Pro založení firemního účtu musí podnikatel bance nebo kampeličce prokázat totožnost a právní subjektivitu, tedy doklady opravňující jej k podnikání. Takovým dokladem je výpis z obchodního rejstříku, živnostenský list či doklad o registraci OSVČ na finančním úřadě. Při zakládání podnikatelského konta je většinou třeba na účet vložit základní vklad.
Liší se nejčastěji podle obratu na účtu. Některé banky mají speciální nabídku pro různé typy organizací, firem a podnikatelů. Existují také podnikatelské účty speciálně pro svobodná povolání, jako jsou lékaři, exekutoři, pojišťovací poradci, soudní tlumočníci či architekti.
Lidé podnikající jako fyzické osoby si podnikatelský účet povinně zakládat nemusí a můžou pro své podnikání využívat třeba i běžný osobní účet pro soukromé osoby. S osobním účtem si ale podnikatel komplikuje daňovou evidenci příjmů a výdajů i případné poskytnutí podnikatelského úvěru od banky. U podnikatelského účtu je pro účetní a daňové poradce snazší vyznat se v položkách výpisu z účtu, protože nemusí odlišovat soukromé transakce od obchodních. Kdo podniká jako právnická osoba, bez firemního účtu se neobejde.
S provozem podnikatelského účtu jsou většinou spojené vyšší bankovní poplatky než u osobních účtů pro soukromé osoby. Měsíční poplatky za podnikatelský účet můžou být od desítek korun až po stokoruny a víc. Na trhu jsou ale i bezpoplatkové podnikatelské účty. Banky a družstevní záložny klientům s podnikatelským účtem poskytují navíc ještě specializované finanční produkty a služby jako například firemní platební karty či investiční úvěry.
Vedle bezhotovostních plateb v Česku i zahraničí podnikatelský účet umožňuje prostřednictvím platebních karet i platby u obchodníků, hotovostní vklady i výběry u bankomatů či na přepážkách finančních institucí. Pro vklady přes bankomaty jsou určené speciální „vkladomaty“. Mezi základní operace s podnikatelským účtem patří změna disponujících osob, které mají oprávnění s účtem nakládat.
Méně...