Air Bank výrazně snížila limit pro okamžité platby

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 3. 5. 2021 06:00 | 16 komentářů
Air Bank výrazně snížila limit pro okamžité platby

Zdroj: Shutterstock

Air Bank během dubna snížila limit pro odchozí okamžité platby. Klienti teď mohou v jedné transakci odeslat maximálně 50 tisíc korun, zatímco dřívější limit byl 400 tisíc.

„Nový limit se týká všech klientů a setkají se s ním v internetovém i mobilním bankovnictví,“ upřesnil webu Peníze.cz Vladimír Komjati, vedoucí komunikace Air Bank.

„Jedná se o preventivní bezpečnostní opatření, kterým reagujeme na častější výskyt telefonických podvodů neboli vishingu,“ vysvětluje Komjati.

„Podvodníci vydávající se za pracovníky bank se snaží klienty kromě získání osobních údajů pod záminkou bezpečnosti přimět i k převedení peněz na jiný účet. A pokud klient na takový podvod i přes všechna varování zveřejněná v posledních měsících naletí a peníze podvodníkům sám ze svého účtu odešle okamžitou platbou, převod je velmi rychlý. Banka pak má méně času na takový podvod i přes rozpoznání neobvyklé platby reagovat,“ upřesňuje mluvčí.

Připomíná, že vishing jde nejlépe identifikovat podle toho, co podvodník požaduje. Skutečný pracovník banky nikdy nebude po klientovi chtít, aby mu sdělil přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, číslo karty nebo třeba potvrzovací kód z SMS zprávy a notifikace, popřípadě aby převáděl peníze na „bezpečný účet“. Pokud se klient s takovým telefonátem setká, měl by hovor ukončit a zavolat na skutečné číslo banky, které najde na jejím oficiálním webu.

Proč Air Bank zvolila právě limit 50 tisíc? „Valná většina běžných okamžitých plateb se pohybuje v nižších částkách, a tak většinu klientů nijak neomezí,“ odpovídá Komjati. Dodejme, že limit se týká jednotlivé transakce, nebrání tedy rozdělení platby do více částí.

Air Bank tím nastavila nejpřísnější podmínky na českém trhu. Většina bank, které okamžité platby zatím zavedly, používá v Česku nejvyšší možný limit 400 tisíc korun. Výjimkou je pouze Fio banka, která hned při startu této služby snížila limit pro odchozí okamžitou platbu na 100 tisíc korun. Stotisícovou hranici zpočátku zvolila i Česká spořitelna, už před několika měsíci ji ale zrušila a přešla na standardních 400 tisíc.

Ostatní banky podle dostupných informací žádné snížení limitu nechystají. Neplánuje to ani Moneta, která nedávno varovala před novou vlnou podvodných e-mailů. Podobné pokusy průběžně míří i na klienty dalších bank.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 16 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 5. 2021 9:25, Michal Kubeček

Za článek díky, ale asi bych byl radši, kdybych se to nejdřív dozvěděl od banky...

+29
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 5. 2021 13:28

Citace - Petr / 03.05.2021 12:05

Také děkuji za článek, já jsem se to od banky dozvěděl v momentě, kdy jsem potřeboval odeslat okamžitě 68 000 a najednou to nešlo, takže jsem musel peníze odeslat z jiné banky, kde jsem měl naštěstí kontokorent.


Mohl jste prostě odeslat dvě okamžité platby po sobě, 48k a 20k.

Zobrazit celé vlákno

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

KB zprovoznila pátý bankomat pro řidiče

17. 5. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

KB zprovoznila pátý bankomat pro řidiče

Komerční banka zprovoznila svůj pátý drive-up bankomat, a to na čerpací stanici Benzina Orlen v Plzni na Nepomucké ulici u obchodního centra Olympia a dálnice D5.

Konec menších bank? Nižší konkurence se nebojte, říká expert

17. 5. 2021 | Olga Skalková | 7 komentářů

Konec menších bank? Nižší konkurence se nebojte, říká expert

Chystané spojení některých bank v Česku může být pro klienty přínosem, obavy ze snížení konkurence prý nejsou na místě. „Z Monety a Raiffeisenbank se stanou další velcí hráči, kteří... celý článek

Spojení Raiffeisenbank a Equa potvrdila i ČNB

14. 5. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Spojení Raiffeisenbank a Equa potvrdila i ČNB

Námitky proti koupi Equa bank ze strany Raiffeisenbank nemá ani Česká národní banka. Dnes vydala potřebný souhlas, oznámila Raiffeisenbank. Už dříve souhlasil s transakcí i Úřad pro... celý článek

mBank vylepšuje internetové bankovnictví

13. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

mBank vylepšuje internetové bankovnictví

mBank začne v příštím týdnu s postupným zpřístupňováním vylepšeného internetového bankovnictví. Všichni její klienti ho budou mít k dispozici během následujících několika týdnů.

ČSOB vypne přímé bankovnictví na starších systémech

13. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

ČSOB vypne přímé bankovnictví na starších systémech

ČSOB upozorňuje, že její internetové bankovnictví přestane od začátku června fungovat na starších operačních systémech a internetových prohlížečích.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.