Státní výdaje utopené v dávkách na bydlení skokově rostou. Loni vyplacená suma přesáhla dvanáct miliard korun.
Příspěvek na bydlení je dávka státní sociální podpory. Funguje jednoduše a vcelku transparentně: když výdaje za bydlení přesahují třicet procent příjmů rodiny, doplatí je za ni stát.
Výše doplatku na bydlení, který patří mezi dávky pomoci v hmotné nouzi, je stanovena tak, aby po zaplacení „odůvodněných nákladů na bydlení“ zůstala osobě či rodině dostatečná částka na živobytí. Získají ho lidé, kteří mají nárok i na příspěvek na bydlení, a přesto jim na živobytí nezbývá.
Doplatek na bydlení je dlouhodobě nejzneužívanější dávkou. Změnit to má vládní novela účinná od letošního ledna. Novinky představíme níž.
Rok | Příspěvek na bydlení | Doplatek na bydlení |
2012 | 5,73 miliardy Kč | 1,67 miliardy Kč |
2013 | 7,40 miliardy Kč | 2,81 miliardy Kč |
2014 | 8,84 miliardy Kč | 3,25 miliardy Kč |
Zdroj: MPSV |
Příspěvek na bydlení: V roce 2015 nižší
Příspěvek na bydlení letos klesl. Přesněji: normativní náklady, ze kterých se při určování výše příspěvku na bydlení vychází, se snížily o 0,84 procenta až 2,34 procenta (podle toho, jestli bydlíte ve svém, nebo v nájmu, a počtu členů domácnosti), což odpovídá snížení příspěvku až o 283 korun na domácnost. Neznamená to ale, že se příspěvek snížil všem.
Na příspěvek na bydlení dosáhne vlastník nebo nájemce bytu, který v něm má trvalý pobyt, když jeho náklady na bydlení přesáhnou třicet procent příjmů rodiny (v Praze platí zvýšený limit pětatřiceti procent). Zmiňovaná třetina příjmů rodiny zároveň nesmí přesáhnout normativní náklady na bydlení.
Příjmy se posuzují za celé předchozí čtvrtletí, vedle příjmů ze zaměstnání a podnikání, se do nich počítá například také podpora v nezaměstnanosti, dávky nemocenského pojištění a důchody, rodičovský příspěvek a přídavek na dítě nebo alimenty, které platí rodič na dítě, se kterým nebydlí. Započítává se přitom pouze čistý příjem.
O příspěvek může žádat jednotlivec, který žije sám, rodina (typicky rodiče a nezaopatřené děti) nebo vícečlenná domácnost. Na jeden byt nelze příspěvek vyplácet dvakrát. Započítávají se příjmy všech, kteří jsou v bytě hlášeni k trvalému pobytu (a podle stejné logiky se kalkulují i normativní výdaje).
Za náklady na bydlení se považuje nájemné a peníze na energie, vodné a stočné, odpady a topení. V úvahu se přitom berou opět průměrné náklady na byt za předchozí kalendářní čtvrtletí.
Normativní náklady určuje stát – vychází se z průměrných nákladů na bydlení podle velikosti obce a počtu členů domácnosti. Liší se podle toho, jestli bydlíte v nájmu nebo ve svém (případně v družstevním). Letos se trochu snížily – průměrná cena nemovitostí i výše nájmů totiž v uplynulých letech klesala, loni se snižovaly také ceny elektřiny a plynu.
Výše příspěvku na bydlení se vypočte rozdílem skutečných nákladů na bydlení (pokud nepřekračují normativní náklady) a třiceti procent (v Praze pětatřiceti) příjmu domácnosti. Když jsou náklady na bydlení vyšší než normativní, počítá se příspěvek na bydlení stejně, ovšem z normativních nákladů.
Nemáte matematiku v lásce? Tak si počty ušetřete. Není nic snazšího než využít naši kalkulačku, stačí do ní naládovat potřebné údaje.
Podle dřívějších pravidel bylo možné příspěvek na bydlení pobírat nanejvýš po dobu osmdesáti čtyř měsíců v období deseti let. Omezení však ze zákona vypadlo. Chudé rodiny smějí příspěvek čerpat, dokud budou potřebovat a dokud budou splňovat kritéria.
O příspěvek se žádá na příslušném úřadu práce – tiskopis žádosti o příspěvek na bydlení nabízíme zdarma ke stažení v naší galerii formulářů, přiberte rovnou i přílohu – doklad o výši čtvrtletního příjmu. Příspěvek na bydlení vám můžou vyplatit zpětně až za jedno čtvrtletí od měsíce, kdy vám byl přiznán. Jinak se vyplácí s měsíční pravidelností – například za březen nejpozději do konce dubna.
Doplatek na bydlení
Doplatek na bydlení vstupuje do hry v případě, že příspěvek na bydlení nestačí – příjmy jednotlivce (nebo rodiny) v hmotné nouzi jsou tak nízké, že ani po přičtení příspěvku na bydlení nedokáže nájem zaplatit nebo mu pak už nezbyde na život. Výše doplatku je stanovena tak, aby po zaplacení odůvodněných nákladů na bydlení – tedy nájmu a energií - zůstala člověku či rodině částka na živobytí.
O doplatek na bydlení se žádá na úřadě práce – zde si můžete formulář žádosti o doplatek na bydlení stáhnout.
O tom, že se ve v Česku doplatek na bydlení masově zneužívá, jste na Peníze.cz četli několikrát:
Z nejchudších se kvůli konstrukci dávky stali lukrativní nájemníci zdevastovaných ubytoven. Cena za pokojík o pár metrech bez koupelny, ve kterém se často tísní početné rodiny, se docela snadno vyšplhá na deset nebo patnáct tisíc měsíčně. Za chudého podstatnou část nájmu prostřednictvím doplatku na bydlení doplácí stát, který částku posílá přímo majiteli bytu. Výsledkem je hromadná migrace zejména Romů za bydlením a jejich koncentrace v lokalitách, kde nemají šanci své životy změnit.
Novinky proti zneužívání
Od roku 2015 platí pro doplatek na bydlení několik novinek, které mají zneužívání dávky zabránit:
- Doplatek se přizná jen žadateli, který současně splní podmínky pro přiznání příspěvku na živobytí. Případně žadateli, jehož příjem nepřevyšuje 1,3násobek jeho částky živobytí (částka na živobytí je stanovena pro každého individuálně, odvíjí se od částek existenčního a životního minima).
- Člověk žijící na ubytovně (respektive její vlastník) doplatek dostane jen se souhlasem příslušné obce. Cíl: zamezit vzniku ubytoven v nevyhovujících místech. Od května 2015 navíc ubytovny musí splňovat přísnější hygienické podmínky – jinak na ně doplatek čerpat nepůjde.
- Nově je možné pobírat doplatek výhradně na jednu místnost nebo byt – nikoli na počet osob, jak tomu bylo dřív. Výše nájemného nemá převýšit částky v místě obvyklé.
- O doplatek na bydlení může žádat také člověk, který žije v rekreační stavbě, chatě nebo chalupě, případně člověk, který obývá jiný prostor nezkolaudovaný jako byt. Úředníci doplatek na bydlení přiklepnou, když stavba splní standardy kvality bydlení.
- Úřad práce při posuzování příjmu zohlední pouze osmdesát procent příjmu z důchodu. Změna může pomoct osamělým penzistům s nízkým důchodem.
- K získání doplatku na bydlení nemusí mít žadatel trvalý pobyt v obci, kde se byt nachází. Když o doplatek požádá vlastník či nájemce bytu, úřad práce ho vyzve, aby zažádal i o příspěvek na bydlení a nahlásil si trvalý pobyt na adresu bytu, který užívá.
„Úpravy nesledují v prvé řadě úsporu nákladů na doplatek na bydlení, ale efektivnější poskytování této dávky, zabránění parazitování na chudobě a podporu takového bydlení, které zajistí alespoň základní důstojné podmínky. Nepředpokládáme pokles nákladů na doplatek na bydlení, ale snížení jeho nárůstu. Pomoci lidem v tísni by měl i chystaný zákon o sociálním bydlení, který by měl platit od roku 2017,“ okomentoval pro Peníze.cz mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
18. 2. 2015 23:36, zdenek
Zvíšit minimální plat na dvacet tisíc a státu zustane dost prostředků na důležité financovaní
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
18. 2. 2015 13:18
To mate blbe, ze jste v exekuci. Jste si pujcil na dovolenou?
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (24 komentářů) příspěvků.