Air Bank výrazně snížila limit pro okamžité platby

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 3. 5. 2021 | 16 komentářů
Air Bank výrazně snížila limit pro okamžité platby

Zdroj: Shutterstock

Air Bank během dubna snížila limit pro odchozí okamžité platby. Klienti teď mohou v jedné transakci odeslat maximálně 50 tisíc korun, zatímco dřívější limit byl 400 tisíc.

„Nový limit se týká všech klientů a setkají se s ním v internetovém i mobilním bankovnictví,“ upřesnil webu Peníze.cz Vladimír Komjati, vedoucí komunikace Air Bank.

„Jedná se o preventivní bezpečnostní opatření, kterým reagujeme na častější výskyt telefonických podvodů neboli vishingu,“ vysvětluje Komjati.

„Podvodníci vydávající se za pracovníky bank se snaží klienty kromě získání osobních údajů pod záminkou bezpečnosti přimět i k převedení peněz na jiný účet. A pokud klient na takový podvod i přes všechna varování zveřejněná v posledních měsících naletí a peníze podvodníkům sám ze svého účtu odešle okamžitou platbou, převod je velmi rychlý. Banka pak má méně času na takový podvod i přes rozpoznání neobvyklé platby reagovat,“ upřesňuje mluvčí.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Připomíná, že vishing jde nejlépe identifikovat podle toho, co podvodník požaduje. Skutečný pracovník banky nikdy nebude po klientovi chtít, aby mu sdělil přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, číslo karty nebo třeba potvrzovací kód z SMS zprávy a notifikace, popřípadě aby převáděl peníze na „bezpečný účet“. Pokud se klient s takovým telefonátem setká, měl by hovor ukončit a zavolat na skutečné číslo banky, které najde na jejím oficiálním webu.

Proč Air Bank zvolila právě limit 50 tisíc? „Valná většina běžných okamžitých plateb se pohybuje v nižších částkách, a tak většinu klientů nijak neomezí,“ odpovídá Komjati. Dodejme, že limit se týká jednotlivé transakce, nebrání tedy rozdělení platby do více částí.

Air Bank tím nastavila nejpřísnější podmínky na českém trhu. Většina bank, které okamžité platby zatím zavedly, používá v Česku nejvyšší možný limit 400 tisíc korun. Výjimkou je pouze Fio banka, která hned při startu této služby snížila limit pro odchozí okamžitou platbu na 100 tisíc korun. Stotisícovou hranici zpočátku zvolila i Česká spořitelna, už před několika měsíci ji ale zrušila a přešla na standardních 400 tisíc.

Ostatní banky podle dostupných informací žádné snížení limitu nechystají. Neplánuje to ani Moneta, která nedávno varovala před novou vlnou podvodných e-mailů. Podobné pokusy průběžně míří i na klienty dalších bank.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 16 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 5. 2021 9:25, Michal Kubeček

Za článek díky, ale asi bych byl radši, kdybych se to nejdřív dozvěděl od banky...

+32
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 5. 2021 13:28

Citace - Petr / 03.05.2021 12:05

Také děkuji za článek, já jsem se to od banky dozvěděl v momentě, kdy jsem potřeboval odeslat okamžitě 68 000 a najednou to nešlo, takže jsem musel peníze odeslat z jiné banky, kde jsem měl naštěstí kontokorent.


Mohl jste prostě odeslat dvě okamžité platby po sobě, 48k a 20k.

Zobrazit celé vlákno

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

22. 9. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

Komerční banka, Raiffeisenbank a mBank o víkendu dočasně vypnou své elektronické bankovnictví. Klienti by si proto dopředu měli nastavit limity na platebních kartách, pokud například... celý článek

Bez aplikace si připlatíte. Banky znevýhodní ověřovací SMS

19. 9. 2023 | Petr Kučera | 17 komentářů

Bez aplikace si připlatíte. Banky znevýhodní ověřovací SMS

Další dvě banky zavedou poplatek za potvrzovací SMS k internetovému bankovnictví. Chtějí klienty přesvědčit, aby začali využívat aplikaci v chytrém mobilu. Začíná se mluvit také o zastaralosti... celý článek

Creditas chce koupit většinu v záložně Ney

10. 9. 2023 | Petr Kučera | 3 komentáře

Creditas chce koupit většinu v záložně Ney

Skupina Creditas podepsala dohodu o koupi většinového podílu v Ney spořitelním družstvu. Vyplývá to z pozvánky na členskou schůzi družstevní záložny, která proběhne 22. září, a z informací... celý článek

Platby na číslo mobilu mohou začít. ČNB zveřejnila pravidla

4. 9. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera

Platby na číslo mobilu mohou začít. ČNB zveřejnila pravidla

Posílání peněz se zjednoduší. Místo čísla bankovního účtu stačí, když zadáte číslo mobilu. Nový systém může odstartovat na konci října.

Spořitelna zruší samostatný George klíč. Je čas na změnu, říká

1. 9. 2023 | Olga Skalková | 14 komentářů

Spořitelna zruší samostatný George klíč. Je čas na změnu, říká

Česká spořitelna sloučí dvě dosud samostatné aplikace do jediné. George klíč začlení do hlavní bankovní aplikace George v mobilu. Co to znamená pro klienty?

Partners Financial Services