v květnu oproti předchozím měsícům zpomalil. U akciových fondů hodně záleželo na regionu, kde se fond se svými investicemi pohybuje. Zatímco americké akcie... celý článek

Kdo investoval před rokem, je o 40 % výš. Takhle rostou výnosy fondů

9. 4. 2021 | Martin Mašát | 12 komentářů

Kdo investoval před rokem, je o 40 % výš. Takhle rostou výnosy fondů

Akciové fondy se zaměřením na vyspělé trhy si od začátku letošního roku připsaly v průměru 7,3 %. Za posledních deset let se dalo vydělat kolem 110 %.

Skryté banky mimo kontrolu ČNB. Pozor na dluhopisy, říká právník

23. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Skryté banky mimo kontrolu ČNB. Pozor na dluhopisy, říká právník

Do dluhopisů krachujících firem jako Arca nebo C2H investovaly tisíce lidí. Část z nich zastupuje advokát Jan Langmeier. Zatímco kampeličky jsou pod přísným pohledem ČNB, firmy vybírající... celý článek

Dluhopisy se splašily. Kolik vydělaly podílové fondy v únoru

5. 3. 2021 | Martin Mašát | 5 komentářů

Dluhopisy se splašily. Kolik vydělaly podílové fondy v únoru

Letošní únor nepotěšil konzervativní investory v dluhopisových fondech. Výnosy dluhopisů stouply ze strachu z budoucí inflace, což u dluhopisových fondů znamená, že utrpěly ztráty.... celý článek

Podílové fondy letos na nule. Převládá optimismus, hrozí turbulence

10. 2. 2021 | Martin Mašát | 3 komentáře

Podílové fondy letos na nule. Převládá optimismus, hrozí turbulence

Lednový vývoj na akciových i dluhopisových trzích hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.