Daňové odpočty darů se kvůli Ukrajině rozšíří

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 9. 3. 2022 18:15 aktualizováno 12. 5. 2022 05:00 | 6 komentářů
Daňové odpočty darů se kvůli Ukrajině rozšíří
Pomoc Ukrajině.
Zdroj: Člověk v tísni

Daňové zvýhodnění darů se v souvislosti s válkou na Ukrajině rozšíří. Vládní návrh podpořili i senátoři. Změny budou platit i zpětně za dary poskytnuté v únoru, březnu a dubnu. Týkají se daní z příjmů za rok 2022.

Standardně jsou odečitatelné od základu daně finanční dary na veřejně prospěšné účely pořadatelům sbírek, které mají sídlo na území České republiky, jiného členského státu EU nebo Evropského hospodářského prostoru. Typickým příkladem je sbírka na pomoc Ukrajincům organizovaná českou neziskovkou.

Výjimečně teď bude možné od základu daně odečíst i dary poskytnuté přímo státu Ukrajina, jeho územně-správnímu celku, právnické osobě se sídlem na Ukrajině (typicky tamní neziskovce) nebo fyzické osobě s bydlištěm na Ukrajině.

„I tyto fyzické osoby nicméně musí splňovat podmínky, které už v současnosti platí pro fyzické osoby jakožto příjemce daru – například se jedná o osobu, která je poživatelem invalidního důchodu. Od základu daně si tak lze odečíst dar fyzické osobě s bydlištěm na území státu Ukrajina, která je nezletilým dítětem závislým na péči jiné osoby, na nákup zdravotnických prostředků. Naopak nelze si odečíst dar dospělé osobě s bydlištěm na území Ukrajiny, která není poživatelem invalidního důchodu, za účelem nákupu oblečení a potravin,“ zdůrazňuje ministerstvo financí.

Standardně si lze odečíst pouze hodnotu darů poskytnutých na vyjmenované účely – především humanitární, charitativní, zdravotnické, ale třeba i kultura, školství, ekologie nebo tělovýchova. Novela teď umožní odečítat také bezúplatná plnění poskytnutá „za účelem podpory obranného úsilí Ukrajiny“.

Přiznání na dosah myši

Zdroj: Shutterstock

Při vyplňování daňového přiznání udělají hodně práce za vás. Stahovat je můžete kdykoliv a kdekoliv přímo od nás. Máme kompletní sadu včetně všech příloh a pokynů k vyplnění.

Interaktivní formuláře pro daňové přiznání

Odpočet od základu daně by podle novely mohli využít i daňoví poplatníci z Ukrajiny, pokud jejich zdanitelné příjmy ze zdrojů na území Česka tvoří 90 % zdanitelných příjmů. ‚Stávající znění zákona dosud umožňuje daňový odečet pouze daňovým rezidentům ČR, respektive za určitých podmínek ze zemí Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru,“ vysvětluje ministerstvo.

Maximální hodnota daru, kterou lze v úhrnu odečíst, zůstane 30 procent základu daně. O další rok (2022) se tak prodlouží výjimka, přijatá původně kvůli koronavirové epidemii pro příjmy za rok 2020 a 2021. Na původní úroveň – 15 % základu daně u fyzických osob a 10 % u právnických – by se tak stropy měly vrátit až od roku 2023.

„Uvedený odpočet hodnoty daru od základu daně však lze i nadále uplatnit jen tehdy, vykáže-li poplatník na konci zdaňovacího období kladný hospodářský výsledek, respektive základ daně – nikoliv ztrátu,“ zdůrazňuje ministerstvo financí.

Poskytnutý dar je potřeba prokázat stejně jako v jiných případech: z dokladu musí být patrno, kdo je příjemcem, hodnota bezúplatného plnění, jeho předmět, účel a datum poskytnutí.

Vrací se také výjimka pro podnikatele, kterou mohli nedávno využít v souvislosti s koronavirovou pomocí. Reaguje na to, že výdaje vynaložené na poskytnutí daru nejsou daňově uznatelnými výdaji. Pomoc Ukrajině teď půjde mimořádně uplatnit mezi standardními výdaji na podnikání: Podle novely mají být výdaje, které poplatník vynaložil na poskytnutí nepeněžitých darů na pomoc státu Ukrajina a jeho obyvatelům v souvislosti s ozbrojeným konfliktem, přímo daňově uznatelné.

„V daném případě lze takový dar poskytnout přímo fyzické nebo právnické osobě bez omezení, tj. rozhodujícím faktorem je naplnění účelu bez ohledu na osobu příjemce,“ uvádí ministerstvo. Příkladem je, když společnost provozující autobusovou dopravu dobrovolně využije své autobusy a zaměstnance na přepravu ukrajinských uprchlíků. Náklady, které u toho vynaložila (například pohonné hmoty, odpisy používaného majetku, mzda pro zaměstnance) budou přímo daňově uznatelné. Nelze je ale současně odečíst od základu daně podle standardních pravidel pro dary.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 5. 2022 16:13

zruste duchody diky

+1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

27. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

Daň z nemovitých věcí platí ten, kdo byl zapsaný v katastru jako majitel k 1. lednu. Případný prodej nemovitosti během roku už nemá vliv na platbu daně pro letošek.

Zrušení silniční daně je definitivní, schválili ho senátoři

18. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Zrušení silniční daně je definitivní, schválili ho senátoři

Zrušení silniční daně u osobních automobilů, autobusů a nákladních aut do 12 tun definitivně prošlo, když ho dnes schválili senátoři. Například u osobních aut jde o úsporu v řádech... celý článek

Benzin a nafta mají zlevnit, senát schválil nižší daň

11. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 19 komentářů

Benzin a nafta mají zlevnit, senát schválil nižší daň

Spotřební daň na benzin a naftu klesne od začátku června do konce září o 1,50 koruny na litr. Vládní návrh dnes schválili senátoři.

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

9. 5. 2022 | Petr Kučera | 7 komentářů

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Ministerstvo financí chce od roku 2023 zvýšit limit pro povinnou registraci k DPH z jednoho na dva miliony korun ročně. V návaznosti na to se zdvojnásobí také strop pro dobrovolné využití... celý článek

Pomoc Ukrajině a uprchlíkům z pohledu DPH

26. 4. 2022 | David Kužela

Pomoc Ukrajině a uprchlíkům z pohledu DPH

Plátci DPH mnohdy řeší v souvislosti s válkou na Ukrajině nečekané daňové výzvy. Firmy, které obchodovaly s ruskými a běloruskými zákazníky, musí také pečlivě sledovat dopady mezinárodních... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.