Klienti ČSOB včetně Poštovní spořitelny si už nemusí hlídat, jestli každý měsíc splní podmínku pro bezplatné vedení běžného účtu. Banka od dubna zrušila poplatek 69 korun, který účtovala v případě, že v daném měsíci nepřišlo klientovi na účet aspoň 10 tisíc korun.
Podmínka sice byla pro většinu klientů snadno splnitelná, přesto mohla znamenat jistou bariéru a konkurenční nevýhodu. Nepříjemně působila třeba při dočasném výpadku stálého příjmu. Dodejme, že u klientů nad 58 let a zdravotně postižených stačil měsíční příjem na účtu aspoň pět tisíc. Lidé do 26 let věku nebo na mateřské či rodičovské dovolené nemuseli takovou podmínku plnit vůbec.
Vedení účtu bez podmínek se od dubna týká nejenom nových, ale i dosavadních klientů. Podmínkou je, že mají Plus konto (ČSOB) nebo Poštovní účet (Poštovní spořitelna), což jsou standardní účty, které banka v posledních letech nabízela. Kdo má některý ze starších typů účtu s poplatky, může si je převést právě na Plus konto nebo Poštovní konto. Pro nadstandardní účet Premium konto se nic nemění.
Ani po zrušení podmínky pro bezplatné vedení účtu nebudou Plus konto či Poštovní konto zcela bez poplatků. ČSOB je dál chce za výběry z jiných než vlastních bankomatů. Při výběru z jiných bankomatů v Česku čeká na klienty ČSOB poplatek 40 korun, v zahraničí 100 korun. Výjimkou jsou bankomaty patřící do stejné finanční skupiny – tedy ČSOB na Slovensku, KBC a CBC v Belgii, K&H v Maďarsku a UBB v Bulharsku, kde výběr přijde jenom na pět korun.
Bezplatné konto opravdu bez omezení a s nulovými poplatky nabízejí čtyři banky: Moneta (Tom účet plus), Creditas, Equa a Expobank (Neo účet). Abyste u nich měli základní služby zdarma, včetně všech výběrů z bankomatů, nemusíte plnit žádnou podmínku. Do této skupiny už můžeme zařadit i Raiffeisenbank s Chytrým účtem – bez poplatku je však pouze při využití mobilního klíče (aplikace), jinak hrozí měsíční paušál 19 korun při starém způsobu potvrzování s využitím SMS kódů.
Průkopníky bezplatných účtů jsou Fio a mBank, jenže u bankomatů mají trochu komplikovanější podmínky. U Fio jsou zadarmo všechny výběry z vlastních bankomatů a nejméně dva měsíčně z cizích, u mBank jsou zadarmo výběry částek od 1500 korun. A třeba Air Bank má bez poplatku jenom výběry z vlastních bankomatů.
Vedení účtu zdarma bez podmínek nabízejí i Hello bank nebo Trinity, ovšem klienti u nich narazí na hodně omezení. Hello má jen tři bezplatné výběry z jiných bankomatů, neumí okamžité ani mobilní platby, zatím nechystá ani bankovní identitu jako „digitální občanku“. Trinity zatím nespustila žádnou z inovací, nemá ani karty nebo mobilní aplikaci.
Čím dál silnější konkurenci bezplatných účtů už nedokázala odolat ani Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů. Loni v létě zařadila do nabídky nový účet Standard. Je automaticky bez paušálu za vedení (není potřeba splnit dvě podmínky jako předtím u programu Moje zdravé finance), nicméně platí se všechny výběry z jiných než spořitelních bankomatů.
Všechny výběry zdarma sice nabízejí UniCredit (U konto) nebo Sberbank (Fér účet), vedení účtu však není automaticky bez poplatků. V UniCredit musí každý měsíc přijít na účet aspoň 12 000 korun, jinak hrozí vysoký paušál 199 korun. Ve Sberbank stačí pět plateb kartou.
Poslední retailovou bankou, kde běžný klient nedosáhne na nejběžnější služby bez poplatku, je Komerční banka. Tedy pokud si na účet neposílá aspoň 100 tisíc měsíčně. Konto nazvané MůjÚčet je sice automaticky bez poplatku za vedení, vždycky ale zaplatíte šest korun za každou odchozí platbu jinam, kromě toho se platí i výběry z jiných než vlastních bankomatů. Samostatným poplatkům za odchozí platby a některé výběry se můžete vyhnout sjednáním konta MůjÚčet Plus za měsíční paušál 39 korun, noví klienti ho mají na rok zdarma.
Petr Kučera
Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem