Bankovní identitu už využilo čtvrt milionu lidí

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 29. 6. 2021 | 2 komentáře
Bankovní identitu už využilo čtvrt milionu lidí

Zdroj: Shutterstock

Ověření přes bankovní identitu zatím vyzkoušelo skoro čtvrt milionu klientů. Informovala o tom Česká bankovní asociace. Novinka odstartovala letos v lednu, kdy ji začaly nabízet Česká spořitelna a ČSOB, v březnu se přidaly Air Bank, Moneta a Komerční banka.

Službu už může teoreticky využít zhruba 3,5 milionu lidí. Během prvního půl roku registrovaly banky u státu pět milionů takzvaných identitních prostředků – na zmíněných 3,5 milionu unikátních uživatelů se dostaneme po odečtení duplicit, tedy účtů stejného člověka u různých bank.

Bankovní identita, jejíž standard vznikl v rámci České bankovní asociace, umožní klientům ověřit totožnost online stejně snadno jako při přihlašování do internetového bankovnictví, a to bez dalších nákladů a zařizování.

Anketa

Už jste se ověřili přes bankovní identitu jinde než v bance?

V první fázi začala novinka fungovat vůči veřejné správě, typicky při vstupu na Portál občana. Lidé ji mohli využít třeba při online podání daňového přiznání, sčítání lidu, potvrzení o očkování, výpisu z bodového hodnocení řidiče, z rejstříku trestů nebo živnostenského rejstříku. Od června přibyla dlouho očekávaná možnost požádat o výměnu řidičského průkazu.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Kromě technologického řešení potřebují banky získat akreditaci od státu. Zatím ji mají Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Air Bank a Moneta. Další banky – Fio, Raiffeisenbank a UniCredit to v prvním pololetí nakonec nestihly, plánovaný start posunuly na druhou polovinu roku. Equa podle informací webu Peníze.cz čeká na spojení s Raiffeisenbank, respektive na rozhodnutí o propojení systémů. Do konce roku chce bankovní identitu spustit i mBank.

Už na jaře se využití bankovní identity – v tomto případě pod názvem Bank ID – rozšířilo i pro ověřování vůči soukromým firmám. Tuto možnost zatím mohou využít klienti České spořitelny a ČSOB, další tři (Komerční banka, Moneta a Air Bank) by se měly přidat v nejbližších dnech.

Lidé se mohou online ověřit vůči 18 společnostem a ušetřit si tak cestu na pobočku nebo složitější přihlašování přes různé zákaznické portály. Zapojily se například pojišťovny Generali Česká a Simplea, hypoteční makléři Golem Finance a Hypo na míru, některé sázkové společnosti nebo sítě kasin. Dalších 26 firem se připravuje na spuštění v blízké době – má už podepsané smlouvy. Do konce roku by se počet zapojených firem měl přiblížit stovce, očekávají zástupci společnosti Bankovní identita, kterou založila desítka bank.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou? Tady je přehled.

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

30. 11. 2023 | Petr Kučera

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?

Nedlužíte státu? Vylepšená aplikace ukazuje zajímavá čísla

30. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Nedlužíte státu? Vylepšená aplikace ukazuje zajímavá čísla

Češi dluží státu na pokutách za dopravní přestupky, daních, ale i sociálním nebo zdravotním pojištění desítky miliard korun. Jejich vymáhání je pro ně ale často nesrozumitelné. Proto... celý článek

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Partners Financial Services