Účet zdarma bez podmínek už má i ČSOB

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 29. 4. 2021 | 5 komentářů
Rostoucí konkurenci jednoduše bezplatných účtů nedokázala odolat další velká banka. Zaplatíte jenom za výběry z jiných bankomatů.
Účet zdarma bez podmínek už má i ČSOB

Zdroj: ČSOB

Klienti ČSOB včetně Poštovní spořitelny si už nemusí hlídat, jestli každý měsíc splní podmínku pro bezplatné vedení běžného úču. Banka od dubna zrušila poplatek 69 korun, který účtovala v případě, že v daném měsíci nepřišlo klientovi na účet aspoň 10 tisíc korun.

Podmínka sice byla pro většinu klientů snadno splnitelná, přesto mohla znamenat jistou bariéru a konkurenční nevýhodu. Nepříjemně působila třeba při dočasném výpadku stálého příjmu. Dodejme, že u klientů nad 58 let a zdravotně postižených stačil měsíční příjem na účtu aspoň pět tisíc. Lidé do 26 let věku nebo na mateřské či rodičovské dovolené nemuseli takovou podmínku plnit vůbec.

Vedení účtu bez podmínek se od dubna týká nejenom nových, ale i dosavadních klientů. Podmínkou je, že mají Plus konto (ČSOB) nebo Poštovní účet (Poštovní spořitelna), což jsou standardní účty, které banka v posledních letech nabízela. Kdo má některý ze starších typů účtu s poplatky, může si je převést právě na Plus konto nebo Poštovní konto. Pro nadstandardní účet Premium konto se nic nemění.

Ani po zrušení podmínky pro bezplatné vedení účtu nebudou Plus konto či Poštovní konto zcela bez poplatků. ČSOB je dál chce za výběry z jiných než vlastních bankomatů. Při výběru z jiných bankomatů v Česku čeká na klienty ČSOB poplatek 40 korun, v zahraničí 100 korun. Výjimkou jsou bankomaty patřící do stejné finanční skupiny – tedy ČSOB na Slovensku, KBC a CBC v Belgii, K&H v Maďarsku a UBB v Bulharsku, kde výběr přijde jenom na pět korun.

Tipy pro lovce odměn

Zdroj: Shutterstock

Přinášíme vám denně aktualizovaný přehled slev, bonusů a časově omezených akčních nabídek u běžných a spořicích účtů, zajištění na stáří, kreditních karet, překlenovacích úvěrů, stavebního spoření, hypoték a úvěrů. Stačí si vybrat. 

Akce, slevy, bonusy!

Bezplatné konto opravdu bez omezení a s nulovými poplatky nabízejí čtyři banky: Moneta (Tom účet plus), Creditas, Equa a Expobank (Neo účet). Abyste u nich měli základní služby zdarma, včetně všech výběrů z bankomatů, nemusíte plnit žádnou podmínku. Do této skupiny už můžeme zařadit i Raiffeisenbank s Chytrým účtem – bez poplatku je však pouze při využití mobilního klíče (aplikace), jinak hrozí měsíční paušál 19 korun při starém způsobu potvrzování s využitím SMS kódů.

Průkopníky bezplatných účtů jsou Fio a mBank, jenže u bankomatů mají trochu komplikovanější podmínky. U Fio jsou zadarmo všechny výběry z vlastních bankomatů a nejméně dva měsíčně z cizích, u mBank jsou zadarmo výběry částek od 1500 korun. A třeba Air Bank má bez poplatku jenom výběry z vlastních bankomatů.

Vedení účtu zdarma bez podmínek nabízejí i Hello bank nebo Trinity, ovšem klienti u nich narazí na hodně omezení. Hello má jen tři bezplatné výběry z jiných bankomatů, neumí okamžité ani mobilní platby, zatím nechystá ani bankovní identitu jako „digitální občanku“. Trinity zatím nespustila žádnou z inovací, nemá ani karty nebo mobilní aplikaci.

Čím dál silnější konkurenci bezplatných účtů už nedokázala odolat ani Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů. Loni v létě zařadila do nabídky nový účet Standard. Je automaticky bez paušálu za vedení (není potřeba splnit dvě podmínky jako předtím u programu Moje zdravé finance), nicméně platí se všechny výběry z jiných než spořitelních bankomatů.

Všechny výběry zdarma sice nabízejí UniCredit (U konto) nebo Sberbank (Fér účet), vedení účtu však není automaticky bez poplatků. V UniCredit musí každý měsíc přijít na účet aspoň 12 000 korun, jinak hrozí vysoký paušál 199 korun. Ve Sberbank stačí pět plateb kartou.

Poslední retailovou bankou, kde běžný klient nedosáhne na nejběžnější služby bez poplatku, je Komerční banka. Tedy pokud si na účet neposílá aspoň 100 tisíc měsíčně. Konto nazvané MůjÚčet je sice automaticky bez poplatku za vedení, vždycky ale zaplatíte šest korun za každou odchozí platbu jinam, kromě toho se platí i výběry z jiných než vlastních bankomatů. Samostatným poplatkům za odchozí platby a některé výběry se můžete vyhnout sjednáním konta MůjÚčet Plus za měsíční paušál 39 korun, noví klienti ho mají na rok zdarma.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+31
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Spojení Raiffeisenbank a Equa potvrdila i ČNB

14. 5. 2021 | Petr Kučera

Spojení Raiffeisenbank a Equa potvrdila i ČNB

Námitky proti koupi Equa bank ze strany Raiffeisenbank nemá ani Česká národní banka. Dnes vydala potřebný souhlas, oznámila Raiffeisenbank. Už dříve souhlasil s transakcí i Úřad pro... celý článek

mBank vylepšuje internetové bankovnictví

13. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

mBank vylepšuje internetové bankovnictví

mBank začne v příštím týdnu s postupným zpřístupňováním vylepšeného internetového bankovnictví. Všichni její klienti ho budou mít k dispozici během následujících několika týdnů.

ČSOB vypne přímé bankovnictví na starších systémech

13. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

ČSOB vypne přímé bankovnictví na starších systémech

ČSOB upozorňuje, že její internetové bankovnictví přestane od začátku června fungovat na starších operačních systémech a internetových prohlížečích.

Chráněný účet bez karty. Jedna z bank bude k dlužníkům přísnější

13. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Chráněný účet bez karty. Jedna z bank bude k dlužníkům přísnější

Nezabavitelné minimum má být díky chráněnému účtu opravdu nezabavitelné. Jenže v Air Bank k němu nedají platební kartu.

Hello bank dohání konkurenci s Google Pay

12. 5. 2021 | Petr Kučera

Hello bank dohání konkurenci s Google Pay

Mobilní platby prostřednictvím Google Pay už umí i Hello bank. Její debetní nebo kreditní kartu si lze nahrát do telefonů se systémem Android 5.0 či novějším, který podporuje technologii... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.