Kalkulačka přídavek na dítě

Kalkulačka přídavků na děti 2024 provádí výpočet nároku na přídavek na dítě a pak případně i výpočet dětského přídavku samotného. Pro správně spočítané přídavky na děti kalkulačka potřebuje údaje o počtu a příjmech všech členů domácnosti (společně posuzovaných osob), ale taky informaci o tom, jestli má přídavek na dítě kalkulačka počítat ve zvýšené, nebo standardní variantě. Nápovědu najdete v často kladených otázkách pod kalkulačkou.

Výpočet přídavků na děti, dětské přídavky

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNe

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI NABÍDKU POJIŠTĚNÍ pro vás i pro děti? Pomůžeme také s půjčkou.

Hledáte výhodné pojištění online, potřebujete půjčit peníze? Pomůžeme vám.
  • Kdo má právo na přídavky na děti?

    Právo na přídavky na děti má ten, kdo má jednak děti, jednak nouzi. Za dítě se může považovat člověk až do 26 let, ale aby pak byl počítán jako nezaopatřené dítě, musí splnit některé náležitosti. Pokud je dítě, pak nouze se pro tenhle případ definuje s pomocí životního minima. Na přídavek na dítě má nárok rodina, jejíž čisté příjmy jsou nižší než 3,4násobek životního minima. Počítá se vždy s průměrným měsíčním příjmem za kalendářní čtvrtletí.

  • Kdo má právo na přídavky na děti ve zvýšené variantě?

    Na zvýšenou variantu dětského přídavku má nárok rodina, kde aspoň jeden rodič, manžel, partner, někdy i prarodič (viz níž Kdo je rodina?)… vydělává aspoň tolik, aby to dalo životní minimum jednotlivce. Vyděláváním se tu myslí: zaměstnání, podnikání, ale i příjem z některých dávek, o kterých zákon říká, že „nahrazují pracovní činnost“: dávky nemocenského pojištění a důchodového pojištěnípodpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci, příspěvek na péči o osobu do 18 let věku a rodičovský příspěvek (ten ale jen u rodičů, kteří měli nárok na peněžitou pomoc v mateřství).

  • Společně posuzované osoby aneb kdo je rodina?

    Pro stanovení nároku na dětské přídavky může být rodina docela pestrá směska. V první řadě jde o děti a jejich rodiče nebo lidé, kterým byly děti svěřeny do péče. Když jsou děti nezletilé, ani nemusí se všemi rodiči nutně bydlet. Pokud jsou rodiče rozvedení, pak ale jen rodič, kterému bylo dítě svěřeno do péče. Na střídavce je to na dohodě. Pokud spolu i bydlí, pak může pro výpočet přídavku na dítě rodinu spolu s nezaopatřenými dětmi tvořit nejen rodiče, ale taky jejich manželé, registrovaní i neregistrovaní partneři. Zletilé nezaopatřené dítě, pokud nežije s rodiči, je považováno za rodinu samotné. Není to nejpřehlednější, pro jistotu můžete ještě mrknout přímo do zákona o státní sociální podpoře.

  • Jaké příjmy se počítají při výpočtu přídavku na dítě?

    Do takzvaného rozhodného příjmu se počítá mzda nebo plat, ale ne příjmy z brigád nezaopatřeného dítěte. Pak příjmy z podnikání. Příjmy z pronájmů. Důchod. Ošetřovné. Nemocenská. Podpora v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci. Rodičovský příspěvek. Náhrada mzdy. Alimenty. Výsluhy a služební příspěvky na bydlení u vojáků a lidí z bezpečnostních složek, příjmy z prodeje podílu v obchodní korporaci (pokud nešlo o akcie, které člověk držel víc než pět let), výplata renty z důchodového spoření. A ještě ledacos menšího. Pro úplně vyčerpávající přehled se podívejte zase do zákona o státní sociální podpoře.

    Podstatná je ale ještě jedna věc Rozhodné období. Když počítáme přídavek na dítě, kalkulačka chce příjem za měsíc. Přesněji bychom ale měli počítat s průměrným měsíčním příjmem za kalendářní čtvrtletí. To znamená měli bychom vzít příjmy za leden až březen nebo za duben až červen, červenec až září, za říjen až prosinec, sečíst je a vydělit třemi. Tak nám ten měsíční průměr vyjde. U podnikání se vychází z příjmů podle minulého daňového přiznání.

  • Jak a kdy podat žádost o přídavek na dítě?

    Podejte ji kdykoli. Požádat můžete jednak po internetu na webu ministerstva práce a sociálních věcí, jednak osobně na úřadu práce. Při online žádosti budete potřebovat identitu občana – bankovní identitu, datovou schránku nebo něco dalšího. Na odkazovaném webu najdete i formuláře k předvyplnění, když budete chtít jít na úřad osobně, a seznam všech možných příloh.

  • Co je třeba doložit k žádosti o přídavek na dítě?

    V první řadě budete dokládat příjmy. Dokládají se za předcházející kalendářní čtvrtletí. To znamená, že třeba v dubnu a květnu se dokládají příjmy za leden až březen. Dokládání příjmů se pak opakuje na začátku každého kalendářního čtvrtletí. Kdo němá příjmy, bude o tom muset podepsat prohlášení. Nezaměstnaní budou potřebovat potvrzení o tom, že je má úřad práce v evidenci. Dále je tu doklad o výživném, pro nezaopatřené děti mezi 18 a 26 rokem potvrzení o studiu, u nemocných dětí to může být potvrzení o neschopnosti nezaopatřeného dítěte soustavně se připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz.

  • Kdo dostává přídavek na dítě po rozvodu?

    Dobré nezapomenout: nárok na přídavek na dítě má vždycky dítě. Pokud se rodiče rozvedou, nárok na přídavek na dítě se posuzuje podle příjmů té domácnosti, kde dítě žije (takže jestli po rozvodu oba rodiče dál sdílí jednu domácnost, posuzují se příjmy obou). Pokud bylo dítě po rozvodu rodičů svěřeno do jejich společné péče nebo do střídavé péče, posuzuje se ta domácnost, na které se spolu rodiče dohodnou.

Související články na téma přídavky na děti, přídavky na dítě, přídavky na dítě 2024, sociální podpora, sociální přídavky, životní minimum

Mimořádná okamžitá pomoc 2016: Dávka pro případ akutní krize

25. 2. 2016 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Mimořádná okamžitá pomoc 2016: Dávka pro případ akutní krize

Když se ocitnete finančně na dně a objeví se náhlý akutní výdaj, může stát vyplatit zvláštní dávku hmotné nouze: mimořádnou okamžitou pomoc. Přečtěte si, za jakých podmínek ji v roce 2016 dostanete a kde o ni žádat.

Příspěvek na živobytí 2016: Pravidla a kalkulačka

17. 2. 2016 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Příspěvek na živobytí 2016: Pravidla a kalkulačka

Příspěvek na živobytí je základní dávka pomoci v hmotné nouzi, určená jednotlivcům a rodinám, kterým po zaplacení bydlení nezbývá na život. Kdo dávku dostane, se dočtete v dnešním přehledu. Výši příspěvku na živobytí spočítá naše kalkulačka.

Záchranný kruh pro chudé rodiny? Přídavek na dítě v roce 2016

11. 2. 2016 | Petra Dlouhá

Záchranný kruh pro chudé rodiny? Přídavek na dítě v roce 2016

Chybí peníze na zabezpečení dětí? Pomůže stát. Přídavek na dítě je dlouhodobou dávkou, která má rodinu udržet nad vodou. Paradoxně však míří do rodin, které na tom byly bídně loni. Nebo dokonce předloni. Přečtěte si, kdo na má na přídavek v roce 2016 nárok. A kolik dá.

Porodné v roce 2016: Kolik a pro koho

8. 2. 2016 | Petra Dlouhá | 25 komentářů

Porodné v roce 2016: Kolik a pro koho

Těšíte se na narození potomka? Přečtěte si, jestli dostanete porodné, kolik dávka přilepší rodinnému rozpočtu a kde o ni žádat. Nabízíme kalkulačku, která nárok na porodné propočte, i aktuální formuláře žádostí.

Dohody o provedení práce: Z výdělku nově může srážet exekutor

11. 11. 2015 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Dohody o provedení práce: Z výdělku nově může srážet exekutor

Změnil se výčet příjmů, ze kterých může srážet exekutor. Exekuční srážky nově postihují i výdělky z dohod o provedení práce. Přečtěte si, kolik vám z nich exekutor uloupne.

Pavel Kohout: Největší problém dneška je sociální stát

26. 9. 2015 | Martin Vlnas, Monika Veselíková | 71 komentářů

Pavel Kohout: Největší problém dneška je sociální stát

„Většina Čechů, a dokonce i ti, kteří připadají v úvahu jako příjemci dávek, nechce, aby stát jen rozdával a utrácel,“ tvrdí ekonom Pavel Kohout. Proč ale sociální stát neustále bují a jakou roli hraje v současné migrační vlně? Nejen o tom jsme si s Pavlem povídali v rozhovoru, jehož první část si dnes můžete přečíst.

Čtyři dobré rady pro žadatele o příspěvek na péči (a jejich pečující)

5. 5. 2015 | Petra Dlouhá | 18 komentářů

Čtyři dobré rady pro žadatele o příspěvek na péči (a jejich pečující)

Pečujete o babičku nebo dědečka, který už se sám nepostará? Ať potřebuje pouze částečnou pomoc nebo celodenní péči, najmete profesionála nebo všechno zastanete sami, můžete požádat o příspěvek od státu. Senior ho dostane i tehdy, že se o něj starají členové rodiny nebo známí.

Otakar Hampl: Důchodový systém trestá rodiče, že mají děti

18. 4. 2015 | Ondřej Tůma | 152 komentářů

Otakar Hampl: Důchodový systém trestá rodiče, že mají děti

Tým, který řídí, má v důchodové komisi na starost systémové analýzy, zásluhovost a převody peněz mezi státem a rodinami. S Otakarem Hamplem jsme mluvili především o tom, koho důchodový systém znevýhodňuje a co by se proti tomu dalo dělat.

Věřitel jásá, dlužník brečí. Exekutor bere víc. Nezabavitelná částka v roce 2015

10. 3. 2015 | Petra Dlouhá | 10 komentářů

Věřitel jásá, dlužník brečí. Exekutor bere víc. Nezabavitelná částka v roce 2015

Nezabavitelná částka – tedy suma, kterou vám exekutor, kdyby čert na koze jezdil, z příjmů sebrat nesmí, je od ledna nižší. Věřitel zaplesá; jeho nároky se budou uspokojovat rychleji. Aspoň o kapku.

V peněžence pusto, doma hladové krky: Přídavek na dítě v roce 2015

24. 2. 2015 | Petra Dlouhá | 5 komentářů

V peněžence pusto, doma hladové krky: Přídavek na dítě v roce 2015

Mezi základní pilíře státní pomoci rodinám, jejichž finanční situace není růžová, patří přídavek na dítě. Přečtěte si, kdo na dávku v roce 2015 dosáhne, jak o ni žádat a kolik peněz do domácího rozpočtu měsíčně napumpuje.

Když je nejhůř. Příspěvek na živobytí v roce 2015

23. 2. 2015 | Petra Dlouhá | 4 komentáře

Když je nejhůř. Příspěvek na živobytí v roce 2015

Když se ocitnete v tak hluboké finanční tísni, že po zaplacení bydlení nezbývá na život, stát hodí záchranný kruh: lidem v hmotné nouzi vyplácí příspěvek na živobytí. Kdo na dávku pro nejchudší dosáhne a o kolik domácímu rozpočtu přilepší, se dočtete na příštích řádcích. Výši příspěvku na živobytí spočte naše kalkulačka.

Když není na činži. Dávky na bydlení v roce 2015

18. 2. 2015 | Petra Dlouhá | 24 komentářů

Když není na činži. Dávky na bydlení v roce 2015

Rodiny, které mají tak nízké příjmy, že nezbývá na nájem – nebo po zaplacení nájmu už nezbývá na život – stát podporuje prostřednictvím doplatku na bydlení a příspěvku na bydlení. Obě dávky letos dostaly nový kabátek: pravidla se mění.

Porodné 2015. Máte na něj nárok? Přehled, kalkulačka, formuláře

14. 1. 2015 | Petra Dlouhá | 85 komentářů

Porodné 2015. Máte na něj nárok? Přehled, kalkulačka, formuláře

Rok 2015 přináší rodinám s dětmi (případně v očekávání) několik příjemných novinek. Jednou z nich jsou nová pravidla porodného: nyní na něj dosáhne víc rodin a nově se dá čerpat i na druhého potomka. Přinášíme přehled všech důležitých pravidel – i pro rodiny s dvojčaty, kalkulačku, která vypočte, jestli na dávku máte nárok, a ke stažení potřebné formuláře.

Velký přehled: Jak si rodiny s dětmi přilepší v roce 2015

10. 11. 2014 | Petra Dlouhá | 21 komentářů

Velký přehled: Jak si rodiny s dětmi přilepší v roce 2015

Na rodiny s dětmi cílí hned několik změn a novinek. Společný jmenovatel: víc peněz do rodinných rozpočtů. S čím mohou rodiče v roce 2015 počítat?

Jak podpořit rodiny: Porodné i na druhé dítě, nebo nižší daně?

24. 4. 2014 | Petra Dlouhá | 32 komentářů

Jak podpořit rodiny: Porodné i na druhé dítě, nebo nižší daně?

Porodné i na druhé dítě, slib ČSSD z předvolebního programu a jeden z bodů koaliční smlouvy, začíná dostávat konkrétní obrysy. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová ho chce zavést už příští rok. Je ale porodné nejlepší cestou, jak podpořit rodiny? Neocenily by spíš snížení daní? Co si o tom myslíte vy?

Nezabavitelné minimum 2014: Kalkulačka, která spočítá, kam už exekutor nemůže

4. 2. 2014 | Petra Dlouhá | 35 komentářů

Nezabavitelné minimum 2014: Kalkulačka, která spočítá, kam už exekutor nemůže

Exekuce, strašák všech dlužníků. Když na ni dojde, bývá už na hašení požáru pozdě. Dlužníka zajímá jediné: co všechno exekutor může sebrat, kam až jeho ruka dosáhne a co je před ní v bezpečí? Odpovědi na tyto otázky najdete na následujících řádcích. A kolik peněz vám měsíčně nechá exekutor na živobytí, si můžete spočítat na naší kalkulačce.

Přehled a kalkulačky: Porodné, mateřská, rodičovská v roce 2014

14. 1. 2014 | Petra Dlouhá | 56 komentářů

Přehled a kalkulačky: Porodné, mateřská, rodičovská v roce 2014

Peníze.cz přinášejí další díl seriálu o novinkách v roce 2014. Jak to bude v roce 2014 s porodným, mateřskou a rodičovskou? Máme pro vás odpovědi na všechny důležité otázky a máme kalkulačky, na kterých si můžete vypočítat, zda máte nárok na porodné a jak vysokou dostanete peněžitou podporu v mateřství nebo rodičovský příspěvek.

Malé peníze: Jsem po uši v dluzích!

21. 11. 2013 | Jan Müller | 4 komentáře

Malé peníze: Jsem po uši v dluzích!

Dnes to nebude veselé čtení. Spíš varovné. Jenže jak to tak bývá – ti, kteří by především měli být varováni, ho budou číst pozdě. Až nastane to, před čím měli být varováni.

Spor o minimální mzdu: Pracovat se nevyplatí. Zeman a Müllerová to chtějí změnit

26. 6. 2013 | Petra Dlouhá | 12 komentářů

Spor o minimální mzdu: Pracovat se nevyplatí. Zeman a Müllerová to chtějí změnit

Ministryně v demisi Ludmila Müllerová se dohodla s odbory i zástupci zaměstnavatelů na zvýšení minimální mzdy. Návrh předložila vládě. Proti je dnes už bývalý premiér Nečas i Miroslav Kalousek. Jenže pro je prezident, který drží triumfy – včera jmenoval předsedou nové úřednické vlády exministra financí Jiřího Rusnoka. A ta ke zvýšení minimální mzdy nepotřebuje souhlas parlamentu.

Sociální dávky pro začátečníky. Deset nejčastějších omylů

29. 5. 2013 | Zuzana Ledesmová | 44 komentářů

Sociální dávky pro začátečníky. Deset nejčastějších omylů

Zuzana Ledesmová je odborník na sociální problematiku. Pracuje na úřadu práce a nově se zapojila do práce nejvytíženější poradny serveru Peníze.cz – sociální poradny. Z první ruky tak zná problémy a otázky lidí, se kterými přicházejí žádat o sociální dávky. Z nich vybrala deset nejtypičtějších, základních. Mýty uvedla na pravou míru, přichystala ilustrační příklady, případně myslila i na prevenci.

Porovnání produktů

Spořicí účty

Spořicí účty jsou zakládány jako doplněk k běžnému účtu . Pokud máte na běžném účtu přebytečné peníze, je výhodné je převést na spořicí účet, kde je vyšší úrok.

Ještě doporučujeme

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

Zájem o předčasný důchod prudce klesl. Chystá se další zpřísnění

Zájem o předčasný důchod prudce klesl. Chystá se další zpřísnění

Ačkoliv přísnější pravidla pro odchod do předčasného důchodu platí už od loňského října,...více

Přidáme vám na spoření, ať máte v důchodu víc. Proč zaměstnanci nemají zájem?

Přidáme vám na spoření, ať máte v důchodu víc. Proč zaměstnanci nemají zájem?

Na nabídky zaměstnavatelů, kteří poskytují příspěvek na penzijní spoření, řada lidí nereaguje....více

Důchodová reforma má zelenou. Dvanáct změn, které schválila vláda

Důchodová reforma má zelenou. Dvanáct změn, které schválila vláda

Věk odchodu do důchodu se zvýší. Růst penzí zpomalí, ale stoupne minimální důchod. Manželé...více

Partners Financial Services