Bankovní identitu už využilo čtvrt milionu lidí

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 29. 6. 2021 | 2 komentáře
Bankovní identitu už využilo čtvrt milionu lidí

Zdroj: Shutterstock

Ověření přes bankovní identitu zatím vyzkoušelo skoro čtvrt milionu klientů. Informovala o tom Česká bankovní asociace. Novinka odstartovala letos v lednu, kdy ji začaly nabízet Česká spořitelna a ČSOB, v březnu se přidaly Air Bank, Moneta a Komerční banka.

Službu už může teoreticky využít zhruba 3,5 milionu lidí. Během prvního půl roku registrovaly banky u státu pět milionů takzvaných identitních prostředků – na zmíněných 3,5 milionu unikátních uživatelů se dostaneme po odečtení duplicit, tedy účtů stejného člověka u různých bank.

Bankovní identita, jejíž standard vznikl v rámci České bankovní asociace, umožní klientům ověřit totožnost online stejně snadno jako při přihlašování do internetového bankovnictví, a to bez dalších nákladů a zařizování.

Anketa

Už jste se ověřili přes bankovní identitu jinde než v bance?

V první fázi začala novinka fungovat vůči veřejné správě, typicky při vstupu na Portál občana. Lidé ji mohli využít třeba při online podání daňového přiznání, sčítání lidu, potvrzení o očkování, výpisu z bodového hodnocení řidiče, z rejstříku trestů nebo živnostenského rejstříku. Od června přibyla dlouho očekávaná možnost požádat o výměnu řidičského průkazu.

Kromě technologického řešení potřebují banky získat akreditaci od státu. Zatím ji mají Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Air Bank a Moneta. Další banky – Fio, Raiffeisenbank a UniCredit to v prvním pololetí nakonec nestihly, plánovaný start posunuly na druhou polovinu roku. Equa podle informací webu Peníze.cz čeká na spojení s Raiffeisenbank, respektive na rozhodnutí o propojení systémů. Do konce roku chce bankovní identitu spustit i mBank.

Už na jaře se využití bankovní identity – v tomto případě pod názvem Bank ID – rozšířilo i pro ověřování vůči soukromým firmám. Tuto možnost zatím mohou využít klienti České spořitelny a ČSOB, další tři (Komerční banka, Moneta a Air Bank) by se měly přidat v nejbližších dnech.

Lidé se mohou online ověřit vůči 18 společnostem a ušetřit si tak cestu na pobočku nebo složitější přihlašování přes různé zákaznické portály. Zapojily se například pojišťovny Generali Česká a Simplea, hypoteční makléři Golem Finance a Hypo na míru, některé sázkové společnosti nebo sítě kasin. Dalších 26 firem se připravuje na spuštění v blízké době – má už podepsané smlouvy. Do konce roku by se počet zapojených firem měl přiblížit stovce, očekávají zástupci společnosti Bankovní identita, kterou založila desítka bank.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

31. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

Obchodník chce, abyste nakupovali u něj. A odmění za to nejen toho, kdo vás k němu přivede, ale i přímo vás. Díky cashbacku dostanete zpátky procenta z útraty. Jak to funguje, na které... celý článek

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

30. 1. 2023 | Petr Kučera | 5 komentářů

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

Desítky tisíc důchodců v exekuci nebo insolvenci opět dostaly méně peněz, než podle zákona měly. Zpátky je už od státu nedostanou.

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

30. 1. 2023 | Jan Müller

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

Doba nás nutí šetřit. Jenže z některých výdajů se na první pohled škrtat nedá. Jsou povinné. Ukážeme si ale, že to není vždycky docela pravda. A že i tam, kde to pravda je, vyplatí... celý článek

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 7 komentářů

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.