Největší banky v Česku. Nový žebříček podle počtu klientů i peněz

Jiří Hovorka | rubrika: Analýza | 25. 3. 2021 | 5 komentářů
Titulem „největší banka“ se dál můžou chlubit dvě finanční skupiny. Porovnali jsme jejich čerstvá čísla s konkurencí.
Největší banky v Česku. Nový žebříček podle počtu klientů i peněz

Zdroj: Shutterstock

Za největší banku v Česku se dál mohou označovat Česká spořitelna i ČSOB. První bankovní skupina má nejvíc klientů, druhá spravuje největší objem peněz. Třetí v obou ukazatelích zůstává Komerční banka.

Ukazují to data ke konci loňského nebo ze začátku letošního roku, která jsme dali dohromady podle zveřejněných výsledků nebo jiných aktuálních informací z bank. 

Víc jak milion klientů hlásí pět bank: Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Moneta Money Bank a Fio banka. A když bude Air Bank růst stejně jako doteď (loni zvýšila počet klientů o 9,3 %), měla by se do dvou let i ona dostat přes milion.

Když vezmeme statistiky za celé skupiny, do nichž se vedle klientů samotných bank počítají i klienti stavebních spořitelen, penzijních nebo investičních společností, tak má dvojice největších opravdu značný náskok: Česká spořitelna je na 4,5 milionech klientů, ČSOB na 4,2 milionech. Třetí Komerční banka jich má celkem 2,4 milionu a Moneta se započtením stavební spořitelny 1,4 milionu.

Porovnání částečně znepřehledňuje fakt, že banky zveřejňují různé údaje, některé počty klientů neříkají vůbec. Například ČSOB uvádí čísla pouze za celou skupinu.

BankaPočet klientů v Česku
Česká spořitelnaCelá skupina ČS má 4,5 milionu klientů, před rokem to bylo 4,6 milionu. Samotné bankovní části však klienti přibývají. Podle mluvčího Filipa Hrubého stoupl počet klientů, kteří mají spořitelnu jako hlavní banku, meziročně o 60 tisíc na 2,06 milionu (kritériem je, že lidem na spořitelní účet chodí hlavní příjem a využívají ho k placení).
ČSOBZveřejňuje jenom číslo za celou skupinu: 4,231 milionu klientů, což je meziroční pokles o devět tisíc; z toho je 4,1 milionu retailových klientů (běžní občané) a zhruba 150 tisíc klientů z ostatních segmentů (nejčastěji podnikatelé a firmy). ČSOB neuvádí ani počet osobních účtů nebo aspoň vydaných karet, podle nichž by šlo lépe odhadnout, kolik klientů má samotná banka bez ČSOB Pojišťovny, ČSOB Penzijní společnosti nebo ČSOB Stavební spořitelny. Poslední údaj za samotnou banku ČSOB (včetně značky Poštovní spořitelna) je k dispozici z konce roku 2015, kdy to bylo 2,8 milionu klientů (z toho víc než dva miliony připadaly na Poštovní spořitelnu).
Komerční bankaCelá skupina má 2,361 milionu klientů, což je meziročně asi o čtyři tisíce méně. Samotná banka jich má 1,641 milionu, meziročně o 23 tisíc méně. Z toho 1,389 milionu jsou občané a 252 tisíc podnikatelé či firmy.
MonetaSkupina Moneta má 1,4 milionu klientů, z toho zhruba 400 tisíc jsou klienti stavební spořitelny.
Fio banka1,072 milionu
Air Bank861 tisíc
Raiffeisenbank680 tisíc klientů má banka, dalších 500 tisíc stavební spořitelna
mBank703 tisíc
Equa bank477 tisíc
UniCredit Bank450 tisíc
Hello bank343 tisíc
ING Bank375 tisíc
Sberbank111 tisíc
Banka Creditas110 tisíc
Trinity Bank24 tisíc
ExpobankPřes 20 tisíc – jde o číslo ke konci března 2018, novější nezveřejnila.
Oberbank18 tisíc
Zdroj: výroční a tiskové zprávy, povinně zveřejňované informace z bank, odpovědi z tiskových oddělení

Nejvíc bank je malých

Podle bilanční sumy – tedy objemu spravovaných peněz – kraluje trhu skupina ČSOB. Její bilanční suma meziročně narostla téměř o sedm procent na 1,756 bilionu korun.

Česká národní banka rozděluje banky podle velikosti bilanční sumy na tři kategorie: velké banky s bilanční sumou větší než deset procent celkového objemu bilanční sumy bankovního sektoru, střední banky s bilanční sumou dvě až deset procent celkového objemu bilanční sumy bankovního sektoru a malé banky s bilanční sumou menší než dvě procenta.

Bilanční suma bankovního sektoru ke konci roku 2020 činila 8,139 bilionu korun.

Česko tak má podle kategorizace centrální banky tři velké banky (ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka) a čtyři středně velké (UniCredit Bank, Raiffeisenbank, Moneta a Fio banka). Zbytek, kde je třeba i Air Bank, je klasifikován jako malé banky.

BankaBilanční suma (ke konci roku 2020, není-li uvedeno jinak)
ČSOB1756 mld. Kč
Česká spořitelna1538 mld. Kč
Komerční banka1167 mld. Kč
UniCredit Bank664 mld. Kč (Česko a Slovensko dohromady; samostatně za ČR neuvádí)
Raiffeisenbank411 mld. Kč
Moneta301 mld. Kč
Fio banka183 mld. Kč
ING Bank159 mld. Kč (ke konci roku 2019, novější data nejsou)
Air Bank137 mld. Kč
Sberbank90 mld. Kč (ke konci 3. čtvrtletí 2020, novější data nejsou)
Equa bank73 mld. Kč
Banka Creditas67 mld. Kč
Expobank18,1 mld. Kč (ke konci 3. čtvrtletí 2020, novější data nejsou)
Trinity Bank17,5 mld. Kč
Hello bank14 mld. Kč (ke konci roku 2019, novější data nejsou)
mBanksamostatně za ČR neuvádí
Oberbanksamostatně za ČR neuvádí
Zdroj: výroční a tiskové zprávy, povinně zveřejňované informace z bank, odpovědi z tiskových oddělení

Náš přehled se zaměřuje na banky pro takzvané retailové (běžné) klienty, proto v něm chybí například J&T Banka zaměřená na privátní bankovnictví. Její bilanční suma ke konci roku 2019 dosáhla skoro 152 miliard, novější výsledky zatím nezveřejnila. A třeba PPF Banka měla ke konci loňského prvního pololetí bilanční sumu 220 miliard.

Zisky srazila korona

Pandemie koronaviru loni výrazně ovlivnila hospodářské výsledky bank. Skoro všechny (s výjimkou Equa a Trinity) hlásí propad zisku o desítky procent a nejhorší výsledky za dlouhé roky.

Je to dáno nižším počtem transakcí, kdy bankám klesají výnosy z poplatků, výrazně se projevilo také snížení úrokových sazeb ze strany České národní banky, roli hraje i růst objemu opravných položek k úvěrům.

S největším ziskem v roce 2020 hospodařila Česká spořitelna. Dostala se však „jen“ na 10 miliard korun. Podobně nízko byla naposledy v roce 2006, zatímco v roce 2019 hlásila čistý zisk 17,7 miliardy korun.

BankaČistý zisk v roce 2020
Česká spořitelna10 mld. Kč
ČSOB8,5 mld. Kč
Komerční banka8,2 mld. Kč
UniCredit Bank5,03 mld. Kč (Česko a Slovensko dohromady)
Moneta2,6 mld. Kč
Raiffeisenbank2,14 mld. Kč
Air Bank1,5 mld. Kč
Fio banka1,2 mld. Kč
Equa bank182 milionů Kč
Banka Creditas115 milionů Kč
Trinity Bank75 milionů Kč (zatím neauditovaný výsledek)
Poznámka: V přehledu jsou jen banky, které už výsledek za loňský rok zveřejnily. Chybí také mBank a Oberbank, které v Česku působí jako pobočky zahraničních bank, ale nezveřejňují samostatný výsledek za Česko.
Zdroj: Shutterstock

Ozveme se, kdyby něco!

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a přineseme vám další důležité aktuality a praktické rady. 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+100
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

PPF může zvýšit podíl v Monetě, souhlasí ČNB

16. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

PPF může zvýšit podíl v Monetě, souhlasí ČNB

Skupina PPF může pokračovat v plánu na ovládnutí Monety Money Bank. Společnost Tanemo ze skupiny PPF obdržela souhlas České národní banky ke zvýšení svého podílu v Monetě na 28,36 %.... celý článek

Raiffka může koupit Equa bank, souhlasí úřad

15. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Raiffka může koupit Equa bank, souhlasí úřad

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil spojení Raiffeisenbank a Equa bank. Konstatoval, že nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže. 

Polovinu plateb kartou už potvrzujeme biometricky

14. 4. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Polovinu plateb kartou už potvrzujeme biometricky

Už polovinu všech plateb kartou na internetu potvrzují Češi biometricky, tedy především otiskem prstu nebo scanem obličeje. Zhruba stejný 50% podíl dostaneme i v případě, že se místo... celý článek

Každý čtvrtý Čech vůbec nechrání úspory před inflací

14. 4. 2021 | Petr Kučera | 17 komentářů

Každý čtvrtý Čech vůbec nechrání úspory před inflací

Čtvrtina Čechů se vůbec nesnaží chránit své úspory před inflací. Za nejvhodnější způsob ukládání peněz totiž považují hotovost nebo běžný účet, ukázal březnový průzkum Generali Investments... celý článek

Nová vlna podvodů chce k vašemu účtu, varuje banka

14. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nová vlna podvodů chce k vašemu účtu, varuje banka

Moneta Money Bank varuje před vlnou podvodných e-mailů, přes které se podvodníci snaží dostat k penězům na bankovních účtech.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.