Daňové přiznání bude podávat méně lidí. Limit stoupne

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 5. 11. 2022 07:30 aktualizováno 25. 11. 2022 11:00
Limit pro podání daňového přiznání výrazně stoupne. Místo od 15 tisíc ročně se mají přiznávat příjmy až od 50 tisíc.
Daňové přiznání bude podávat méně lidí. Limit stoupne

Zdroj: Shutterstock

Lidé, kteří mají roční příjmy do 50 tisíc korun, nebudou muset od příštího roku podávat daňové přiznání. Limit se má zvýšit z dosavadních 15 tisíc – jde o hrubý příjem před odečtením výdajů. Počítá s tím novela, kterou po poslancích schválili i senátoři.

Minimální výše zdanitelných příjmů (pro vznik povinnosti podat daňové přiznání) se na současné úrovni 15 tisíc korun drží už od roku 2003, tedy skoro dvacet let. Předtím byl limit 10 tisíc, do roku 1996 šest tisíc.

„Aby ustanovení mohlo plnit svůj účel, tedy omezit administrativní zátěž poplatníků i orgánů finanční správy v případě zanedbatelně nízkých příjmů, je nutné, aby výše této částky reflektovala současnou ekonomickou situaci,“ vysvětluje ministerstvo financí. Původně navrhovalo zvýšení na 25 tisíc, poslanci se ale nakonec shodli na výraznějším růstu na 50 tisíc.

Daňové přiznání nemusí podat zaměstnanci, kteří v předchozím roce měli příjmy pouze od jednoho zaměstnavatele. Nebo sice od víc zaměstnavatelů, ale postupně (ne současně od víc než jednoho). Podmínkou je, že u všech podepsali takzvané prohlášení k dani a současně neměli jiné zdanitelné příjmy (z podnikání, nájmu a podobně) přesahující šest tisíc korun. Tento limit má od příštího roku stoupnout na 20 tisíc, schválili poslanci. I to je víc, než původně navrhovalo ministerstvo (10 tisíc).

Do limitu pro podání přiznání se nepočítají příjmy, které vůbec nejsou předmětem daně, nebo jsou od daně osvobozené, případně je z nich daň vybírána srážkou. Nepřiznávají se ani příjmy z příležitostných činností, které nepřesáhnou 30 tisíc korun za rok před odečtením výdajů. Tento limit od roku 2023 nestoupne, přestože zůstává stejný už od roku 2014. Poslanec Jan Hrnčíř sice navrhoval jeho zvýšení na 50 tisíc, jenže nezískal podporu ministerstva financí ani většiny poslanců.

Vyšší limit lze poprvé využít pro příjmy za rok 2023 – týká se tedy až daňového přiznání podávaného v prvních měsících roku 2024. „Pro příjmy za rok 2022 platí dosavadní předpisy. Vyšší limity se uplatní až pro příjmy v roce 2023,“ potvrzuje Dana Růžičková, daňová poradkyně V4 Group.

Dodejme, že přiznání musí vždy podat podnikatel, který uplatňuje ztrátu – tu si pak může odečítat v následujících letech.

Podnikatelé, kteří se dobrovolně přihlásili do systému takzvané paušální daně, v zásadě nemusí přiznání podávat ani při vyšších příjmech. Ovšem jen za podmínky, že jejich ostatní příjmy (kromě příjmů ze samostatné činnosti), tedy typicky z nájmu či z kapitálového majetku, nepřevyšují 15 tisíc korun. I tento limit se od příštího roku zvýší na 50 tisíc.

Změny jsou součástí novely, jejíž hlavní část se týká právě paušální daně a limitu pro daň z přidané hodnoty: Limit pro povinnou registraci k DPH od roku 2023 stoupne z jednoho na dva miliony korun ročně. V návaznosti na to se zdvojnásobí také strop pro dobrovolné využití paušální daně, ta se zároveň rozdělí do tří pásem. Změny jsme podrobně popsali v samostatném článku.

Naučte se penízeZdroj: peníze.cz

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+32
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Paušální daň bude vyšší a pro víc lidí. Přehled pro rok 2023

9. 12. 2022 | Jiří Hovorka

Paušální daň bude vyšší a pro víc lidí. Přehled pro rok 2023

Noví zájemci se mohou k paušální dani hlásit do 10. ledna. Kolik za rok 2023 zaplatí a co se změnilo?

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

25. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

Podnikatelé se už nebudou muset znovu zapojit do elektronické evidence tržeb (EET), jejímž původním cílem bylo omezit daňové úniky. Definitivní zrušení této povinnosti dnes potvrdili... celý článek

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

4. 11. 2022 | Petr Kučera

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Zavádění dalších sazeb paušální daně kritizovali podnikatelské sdružení, daňaři i ekonomové. Místo zjednodušení podle nich přinese komplikace.

Přiznali jste daně z internetových videí? Finanční správa rozjela kontroly

24. 10. 2022 | redakce Peníze.CZ

Přiznali jste daně z internetových videí? Finanční správa rozjela kontroly

Někteří lidé, kteří provozují živé vysílání (streamování) nebo zveřejňují videa prostřednictvím platforem jako Twitch, YouTube a podobně, řádně nepřiznali – a tedy ani neodvedli – daň... celý článek

Když jedna práce nestačí. Jak na přivýdělek při zaměstnání

14. 10. 2022 | Kateřina Jungvirtová, Monika Veselíková

Když jedna práce nestačí. Jak na přivýdělek při zaměstnání

Potřebujete víc, naložíte si víc. Poradíme, jaká jsou pravidla pro přivýdělek, brigádu nebo podnikání při zaměstnání. Můžete si přibrat druhý pracovní poměr? Jak funguje práce na dohodu?... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.