Kalkulačka přídavek na dítě

Kalkulačka přídavků na děti 2024 provádí výpočet nároku na přídavek na dítě a pak případně i výpočet dětského přídavku samotného. Pro správně spočítané přídavky na děti kalkulačka potřebuje údaje o počtu a příjmech všech členů domácnosti (společně posuzovaných osob), ale taky informaci o tom, jestli má přídavek na dítě kalkulačka počítat ve zvýšené, nebo standardní variantě. Nápovědu najdete v často kladených otázkách pod kalkulačkou.

Výpočet přídavků na děti, dětské přídavky

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNe

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI NABÍDKU POJIŠTĚNÍ pro vás i pro děti? Pomůžeme také s půjčkou.

Hledáte výhodné pojištění online, potřebujete půjčit peníze? Pomůžeme vám.
  • Kdo má právo na přídavky na děti?

    Právo na přídavky na děti má ten, kdo má jednak děti, jednak nouzi. Za dítě se může považovat člověk až do 26 let, ale aby pak byl počítán jako nezaopatřené dítě, musí splnit některé náležitosti. Pokud je dítě, pak nouze se pro tenhle případ definuje s pomocí životního minima. Na přídavek na dítě má nárok rodina, jejíž čisté příjmy jsou nižší než 3,4násobek životního minima. Počítá se vždy s průměrným měsíčním příjmem za kalendářní čtvrtletí.

  • Kdo má právo na přídavky na děti ve zvýšené variantě?

    Na zvýšenou variantu dětského přídavku má nárok rodina, kde aspoň jeden rodič, manžel, partner, někdy i prarodič (viz níž Kdo je rodina?)… vydělává aspoň tolik, aby to dalo životní minimum jednotlivce. Vyděláváním se tu myslí: zaměstnání, podnikání, ale i příjem z některých dávek, o kterých zákon říká, že „nahrazují pracovní činnost“: dávky nemocenského pojištění a důchodového pojištěnípodpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci, příspěvek na péči o osobu do 18 let věku a rodičovský příspěvek (ten ale jen u rodičů, kteří měli nárok na peněžitou pomoc v mateřství).

  • Společně posuzované osoby aneb kdo je rodina?

    Pro stanovení nároku na dětské přídavky může být rodina docela pestrá směska. V první řadě jde o děti a jejich rodiče nebo lidé, kterým byly děti svěřeny do péče. Když jsou děti nezletilé, ani nemusí se všemi rodiči nutně bydlet. Pokud jsou rodiče rozvedení, pak ale jen rodič, kterému bylo dítě svěřeno do péče. Na střídavce je to na dohodě. Pokud spolu i bydlí, pak může pro výpočet přídavku na dítě rodinu spolu s nezaopatřenými dětmi tvořit nejen rodiče, ale taky jejich manželé, registrovaní i neregistrovaní partneři. Zletilé nezaopatřené dítě, pokud nežije s rodiči, je považováno za rodinu samotné. Není to nejpřehlednější, pro jistotu můžete ještě mrknout přímo do zákona o státní sociální podpoře.

  • Jaké příjmy se počítají při výpočtu přídavku na dítě?

    Do takzvaného rozhodného příjmu se počítá mzda nebo plat, ale ne příjmy z brigád nezaopatřeného dítěte. Pak příjmy z podnikání. Příjmy z pronájmů. Důchod. Ošetřovné. Nemocenská. Podpora v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci. Rodičovský příspěvek. Náhrada mzdy. Alimenty. Výsluhy a služební příspěvky na bydlení u vojáků a lidí z bezpečnostních složek, příjmy z prodeje podílu v obchodní korporaci (pokud nešlo o akcie, které člověk držel víc než pět let), výplata renty z důchodového spoření. A ještě ledacos menšího. Pro úplně vyčerpávající přehled se podívejte zase do zákona o státní sociální podpoře.

    Podstatná je ale ještě jedna věc Rozhodné období. Když počítáme přídavek na dítě, kalkulačka chce příjem za měsíc. Přesněji bychom ale měli počítat s průměrným měsíčním příjmem za kalendářní čtvrtletí. To znamená měli bychom vzít příjmy za leden až březen nebo za duben až červen, červenec až září, za říjen až prosinec, sečíst je a vydělit třemi. Tak nám ten měsíční průměr vyjde. U podnikání se vychází z příjmů podle minulého daňového přiznání.

  • Jak a kdy podat žádost o přídavek na dítě?

    Podejte ji kdykoli. Požádat můžete jednak po internetu na webu ministerstva práce a sociálních věcí, jednak osobně na úřadu práce. Při online žádosti budete potřebovat identitu občana – bankovní identitu, datovou schránku nebo něco dalšího. Na odkazovaném webu najdete i formuláře k předvyplnění, když budete chtít jít na úřad osobně, a seznam všech možných příloh.

  • Co je třeba doložit k žádosti o přídavek na dítě?

    V první řadě budete dokládat příjmy. Dokládají se za předcházející kalendářní čtvrtletí. To znamená, že třeba v dubnu a květnu se dokládají příjmy za leden až březen. Dokládání příjmů se pak opakuje na začátku každého kalendářního čtvrtletí. Kdo němá příjmy, bude o tom muset podepsat prohlášení. Nezaměstnaní budou potřebovat potvrzení o tom, že je má úřad práce v evidenci. Dále je tu doklad o výživném, pro nezaopatřené děti mezi 18 a 26 rokem potvrzení o studiu, u nemocných dětí to může být potvrzení o neschopnosti nezaopatřeného dítěte soustavně se připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz.

  • Kdo dostává přídavek na dítě po rozvodu?

    Dobré nezapomenout: nárok na přídavek na dítě má vždycky dítě. Pokud se rodiče rozvedou, nárok na přídavek na dítě se posuzuje podle příjmů té domácnosti, kde dítě žije (takže jestli po rozvodu oba rodiče dál sdílí jednu domácnost, posuzují se příjmy obou). Pokud bylo dítě po rozvodu rodičů svěřeno do jejich společné péče nebo do střídavé péče, posuzuje se ta domácnost, na které se spolu rodiče dohodnou.

Související články na téma přídavky na děti, přídavky na dítě, přídavky na dítě 2024, sociální podpora, sociální přídavky, životní minimum

Příspěvek na živobytí 2020. Kdo má nárok a na kolik

6. 2. 2020 | Monika Veselíková | 1 komentářů

Příspěvek na živobytí 2020. Kdo má nárok a na kolik

Poradíme, co je potřeba splnit a kde žádat. S výpočtem si poradí naše kalkulačka. Ukáže taky, co se změní po zvýšení životního minima.

Doplatek na bydlení. Komu stát pomůže v roce 2020

5. 2. 2020 | Monika Veselíková

Doplatek na bydlení. Komu stát pomůže v roce 2020

Kdo může žádat o doplatek na bydlení žádat v roce 2020, co je potřeba pro jeho přiznání splnit a kolik dělá?

Životní minimum stoupne, Maláčová má zelenou

9. 1. 2020 | Petr Kučera | 8 komentářů

Životní minimum stoupne, Maláčová má zelenou

Koalice se shoduje, potvrdila ministryně financí Alena Schillerová. Od minima se odvíjí nárok na některé dávky nebo výše nezabavitelného minima.

Vyšší přídavky na děti, když rodič pracuje. V pořádku, řekl soud

7. 1. 2020 | Petr Kučera

Vyšší přídavky na děti, když rodič pracuje. V pořádku, řekl soud

Výše přídavku na dítě bude dál záviset nejenom na jeho věku, ale také na snaze rodičů vydělávat si prací. Rozhodl o tom Ústavní soud, když odmítl návrh skupiny dvaceti senátorů. Na systému, který platí od roku 2018, se tedy nic nezmění.

Životní minimum se nezvýší, na dávky dosáhne méně lidí

18. 12. 2019 | Petr Kučera | 16 komentářů

Životní minimum se nezvýší, na dávky dosáhne méně lidí

Růst minima má podle ministryně Maláčové dorovnat inflaci za posledních osm let. Od začátku roku se ale nic nezmění.

Inflace jako spojenec Maláčové. Životní minimum může vzrůst

17. 5. 2019 | Jiří Hovorka

Inflace jako spojenec Maláčové. Životní minimum může vzrůst

Ceny v příštích třech letech porostou stabilně kolem úrovně dvou procent. Počítá s tím aktuální odhad ministerstva práce a sociálních věcí. Průměrná roční míra inflace by podle něj v roce 2019 měla dosáhnout 2,4 procenta, výhled na příští rok se pohybuje v intervalu 1,3 až 2,3 procenta a v roce 2021 je to 1,5 až 2,5 procenta.

Doplatek na bydlení 2019. Dávka pro osoby v hmotné nouzi

7. 2. 2019 | Monika Veselíková | 10 komentářů

Doplatek na bydlení 2019. Dávka pro osoby v hmotné nouzi

Když vám po zaplacení bydlení nezbývá na živobytí, pomůže stát i v roce 2019 prostřednictvím doplatku na bydlení. Máme pro vás žádost o doplatek na bydlení, poradíme, kdo má na dávku nárok, a víme, kolik doplatek na bydlení dělá.

Porodné. Kalkulačka a pravidla pro rok 2019

6. 2. 2019 | Monika Veselíková | 16 komentářů

Porodné. Kalkulačka a pravidla pro rok 2019

Pokud čekáte narození potomka a máte nízké příjmy, můžete dosáhnout na porodné. Víme, jaké podmínky je potřeba pro přiznání nároku na porodné splnit a naše kalkulačka porodného 2019 spočítá, o kolik si díky dávce přilepšíte.

Příspěvek na živobytí 2019. Přehled pravidel a kalkulačka

5. 2. 2019 | Monika Veselíková | 11 komentářů

Příspěvek na živobytí 2019. Přehled pravidel a kalkulačka

Příspěvek na živobytí, jedna z dávek v hmotné nouzi, se vyplácí rodinám i jednotlivcům, kterým nezbývá dost peněz na život. Jaké podmínky je potřeba splnit a kolik příspěvek na živobytí dělá? Poradí náš článek a kalkulačka aktualizovaná pro rok 2019.

Nezabavitelná částka 2019. Kolik exekutor nechá z příjmu

25. 1. 2019 | Petra Dlouhá | 36 komentářů

Nezabavitelná částka 2019. Kolik exekutor nechá z příjmu

Nezabavitelná částka je od ledna 2019 vyšší. Naše kalkulačka vypočítá, kolik vám měsíčně zůstane. A jak velkou část příjmu sebere exekutor.

Přídavky na dítě 2019. Kolik dělají a kdo má nárok?

23. 1. 2019 | Monika Veselíková | 18 komentářů

Přídavky na dítě 2019. Kolik dělají a kdo má nárok?

Přídavek na dítě je dlouhodobá sociální dávka pro rodiny s nízkými příjmy. S naší kalkulačkou si lehce spočtete, jestli na přídavky na děti dosáhnete a kolik vám úřady měsíčně vyplatí.

Exekuce: Ministerstvo spravedlnosti chce, aby dlužníkům zůstalo víc peněz

21. 12. 2018 | Monika Veselíková | 25 komentářů

Exekuce: Ministerstvo spravedlnosti chce, aby dlužníkům zůstalo víc peněz

Lidem v exekuci má zůstat víc peněz. Ministerstvo spravedlnosti chce zvýšit hranici, nad kterou může exekutor z výplaty srážet bez omezení. Od novinky si slibuje větší motivaci dlužníků najít si líp placené zaměstnání. Exekutoři jsou proti.

Konec výplaty dávek v poukázkách. Aspoň pro někoho

12. 12. 2018 | Monika Veselíková | 1 komentářů

Konec výplaty dávek v poukázkách. Aspoň pro někoho

Poslanci minulý týden kývli na změnu pravidel pro výplatu příspěvku na živobytí v poukázkách. Polepší si například osoby starší sedmdesáti let, invalidé nebo příjemci příspěvku na péči.

Zvýšení životního a existenčního minima. Jak ovlivní příjemce dávek a lidi v exekuci?

10. 12. 2018 | Monika Veselíková | 18 komentářů

Zvýšení životního a existenčního minima. Jak ovlivní příjemce dávek a lidi v exekuci?

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce vyšší životní a existenční minimum. Co změna přinese v praxi?

Výplata dávek v poukázkách. Poslanci kývli na mírnější pravidla

18. 9. 2018 | Monika Veselíková | 5 komentářů

Výplata dávek v poukázkách. Poslanci kývli na mírnější pravidla

Osoby starší sedmdesáti let, invalidé a další zranitelné skupiny osob v hmotné nouzi už nemají dostávat část příspěvku na živobytí v poukázkách. Nová pravidla teď budou schvalovat senátoři.

Očima expertů: Zvýšit životní minimum?

14. 9. 2018 | Ondřej Tůma | 33 komentářů

Očima expertů: Zvýšit životní minimum?

Má smysl zvyšovat hranici životního minima, od kterého se odvozuje řada sociálních dávek, nebo v této oblasti není štědrost státu na místě?

Přehled. Kolik lidí čerpá sociální dávky?

5. 6. 2018 | Monika Veselíková | 15 komentářů

Přehled. Kolik lidí čerpá sociální dávky?

Příspěvek na bydlení, porodné nebo dávky hmotné nouze. Kolik Čechů se bez nich neobejde a jak se počet příjemců měnil v čase? Prošli jsme statistiky a přehledy ministerstva práce a připravili přehled čerpání dávek státní sociální podpory.

Příspěvek i doplatek přísněji. Změny v dávkách na bydlení

4. 6. 2018 | Monika Veselíková | 49 komentářů

Příspěvek i doplatek přísněji. Změny v dávkách na bydlení

Přísnější podmínky pro čerpání příspěvku na bydlení a nižší doplatek na bydlení pro lidi z ubytoven. Nejzásadnější novinky, které chce ministerstvo práce prosadit. Pokud novely zákonů projdou, začnou nová pravidla platit už příští rok.

Rodič neplatí výživné a vyhlásí osobní bankrot. Co pak?

4. 6. 2018 | Petra Dlouhá | 10 komentářů

Rodič neplatí výživné a vyhlásí osobní bankrot. Co pak?

Neplacení výživného patří V Česku k nejčastějším trestným činům, průměrný dluh na alimentech se pohybuje kolem devadesáti tisíc korun. Co když rodič, který má platit výživné, vyhlásí osobní bankrot?

Konec výplaty dávek v poukázkách? Možná, ale ne pro všechny

7. 3. 2018 | Monika Veselíková | 29 komentářů

Konec výplaty dávek v poukázkách? Možná, ale ne pro všechny

Některé skupiny osob v hmotné nouzi možná nebudou dostávat část příspěvku na živobytí v poukázkách. Poslanci chtějí ulevit invalidům a rodinám, které se starají o nemohoucí příbuzné. Co konkrétně navrhují a na koho přesně mírnější pravidla cílí?

Porovnání produktů

Spořicí účty

Spořicí účty jsou zakládány jako doplněk k běžnému účtu . Pokud máte na běžném účtu přebytečné peníze, je výhodné je převést na spořicí účet, kde je vyšší úrok.

Ještě doporučujeme

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

Důchodový věk poroste. Otázkou je, jak přesně. K původnímu návrhu ministerstva práce a...více

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

Jak si zvýšit důchod, když při jeho čerpání pracujete? Jak funguje takzvaná práce na procenta?...více

Místo čtyř dávek bude jediná. Bez práce a s úsporami ji nedostanete

Místo čtyř dávek bude jediná. Bez práce a s úsporami ji nedostanete

O takzvanou superdávku budou moct žádat lidé, kteří se nevyhýbají práci a jejich finanční...více

Partners Financial Services