Akcie z kuponovky najde i banka. Bez poplatku

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 31. 8. 2021 | 5 komentářů
Akcie z kuponovky najde i banka. Bez poplatku

Zdroj: Shutterstock

Lidé mají další možnost najít své zapomenuté akcie z kuponové privatizace. Banka Creditas nabízí klientům bezplatný výpis z nezařazeného majetkového účtu u Centrálního depozitáře cenných papírů (CDCP).

„Účastnili jste se kupónové privatizace? Zkoušeli jste v minulosti obchodovat s podílovými fondy či akciemi? Pokud ano, pak je možné, že jste vlastníky cenných papírů, o nichž ani nevíte. Mnoho lidí má z těchto historických pokusů, na které již zapomněli, cenné papíry na majetkovém účtu u CDCP. Takové účty jsou pak vedeny jako nezařazené,“ píše Creditas klientům.

Ti mohou do 19. září požádat o bezplatný výpis. Lze to buď jednoduše online formou zprávy z internetového bankovnictví Creditas – klienti nemusí přikládat další dokumenty, stačí standardní autorizace jako u transakcí. Druhou možností je přijít na některou z poboček Creditas. Výpis z majetkového účtu u CDCP pak banka pošle nejpozději do 3. října. 

„Službu jsme našim klientům nabídli na základě jejich opakujících se dotazů. Jde primárně o marketingovou aktivitu, kdy klientům nabízíme možnost bezplatného získání výpisu po časově omezenou dobu. Společně s výpisem jim poskytneme základní informace, jak mohou s cennými papíry naložit,“ říká mluvčí Banky Creditas Lucie Brunclíková.

Zdroj: Shutterstock

Ozveme se, kdyby něco!

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a přineseme vám další důležité aktuality a praktické rady. 

Banka podle ní nespolupracuje s žádným partnerem – tedy ani s projektem Zapomenuté miliardy, který letos v červnu spustila společnost Stock Convertor. Projekt Zapomenuté miliardy po zadání osobních údajů prověří, jestli má klient na nezařazeném účtu u CDCP nějaké hodnotné akcie. Pokud je najde, účtuje si poplatek za nálezné podle ceníku – ten podle firmy nepřesáhne 15 procent z hodnoty akcií.

Zjistit existenci akcií z kuponové privatizace lze samozřejmě nadále i přímo v Centrálním depozitáři cenných papírů. V průběhu září to díky Bank ID půjde nově také online – služba bude v první fázi dostupná přinejmenším pro klienty s bankovní identitou České spořitelny, ČSOB, Komerční banky a Monety, postupně se zapojí i Air Bank a další. „Cena za tuto službu bude v řádech desítek korun,“ říká mluvčí depozitáře Jiří Kovařík. Dosud měli zájemci o výpis jedinou možnost: podat žádost na formuláři s úředně ověřeným podpisem, CDCP ho pak poslal na dobírku za poplatek 500 korun. 

Akcie vyhledají také jednotliví obchodníci s cennými papíry, kteří pak nabízejí i jejich následný převod nebo prodej. Obecně nejvýhodnější podmínky má zřejmě Fio banka: samotné zjištění, zda člověk má nezařazený účet z kuponovky, je zdarma. Výpis akcií, které na něm případně jsou, přijde na 130 korun (z toho 60 korun jako poplatek Fio bance a 70 korun depozitáři).

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+84
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Je čas koupit akcie, nebo ještě zlevní? Máme i tipy

8. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Je čas koupit akcie, nebo ještě zlevní? Máme i tipy

Akcie letos přišly už o zhruba pětinu hodnoty. Jsou už na dně? Je teď správný čas nakupovat, nebo je obrat k růstu ještě daleko? Zeptali jsme se expertů na investice.

Nováček na pražské burze. Hardwario začne na nejnižší ceně

18. 10. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Nováček na pražské burze. Hardwario začne na nejnižší ceně

Ve veřejné nabídce akcií (IPO) společnosti Hardwario měli investoři zájem o 132,47 % nabízených akcií. Emise tak byla takzvaně přeupsána a někteří zájemci museli být kráceni.

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

4. 10. 2022 | Petr Kučera

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

Akcionáři Komerční banky by ještě před Vánoci – od 22. prosince – mohli dostat další dividendu. Návrh na mimořádnou výplatu nerozděleného zisku zveřejnilo představenstvo banky.

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

30. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

Česká firma Hardwario, která se zaměřuje na internet věcí (IoT), obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií (IPO). S akciemi se pak bude obchodovat na Burze cenných... celý článek

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes ukončil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů získal 132 milionů korun na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.