Prodali jste akcie nebo podílové listy. Co teď s daněmi

Petr Kučera | rubrika: Jak na to | 23. 3. 2022 | 12 komentářů
Jak zdanit příjmy z prodeje cenných papírů? Co se počítá do limitu pro osvobození? Jak funguje časový test? Můžu si odečíst náklady? A jak se daní dividendy? Poradíme.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 3. 2022 10:45, Škodolibka domácí

„Neosvobozený příjem z prodeje cenných papírů je potřeba uvést v daňovém přiznání i v případě, že jste je prodali se ztrátou – přestože výsledná daň z toho pak bude nulová“

To by mě zajímalo, co udělá finančák třeba takovému důchodci, který normálně daňovko už nedělá, v tomto případě. Protože naprostá většina lidí se kvůli tomuhle patlat s děláním daňovka nebude a normálně bude tuto "administrativní povinnost" ignorovat. Daňový únik nevznikl ... jen jakýsi "přestupek" proti nařízení.

+29
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 12 komentářů)

10. 11. 2023 15:47 | Nevim

Hezký článek. Chtělo by to doplnit jak vypočítat časový test. Např. 1.1.2022 Nákup...kdy mohu nejdříve prodat? 1.1.2025 nebo 2.1.2025 Jak s přestupným rokem?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 5. 2022 18:35 | Martin

Dobry den, poradi nekdo danoveho poradce, kdo spravne udela danove priznani pro investora, ktery pouziva degiro? Diky!
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 4. 2022 11:24

Vrátit by se měl časový test na půl roku. Zrušit daně z dividend u drobných investorů, jak u českých, tak i ostatních firem. Kdo si spoří např. na důchod na evropských burzách, na americké atd. měl by mít příjem z těchto dividend nezdaněný např. do 1 milionu za rok. To by se vůbec nemělo řešit!! Proto to chce zrušit ten limit 6000 Kč za rok, co se týká zahraničních dividend.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 3. 2022 15:14 | Burt

Ja bych rad vedel kdyz jsem osvc v pausalnim rezimu.a koupim si nejaky akcie a za par mesicu prodam protoze nevydelali a jen klesaji. Treba jsem tam nacpal pres 100t.a prodal jen za 90t. A jsem osvc v pausalnim rezimu tak nemusim vubec podat dan.priznani prece. Milion jsem neprekrocil.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 3. 2022 13:38 | Matěj

Citace - Pavel / 23.03.2022 12:57

Ohlašovací povinnost je nad 5 miliónů teď ale nevím jestli jde o příjem nad 5 mega nebo o zisk nad 5 mega.

Příjem, ne zisk. Jde o osvobozený příjem.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 3. 2022 12:57 | Pavel

Ohlašovací povinnost je nad 5 miliónů teď ale nevím jestli jde o příjem nad 5 mega nebo o zisk nad 5 mega.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 3. 2022 12:10

ja mela za to kdyz ste ten rok v minusu tak nemusite poddávat danove priznani. kdyz vlastnite tu akcii mene nez 3 roky a prodate ji s prodelkem,ze nemusite hlasit FÚ tento prodej. A dost by mne zajimalo kdyz nakoupite akcie za 200 000 a drite je dele nez 3 roky a pak je prodate s vetsim ziskem. je to pres ten 3letý test, tak uz nemusite hlasit nic financaku,ne? Treba kdyz za tech 200 000 nakoupite akcie a drzite 4 roky a z te castky 200tisíc je pak 500 000. :))
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 3. 2022 11:44 | český konzervativní střadatel

Pěkné shrnutí, děkuji za něj. Co mi možná ve výčtu chybělo, je, jak postupovat při měnové konverzi se ziskem - při velmi volatilní Kč se i při malých objemech dalo vydělat už zajímavé přilepšení.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 3. 2022 10:59 | Matěj

Citace - Petr / 23.03.2022 10:20

Dobry den,
jak je to s danemi pri prevodu Doplnkoveho penzijniho sporeni od jedne penz. spolecnosti ke druhe? K vyplate mne nedochazi, takze predpokladam, ze dane vubec neresim.
Mozna byste to mohl do clanku doplnit :-)
Diky.

Odpověděl jste si sám :) Je to tak. Pokud jde skutečně o plynulý převod, nebere se to jako příjem a daně neřešíte. Kdybyste nejdřív jedno penzijko zrušil, vybral si peníze a pak si teprve založil nové, musel byste dodaňovat. Odpověď bych hledal spíš v článku o penzijním spoření a jeho daňových výhodách.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 3. 2022 10:45 | Škodolibka domácí

„Neosvobozený příjem z prodeje cenných papírů je potřeba uvést v daňovém přiznání i v případě, že jste je prodali se ztrátou – přestože výsledná daň z toho pak bude nulová“
To by mě zajímalo, co udělá finančák třeba takovému důchodci, který normálně daňovko už nedělá, v tomto případě. Protože naprostá většina lidí se kvůli tomuhle patlat s děláním daňovka nebude a normálně bude tuto "administrativní povinnost" ignorovat. Daňový únik nevznikl ... jen jakýsi "přestupek" proti nařízení.
+29
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 3. 2022 10:33 | Šťoural

Bacha u zápočtu zahraniční daně z dividend... Řada zemí (např. Francie) je nejprve zdaní plnou sazbou místní daně (např. 25 %). A nerezident z ČR pak musí požádat o refundaci přeplatku na dani z titulu ochrany mezinárodní Smlouvou (15 %) - což musí prokázat. V českém přiznání k dani z příjmů přitom může započíst jen sazbu stanovenou Smlouvou (15 %) a nikoli skutečně sraženou (25 %)...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 3. 2022 10:20 | Petr

Dobry den,
jak je to s danemi pri prevodu Doplnkoveho penzijniho sporeni od jedne penz. spolecnosti ke druhe? K vyplate mne nedochazi, takze predpokladam, ze dane vubec neresim.
Mozna byste to mohl do clanku doplnit :-)
Diky.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Tomáš Chrenek

podnikatel, Moravia Steel

Miroslav Ševčík

ekonom

Tomáš Chrenek
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů
×
Miroslav Ševčík
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services