Nové limity pro okamžité platby: První banky využijí maximum

Olga Skalková | rubrika: Co se děje | 12. 5. 2021 | 5 komentářů
Zatímco některé banky zvýší limit jedné odchozí okamžité platby z dosavadních 400 tisíc na nové maximum 2,5 milionu korun, jiné se vydají opačným směrem a klientům umožní odeslat výrazně nižší částku než doteď.
Nové limity pro okamžité platby: První banky využijí maximum

Zdroj: Shutterstock

Klienti ČSOB budou moct od 1. června posílat na účet do většiny tuzemských bank kdykoliv a najednou částku až dva a půl milionu korun. „Nový limit se týká všech klientů,“ řekl webu Peníze.cz mluvčí Patrik Madle.

ČSOB tak jako první na trhu potvrdila, že využije zvýšení limitu pro odchozí okamžité platby hned od nejbližšího možného data a v maximální výši.

Zvýšit limit odchozích okamžitých plateb na nové maximum 2,5 milionu korun se chystá také PPF Banka. „Bude to v horizontu třetího kvartálu,“ upřesňuje mluvčí skupiny PPF Leoš Rousek.

Stejným směrem – a možná i dřív – změní limit také Oberbank. „Uvažujeme o změně od 1. června jak pro firemní, tak i privátní klienty, konkrétně o navýšení limitu pro odchozí okamžité platby na maximum, kterou nám změna příslušného standardu umožňuje,“ potvrzuje mluvčí Monika Heiserová.

Také Komerční banka, přestože ještě neupřesnila konkrétní částku, už řekla, že hned od června chce změnu využít. „Plánujeme navýšení limitu i pro odchozí okamžité platby. Zájem projevují hlavně klienti z podnikového segmentu, ale nový zvýšený limit bude stejný pro firmy i pro lidi,“ říká mluvčí Pavel Zúbek.

O červnové změně limitu jsme na Penězích psali před týdnem: Podle nových pravidel České národní banky stoupne od 1. června ze současných 400 tisíc na 2,5 milionu korun. Banky, které se do systému okamžitých plateb zapojily, musí povinně zvednout limit na nové maximum jenom pro příchozí transakce. Pro odchozí si mohou zvolit vlastní hranici – tedy i nižší než 2,5 milionu a dokonce i nižší než dosavadní maximum 400 tisíc.

Jak to chodí

Zdroj: Shutterstock

Když platba zadaná v elektronickém bankovnictví odejde jako okamžitá, dorazí na účet v jiné tuzemské bance prakticky hned – maximálně během několika málo vteřin. A to i v noci, o víkendu nebo během svátku – prostě kdykoliv. To je velký posun oproti standardním převodům, které fungují jenom v pracovní dny a obvykle trvají několik hodin, v horším případě dorazí až následující pracovní den.

Které banky v Česku už nabízejí okamžité platby a kde mají klienti zatím smůlu? Na co si dát pozor? Psali jsme podrobně:

Další banky většinou uvádějí, že o zvýšení limitu pro odchozí platbu zatím neuvažují, ale v budoucnu ji nevylučují. Kdo novinku spustí brzy, získá konkurenční výhodu. Nový maximální limit láká hlavně firmy, které potřebují rychle a najednou posílat větší částky. Naopak drobní klienti se podle bank s naprostou většinou platebních příkazů vejdou do současných limitů, případně je ve většině bank mohou posílat opakovaně (po částech) bez jakéhokoliv omezení.

Některé banky jdou dokonce opačným směrem. Zdůvodňují to preventivními bezpečnostními opatřeními kvůli častějšímu výskytu telefonických podvodů neboli vishingu. Air Bank během dubna snížila limit pro odchozí okamžitou platbu na 50 tisíc z dřívějšího limitu 400 tisíc. Následovat se ji chystá Equa bank.

Raiffeisenbank připravuje snížení na 100 tisíc korun. „Změnu limitu pro odchozí okamžité platby připravujeme a budeme o ní naše klienty informovat různými dostupnými komunikačními prostředky v nadcházejících týdnech,“ říká mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.

Všechny tři banky zdůrazňují, že snížení se týká jen odchozích plateb (u příchozích zůstává do konce května limit 400 tisíc, od června se musí zvýšit na 2,5 milionu). A připomínají, že nižší limit se vztahuje na jednotlivou transakci, nebrání tedy odeslání několika plateb za sebou s celkově vyšším limitem. I přesto to může být pro některé klienty nepohodlné.

Většina bank, které okamžité platby v předchozích dvou letech postupně zavedly, v současnosti používá nejvyšší možný limit 400 tisíc korun i pro odchozí platby. Výjimkou je pouze Fio banka, které hned při startu snížila limit pro odchozí platbu na 100 tisíc korun. Tuto hranici měla i Česká spořitelna, ale před několika měsíci ji zrušila a přešla na maximálních 400 tisíc za jednotlivou platbu.

Do systému okamžitých plateb se už zapojila většina retailových bank v Česku – kromě UniCredit, Sberbank, Expobank, Hello bank a Trinity bank.

Zvýšením limitu pro jednu okamžitou platbu následuje Česko s téměř ročním zpožděním standard, který platí v EU při provádění okamžitých SEPA plateb, respektive pro banky sdružené v systému SCT Inst. Tento limit od loňského července stoupl na 100 tisíc eur z dřívějších 15 tisíc. Nový limit v Česku je tedy ekvivalentem unijního standardu.

Okamžité platby v Česku k 11. květnu 2021

BankaOdchozíPříchozí
Air Bankanoano
Creditasanoano
Česká spořitelnaanoano
ČSOBanoano
Equa bankano (jen v aplikaci)ano
Expobanknene
Fio bankaanoano
Hello banknene
J&T Banknene
Komerční bankaanoano
mBankano (jen v internetbankingu)ano
Monetaanoano
Oberbankanoano
PPF bankaanoano
Raiffeisenbankanoano
Sberbanknene
Trinity Banknene
UniCredit Banknene
Zdroj: Peníze.cz

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz a speciální přílohy HN. Ráda tráví čas s rodinou... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

27. 6. 2022 | Olga Skalková | 39 komentářů

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

Česká spořitelna jako první v Česku nabízí QR výběry z bankomatů. Kdo má v chytrém telefonu aplikaci George, nemusí už vůbec vytahovat kartu ani nic zadávat na obrazovce bankomatu.... celý článek

Nový rodinný účet nabídne i nejvyšší úrok na spoření

15. 6. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

Nový rodinný účet nabídne i nejvyšší úrok na spoření

Moneta přichází s novým Rodinným účtem. Vedle moderní aplikace chce zaujmout hlavně nadprůměrným úrokem na spořicím účtu: 5 % ročně do limitu 50 tisíc korun.

ČSOB zpřísní ověření bez Smart klíče. Za aplikaci dá odměnu

15. 6. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

ČSOB zpřísní ověření bez Smart klíče. Za aplikaci dá odměnu

Klienty ČSOB, kteří ještě nepoužívají ověřovací aplikaci Smart klíč, čeká od 20. června při práci s internetovým bankovnictvím častější zadávání přihlašovacího hesla.

Nevýhodný kurz DCC už umí blokovat i největší banka

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 15 komentářů

Nevýhodný kurz DCC už umí blokovat i největší banka

Dobrá zpráva před dovolenou v cizině: Česká spořitelna se přidává k menším bankám a ukazuje, že platební kartu lze před nechtěnou službou chránit líp.

Ke sdílení bankomatů se chtějí přidat další dvě banky

14. 6. 2022 | Olga Skalková | 2 komentáře

Ke sdílení bankomatů se chtějí přidat další dvě banky

Spojená síť přinese výhody hlavně těm klientům, kteří zatím neměli výběry z konkurenčních bankomatů zdarma. Ve druhé fázi budou dostupnější i vkladomaty.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.