Bankovní identitu už využilo čtvrt milionu lidí

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 29. 6. 2021 16:00 | 2 komentáře
Bankovní identitu už využilo čtvrt milionu lidí

Zdroj: Shutterstock

Ověření přes bankovní identitu zatím vyzkoušelo skoro čtvrt milionu klientů. Informovala o tom Česká bankovní asociace. Novinka odstartovala letos v lednu, kdy ji začaly nabízet Česká spořitelna a ČSOB, v březnu se přidaly Air Bank, Moneta a Komerční banka.

Službu už může teoreticky využít zhruba 3,5 milionu lidí. Během prvního půl roku registrovaly banky u státu pět milionů takzvaných identitních prostředků – na zmíněných 3,5 milionu unikátních uživatelů se dostaneme po odečtení duplicit, tedy účtů stejného člověka u různých bank.

Bankovní identita, jejíž standard vznikl v rámci České bankovní asociace, umožní klientům ověřit totožnost online stejně snadno jako při přihlašování do internetového bankovnictví, a to bez dalších nákladů a zařizování.

Anketa

Už jste se ověřili přes bankovní identitu jinde než v bance?

V první fázi začala novinka fungovat vůči veřejné správě, typicky při vstupu na Portál občana. Lidé ji mohli využít třeba při online podání daňového přiznání, sčítání lidu, potvrzení o očkování, výpisu z bodového hodnocení řidiče, z rejstříku trestů nebo živnostenského rejstříku. Od června přibyla dlouho očekávaná možnost požádat o výměnu řidičského průkazu.

Kromě technologického řešení potřebují banky získat akreditaci od státu. Zatím ji mají Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Air Bank a Moneta. Další banky – Fio, Raiffeisenbank a UniCredit to v prvním pololetí nakonec nestihly, plánovaný start posunuly na druhou polovinu roku. Equa podle informací webu Peníze.cz čeká na spojení s Raiffeisenbank, respektive na rozhodnutí o propojení systémů. Do konce roku chce bankovní identitu spustit i mBank.

Už na jaře se využití bankovní identity – v tomto případě pod názvem Bank ID – rozšířilo i pro ověřování vůči soukromým firmám. Tuto možnost zatím mohou využít klienti České spořitelny a ČSOB, další tři (Komerční banka, Moneta a Air Bank) by se měly přidat v nejbližších dnech.

Lidé se mohou online ověřit vůči 18 společnostem a ušetřit si tak cestu na pobočku nebo složitější přihlašování přes různé zákaznické portály. Zapojily se například pojišťovny Generali Česká a Simplea, hypoteční makléři Golem Finance a Hypo na míru, některé sázkové společnosti nebo sítě kasin. Dalších 26 firem se připravuje na spuštění v blízké době – má už podepsané smlouvy. Do konce roku by se počet zapojených firem měl přiblížit stovce, očekávají zástupci společnosti Bankovní identita, kterou založila desítka bank.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Smlouvu potvrdíte jako heslo do banky. Startuje Sign

16. 9. 2021 | Olga Skalková | 4 komentáře

Smlouvu potvrdíte jako heslo do banky. Startuje Sign

Lidé dostanou jednodušší a levnější alternativu ke klasickému digitálnímu podpisu – takzvanému kvalifikovanému certifikátu. Novinka staví na bankovní identitě.

Elektrifikaci vozových parků se české firmy nevyhnou

16. 9. 2021 | Renata Lichtenegerová | 1 komentář

Elektrifikaci vozových parků se české firmy nevyhnou

„Hnacím motorem pro elektrifikaci firemních flotil je především legislativa Evropské unie,“ říká Zdeněk Dušek z poradenské společnosti EY.

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 23 komentářů

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

Firmy budou moci volat jen lidem, kteří s tím předem výslovně souhlasili. Podle dosavadních pravidel to bylo obráceně.

Rezervy českého zdravotního systému. Praktický lékař má prakticky léčit

15. 9. 2021 | Renata Lichtenegerová | 1 komentář

Rezervy českého zdravotního systému. Praktický lékař má prakticky léčit

České zdravotnictví má příliš ambulantních specialistů. „Je třeba emancipovat praktické lékaře,“ říká v rozhovoru Dalibor Stoszek, vedoucí lékař soukromé kliniky Canadian Medical –... celý článek

Nákupy z Číny zdraží. Pozor na daň a clo

14. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Nákupy z Číny zdraží. Pozor na daň a clo

Drobné zásilky z Číny a dalších zemí mimo Evropskou unii brzy zdraží. Poslanci definitivně schválili zákon, který ruší jejich osvobození od daně z přidané hodnoty (DPH). Změny měly... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.