Pravidla porodného, mateřské a rodičovské se roce 2014 nijak nemění. Jako každoročně se ovšem mírně změní výše peněžité pomoci v mateřství. Pro všechny čerstvé rodiče shrneme vše nové i starší (avšak důležité) platné pro rok 2014.
První důležitá informace, která musí zaznít: nezapomínejte, že na porodné a mateřskou (oficiálně peněžitou pomoc v mateřství) – na rozdíl od rodičovské (alias rodičovského příspěvku) – nemá nárok každý. Abyste je dostali, je třeba vyhovět hned několika kritériím, vedle toho, že jste právě přivítali na svět potomka.
Porodné v roce 2014
Porodné, dávka, která málem padla za oběť minulé vládě, nakonec zůstává v roce 2014 zachována v dosavadním rozsahu. Je však pravděpodobné, že by se do budoucna mohla měnit. Nově se rodící koalice však porodné nejspíš nezruší, naopak by mohla jeho pravidla ještě víc uvolnit a „dopřát“ ho více (všem?) rodinám – a nejen na jedno dítě. To by de facto představovalo návrat k porodnému, jak vypadalo před rokem 2011. O případných změnách vás budeme včas informovat.
Dnes platí, že na porodné můžete pomýšlet jen u prvního dítěte, navíc pouze v případě, že máte nízké příjmy. Přesněji: čistý měsíční příjem vaší rodiny nesměl v uplynulém čtvrtletí přesahovat 2,4násobek životního minima. Rodinou jsou v tomto případě myšleni i nesezdaní rodiče dítěte. Nezáleží, zda jste manželé nebo partneři – vaše příjmy se pro účely tohoto výpočtu sčítají.
Konkrétně to v roce 2014 znamená, že rodina ve složení matka, otec a čerstvě narozené dítě, která žije ve společné domácnosti, nesmí mít (celkový) čistý měsíční příjem vyšší než 18 504 korun. U matky samoživitelky je hranice měsíčního příjmu pro vznik nároku na porodné stanovena na 11 712 korun. Pokud je váš příjem vyšší, s porodným počítat nemůžete.
Výše porodného dělá i v roce 2014 třináct tisíc korun. Pokud se vám narodila dvojčata či vícerčata, dosahuje devatenácti tisíc pěti set korun. Vyplácí se jednorázově a nárok na něj můžete uplatnit maximálně do roku po porodu. Kromě biologických rodičů může o porodné žádat také člověk, který převzal dítě mladší jednoho roku do trvalé péče.
Zda máte, či nemáte nárok na porodné, si můžete jednoduše spočítat v naší kalkulačce.
Pravidla mateřské v roce 2014
Pokud jde o pravidla mateřské, zůstává v roce 2014 všechno při starém, trošku se změní pouze její výše – kvůli mírným změnám ve výši takzvaných redukčních hranic.
Začněme ovšem tím, kdo má na peněžitou pomoc v mateřství – čili mateřskou – vlastně nárok. Peněžitá pomoc v mateřství se pobírá během mateřské dovolené jakožto náhrada mzdy. Délka mateřské dovolené dosahuje 28 týdnů. Pokud se narodí dvoj- či vícerčata, prodlužuje se na 37 týdnů. Budoucí maminka na mateřskou obvykle nastupuje šest (maximálně však osm) týdnů před očekávaným porodem.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má matka zaměstnankyně, za níž zaměstnavatel odváděl nemocenské pojištění. A také matka, která pracovala na živnostenský list – tedy podnikala, živnostničila nebo třeba pracovala v rámci švarcsystému – pokud si dobrovolně platila nepovinné nemocenské pojištění.
Zároveň platí, že účast na nemocenském pojištění musela trvat minimálně 270 dnů v průběhu posledních dvou let. Pro matky zaměstnankyně ještě platí podmínka, že byly na nemocenském pojištění účastny v den nástupu na mateřskou: tedy byly v té době zaměstnané. Za splněnou se ovšem tato podmínka považuje i v případě, že vám pracovní poměr skončil už dřív – pokud na mateřskou nastoupíte v ochranné lhůtě, jež trvá 180 dní od konce pracovního poměru.
Matky, které byly před porodem dlouho bez práce nebo si jako podnikatelky či živnostnice neplatily nemocenské pojištění, nárok na mateřskou nemají. V praxi to znamená, že hned po narození dítěte začínají pobírat rodičovský příspěvek, jenž obvykle na mateřskou navazuje. Peníze.cz právě chystají unikátní kalkulačka, která dokáže spočítat, jak moc se vyplatí či nevyplatí si nemocenskou kvůli mateřské pořizovat. Těšit se můžete už příští týden.
Jak vysokou mateřskou v roce 2014 dostanete
Pro výpočet mateřské platí v roce 2014 stejný vzoreček jako loni. Jen se do něj budou dosazovat trošku jiné hodnoty. Mateřská dosahuje sedmdesáti procent vašeho průměrného hrubého měsíčního příjmu za poslední rok. Na váš průměrný výdělek se ovšem nejprve uplatní redukční hranice – jejichž hodnoty se každoročně trošku mění. Cifry platné pro rok 2014 najdete v boxu.
Pokud se vám nechce do složitých počtů, nechte naši kalkulačku, ať vše vypočítá za vás.
Rodičovská 2014
Co se týče pravidel rodičovské dovolené a rodičovského příspěvku, v roce 2014 se nic nemění. Pokud jste měli nárok na mateřskou, rodičovská na ni navazuje. Jestli nárok na mateřskou nemáte, začnete rodičovský příspěvek čerpat hned po narození dítěte.
Jednotný strop pro rodičovský příspěvek dělá dvě stě dvacet tisíc korun. Doba čerpání závisí do značné míry na vás. Pouze rodiče, z nichž ani jeden nebyl plátcem nemocenského pojištění, a tudíž neměl nárok na mateřskou, automaticky spadají do nejpomalejší a nejméně výhodné kategorie čerpání: rodičovský příspěvek budou pobírat čtyři roky. Konkrétně 7 600 korun po dobu prvních devíti měsíců a následně 3 800 korun měsíčně až do čtyř let dítěte.
Ostatní si mohou zvolit i kratší a tedy rychlejší způsob výplaty. Jednou za čtvrt roku rychlost čerpání navíc můžou změnit. Výše měsíčního příspěvku je ovšem pro všechny zastropována částkou 11 500 korun a současně 70 procenty původního výdělku. Nelze tedy na rodičovské pobírat víc, než jste předtím vydělávali.
Zajímá vás, v jaké výši můžete (respektive budete) rodičovský příspěvek pobírat vy? Odpověď vám dá naše kalkulačka.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
1. 2. 2014 19:05, saskie
Rodičovský příspěvek ve variantě od 9. měsíce po 4.rok dítěte mi přijde absurdní...pokud ještě žije matka sama!!Alimenty minimalní k tomu!!Do prace s jít s miminkem nedá a co dál..za co důstojně bydlet a platit energie...při dnešní drahotě!!JE TO OPRAVDU HNUS..SYSTÉM STÁTU
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
21. 1. 2014 22:13, eva
dobry den mam dotaz mam narok na porodne kdyz uz mam jednoho prcka nikde to nemuzu dohledat jestly to uz schvalyly nebo ne
V diskuzi je celkem (56 komentářů) příspěvků.