Daňová kalkulačka – výpočet daně

Daňová kalkulačka vám vypočítá daň z příjmů fyzických osob, kterou budete muset zaplatit za loňský rok. Můžete si tak třeba zkontrolovat, zda jste v daňovém přiznání neudělali chybu a daň si vypočetli správně. Nebo si dopředu můžete vypočítat, kolik na dani za rok 2023 odvedete. Pokud se na daňové přiznání chystáte, stáhněte si formuláře pro daň z příjmů fyzických osob.

Daňová kalkulačka 2024 – výpočet daně z příjmů za rok 2023

Dílčí základy daně

Nezdanitelné části základu daně

Slevy na dani

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNe

Další kalkulačky

Slevy na dani:

Sleva na poplatníka30 840 Kč (měsíčně 2570 Kč) za rok 2023
Sleva na vyživovaného manžela24 840 Kč (uplatňuje se ročně)
Sleva na vyživovaného manžela ZTP/P49 680 Kč (měsíčně 4140 Kč)
Sleva pro invalidní důchod I. a II. stupně2520 Kč (měsíčně 210 Kč)
Sleva pro invalidní důchod III. Stupně5040 Kč (měsíčně 420 Kč)
Sleva pro držitele průkazu ZTP/P16 140 Kč (měsíčně 1345 Kč)
Sleva pro studenta4020 Kč (měsíčně 335 Kč)
Sleva na dítě
  • u prvního dítěte 15 204 Kč (1267 Kč měsíčně)
  • u druhého dítěte 22 320 korun ročně (1860 korun měsíčně)
  • u třetího a každého dalšího 27 840 korun (2320 korun měsíčně)
  • u dítěte s průkazem ZTP/P se sleva dvojnásobí
Za školkuaž 17 300 korun ročně za rok 2023

Zákon o dani z příjmů Pravidla zdanění příjmů určuje zákon č. 586/1992 Sb. o dani z příjmů. Najdete v něm například, jaké příjmy podléhají dani nebo které jsou naopak osvobozené. Jestli se vám nechce procházet paragrafy, můžete se to dočíst v textu Kdo musí podat daňové přiznání. Nejen podnikatelé. Některá obecná daňová pravidla, třeba výši sankcí, pak upravuje daňový řád (zákon č. 280/2009 Sb.).

Daň z příjmů fyzických osob Fyzické osoby (někdy označované zkratkou FO) nejčastěji daň z příjmů platí ze mzdy či platu. Pokud nemají jiné zdanitelné příjmy nad 6000 korun ročně, nemusí vlastně nic řešit. Stačí, když podepíší u zaměstnavatele Prohlášení k dani a ten za zaměstnance daně odvede i podá daňové přiznání. Daň z příjmů fyzické osoby odvádějí i z podnikání, nájmu nebo třeba ze zisku z elektřiny vyrobené fotovoltaikou na střeše rodinného domu. Daní se také příjmy z investic nebo z bitcoinů. Daní se i příležitostné příjmy nad 30 tisíc korun. Základní daňová sazba daně z příjmů fyzických osob je 15 %, pro část příjmů nad 48násobek průměrné hrubé mzdy se uplatňuje zvýšená 23% sazba.

Výpočet daně z příjmů Výpočet daně z příjmů není jednoduchý. Jestli s tím nemáte praxi a nechcete se to naučit, můžete si koupit služby daňového poradce, který za vás všechno vyřeší, nebo můžete využít interaktivní formulář pro vyplnění daňového přiznání. Zadáte do něj údaje o sobě, údaje o svých příjmech, zaškrtnete daňové slevy, na které máte nárok a doplníte odečitatelné položky od základu daně a formulář za vás už všechno spočítá. Daňové přiznání pak máte připravené rovnou k podání a můžete ho online i odevzdat, pokud máte zřízenou datovou schránku, eObčanku nebo třeba bankovní identitu.

Záloha na daň z příjmů Daň z příjmů je nejčastěji splatná do termínu, ve kterém máte odevzdat daňové přiznání. Zálohy na daň posílá za zaměstnance automaticky zaměstnavatel, zaměstnanec to vůbec nemusí řešit. Podnikatelé zálohy platí, jen pokud mají vysoké příjmy a jejich daň z příjmů v posledním roce přesáhla 30 000 Kč. Pak se platí půlroční zálohy ve výši 40 % poslední známé daňové povinnosti. První je splatná do půlky června, druhá do půlky prosince. Podnikatel, který za poslední rok platil daň z příjmů přes 150 000 Kč, musí platit zálohy čtvrtletní. Každou ve výši čtvrtiny daně za poslední rok. Čtvrtletní zálohy se platí do 15. dne v březnu, červnu, září a prosinci.

Vrácení daní 2024 Zaměstnanci dostanou případný daňový přeplatek zpět nejpozději ve mzdě za březen, tedy vyplácené v průběhu dubna. Podrobnosti najdete v textu Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci.

OSVČ mají nárok na vrácení případného přeplatku do 30 dnů po 1. dubnu. Kdo odevzdá přiznání později, tomu se lhůta pro vrácení přeplatku začne počítat po odevzdání přiznání. Když někdo odevzdá přiznání naopak brzy, třeba už v únoru, případný daňový přeplatek mu finanční úřad vrátí nejdříve v první polovině dubna, nejpozději 30 dnů po 1. dubnu.

Sleva na dani Od vypočtené daně z příjmů fyzických osob (DPFO) si můžete odečíst daňové slevy. Jsou výhodnější než odečitatelné položky. Ty se odečítají od daňového základu a fakticky tak z nich získáte jen 15 %. Daňová sleva se odečítá až od samotné vypočtené daně. Počítá se tedy stoprocentně až do nuly. Výjimkou je daňová sleva na dítě, která funguje i jako daňový bonus. Když se dostanete po slevě na dítě nebo i za víc dětí se svou daňovou povinností do minusu, finanční úřad vám tuto částku vyplatí. Mezi nejvyužívanější slevy na dani patří sleva na dani na dítě nebo sleva na dani pro studenty. Každý si může odečíst základní daňovou slevu na poplatníka.

  • Kolik je daň z příjmů?

    V České republice činí základní daňová sazba daně z příjmů fyzických osob 15 %, pro část příjmů nad 48násobek průměrné hrubé mzdy se uplatňuje zvýšená 23% sazba. Daň z příjmů právnických osob je 19 %.

  • Jak zaplatit daň z příjmů?

    Jsou 3 způsoby, jak zaplatit daň z příjmů:
    1. Převodem na účet svého finančního úřadu.
    2. Hotově na pokladnách finančních úřadů nebo na pokladně ČNB.
    3. Složenkou typu A na pobočce České pošty.

  • Do kdy je třeba zaplatit daň z příjmů?

    Daň z příjmu je splatná s řádným termínem, do něhož máte podat daňové přiznání:
    1. Fyzicky: 2. dubna 2024
    2. Elektronicky: 2. května 2024
    3. S daňovým poradcem: 1. července 2024

  • Od jaké částky se platí daň z příjmů?

    Daňové přiznání k dani z příjmů je potřeba podat, pokud vaše příjmy za minulý rok přesáhly 15 000 korun. Nepočítají se ovšem zdaleka všechny příjmy, řada jich je od daně osvobozená – například důchody, dávky nemocenského pojištění nebo dávky státní sociální podpory. Nedaní se také příležitostné příjmy do 30 000 korun za rok. Samotné podání daňového přiznání ale ještě neznamená, že skutečně budete muset nějakou daň odvést. Od vypočtené daně se odečítají různé daňové slevy, zejména sleva na poplatníka, dál slevy na děti, sleva na manželku či manžela, pokud nemají příjem a další.

Související články na téma daň z příjmu fyzických osob, daňové formuláře, daňové přiznání

Daňové přiznání bude podávat méně lidí. Limit stoupne

5. 11. 2022 | Petr Kučera

Daňové přiznání bude podávat méně lidí. Limit stoupne

Limit pro podání daňového přiznání výrazně stoupne. Místo od 15 tisíc ročně se mají přiznávat příjmy až od 50 tisíc.

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

4. 11. 2022 | Petr Kučera

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Zavádění dalších sazeb paušální daně kritizovali podnikatelské sdružení, daňaři i ekonomové. Místo zjednodušení podle nich přinese komplikace.

Přiznali jste daně z internetových videí? Finanční správa rozjela kontroly

24. 10. 2022 | redakce Peníze.CZ

Přiznali jste daně z internetových videí? Finanční správa rozjela kontroly

Někteří lidé, kteří provozují živé vysílání (streamování) nebo zveřejňují videa prostřednictvím platforem jako Twitch, YouTube a podobně, řádně nepřiznali – a tedy ani neodvedli – daň z příjmů. Zjistilo to Generální finanční ředitelství.

Když jedna práce nestačí. Jak na přivýdělek při zaměstnání

14. 10. 2022 | Kateřina Jungvirtová, Monika Veselíková

Když jedna práce nestačí. Jak na přivýdělek při zaměstnání

Potřebujete víc, naložíte si víc. Poradíme, jaká jsou pravidla pro přivýdělek, brigádu nebo podnikání při zaměstnání. Můžete si přibrat druhý pracovní poměr? Jak funguje práce na dohodu? Co daně, sociální a zdravotní pojištění? Tady je přehled a kalkulačka.

Příspěvek na penzijní spoření má klesnout. Stát podpoří i investice

29. 8. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Příspěvek na penzijní spoření má klesnout. Stát podpoří i investice

Ministerstvo financí přichází s návrhy, jak podpořit úspory na důchod. Daňové výhody se mají rozšířit i na investiční produkty. Penzijní fondy by zároveň mohly investovat odvážněji než dosud. Limity pro státní příspěvek mají stoupnout kvůli růstu mezd, v relativním vyjádření však příspěvek klesne.

Vláda chce zvýšit limit pro podání daňového přiznání

5. 8. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Vláda chce zvýšit limit pro podání daňového přiznání

Lidé, kteří mají roční příjmy do 25 tisíc korun, by od příštího roku nemuseli podávat daňové přiznání. Limit se má zvýšit z dosavadních 15 tisíc – jde o hrubý příjem před odečtením výdajů. Počítá s tím vládní návrh, který projednají poslanci.

Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

11. 7. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

Finanční správa zahájila kontrolní akci zaměřenou na přiznání příjmů spojených s kryptoměnami, tedy především s bitcoinem. Získala při ní také tipy na další lidi či firmy, kteří zřejmě nesplnili svou daňovou povinnost. Oznámila to v dnešní tiskové zprávě.

Letní brigáda. Jak na daně a zdravotní i sociální pojištění

7. 7. 2022 | Petra Dlouhá | 5 komentářů

Letní brigáda. Jak na daně a zdravotní i sociální pojištění

Našli jste si přes prázdniny přivýdělek? Připravili jsme přehled pravidel pro studenty – ať už pracují na dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti, nebo se rovnou nechají zaměstnat.

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

22. 6. 2022 | Petr Kučera

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Zavádění dalších sazeb paušální daně kritizují podnikatelské sdružení, daňaři i ekonomové. Místo zjednodušení podle nich přinese komplikace.

Zisk z prodeje bitcoinů bez daně? Osvobození odmítá i soud

3. 6. 2022 | Adam Linek | 4 komentáře

Zisk z prodeje bitcoinů bez daně? Osvobození odmítá i soud

Může být prodej bitcoinů ze strany fyzické osoby osvobozen od daně z příjmu? Touto otázkou se zabýval Krajský soud v Brně. Verdikt potvrdil, že bitcoin nelze považovat za klasickou měnu.

Zdanění bitcoinu poprvé u soudu: Je to věc, ne peníze

30. 5. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Zdanění bitcoinu poprvé u soudu: Je to věc, ne peníze

Zisk z prodeje kryptoměn není osvobozený od daně z příjmů, rozhodl krajský soud. Potvrdil tak dosavadní přístup finanční správy, podle které neplatí stejná pravidla jako pro peníze nebo cizí měnu.

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

9. 5. 2022 | Petr Kučera | 7 komentářů

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Ministerstvo financí chce od roku 2023 zvýšit limit pro povinnou registraci k DPH z jednoho na dva miliony korun ročně. V návaznosti na to se zdvojnásobí také strop pro dobrovolné využití paušální daně.

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

8. 4. 2022 | Petr Kučera

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

Jaký je letos termín pro odevzdání přehledů pojistného? Do kdy je potřeba zaplatit případný nedoplatek? A jak se prodlužuje lhůta při elektronickém podání daňového přiznání? Vysvětlíme.

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

29. 3. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

Co všechno je letos jinak? Jaké slevy se dají využít? Kdo musí podat přiznání za rok 2021 a do kdy? Tady je přehled.

Prodali jste akcie nebo podílové listy. Co teď s daněmi

23. 3. 2022 | Petr Kučera | 12 komentářů

Prodali jste akcie nebo podílové listy. Co teď s daněmi

Jak zdanit příjmy z prodeje cenných papírů? Co se počítá do limitu pro osvobození? Jak funguje časový test? Můžu si odečíst náklady? A jak se daní dividendy? Poradíme.

Těšíte se na daňový přeplatek? Ještě si počkejte

20. 3. 2022 | Petr Kučera | 12 komentářů

Těšíte se na daňový přeplatek? Ještě si počkejte

Jestli jste za loňský rok zaplatili vyšší zálohy na daň, než jste nakonec museli, máte nárok na vrácení přeplatku. Jak to funguje, na co si dát pozor a hlavně: kdy ho dostanete? Tady je přehled.

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

18. 3. 2022 | Petr Kučera | 7 komentářů

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

Největší chybou je poctivě přiznávat příjmy, odpoví nejspíš řada z vás. Ale teď vážně: Jaké chyby ohledně přiznání k dani z příjmů fyzických osob jsou nejčastější? Připravili jsme přehled podle ohlasů čtenářů a zkušeností pracovníků finančních úřadů.

Daňové přiznání krok za krokem. Návod pro OSVČ

13. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentářů

Daňové přiznání krok za krokem. Návod pro OSVČ

Čas na odevzdání přiznání k dani z příjmů za rok 2021 se krátí. Přinášíme průvodce pro živnostníky a další podnikatele.

Změny v daňovém přiznání. Co všechno je letos jinak

10. 3. 2022 | Petr Kučera | 10 komentářů

Změny v daňovém přiznání. Co všechno je letos jinak

Jak stouply sleva na poplatníka a sleva na děti? Které daňové změny můžu využít za rok 2021? Jak je to s limitem na odpočet hypoték nebo darů? Máme odpovědi.

Daňové odpočty darů se kvůli Ukrajině rozšíří

9. 3. 2022 | Petr Kučera | 7 komentářů

Daňové odpočty darů se kvůli Ukrajině rozšíří

Daňové zvýhodnění darů se v souvislosti s válkou na Ukrajině rozšíří. Vládní návrh podpořili i senátoři. Změny budou platit i zpětně za dary poskytnuté v únoru, březnu a dubnu. Týkají se daní z příjmů za rok 2022.

Porovnání produktů

Osobní účty

Běžný účet je nezbytnou součástí našeho života. Ne všechny se však hodí pro každého. Pomůžeme vám s výběrem.

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

Ještě měsíc práce na stát. Den daňové svobody bude o dva dny dřív

Ještě měsíc práce na stát. Den daňové svobody bude o dva dny dřív

Den daňové svobody letos podle Liberálního institutu připadá na 11. června, o dva kalendářní...více

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

Co je letos jinak? Jaké slevy se dají využít? Do kdy je potřeba odevzdat přehledy OSVČ?...více

Nedoplatek? Pozor na podvodné SMS z finančního úřadu

Nedoplatek? Pozor na podvodné SMS z finančního úřadu

Nová vlna falešných SMS se snaží vylákat z lidí jejich přihlašovací údaje k bankovní identitě....více

Partners Financial Services