Termínované vklady jsou poměrně jednoduché finanční produkty. Na účet jednorázově vložíte peníze (minimální vklad se většinou pohybuje v řádu desetitisíců) a několik týdnů, měsíců nebo let na ně nesmíte sáhnout. Pokud byste peníze chtěli vybrat dřív, zaplatíte sankční poplatek.
Peníze uložené na termínovaných vkladech jsou ze zákona pojištěné do sta procent a hodnoty sta tisíc eur. V družstevních záložnách ale musíte kromě vlastního vkladu uvázat ještě další prostředky ve formě členského vkladu. Členský vklad je minimálně desetina sumy, kterou člověk v kampeličce (ať už na spořicím účtu nebo termínovaném vkladu) má. Tento vklad není chráněný pojištěním vkladů.
Typy vkladů
Termínované vklady se dělí podle délky vázací doby:
- Krátkodobé termínované vklady: na sedm dní až jeden rok.
- Střednědobé termínované vklady: na dva až tři roky.
- Dlouhodobé termínované vklady: na čtyři roky a více.
Obecně platí, že čím déle necháte peníze na termínovaném účtu ležet, tím vyšší úrok banka nabídne. V praxi se můžete setkat se dvěma typy úročení – fixním a variabilním. Fixní neboli pevné úročení znamená, že úrok je po celou dobu trvání vkladu stejný. Variabilní neboli pohyblivá sazba se mění podle situace na trhu a sazeb vyhlašovaných Českou národní bankou.
Termínované vklady: Srovnání
Při výběru termínovaného vkladu porovnávejte produkty i v rámci jedné banky. V portfoliu termínovaných vkladů se totiž často vyskytuje řada relativně odlišných produktů. Zejména nové vkladové produkty mívají lepší zhodnocení než tradiční termínované vklady, které banky nabízejí už několik let. Jde například o různé typy garantovaných vkladů. Pomůže naše porovnání:
Méně...