Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Porodné 2015. Máte na něj nárok? Přehled, kalkulačka, formuláře

| rubrika: Co se děje | 14. 1. 2015 | 85 komentářů
Rok 2015 přináší rodinám s dětmi (případně v očekávání) několik příjemných novinek. Jednou z nich jsou nová pravidla porodného: nyní na něj dosáhne víc rodin a nově se dá čerpat i na druhého potomka. Přinášíme přehled všech důležitých pravidel – i pro rodiny s dvojčaty, kalkulačku, která vypočte, jestli na dávku máte nárok, a ke stažení potřebné formuláře.

Ještě loni na porodné mohli rodiče pomýšlet pouze u prvního dítěte, navíc jen v případě, že měli hodně nízké příjmy. Konkrétně: čistý měsíční příjem rodiny nesměl v předchozím čtvrtletí překročit 2,4násobek životního minima. Od roku 2015 jsou pravidla mírnější – okruh rodin, které na dávku dosáhnou, se rozšířil.

Kdo má na porodné nárok

Porodné nyní může čerpat každá rodina, jejíž příjmy v kalendářním čtvrtletí předcházejícím čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, byly nižší než 2,7násobek životního minima – co přesně to znamená, si propočteme níž.

Každopádně, rodinou jsou v tomto případě myšleni i nesezdaní rodiče dítěte. Nezáleží, zda jste manželé nebo partneři – vaše příjmy se pro účely tohoto výpočtu sčítají, důležité ale je, abyste bydleli spolu, respektive – slovy zákonodárce – „žili ve společné domácnosti“. Do rozhodného příjmu se nezapočítává rodičovský příspěvek a přídavek na dítě.

V praxi to znamená, že rodina ve složení matka, otec a jedno čerstvě narozené dítě, která žije ve společné domácnosti, bude mít nárok na porodné, když její celkový čistý měsíční příjem nebude vyšší než 20 817 korun. U matky samoživitelky je hranice měsíčního příjmu 13 176 korun. Pokud máte příjmy vyšší, na porodné nedosáhnete.

Výše porodného u prvního dítěte dělá třináct tisíc korun.

Jak je to u druhého dítěte

Od roku 2015 můžou rodiny čerpat porodné i na druhé dítě. Při posuzování nároku se využije stejné pravidlo: čistý příjem rodiny v předchozím kalendářním čtvrtletí nesmí překročit 2,7 násobek životního minima, jinak nárok nevznikne. Ale pozor – konkrétní výpočet bude vypadat trošku jinak, životní minimum rodiny s více dětmi je totiž vyšší. Hranice čistého příjmu pro posouzení nároku na porodné bude dělat 25 515 korun. Matka samoživitelka dosáhne na porodné u druhého dítěte, pokud měsíční příjem nepřekročí 17 874 korun.

Porodné na druhé dítě se vyplácí ve výši deseti tisíc korun.

Anketa

Dostali jste na své děti porodné?

Co když se narodí dvojčata

O dvojčatech zákon o státní sociální podpoře, který pravidla porodného upravuje, výslovně nehovoří. Řeč je pouze o prvním a druhém živě narozeném dítěti. Dříve ovšem platilo, že pokud při prvním porodu přišla na svět dvojčata (nebo obecně vícerčata), vyplácelo se vyšší porodné (konkrétně 19 500 korun místo 13 000). Pro jistotu jsme se na Ministerstvu práce a sociálních věcí zeptali, jak přesně se pravidla aplikují na rodiny s dvojčaty.

„Pokud se dvojčata narodí jako první a druhé živě narozené dítě, bude mít rodina nárok na porodné ve výši třinácti tisíc korun na první živě narozené dítě a deseti tisíc korun na druhé živě narozené dítě, to znamená celkem na dvacet tři tisíc,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Petr Sulek.

Jiná bude situace, když se dvojčata narodí rodičům, kteří už jedno dítě mají. „Pokud se dvojčata narodí jako druhé a třetí živě narozené dítě, bude mít rodina nárok na deset tisíc korun na první narozené dvojče, tedy na druhé živě narozené dítě,“ dodává Petr Sulek.

Když se dvojčata v rodině narodí jako třetí, čtvrté nebo jakékoli další děti, nebude mít už rodina – stejně jako ostatní rodiny s vyšším počtem dětí – na porodné nárok.

Obdobná logika se aplikuje i při narození trojčat nebo vícerčat – porodné vždy dostanete jen na první dvě živě narozené děti.

Porodné dostanete i na dítě převzaté do péče

Kromě dětí, které žena porodí, je možné čerpat porodné také na dítě do jednoho roku věku, které jednotlivec nebo rodina převezme do trvalé péče nahrazující péči rodičů – tedy které typicky adoptuje. Když později přijmete do trvalé péče druhé dítě – opět do jednoho roku věku – můžete porodné čerpat i na něj. Kdyby se vám ale následně narodilo další, tedy v pořadí již třetí dítě, nebo byste třetí dítě převzali do trvalé péče, už na něj porodné nedostanete.

I u dětí, které převezmete do trvalé péče, přirozeně platí všechna ostatní pravidla a limity pro vznik nároku, jež jsme zmiňovali výš – váš čistý příjem se bude opět porovnávat s životním minimem.

Jestli máte nárok na porodné, si můžete snadno vypočítat v naší kalkulačce.

Budete mít nárok na porodné?

(Průměrný měsíční příjem)

Stáhněte si!

Čerstvé a aktuální formuláře žádosti o porodné a další lejstra. Nezapomeňte, že když je řeč o čtvrtletním příjmu, jde o kalendářní čtvrtletí a má to být čtvrtletí předcházející tomu, ve kterém se dítě narodilo. Pokud tedy přišlo na svět například v květnu, předcházející kalendářní čtvrtletí je leden až březen.

Jak a kde o porodné žádat

Porodné se vyplácí vždy jako jednorázová sociální dávka – určená by měla být na úhradu (alespoň části) nákladů spojených s narozením dítěte, případně s převzetím malého dítěte do trvalé péče. V případě narozeného dítěte náleží podle zákona porodné vždy matce. Pokud žena, která dítě porodila, zemře, splnila podmínky vzniku nároku a dávka jí (nebo jiné osobě) nebyla vyplacena, může porodné čerpat otec dítěte.

V případě svěření dítěte do trvalé péče nahrazující péči rodičů manželům náleží porodné jen jednomu z nich – určenému na základě dohody manželů. Když se nedohodnou, určí, komu z nich bude dávka vyplacena, orgán, který o porodném rozhoduje.

O porodné je třeba zažádat na příslušném kontaktním pracovišti Úřadu práce, podle místa vašeho bydliště. Potřebovat k tomu budete průkaz totožnosti, rodný list dítěte/dětí, doklad o výši čtvrtletních příjmů a v případě převzetí dítěte do péče nahrazující péči rodičů také rozhodnutí soudu. A samozřejmě vyplněnou žádost o porodné. Potřebné formuláře si můžete stáhnout v boxu.

Žádost je možné podat také elektronicky přímo na webu Ministerstva práce a sociálních věcí – potřebovat k tomu ovšem budete elektronický podpis nebo datovou schránku.

Nezapomeňte, že o porodné musíte zažádat nejpozději do jednoho roku od narození dítěte, případně od okamžiku, kdy jste dítě převzali do trvalé péče – jinak nárok zaniká. 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+48
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 1. 2015 8:01, cml11

Nechápu, proč je porodné považováno za sociální dávku. A tedy limitováno příjmem nižším než 2,7násobek životního minima. Stát rodičům tímto říká, že stojí o děti chudých. Zatímco rodina, kde rodiče pracují za alespoň trochu více než minimální mzdu, natož pak střední třída s průměrnými příjmy, pro něj není nezajímavá. To mi přijde být celkem zvrácená logika. Porodné buď pro všecny rodiče, nebo úplně zrušit.

Reagovat

 

+733
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 1. 2015 18:56, Gabriel Pleska

Poslyšte, to by mě zajímalo, jak byste to chtěla přejmenovat? Podpora pro nemajetnou rodičku? A až budete v tom přejmenovávání, můžete rovnou vymyslet nové jméno pro přídavky na děti. Jinak dávek podmíněných mizerným příjmem je víc, v názvu to snad kromě pomoci v hmotné nouzi žádný nemá. Mezi námi: mně se zrovna podpora chudobné rodičky docela líbí. Mnohem víc než nápad na plošně vyplácené porodné.

Reagovat

 

-158
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Radmila 14. 01. 2015 15:23)

Další příspěvky v diskuzi (85 komentářů)

11. 10. 2016 | 10:36 | Krystýna Loudová

Jsem sama bydlím s mamkou na podnájmu zěhotná a od zacátku jsm se rozhodla že to díťe dám k adopci otec dúťete neměl o nás zájm bydlela jsem u bratra a ten mně vyhodil tak jsem přespávala na nádraží ted jsem u mamky...více

11. 5. 2016 | 12:54 | lisa

chci se zeptat jestli mám nárok na po rodné když se mnou první dítě nežije.Mám tři ale žije s otcem ne se mnou více

25. 1. 2016 | 5:01 | Marketa Hrabska

Dobrý den moc by me zajimalo jestli je porodne i na třetí Dítě když dcery mají 8a7 let. A ještě bych ráda věděla jestli mám nárok na nějaký sociální příspěvek, když je manžel podnikatel a není na tom zdravotne dobře. Dejte...více

7. 1. 2016 | 11:08 | Lenka

takze kdyz je tato zmena od lonskeho ledna a dcera mela 27.1 rok tak jsme mohli jeste zpetne zazadat? Parada.... více

1. 1. 2016 | 16:37 | Lucka

Zajimave, ve svem zivote se hned po studiich snazim vydelavat penize,abych neco malo pro me budouci dite odlozila a ted zjistuji,ze to je spatne, protoze kdybych nepracovala a nosila domu kulovi,tak dostanu aspon porodne....více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK