Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

Olga Skalková | rubrika: Co se děje | 17. 9. 2021 | 5 komentářů
Vysvětlíme vám, kdy se tahle služba může hodit, proč o ni Češi nemají zájem a na co si dát pozor.
Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

Zdroj: Shutterstock

Moneta a mBank přestanou klientům účtovat poplatek za cash advance. Obě banky tak jdou proti trendu zdražování výběrů hotovosti na pokladnách.

Cash advance je doplňková služba k platebním kartám a slouží k výběru hotovosti na pobočkách jiné než vlastní banky v Česku i v zahraničí. Vybírat lze také ve směnárnách nebo na dalších místech označených logem karetních asociací jako Mastercard či Visa.

„Klienti tuto službu využívají například v situacích, kdy u bankovní pobočky není instalován bankomat nebo je z určitých důvodů mimo provoz,“ vysvětluje mluvčí Monety Zuzana Filipová.

Moneta dosud za cash advance účtuje svým klientům jedno procento z vybrané částky, minimálně však 200 korun. mBank má poplatek nižší: vždy 29 korun.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Moneta zruší poplatek od listopadové změny sazebníku, mBank už od října.

„Chceme poskytnout co možná nejširší spektrum nabídky služeb. Takže podobně jako umožňujeme vybrat si hotovost pomocí služby cash back na pokladnách supermarketů, v případě cash advance je to výběr na pobočce v jiné bance,“ říká Filipová.

„Samotnou službu cash advance nemáme v plánu rušit, i když není o ní velký zájem,“ dodává mluvčí Monety.

Vybírat hotovost prostřednictvím cash advance mohou klienti s platebními kartami vydanými skoro všemi retailovými bankami v Česku kromě Fio.

Bez poplatku zatím službu nabízí svým klientům jenom Creditas. Ve většině ostatních bank nejde o levnou službu – poplatek někdy dělá až stovky korun za jeden výběr. Banky oslovené webem Peníze.cz zrušení tohoto poplatku aktuálně neplánují.

Najdeme vám bankomat!

Abyste nemuseli tahat hotovost

Zdroj: Shutterstock

Hledáte bankomat své banky? Nebo prostě jakýkoli, co je blízko? Vybíráte banku a chcete vědět, jestli má bankomat i tam, kde bydlíte a kde pracujete? 

Databáze bankomatů

Česká spořitelna si účtuje výběr 40 korun, když jde o výběr debetní kartou v Česku nebo v zahraničí v eurech. U kreditní karty je to dvojnásobek. V případě jiné měny přijde cash advance v zahraničí na 125 korun. Klienti Komerční banky platí při použití debetní karty 200 Kč. U kreditní karty jedno procento, minimálně 100 Kč. Pro karty Infinite a Elite je služba cash advance zdarma.

Raiffeisenbank si účtuje 150 korun plus 0,5 procenta z vybírané částky jak v tuzemsku, jak v zahraničí. V UniCredit Bank činí poplatek za každý výběr 100 korun plus 0,5 procenta z vybírané částky. Klienti Equa bank za takový výběr zaplatí vždycky 99 korun. Air Bank má poplatek 35 korun za výběr v Evropské unii a 100 korun mimo EU.

Expobank si účtuje poplatek za cash advance v českých korunách nebo eur v rámci EU/EHP ve výši 20 korun plus 0,45 procenta vybírané částky. V ostatních zemích pak 2,5 procenta, minimálně 80 korun. „Z praktického hlediska cash advance pro naše klienty v podstatě nemá smysl, protože s běžným účtem Neo mají výběry hotovosti z libovolného bankomatu kterékoliv banky v České republice i zahraničí zdarma. Za uplynulý kvartál evidujeme pouze jednotky případů, kdy naši klienti využili službu cash advance,“ říká Jakub Švestka, mluvčí Expobank.

Oslovené banky potvrzují, že zájem o cash advance je nízký. Kromě vysokého poplatku a čím dál větší dostupnosti bezplatných výběrů z bankomatů za to může i malá znalost této služby.

A hlavně: V tuzemských bankách už hotovost tímto způsobem už skoro nejde vybírat. V současné době ji klientům jiných bank nabízí jenom Moneta. Dříve ji klientům s kartami jiných bank zajišťovaly také Česká spořitelna, Komerční banka a Raiffeisenbank, službu však zrušily.

„O tento způsob výběru hotovosti jsme v posledních letech zaznamenali minimální zájem,“ vysvětluje Lukáš Kropík z tiskového oddělení České spořitelny.

Podle statistiky Sdružení pro bankovní karty využili lidé v Česku během loňského roku službu cash advance 4535krát a vybrali si celkem 27 536 240 korun. V předchozích dvou letech – před prudkým úbytkem zahraničních turistů v Česku kvůli koronaviru – se počet výběrů pohyboval kolem 18 tisíc. A ještě před deseti lety to bylo přes 50 tisíc výběrů.

Oproti tomu celkový počet výběrů z bankomatů v Česku loni dosáhl 142 milionů a jejich objem 720 miliard korun.

„Klienti službu využívají zejména v zahraničí,“ říká Petra Kopecká, mluvčí Raiffeisenbank.

Základní podmínkou k využití cash advance je aktivace této služby k platební kartě. Některé banky, například UniCredit, ji nabízejí jen ke kreditní kartě, tedy ne k debetní. K samotnému výběru pomocí cash advance pak klient potřebuje i osobní doklad pro ověření totožnosti, transakce se pak potvrzuje PINem ke kartě. Omezení výběru se odvíjí od limitu, který má klient nastavený ke kartě pro hotovostní transakce obecně.

Banky upozorňují, že v některých zemích – například v Maďarsku nebo zemích bývalé Jugoslávie – klienti můžou narazit i na obchody nebo restaurace, které cash advance poskytují a při placení nákupu nebo oběda se snaží zaúčtovat platbu jako transakci cash advance. Tím se platba kartou může prodražit až o stovky korun navíc. Pokud to klient zjistí až později, může se pokusit takovou transakci u své banky reklamovat.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Olga Skalková

Autor článku Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

30. 11. 2023 | Petr Kučera

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?

Kyberšmejdi letos nakradli už miliardu. Jak bránit platební karty a účty

8. 11. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Kyberšmejdi letos nakradli už miliardu. Jak bránit platební karty a účty

Počet pokusů o průnik do bankovnictví nebo získání údajů k platební kartě roste. Průměrná škoda na podvedenou osobu je 21 tisíc. A polovička napadených po útoku ani nezmění hesla.

Mastercard má novou generální ředitelku pro Česko i Slovensko

7. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Mastercard má novou generální ředitelku pro Česko i Slovensko

Novou generální ředitelkou společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko bude od 1. prosince Jana Lvová. „Manažerka s dlouholetou praxí v platebním sektoru z lokálních trhů... celý článek

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

6. 11. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

Můžete v roce 2023 snadno najít platbu z roku 2020? Délka takzvané transakční historie se u bank výrazně liší. Dobrou zprávou je, že v posledních letech se prodlužuje.

Raiffeisenbank mění ceník. Hlavně pro účty z Equa

23. 10. 2023 | Petr Kučera | 5 komentářů

Raiffeisenbank mění ceník. Hlavně pro účty z Equa

Raiffeisenbank od Nového roku změní sazebník poplatků a obchodní podmínky. Týká se to hlavně účtů převedených z Equa bank, kterou předloni koupila. Některé změny se dotknou i účtů sjednaných... celý článek

Partners Financial Services