Daňové odpočty darů se kvůli Ukrajině rozšíří

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 9. 3. 2022 18:15 aktualizováno 12. 5. 2022 05:00 | 7 komentářů
Daňové odpočty darů se kvůli Ukrajině rozšíří
Pomoc Ukrajině.
Zdroj: Člověk v tísni

Daňové zvýhodnění darů se v souvislosti s válkou na Ukrajině rozšíří. Vládní návrh podpořili i senátoři. Změny budou platit i zpětně za dary poskytnuté v únoru, březnu a dubnu. Týkají se daní z příjmů za rok 2022.

Standardně jsou odečitatelné od základu daně finanční dary na veřejně prospěšné účely pořadatelům sbírek, které mají sídlo na území České republiky, jiného členského státu EU nebo Evropského hospodářského prostoru. Typickým příkladem je sbírka na pomoc Ukrajincům organizovaná českou neziskovkou.

Výjimečně teď bude možné od základu daně odečíst i dary poskytnuté přímo státu Ukrajina, jeho územně-správnímu celku, právnické osobě se sídlem na Ukrajině (typicky tamní neziskovce) nebo fyzické osobě s bydlištěm na Ukrajině.

„I tyto fyzické osoby nicméně musí splňovat podmínky, které už v současnosti platí pro fyzické osoby jakožto příjemce daru – například se jedná o osobu, která je poživatelem invalidního důchodu. Od základu daně si tak lze odečíst dar fyzické osobě s bydlištěm na území státu Ukrajina, která je nezletilým dítětem závislým na péči jiné osoby, na nákup zdravotnických prostředků. Naopak nelze si odečíst dar dospělé osobě s bydlištěm na území Ukrajiny, která není poživatelem invalidního důchodu, za účelem nákupu oblečení a potravin,“ zdůrazňuje ministerstvo financí.

Standardně si lze odečíst pouze hodnotu darů poskytnutých na vyjmenované účely – především humanitární, charitativní, zdravotnické, ale třeba i kultura, školství, ekologie nebo tělovýchova. Novela teď umožní odečítat také bezúplatná plnění poskytnutá „za účelem podpory obranného úsilí Ukrajiny“.

Přiznání na dosah myši

Zdroj: Shutterstock

Při vyplňování daňového přiznání udělají hodně práce za vás. Stahovat je můžete kdykoliv a kdekoliv přímo od nás. Máme kompletní sadu včetně všech příloh a pokynů k vyplnění.

Interaktivní formuláře pro daňové přiznání

Odpočet od základu daně by podle novely mohli využít i daňoví poplatníci z Ukrajiny, pokud jejich zdanitelné příjmy ze zdrojů na území Česka tvoří 90 % zdanitelných příjmů. ‚Stávající znění zákona dosud umožňuje daňový odečet pouze daňovým rezidentům ČR, respektive za určitých podmínek ze zemí Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru,“ vysvětluje ministerstvo.

Maximální hodnota daru, kterou lze v úhrnu odečíst, zůstane 30 procent základu daně. O další rok (2022) se tak prodlouží výjimka, přijatá původně kvůli koronavirové epidemii pro příjmy za rok 2020 a 2021. Na původní úroveň – 15 % základu daně u fyzických osob a 10 % u právnických – by se tak stropy měly vrátit až od roku 2023.

„Uvedený odpočet hodnoty daru od základu daně však lze i nadále uplatnit jen tehdy, vykáže-li poplatník na konci zdaňovacího období kladný hospodářský výsledek, respektive základ daně – nikoliv ztrátu,“ zdůrazňuje ministerstvo financí.

Poskytnutý dar je potřeba prokázat stejně jako v jiných případech: z dokladu musí být patrno, kdo je příjemcem, hodnota bezúplatného plnění, jeho předmět, účel a datum poskytnutí.

Vrací se také výjimka pro podnikatele, kterou mohli nedávno využít v souvislosti s koronavirovou pomocí. Reaguje na to, že výdaje vynaložené na poskytnutí daru nejsou daňově uznatelnými výdaji. Pomoc Ukrajině teď půjde mimořádně uplatnit mezi standardními výdaji na podnikání: Podle novely mají být výdaje, které poplatník vynaložil na poskytnutí nepeněžitých darů na pomoc státu Ukrajina a jeho obyvatelům v souvislosti s ozbrojeným konfliktem, přímo daňově uznatelné.

„V daném případě lze takový dar poskytnout přímo fyzické nebo právnické osobě bez omezení, tj. rozhodujícím faktorem je naplnění účelu bez ohledu na osobu příjemce,“ uvádí ministerstvo. Příkladem je, když společnost provozující autobusovou dopravu dobrovolně využije své autobusy a zaměstnance na přepravu ukrajinských uprchlíků. Náklady, které u toho vynaložila (například pohonné hmoty, odpisy používaného majetku, mzda pro zaměstnance) budou přímo daňově uznatelné. Nelze je ale současně odečíst od základu daně podle standardních pravidel pro dary.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 3. 2022 17:02, Jiří. B

Dar na zbraně poslaný na účet ukrajinského velvyslanectví v ČR tedy uplatnit nelze ?

+3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Kdo doplatí na zrušení kolků? Ten, kdo žije v hotovosti

31. 5. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Kdo doplatí na zrušení kolků? Ten, kdo žije v hotovosti

Kolkové známky, kterými se dají hradit správní poplatky, mají skončit. Je to sice obstarožní, velmi nedigitální nástroj, ale dobře s ním můžou úřadům platit i lidi, co nechtějí používat... celý článek

Už je čas! Co si letos ohlídat u placení daně z nemovitosti

24. 5. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Už je čas! Co si letos ohlídat u placení daně z nemovitosti

Daň z nemovitých věcí musí být zaplacena do konce května. Co dělat, když vám nepřišla složenka a proč si někteří majitelé letos připlatí?

Změny odvodů zabolí hlavně drobné OSVČ. Připlatí si nejvíc

19. 5. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Změny odvodů zabolí hlavně drobné OSVČ. Připlatí si nejvíc

Vládní balíček počítá s postupným zvýšením odvodů u osob samostatně výdělečně činných. Většina z nich na pojistném zaplatí o víc než 20 tisíc korun ročně. Reforma více dopadá na drobné... celý článek

Práce na dohodu dostane přísnější pravidla. Přinesou státu víc?

18. 5. 2023 | Kateřina Hovorková

Práce na dohodu dostane přísnější pravidla. Přinesou státu víc?

Češi si dohodami o provedení práce vydělávají desítky miliard korun ročně. Na sociální a zdravotní pojištění ale odvedou jen zlomek z toho. Vláda se proto rozhodla oblíbený způsob přivýdělku... celý článek

Další milostivé léto schváleno. Dluhů se teď zbaví i živnostníci

17. 5. 2023 | Kateřina Hovorková

Další milostivé léto schváleno. Dluhů se teď zbaví i živnostníci

Penále na sociálním pojištění nebo nedoplatky daní. To jsou nejčastější dluhy, které živnostníci a malé firmy mají u státní správy. Můžou se jich zbavit od letošního července do listopadu.... celý článek

Partners Financial Services