Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Když je nejhůř. Příspěvek na živobytí v roce 2015

| rubrika: Když se řekne | 23. 2. 2015 | 4 komentáře
Když se ocitnete v tak hluboké finanční tísni, že po zaplacení bydlení nezbývá na život, stát hodí záchranný kruh: lidem v hmotné nouzi vyplácí příspěvek na živobytí. Kdo na dávku pro nejchudší dosáhne a o kolik domácímu rozpočtu přilepší, se dočtete na příštích řádcích. Výši příspěvku na živobytí spočte naše kalkulačka.

Existují tři typy dávek pomoci v hmotné nouzi. O první, doplatku na bydlení, jste na Peníze.cz četli nedávno:

Dnes se zaměříme na příspěvek na živobytí. Poslední z dávek v hmotné nouzi, mimořádné okamžité pomoci, se budeme věnovat příště.

Kdo je v „hmotné nouzi“

Abyste mohli o uvedených peněžních injekcích uvažovat, musíte splňovat základní předpoklad: být v hmotné nouzi. Zní to příliš abstraktně? Podmínku splňuje člověk (nebo rodina), který nemá dostatečné příjmy a jeho celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb ani na nejnižší úrovni, která je pro společnost přijatelná. A zároveň nemůže z objektivních důvodů svou situaci vyřešit sám a peníze si vydělat nebo obstarat uplatněním jiných nároků, pohledávek nebo třeba prodejem majetku.

KDO V HMOTNÉ NOUZI NENÍ

V hmotné nouzi není člověk,

 • který prokazatelně neprojevuje snahu zvýšit si příjem vlastním přičiněním,
 • který není v pracovním nebo obdobném vztahu, nevykonává samostatnou výdělečnou činnost a není veden v evidenci uchazečů o zaměstnání, popřípadě člověk, který je v pracovním nebo obdobném vztahu, ale nemá z těchto vztahů v rozhodném období příjem,
 • který je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání a bez vážných důvodů odmítl vykonávat krátkodobé zaměstnání nebo se účastnit cíleného programu k řešení zaměstnání,
 • kterému nevznikl nárok na nemocenské nebo mu náleží ve snížené výši, a to z důvodu, že si přivodil pracovní neschopnost úmyslně,
 • který je osobou samostatně výdělečně činnou a jeho příjem po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nedosahuje částky živobytí proto, že se nepřihlásil k nemocenskému pojištění,
 • kterému za neplnění povinností zákonného zástupce dítěte spojených s řádným plněním povinné školní docházky byla uložena sankce,
 • který nastoupil výkon zabezpečovací detence nebo trestu odnětí svobody nebo byl vzat do vazby.

Zdroj: MPSV

Jestli kritéria splňujete a podporu od státu skutečně potřebujete, posoudí úředníci z úřadu práce, který má výplatu dávek v hmotné nouzi na starost. Na rozdíl od jiných sociálních dávek se ovšem v takovém případě vedle příjmů budou zajímat i o váš majetek.

Poradna při finanční tísni

Zdarma.

Máte problémy s penězi? Tedy přesněji: máte bez peněz problémy? Odborné poradenství pro dlužníky v exekuci, vystavené právnímu i mimosoudnímu vymáhání, zpracování návrhu na osobní bankrot, konzultace před půjčkou a mnoho dalšího. 

Pobočka Poradny při finanční tísni na Peníze.cz

Příspěvek na živobytí v roce 2015: Kdo má nárok

Nárok na příspěvek na živobytí má člověk (nebo rodina či okruh společně posuzovaných osob), kterému po odečtení (přiměřených) nákladů na bydlení zůstane míň, než částka na živobytí.

Výše příspěvku na živobytí se určuje jako rozdíl mezi částkou na živobytí jednotlivce nebo rodiny a jejich příjmem, od kterého se ale předem odečtou přiměřené náklady na bydlení. Přiměřené náklady na bydlení přitom můžou tvořit nanejvýš třicet (v Praze pětatřicet) procent příjmu. Jinými slovy: stát zajistí, aby vám po zaplacení bydlení, zůstala aspoň částka na živobytí; když zbývá míň, příspěvkem vaše příjmy dorovná na její úroveň.

Jaká je vaše „částka živobytí“

Částka živobytí se odvíjí o existenčního a životního minima, u každého se ale určuje individuálně, úředníci přihlédnou ke konkrétní situaci, zhodnotí vaši snahu a možnosti.

Minima: životní a existenční

Životní minimum

Zjednodušeně se jedná o minimální společensky uznanou hranici měsíčního příjmu, který pokryje základní potřeby, jako je jídlo, oblečení, hygiena. Pozor: náklady na bydlení se do něj nepočítají, ty se řeší samostatně příspěvkem na bydlení.

Částky životního minima jednotlivců a rodin v roce 2015:

 • jedinec 3410 Kč
 • první dospělý v domácnosti 3140 Kč
 • druhý (a každý další) dospělý 2830 Kč
 • dítě do 6 let 1740 Kč
 • dítě do 15 let 2140 Kč
 • dítě do 26 let 2450 Kč

Životní minimum domácnosti je součtem životního minima jejích členů. Víc ukáže naše kalkulačka životního minima.

Spočítejte si životní minimum 2018

Počet členů rodiny
(studující)

Existenční minimum

Existenční minimum je podstatně nižší. Jedná se o minimální hranici příjmu, která se považuje za nezbytnou k zajištění jídla a ostatních potřeb na úrovni umožňující přežití. V roce 2015 dělá existenční minimum 2200 korun na měsíc.

U dospělých se rovná částka živobytí existenčnímu minimu. Platí ale ještě spousta upřesňujících podmínek, zmíníme nejdůležitější:

 • Existenční minimum nelze použít u nezaopatřeného dítěte, starobního důchodce, člověka invalidního ve třetím stupni a u osoby starší 68 let. U jmenovaných skupin se částka živobytí rovná životnímu minimu.
 • U dospělých se může částka živobytí zvyšovat nad existenční minimum v případě, že se snaží situaci aktivně řešit a svůj příjem zvýšit
 • Částka živobytí se zvyšuje, když stav daného člověka vyžaduje (na základě doporučení lékaře) zvýšené náklady na dietní stravu
 • Když dlužíte za alimenty na nezletilé dítě víc než trojnásobek měsíční splátky, rovná se částka živobytí existenčnímu minimu (případně zvýšenému z důvodu dietního stravování)
 • Jestli jste vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání a v posledních šesti měsících před žádostí o dávku jste dostali výpověď kvůli zvlášť hrubému porušení povinností, rovná se částka na živobytí existenčnímu minimu (případně zvýšenému kvůli dietě)
 • Jestli vám byla celý kalendářní měsíc poskytována péče ve zdravotnickém zařízení, rovná se částka na živobytí existenčnímu minimu (případně zvýšenému kvůli dietě)

Jak se posuzují příjmy

Zatímco při posuzování nároku na jiné sociální dávky se do příjmů žadatele obvykle započte celkový čistý příjem jednotlivce nebo domácnosti, u dávek pomoci v hmotné nouzi se započte pouze z části:

Obvykle se posuzují příjmy za poslední tři měsíce. V případě, že se v měsíci, ve kterém o dávku žádáte, váš příjem podstatně snížil, je možné vycházet z příjmů v tomto měsíci. Do příjmů se nepočítá doplatek na bydlení, příspěvek na bydlení a některé mimořádné nebo jednorázové dávky.

Výši příspěvku na živobytí alespoň orientačně propočte naše kalkulačka.

Výpočet příspěvku na živobytí 2018


Počet členů rodiny
(studující)

Následující položky uvádějte průměr za poslední 3 měsíce

Kde se o příspěvek na živobytí hlásit

O příspěvek je třeba požádat na úřadě práce příslušném podle místa bydliště. Žádost o příspěvek na živobytí si můžete stáhnout přímo na Peníze. V galerii formulářů nabízíme i potřebné přílohy, doklad o výši příjmů a další.

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+7
Ano
Ne

Diskuze

14. 3. 2016 | 21:39 | Lenka Švajkova

Dobrý den mám syna ve věku 16 let chodí do 8 ZŠ Dobřiš.Jsem momentalně od 1.2.2016 bez přijmu dostavam na syna jen 700 kč přidavky a 1700 kč alimenti .Jinak nic nepobyram.Momentalně jsem se dostala do dluhu na najmu a o byt...více

2. 2. 2016 | 13:58 | eva skřivanová

Dobrý den,mám dceru a ta má 5letou dceru,bydlí v podnájmu kde platí 6030+el.a plyn 800kč.1000kč.školka(do které musí chodit jelikož je předškolák)to je 7830kč výdej,od soc.bere na bydlení 5200a2300z hmotné nouze+1000 alimenty,když...více

7. 1. 2016 | 19:48 | Zdendabumbumkanón

Dobrý den.Jsem OSVČ,na zimní-4 měsíce přerušuji živnost a jdu na ÚP žádat o podporu,která číní cca 3.700,- Kč. Mám v péči dceru studentku,která dostává od matky 3.300,- Kč. Pravidelně si žádám o příspěvek na bydlení. Když...více

22. 4. 2015 | 5:52 | ivana.axelka

Dobrý den,bydlím v regionu,kde si udělali své soc. dávky sami podle toho,že si udělali na ubytovnách s jednoho pokoje zájezdní hostince,v jednom pokoji,který měli užívat nanejvíš 2lidé bydlelo i 8lidí a majitel za vodou.Já...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK