Účet zdarma bez podmínek už má i ČSOB

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 29. 4. 2021 | 5 komentářů
Rostoucí konkurenci jednoduše bezplatných účtů nedokázala odolat další velká banka. Zaplatíte jenom za výběry z jiných bankomatů.
Účet zdarma bez podmínek už má i ČSOB

Zdroj: ČSOB

Klienti ČSOB včetně Poštovní spořitelny si už nemusí hlídat, jestli každý měsíc splní podmínku pro bezplatné vedení běžného účtu. Banka od dubna zrušila poplatek 69 korun, který účtovala v případě, že v daném měsíci nepřišlo klientovi na účet aspoň 10 tisíc korun.

Podmínka sice byla pro většinu klientů snadno splnitelná, přesto mohla znamenat jistou bariéru a konkurenční nevýhodu. Nepříjemně působila třeba při dočasném výpadku stálého příjmu. Dodejme, že u klientů nad 58 let a zdravotně postižených stačil měsíční příjem na účtu aspoň pět tisíc. Lidé do 26 let věku nebo na mateřské či rodičovské dovolené nemuseli takovou podmínku plnit vůbec.

Vedení účtu bez podmínek se od dubna týká nejenom nových, ale i dosavadních klientů. Podmínkou je, že mají Plus konto (ČSOB) nebo Poštovní účet (Poštovní spořitelna), což jsou standardní účty, které banka v posledních letech nabízela. Kdo má některý ze starších typů účtu s poplatky, může si je převést právě na Plus konto nebo Poštovní konto. Pro nadstandardní účet Premium konto se nic nemění.

Ani po zrušení podmínky pro bezplatné vedení účtu nebudou Plus konto či Poštovní konto zcela bez poplatků. ČSOB je dál chce za výběry z jiných než vlastních bankomatů. Při výběru z jiných bankomatů v Česku čeká na klienty ČSOB poplatek 40 korun, v zahraničí 100 korun. Výjimkou jsou bankomaty patřící do stejné finanční skupiny – tedy ČSOB na Slovensku, KBC a CBC v Belgii, K&H v Maďarsku a UBB v Bulharsku, kde výběr přijde jenom na pět korun.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Tipy pro lovce odměn

Zdroj: Shutterstock

Přinášíme vám denně aktualizovaný přehled slev, bonusů a časově omezených akčních nabídek u běžných a spořicích účtů, zajištění na stáří, kreditních karet, překlenovacích úvěrů, stavebního spoření, hypoték a úvěrů. Stačí si vybrat. 

Akce, slevy, bonusy!

Bezplatné konto opravdu bez omezení a s nulovými poplatky nabízejí čtyři banky: Moneta (Tom účet plus), Creditas, Equa a Expobank (Neo účet). Abyste u nich měli základní služby zdarma, včetně všech výběrů z bankomatů, nemusíte plnit žádnou podmínku. Do této skupiny už můžeme zařadit i Raiffeisenbank s Chytrým účtem – bez poplatku je však pouze při využití mobilního klíče (aplikace), jinak hrozí měsíční paušál 19 korun při starém způsobu potvrzování s využitím SMS kódů.

Průkopníky bezplatných účtů jsou Fio a mBank, jenže u bankomatů mají trochu komplikovanější podmínky. U Fio jsou zadarmo všechny výběry z vlastních bankomatů a nejméně dva měsíčně z cizích, u mBank jsou zadarmo výběry částek od 1500 korun. A třeba Air Bank má bez poplatku jenom výběry z vlastních bankomatů.

Vedení účtu zdarma bez podmínek nabízejí i Hello bank nebo Trinity, ovšem klienti u nich narazí na hodně omezení. Hello má jen tři bezplatné výběry z jiných bankomatů, neumí okamžité ani mobilní platby, zatím nechystá ani bankovní identitu jako „digitální občanku“. Trinity zatím nespustila žádnou z inovací, nemá ani karty nebo mobilní aplikaci.

Čím dál silnější konkurenci bezplatných účtů už nedokázala odolat ani Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů. Loni v létě zařadila do nabídky nový účet Standard. Je automaticky bez paušálu za vedení (není potřeba splnit dvě podmínky jako předtím u programu Moje zdravé finance), nicméně platí se všechny výběry z jiných než spořitelních bankomatů.

Všechny výběry zdarma sice nabízejí UniCredit (U konto) nebo Sberbank (Fér účet), vedení účtu však není automaticky bez poplatků. V UniCredit musí každý měsíc přijít na účet aspoň 12 000 korun, jinak hrozí vysoký paušál 199 korun. Ve Sberbank stačí pět plateb kartou.

Poslední retailovou bankou, kde běžný klient nedosáhne na nejběžnější služby bez poplatku, je Komerční banka. Tedy pokud si na účet neposílá aspoň 100 tisíc měsíčně. Konto nazvané MůjÚčet je sice automaticky bez poplatku za vedení, vždycky ale zaplatíte šest korun za každou odchozí platbu jinam, kromě toho se platí i výběry z jiných než vlastních bankomatů. Samostatným poplatkům za odchozí platby a některé výběry se můžete vyhnout sjednáním konta MůjÚčet Plus za měsíční paušál 39 korun, noví klienti ho mají na rok zdarma.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+39
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Hello bank definitivně končí, klientům posílá výpovědi

26. 9. 2023 | Petr Kučera

Hello bank definitivně končí, klientům posílá výpovědi

Hello bank bude poskytovat platební účty a spotřebitelské úvěry už jenom do konce letošního listopadu. Vyplývá to z výpovědí, které od minulého týdne rozesílá klientům.

Max banka dohání konkurenci, už má aplikaci i pro platby

25. 9. 2023 | Petr Kučera

Max banka dohání konkurenci, už má aplikaci i pro platby

Také klienti Max banky už mají k dispozici mobilní aplikaci, která umožňuje přímé zadávání plateb. Stačí si aktualizovat dosavadní verzi aplikace, novinka je dostupná pro Android i... celý článek

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

22. 9. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

Komerční banka, Raiffeisenbank a mBank o víkendu dočasně vypnou své elektronické bankovnictví. Klienti by si proto dopředu měli nastavit limity na platebních kartách, pokud například... celý článek

Bez aplikace si připlatíte. Banky znevýhodní ověřovací SMS

19. 9. 2023 | Petr Kučera | 18 komentářů

Bez aplikace si připlatíte. Banky znevýhodní ověřovací SMS

Další dvě banky zavedou poplatek za potvrzovací SMS k internetovému bankovnictví. Chtějí klienty přesvědčit, aby začali využívat aplikaci v chytrém mobilu. Začíná se mluvit také o zastaralosti... celý článek

Creditas chce koupit většinu v záložně Ney

10. 9. 2023 | Petr Kučera | 3 komentáře

Creditas chce koupit většinu v záložně Ney

Skupina Creditas podepsala dohodu o koupi většinového podílu v Ney spořitelním družstvu. Vyplývá to z pozvánky na členskou schůzi družstevní záložny, která proběhne 22. září, a z informací... celý článek

Partners Financial Services