Kalkulačka přídavek na dítě

Kalkulačka přídavků na děti 2024 provádí výpočet nároku na přídavek na dítě a pak případně i výpočet dětského přídavku samotného. Pro správně spočítané přídavky na děti kalkulačka potřebuje údaje o počtu a příjmech všech členů domácnosti (společně posuzovaných osob), ale taky informaci o tom, jestli má přídavek na dítě kalkulačka počítat ve zvýšené, nebo standardní variantě. Nápovědu najdete v často kladených otázkách pod kalkulačkou.

Výpočet přídavků na děti, dětské přídavky

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNe

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI NABÍDKU POJIŠTĚNÍ pro vás i pro děti? Pomůžeme také s půjčkou.

Hledáte výhodné pojištění online, potřebujete půjčit peníze? Pomůžeme vám.
  • Kdo má právo na přídavky na děti?

    Právo na přídavky na děti má ten, kdo má jednak děti, jednak nouzi. Za dítě se může považovat člověk až do 26 let, ale aby pak byl počítán jako nezaopatřené dítě, musí splnit některé náležitosti. Pokud je dítě, pak nouze se pro tenhle případ definuje s pomocí životního minima. Na přídavek na dítě má nárok rodina, jejíž čisté příjmy jsou nižší než 3,4násobek životního minima. Počítá se vždy s průměrným měsíčním příjmem za kalendářní čtvrtletí.

  • Kdo má právo na přídavky na děti ve zvýšené variantě?

    Na zvýšenou variantu dětského přídavku má nárok rodina, kde aspoň jeden rodič, manžel, partner, někdy i prarodič (viz níž Kdo je rodina?)… vydělává aspoň tolik, aby to dalo životní minimum jednotlivce. Vyděláváním se tu myslí: zaměstnání, podnikání, ale i příjem z některých dávek, o kterých zákon říká, že „nahrazují pracovní činnost“: dávky nemocenského pojištění a důchodového pojištěnípodpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci, příspěvek na péči o osobu do 18 let věku a rodičovský příspěvek (ten ale jen u rodičů, kteří měli nárok na peněžitou pomoc v mateřství).

  • Společně posuzované osoby aneb kdo je rodina?

    Pro stanovení nároku na dětské přídavky může být rodina docela pestrá směska. V první řadě jde o děti a jejich rodiče nebo lidé, kterým byly děti svěřeny do péče. Když jsou děti nezletilé, ani nemusí se všemi rodiči nutně bydlet. Pokud jsou rodiče rozvedení, pak ale jen rodič, kterému bylo dítě svěřeno do péče. Na střídavce je to na dohodě. Pokud spolu i bydlí, pak může pro výpočet přídavku na dítě rodinu spolu s nezaopatřenými dětmi tvořit nejen rodiče, ale taky jejich manželé, registrovaní i neregistrovaní partneři. Zletilé nezaopatřené dítě, pokud nežije s rodiči, je považováno za rodinu samotné. Není to nejpřehlednější, pro jistotu můžete ještě mrknout přímo do zákona o státní sociální podpoře.

  • Jaké příjmy se počítají při výpočtu přídavku na dítě?

    Do takzvaného rozhodného příjmu se počítá mzda nebo plat, ale ne příjmy z brigád nezaopatřeného dítěte. Pak příjmy z podnikání. Příjmy z pronájmů. Důchod. Ošetřovné. Nemocenská. Podpora v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci. Rodičovský příspěvek. Náhrada mzdy. Alimenty. Výsluhy a služební příspěvky na bydlení u vojáků a lidí z bezpečnostních složek, příjmy z prodeje podílu v obchodní korporaci (pokud nešlo o akcie, které člověk držel víc než pět let), výplata renty z důchodového spoření. A ještě ledacos menšího. Pro úplně vyčerpávající přehled se podívejte zase do zákona o státní sociální podpoře.

    Podstatná je ale ještě jedna věc Rozhodné období. Když počítáme přídavek na dítě, kalkulačka chce příjem za měsíc. Přesněji bychom ale měli počítat s průměrným měsíčním příjmem za kalendářní čtvrtletí. To znamená měli bychom vzít příjmy za leden až březen nebo za duben až červen, červenec až září, za říjen až prosinec, sečíst je a vydělit třemi. Tak nám ten měsíční průměr vyjde. U podnikání se vychází z příjmů podle minulého daňového přiznání.

  • Jak a kdy podat žádost o přídavek na dítě?

    Podejte ji kdykoli. Požádat můžete jednak po internetu na webu ministerstva práce a sociálních věcí, jednak osobně na úřadu práce. Při online žádosti budete potřebovat identitu občana – bankovní identitu, datovou schránku nebo něco dalšího. Na odkazovaném webu najdete i formuláře k předvyplnění, když budete chtít jít na úřad osobně, a seznam všech možných příloh.

  • Co je třeba doložit k žádosti o přídavek na dítě?

    V první řadě budete dokládat příjmy. Dokládají se za předcházející kalendářní čtvrtletí. To znamená, že třeba v dubnu a květnu se dokládají příjmy za leden až březen. Dokládání příjmů se pak opakuje na začátku každého kalendářního čtvrtletí. Kdo němá příjmy, bude o tom muset podepsat prohlášení. Nezaměstnaní budou potřebovat potvrzení o tom, že je má úřad práce v evidenci. Dále je tu doklad o výživném, pro nezaopatřené děti mezi 18 a 26 rokem potvrzení o studiu, u nemocných dětí to může být potvrzení o neschopnosti nezaopatřeného dítěte soustavně se připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz.

  • Kdo dostává přídavek na dítě po rozvodu?

    Dobré nezapomenout: nárok na přídavek na dítě má vždycky dítě. Pokud se rodiče rozvedou, nárok na přídavek na dítě se posuzuje podle příjmů té domácnosti, kde dítě žije (takže jestli po rozvodu oba rodiče dál sdílí jednu domácnost, posuzují se příjmy obou). Pokud bylo dítě po rozvodu rodičů svěřeno do jejich společné péče nebo do střídavé péče, posuzuje se ta domácnost, na které se spolu rodiče dohodnou.

Související články na téma přídavky na děti, přídavky na dítě, přídavky na dítě 2024, sociální podpora, sociální přídavky, životní minimum

Doplatek na bydlení 2018. Kdo má nárok na pomoc od státu?

8. 2. 2018 | Monika Veselíková | 30 komentářů

Doplatek na bydlení 2018. Kdo má nárok na pomoc od státu?

Doplatek na bydlení pomáhá hradit náklady spojené s bydlením. Kdo konkrétně může o doplatek na bydlení žádat, co je potřeba pro jeho přiznání splnit a kolik dělá? Poradíme.

Příspěvek na živobytí 2018. Kolik dělá a kdo má nárok?

7. 2. 2018 | Monika Veselíková | 13 komentářů

Příspěvek na živobytí 2018. Kolik dělá a kdo má nárok?

Na příspěvek na živobytí dosáhnou jednotlivci i rodiny, kterým po zaplacení bydlení nezbývá na život. Poradíme, co je potřeba pro přiznání příspěvku splnit a kde žádat. S výpočtem příspěvku na živobytí si poradí naše kalkulačka.

Přídavky na dítě 2018. Pro víc dětí. A kdo pracuje, má víc

24. 1. 2018 | Monika Veselíková | 13 komentářů

Přídavky na dítě 2018. Pro víc dětí. A kdo pracuje, má víc

Přídavek na dítě má nová pravidla. Na dávku dosáhne víc rodin a děti pracujících rodičů si polepší. Poradíme, kdo má na dávku nárok a kde podat žádost. S naší kalkulačkou si lehce spočtete, jak vysoké přídavky vaše rodina dostane.

Exekuční srážky z příjmů v roce 2018. Dlužníkovi zůstane víc

23. 1. 2018 | Petra Dlouhá | 37 komentářů

Exekuční srážky z příjmů v roce 2018. Dlužníkovi zůstane víc

Exekutor vám z příjmů musí měsíčně na život nechat víc než loni, nezabavitelné minimum roste. Spočítá ho naše kalkulačka.

Přísnost na chudý lid: od prosince místo peněz poukázky

27. 11. 2017 | Petra Dlouhá | 53 komentářů

Přísnost na chudý lid: od prosince místo peněz poukázky

Lidi, kteří berou víc než půl roku příspěvek na živobytí, čekají změny: od prosince dostanou na ruku jen část peněz, zbytek bude v poukázkách na to nejnutnější. Stát chce kontrolovat, za co utrácejí.

Přídavek na dítě od roku 2018: Vyšší a pro víc rodin

31. 8. 2017 | Petra Dlouhá | 43 komentářů

Přídavek na dítě od roku 2018: Vyšší a pro víc rodin

Od ledna 2018 se zvyšuje přídavek na dítě a uvolňují se jeho pravidla: dávku dostane víc rodin. Nový způsob posuzování příjmů bude platit už od října. Máme pro vás podrobnosti.

Příspěvek na živobytí: Dlouhodobě nezaměstnaným začnou klesat dávky

21. 7. 2017 | Monika Veselíková | 14 komentářů

Příspěvek na živobytí: Dlouhodobě nezaměstnaným začnou klesat dávky

Nová pravidla pro výplatu příspěvku na živobytí se v srpnu prvně projeví v praxi. Dlouhodobě nezaměstnaným, kteří dávku pobírají víc než šest měsíců, může příspěvek klesnout zhruba o 1200 korun. Kdo nechce o peníze přijít, musí se snažit o zvýšení příjmu vlastní prací. Například nastoupit na veřejnou službu.

Zvyšuje se: rodičovský příspěvek, daňová sleva, přídavek na dítě i odměny pěstounů

26. 4. 2017 | Petra Dlouhá | 4 komentáře

Zvyšuje se: rodičovský příspěvek, daňová sleva, přídavek na dítě i odměny pěstounů

Poslanci schválili novelu, která potěší rodiny s dětmi: zvýší se daňová sleva na první dítě, přídavky na děti, strop měsíčního rodičovského příspěvku i odměny trvalých pěstounů. Nabízíme přehled všeho důležitého na jednom místě.

Rodinná politika podle MPSV: Plošné porodné, antikoncepce zdarma a novomanželské půjčky

15. 3. 2017 | Monika Veselíková | 45 komentářů

Rodinná politika podle MPSV: Plošné porodné, antikoncepce zdarma a novomanželské půjčky

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo koncepci rodinné politiky. Peníze.cz z ní přináší výběr – přehled nápadů, které by mohly potěšit vaši peněženku.

Doplatek na bydlení v roce 2017: Kolik a pro koho

21. 2. 2017 | Petra Dlouhá | 24 komentářů

Doplatek na bydlení v roce 2017: Kolik a pro koho

Doplatek na bydlení pomáhá chudým lidem a rodinám pokrýt výdaje na bydlení. Přečtěte si, kdo má v roce 2017 na dávku nárok. A za jakých podmínek.

Kolik stát přispěje na děti?

11. 2. 2017 | redakce Peníze.CZ

Kolik stát přispěje na děti?

Rodiny, které mají hluboko do kapsy, si můžou zažádat o přídavek na dítě. Kdo už někdy žádal (nebo tenhle týden četl náš článek), dobře ví, že konkrétní částky se liší podle věku dítěte. Svoje znalosti teď můžete zúročit v našem pravidelném kvízu. A nepůjde jen o přídavky. Ověřte si, jak dobře se vyznáte v mateřské, penzijním spoření a kolik toho víte o obnovitelných zdrojích elektřiny.

Přídavek na dítě v roce 2017: Kolik dělá a kdo má nárok

8. 2. 2017 | Monika Veselíková | 10 komentářů

Přídavek na dítě v roce 2017: Kolik dělá a kdo má nárok

Přídavek na dítě můžou čerpat pouze rodiny s nízkými příjmy. Poradíme, kdo přesně na dávku dosáhne i kde a jak o ni požádat. S naší kalkulačkou si navíc lehce spočtete, kolik peněz do rodinného rozpočtu přídavky na děti přinesou.

Příspěvek na živobytí 2017: Jak se mění a kolik dělá

1. 2. 2017 | Monika Veselíková | 10 komentářů

Příspěvek na živobytí 2017: Jak se mění a kolik dělá

Lidem, kterým po zaplacení bydlení nezbývá na život, pomůže stát prostřednictvím příspěvku na živobytí. Od letoška nicméně platí nové pravidlo – kdo chce příspěvek vyšší, musí se zapojit do veřejné služby. Kolik pak bude příspěvek dělat? Projděte si přehled nových pravidel.

Kalkulačka: Porodné v roce 2017. Spočítejte si, jestli máte nárok

31. 1. 2017 | Petra Dlouhá | 15 komentářů

Kalkulačka: Porodné v roce 2017. Spočítejte si, jestli máte nárok

Rodiče s nízkými příjmy mají po narození dítěte nárok na porodné. Naše kalkulačka propočítá, jestli patříte mezi ně. Nabízíme všechny potřebné informace a ke stažení aktuální formuláře žádosti.

2017: Exekutor z příjmů vezme víc. Spočítáme, kolik zbyde

11. 1. 2017 | Petra Dlouhá | 28 komentářů

2017: Exekutor z příjmů vezme víc. Spočítáme, kolik zbyde

Nezabavitelné minimum, tedy suma, kterou exekutor nesmí dlužníkovi sebrat, je od ledna 2017 nižší. Na živobytí vám z příjmů zůstane míň než loni. Spočítáme kolik.

Osoby v hmotné nouzi čeká veřejná služba. Jinak jim klesnou dávky

14. 11. 2016 | Monika Veselíková | 79 komentářů

Osoby v hmotné nouzi čeká veřejná služba. Jinak jim klesnou dávky

Nová pravidla veřejné služby budou v praxi znamenat především zpřísnění výplaty příspěvku na živobytí. Jaké konkrétní změny novela zákona o pomoci v hmotné nouzi přinese?

Začíná boj o nová pravidla dávek pro osoby se zdravotním postižením

12. 10. 2016 | Monika Veselíková | 3 komentáře

Začíná boj o nová pravidla dávek pro osoby se zdravotním postižením

Snadnější získání příspěvku na zvláštní pomůcku a vyšší příspěvek na mobilitu. Dvě změny, které řeší chystaná novela zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Co konkrétně by novela mohla přinést? Peníze.cz přinášejí přehled možných změn pro osoby se zdravotním postižením.

Exekuční srážky z příjmů: Dlužníkům zůstává v roce 2016 víc

15. 3. 2016 | Petra Dlouhá | 12 komentářů

Exekuční srážky z příjmů: Dlužníkům zůstává v roce 2016 víc

Nezabavitelná část příjmu, kterou musí exekutor dlužníkovi stůj co stůj ponechat, je od ledna vyšší. Naše kalkulačka vypočítá, kolik vám měsíčně zůstane na život.

Podpora rodičů: Odměňujeme snahu, nebo budujeme kastovní systém?

4. 3. 2016 | Michal Kašpárek | 17 komentářů

Podpora rodičů: Odměňujeme snahu, nebo budujeme kastovní systém?

Stát ročně odebere ročně rodičům desítky až stovky dětí. Kvůli chudobě. Sociální podpora by měla mířit dřív k nim než k matkám s nadprůměrnými příjmy.

Doplatek na bydlení 2016: Pravidla a výpočet

29. 2. 2016 | Petra Dlouhá | 10 komentářů

Doplatek na bydlení 2016: Pravidla a výpočet

Doplatek na bydlení je dávka pomoci v hmotné nouzi. Výše doplatku na bydlení je stanovena tak, aby po zaplacení odůvodněných nákladů na bydlení zůstalo chudému člověku či rodině na život. Kdo a za jakých podmínek dávku získá?

Porovnání produktů

Spořicí účty

Spořicí účty jsou zakládány jako doplněk k běžnému účtu . Pokud máte na běžném účtu přebytečné peníze, je výhodné je převést na spořicí účet, kde je vyšší úrok.

Ještě doporučujeme

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

Přidáme vám na spoření, ať máte v důchodu víc. Proč zaměstnanci nemají zájem?

Přidáme vám na spoření, ať máte v důchodu víc. Proč zaměstnanci nemají zájem?

Na nabídky zaměstnavatelů, kteří poskytují příspěvek na penzijní spoření, řada lidí nereaguje....více

Důchodová reforma má zelenou. Dvanáct změn, které schválila vláda

Důchodová reforma má zelenou. Dvanáct změn, které schválila vláda

Věk odchodu do důchodu se zvýší. Růst penzí zpomalí, ale stoupne minimální důchod. Manželé...více

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

Důchodový věk poroste. Otázkou je, jak přesně. K původnímu návrhu ministerstva práce a...více

Partners Financial Services