Akcie z kuponovky najde i banka. Bez poplatku

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 31. 8. 2021 13:30 | 5 komentářů
Akcie z kuponovky najde i banka. Bez poplatku

Zdroj: Shutterstock

Lidé mají další možnost najít své zapomenuté akcie z kuponové privatizace. Banka Creditas nabízí klientům bezplatný výpis z nezařazeného majetkového účtu u Centrálního depozitáře cenných papírů (CDCP).

„Účastnili jste se kupónové privatizace? Zkoušeli jste v minulosti obchodovat s podílovými fondy či akciemi? Pokud ano, pak je možné, že jste vlastníky cenných papírů, o nichž ani nevíte. Mnoho lidí má z těchto historických pokusů, na které již zapomněli, cenné papíry na majetkovém účtu u CDCP. Takové účty jsou pak vedeny jako nezařazené,“ píše Creditas klientům.

Ti mohou do 19. září požádat o bezplatný výpis. Lze to buď jednoduše online formou zprávy z internetového bankovnictví Creditas – klienti nemusí přikládat další dokumenty, stačí standardní autorizace jako u transakcí. Druhou možností je přijít na některou z poboček Creditas. Výpis z majetkového účtu u CDCP pak banka pošle nejpozději do 3. října. 

„Službu jsme našim klientům nabídli na základě jejich opakujících se dotazů. Jde primárně o marketingovou aktivitu, kdy klientům nabízíme možnost bezplatného získání výpisu po časově omezenou dobu. Společně s výpisem jim poskytneme základní informace, jak mohou s cennými papíry naložit,“ říká mluvčí Banky Creditas Lucie Brunclíková.

Zdroj: Shutterstock

Ozveme se, kdyby něco!

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a přineseme vám další důležité aktuality a praktické rady. 

Banka podle ní nespolupracuje s žádným partnerem – tedy ani s projektem Zapomenuté miliardy, který letos v červnu spustila společnost Stock Convertor. Projekt Zapomenuté miliardy po zadání osobních údajů prověří, jestli má klient na nezařazeném účtu u CDCP nějaké hodnotné akcie. Pokud je najde, účtuje si poplatek za nálezné podle ceníku – ten podle firmy nepřesáhne 15 procent z hodnoty akcií.

Zjistit existenci akcií z kuponové privatizace lze samozřejmě nadále i přímo v Centrálním depozitáři cenných papírů. V průběhu září to díky Bank ID půjde nově také online – služba bude v první fázi dostupná přinejmenším pro klienty s bankovní identitou České spořitelny, ČSOB, Komerční banky a Monety, postupně se zapojí i Air Bank a další. „Cena za tuto službu bude v řádech desítek korun,“ říká mluvčí depozitáře Jiří Kovařík. Dosud měli zájemci o výpis jedinou možnost: podat žádost na formuláři s úředně ověřeným podpisem, CDCP ho pak poslal na dobírku za poplatek 500 korun. 

Akcie vyhledají také jednotliví obchodníci s cennými papíry, kteří pak nabízejí i jejich následný převod nebo prodej. Obecně nejvýhodnější podmínky má zřejmě Fio banka: samotné zjištění, zda člověk má nezařazený účet z kuponovky, je zdarma. Výpis akcií, které na něm případně jsou, přijde na 130 korun (z toho 60 korun jako poplatek Fio bance a 70 korun depozitáři).

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+83
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Rok na trzích: Vysoké zisky akcií a komodit, koruna posiluje

31. 12. 2021 | Jan Traxler | 3 komentáře

Rok na trzích: Vysoké zisky akcií a komodit, koruna posiluje

Nejvyšší zhodnocení na finančních trzích v roce 2021 přinesly akcie a komodity. Výrazně stouply ceny bytů, velmi se dařilo také nemovitostním fondům. Nedaří se pouze dluhopisům.

PPF vytěsní akcionáře z O2. Měli by dát víc, říká analytik

7. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

PPF vytěsní akcionáře z O2. Měli by dát víc, říká analytik

Skupina PPF stáhne zbylé akcie operátora O2 z pražské burzy za 270 korun za akcii. Skupina dnes oznámila, že obdržela souhlas České národní banky se zahájením procesu výkupu minoritních... celý článek

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

12. 11. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

Akcie společnosti Fixed.zone, která vstoupila v pondělí na trh Start pražské burzy, posílily během prvního týdne o 225 %. Jde o rekordní růst kurzu, říká Marie Mühlhoferová z tiskového... celý článek

O nováčka na burze byl velký zájem, cena je na maximu

2. 11. 2021 | Jiří Hovorka

O nováčka na burze byl velký zájem, cena je na maximu

Společnost Fixed.zone hlásí úspěšný vstup na pražskou burzu. O její akcie byl v rámci veřejné nabídky (IPO), která dnes skončila, velký zájem. Fixed.zone se upsala za nejvyšší možnou... celý článek

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Fixed.zone, českého výrobce příslušenství k mobilům? Zeptali jsme se investičních expertů.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.