Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Čtyři dobré rady pro žadatele o příspěvek na péči (a jejich pečující)

| rubrika: Jak na to | 5. 5. 2015 | 5 komentářů
Pečujete o babičku nebo dědečka, který už se sám nepostará? Ať potřebuje pouze částečnou pomoc nebo celodenní péči, najmete profesionála nebo všechno zastanete sami, můžete požádat o příspěvek od státu. Senior ho dostane i tehdy, že se o něj starají členové rodiny nebo známí.

Na příspěvek na péči má nárok každý člověk starší jednoho roku, který z důvodu dlouhodobých zdravotních potíží potřebuje pomoc při zvládání základních životních potřeb: pohybu, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, hygieny, výkonu fyziologických potřeb, péče o zdraví, osobních aktivit a péče o domácnost. Nemusí jít tedy vlastně jít jen o nemocnou babičku – péče o prarodiče je ale typický příklad.

Výše příspěvku se určuje podle stupně závislosti. Ten závisí na tom, ke kolika z uvedených základních potřeb člověk potřebuje asistenci.

+21
Líbí
Nelíbí

1. O příspěvek zažádejte, i když nenajímáte profesionála

O příspěvek žádá člověk, který péči potřebuje, nikoli osoba, která mu ji poskytuje. Dávka slouží k tomu, aby si každý, kdo se neobejde bez pomoci, mohl péči uhradit – a důstojně se zabezpečit. Nezáleží, jestli najme profesionály z pečovatelské služby nebo využívá pomoci známých a rodiny. Důležité je, aby dotyčného pečovatele v žádosti (přesněji v přiloženém Oznámení o poskytovateli pomoci) uvedl. V případě, že je zdravotní stav nemocného tak závažný, že není schopen žádost podat sám, vyřídí ji za něj na základě plné moci zmocněnec. Když je člověk soudem omezen ve způsobilosti k právním úkonům, jedná za něj ustanovený opatrovník, obvykle příbuzný. Žádost se podává na kontaktním pracovišti krajského úřadu práce, příslušném podle místa bydliště, nebo elektronicky. Formulář stahujte v boxu.

+27
Líbí
Nelíbí

2. Na posuzování se připravte, poraďte se s praktickým lékařem

Žádost podána. Sociální pracovník přijde po domluvě ověřit, nakolik je senior nebo nemocný člověk (ne)samostatný. Je dobré se na návštěvu trochu připravit, minimálně si sepsat dohromady potíže, které člověka trápí a omezují. Sociální pracovník předá zprávu posudkovému lékaři, který si ještě vyžádá zdravotní dokumentaci od praktického lékaře, případně dalších odborníků. Je tedy dobré dopředu informovat praktického lékaře, že žádost o příspěvek podáváte. Žadatel o příspěvek také může být vyzván, aby se podrobil speciálnímu vyšetření.

+6
Líbí
Nelíbí

3. Obrňte se trpělivostí, nebude to hned

Na rozhodnutí má úřad práce šedesát dní od podání žádosti. Připočíst ovšem musíte dobu, kdy Lékařská posudková služba zpracovává zdravotní posudek – má na to čtyřicet pět dní. Lhůty se liší případ od případu, řízení ale může v součtu trvat až několik měsíců. V případě, že je nakonec žadateli příspěvek na péči přiznán, vyplatí se dávka zpětně za celé období po podání žádosti.

Když úřad práce žádost zamítne nebo pokud nesouhlasíte s výší příspěvku, můžete se proti rozhodnutí do patnácti dnů odvolat. Odvolání se podává na příslušném úřadu práce, posuzuje ho Ministerstvo práce a sociálních věcí.

+12
Líbí
Nelíbí

4. Teče vám do bot? Přemýšlejte o zvýšení příspěvku

Výše příspěvku záleží na tom, ke kolika základním potřebám a činnostem, které jsme jmenovali v úvodu, potřebuje žadatel o dávku asistenci. Konkrétní cifry vidíte v tabulce.

 

Do 18 let

Nad 18 let

stupeň závislosti

počet nezvládnutých životních potřeb

měsíční výše příspěvku

počet nezvládnutých životních potřeb

měsíční výše příspěvku

I.

3 potřeby

3000 Kč

3 až 4 potřeby

800 Kč

II.

4 až 5 potřeb

6000 Kč

5 až 6 potřeb

4000 Kč

III.

6 až 7 potřeb

9000 Kč

7 až 8 potřeb

8000 Kč

IV.

8 až 9 potřeb

12 000 Kč

9 až 10 potřeb

12 000 Kč

Výše příspěvku nemusí být konečná. Je možné, že se zdravotní stav a soběstačnost příjemce dávky změní. Pak může podat návrh na změnu výše příspěvku – opět počítejte s návštěvou sociálního pracovníka a lékařským posudkem.

Když příspěvek na péči čerpá nezaopatřené dítě, respektive ho na dítě čerpají rodiče, je možné – pokud je finanční situace rodiny tíživá – dávku zvýšit o dva tisíce korun. Podmínka: rozhodný příjem v rodině je nižší než dvojnásobek částky životního minima. Životní minimum snadno spočítá naše kalkulačka.

Senioři bohužel tuhle možnost nemají.

Spočítejte si životní minimum 2018

Počet členů rodiny
(studující)
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+33
Ano
Ne

Diskuze

7. 11. 2017 | 20:13 | Ggg

Chtěla bych se zeptat mám dceru která je nemocná trpí hypoplaxii ledviny je to nevilecitelne a poradili mi že mám zadat o péči na dítě mám na to nárok? více

15. 12. 2016 | 14:26 | Lucka

Dobry den prispevek na meho syna mi nebyl uznan mela srm 10 zprav syn ma adhd a mentalni retardaci ve vsech zpravach bylo napsano ze prispevek akutni na peci nevim na kpho se obratit více

18. 9. 2015 | 10:36 | Petr

Dobrý den, počítá se příspěvek na péči o osobu blízkou do příjmu domácnosti pro výpočet jiných dávek (např. na bydlení)? Dva důchodci, důchod 8 000 Kč, příspěvek na péči pro jednoho z nich 5 000. - příjem domácnosti je 16...více

10. 5. 2015 | 22:05 | Gabriel Pleska

K čemu jste byl manipulován zde? více

10. 5. 2015 | 17:22 | Magor

Nic neříkající. Neuplné. Chybí zveřejnit ona kritéria. A to i s výkladem - komentářem. Jinak je to celé o ničem. Ale tkhle probíhají veškeré informace našich médií. Pouze hrubá manipulace. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK