Nezabavitelná částka 2019. Kolik exekutor nechá z příjmu

Petra Dlouhá | rubrika: Co se děje | 25. 1. 2019 | 36 komentářů
Nezabavitelná částka je od ledna 2019 vyšší. Naše kalkulačka vypočítá, kolik vám měsíčně zůstane. A jak velkou část příjmu sebere exekutor.
Nezabavitelná částka 2019. Kolik exekutor nechá z příjmu

Jste v exekuci? Exekutor vám bude strhávat peníze z většiny příjmů, dokud celý dluh neudoláte: ze mzdy, platu, náhrady mzdy, odstupného, důchodu, stipendia, nemocenské, peněžité pomoci v mateřství, podpory v nezaměstnanosti, podpory při rekvalifikaci, z příjmu z dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce, z dávek státní podpory a pěstounské péče, které se nevyplácejí jednorázově (tedy například z přídavku na dítě nebo rodičovského příspěvku), z výsluhových příspěvků vojáků z povolání nebo příslušníků bezpečnostních složek a ze zvláštních příspěvků k důchodu.

Na co exekutor nesáhne

Některé příjmy jsou před exekucí chráněné: z dávek pomoci v hmotné nouzi, jednorázových dávek sociální podpory, dávek sociální péče a příspěvku na bydlení vám exekutor ukrajovat nesmí.

Když se do exekuce dostane člověk, který z důchodu hradí svůj pobyt v ústavu sociální péče, nemůže mu exekutor sebrat tu část důchodu, která je nezbytná k úhradě pobytu, a tu část důchodu, která odpovídá výši kapesného v daném zařízení.

Ale ani zabavitelné příjmy, které jmenujeme výš, vám exekutor nemůže odebrat celé. Každý měsíc vám musí nechat na život nezabavitelné minimum. To se počítá z nezabavitelné částky, která se od ledna 2019 zvýšila na 6428,67 korun měsíčně. Nezabavitelná částka se počítá z životního minima a normativních nákladů na bydlení; detailně vysvětlujeme výpočet v boxu.

Výpočet nezabavitelné částky

Nezabavitelná částka se rovná dvěma třetinám součtu životního minima jednotlivce, které je stejně jako loni 3410 korun, a částky normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu v nájemním bytě v obci od 50 000 do 99 999 obyvatel (nezávisle na tom, v jak velké obci žijete), tedy letos 6233 korun (loni to bylo o něco míň: 5928 korun). Nezabavitelná částka v roce 2019 je tedy 6428,67 korun (loni 6225,33 korun).

Pokud dlužník živí manželku, manžela nebo děti, nezabavitelná částka je vyšší: za každého vyživovaného o čtvrtinu, tedy letos o 1607,17 korun. Neplatí to, když jste v exekuci kvůli výživnému právě na dotyčnou vyživovanou osobu. Na manžela a manželku se jinak tahle částka přičítá, i když má svůj příjem. Když se z příjmů exekučně sráží oběma manželům, částka za vyživované dítě se připočte oběma.

Pozor!

Z příjmů se sráží před výplatou

Pokud vám bude exekutor srážet ze mzdy, platu nebo jiných příjmů, udělá to ještě před jejich výplatou, u zdroje, nejčastěji u zaměstnavatele nebo úřadu, který vyplácí zabavitelné dávky. Přísně vzato tedy exekutor nepostihuje příjmy, ale už nárok na ně. Jakmile peníze (mzdu, dávky nebo jiný příjem) dostanete, podstatně se mění situace: nepovažují se už za příjmy, ze kterých se strhává podle pravidel vyložených v článku, ale stávají se jednoduše vaším majetkem, který exekutor může zabavit v podstatě celý.

Pokud vám exekutor kupříkladu obstaví bankovní účet, máte nárok vybrat z něj pouze částku do výše dvojnásobku životního minima – jednou za dobu blokace účtu, nikoli každý měsíc.

Co na to Ústavní soud

 
Všechny peníze z účtu vám ale exekutor vyluxovat nemůže. Ústavní soud vydal na podzim 2016 rozhodnutí, podle kterého není možné, aby byl dlužníkovi exekučně snížený příjem poslaný na účet znovu obstavený.

Pokud vám exekutor srazí ze mzdy, důchodu nebo jiného příjmu už u zdroje,  tedy zaměstnavatele nebo třeba správy sociálního zabezpečení, která vyplácí důchod, musí vám zbytek příjmu zůstat. Podle Ústavního soudu exekutor nemůže zbytek příjmu sebrat poté, co částka dorazí na bankovní účet a připravit vás tak i o nezabavitelné minimum.

Jak exekutor sráží z příjmu

Nezabavitelná částka je pouze výchozí údaj výpočtu. Důležitá je ještě částka, která je v daném roce hranicí, nad kterou může být exekučně zabavený celý příjem. Tento limit se rovná součtu životního minima a normativních nákladů na bydlení, letos tedy částek 3410 a 6233 korun; to je celkem 9643 korun.

Měsíční nezabavitelné minimum se počítá takhle:

Od měsíční čisté mzdy nebo jiného čistého přijmu (nebo součtu čistých příjmů, pokud jich máte několik) se odečte nezabavitelná částka (případně zvýšená o částky na vyživované osoby). Když je rozdíl čistého příjmu a nezabavitelné částky větší než 9643 korun, je tato část (výsledný rozdíl) zabavitelná celá. Částka 9643 korun (nebo nižší zbytek) se zaokrouhlí dolů na částku dělitelnou třemi. Zbylá koruna nebo dvě se ponechá dlužníkovi.

A výpočet pokračuje:

 • z první třetiny se platí nepřednostní pohledávky (a také přednostní pohledávky, když k jejich úhradě nestačí druhá třetina)
 • z druhé třetiny se platí přednostní pohledávky; když přednostní pohledávky nejsou, zůstává druhá třetina dlužníkovi,
 • třetí třetina vždy náleží dlužníkovi.

Letos vychází jedna třetina na (nejvýš) 3214 korun. Částka nad limit 9643 korun, tedy plně zabavitelná část zbytku čisté mzdy, se přičte ke druhé třetině zbytku čisté mzdy v rozsahu, který je potřebný k úhradě přednostních pohledávek, zbytek se přičítá k první třetině.

Které pohledávky mají přednost

Přednostní pohledávky jsou:

 • pohledávky výživného
 • pohledávky náhrady újmy způsobené poškozenému ublížením na zdraví
 • pohledávky náhrady újmy, způsobené úmyslnými trestnými činy
 • pohledávky daní, poplatků a jiných obdobných peněžitých plnění
 • pohledávky náhrady přeplatků na dávkách nemocenského pojištění, důchodového pojištění a úrazového pojištění
 • pohledávky pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pohledávky pojistného na veřejné zdravotní pojištění
 • příspěvek na úhradu potřeb dítěte svěřeného do pěstounské péče
 • pohledávky náhrady přeplatků na podpoře v nezaměstnanosti a podpoře při rekvalifikaci
 • pohledávky náhrady přeplatků na dávkách státní sociální podpory
 • pohledávky regresní náhrady podle zákona o nemocenském pojištění
 • pohledávky náhrady mzdy, platu nebo odměny a sníženého platu nebo snížené odměny, poskytované v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény

Zjednodušeně tedy, exekutor smí dlužníkovi z příjmů sebrat součet vypočtené první třetiny, případně první a druhé třetiny, a sumy přesahující limit 9643 korun. Dlužníkovi musí zůstat součet vypočtené třetí třetiny (případně druhé a třetí třetiny) a základní nezabavitelné částky – a navrch jedna nebo dvě koruny, pokud zbyly po zaokrouhlení na částku dělitelnou třemi.

Všechno za vás vypočítá naše kalkulačka.

Ministerstvo spravedlnosti chce prosadit zvýšení nezabavitelné částky od července 2019. Vývoj pro vás budeme sledovat a o případných novinkách dáme včas vědět.

Rychlé řešení škod na majetku

@SubmitCaption

Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+117
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 36 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 8. 2019 11:30, MRTH

Lichváři půjcují financně negramotným živitelům rodin, na základě podvodných, neověřenych smluv bez vědomí manžel-a/-ky. Existuje zákon na ochranu před lichváři i před úředními podvody, ale justice je mete pod stůl, aby se dalo oholit do naha a vyházet na ulici i rodiny s dětmi...
Místo aby byli trestáni bankovní úředníci za okamžité předlužování nesolventních a za podvody u sepisování NEOVĚŘENÝCH SMLUV, mnohamiliónové pokuty za předlužovaní jsou zbytečně uzakoněny, protože žádný právník chudým k právu není ochotný pomoci. Naopak se vysmívá, že věřitelé závodí, kdo si dřív urve na příbuzných, spolubydlících, přesněji vyjádřeno NALOUPÍ a naděla z nich věčné otroky...

+16
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

1. 6. 2019 13:31, Helena Krisalova

A kdo mysli na veritele???!!!povinnemu jsme pujcili vetsi sumu,nesplacel dle dohody,ma exekuci na plat a tim,ze ho bude star takto podporovat,sve penize neuvidime.....je to nehoraznost,zodpovedni lide si nepujcuji anebo spis v prvni rade sve pujcky splaceji a z toho co jim zbyde ziji.ti nezodpovedni a financne negramotni si nasekaji dluhy,stat je v tom podporuje a ty,blbecku veriteli,sve poctive vydelane penize od dluznika nikdy neuvidis......tleskam vsem,kdo toto podporuji......

-13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (36 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Neplatiče z nájmu jen tak nevyženete. Jaké jsou možnosti a proč to trvá

11. 4. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Neplatiče z nájmu jen tak nevyženete. Jaké jsou možnosti a proč to trvá

Noční můrou každého pronajímatele je neplatič, který se navíc nechce vystěhovat. Dostat ho z bytu není ani lehké, ani rychlé. Co s tím?

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

30. 1. 2023 | Petr Kučera | 5 komentářů

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

Desítky tisíc důchodců v exekuci nebo insolvenci opět dostaly méně peněz, než podle zákona měly. Zpátky je už od státu nedostanou.

Stát odpustí další dluhy. Přijde poslední Milostivé léto

3. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Stát odpustí další dluhy. Přijde poslední Milostivé léto

Lidé i firmy dostanou mimořádnou šanci, jak se snadněji zbavit sankcí za dluhy na daních nebo sociálním pojištění. Nová oddlužovací akce se týká takzvaných správních exekucí.

Nezabavitelná částka bude vyšší. Ale podle nových pravidel

21. 12. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Nezabavitelná částka bude vyšší. Ale podle nových pravidel

Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane z výplaty či důchodu víc peněz. Kvůli změně výpočtu však zvýšení nebude tak výrazné, jako by bylo podle dosavadních pravidel.

Oddlužení se zkrátí na tři roky. Osobní bankrot čekají změny

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Oddlužení se zkrátí na tři roky. Osobní bankrot čekají změny

Zbavit se dluhů bude možné už během tří let místo dosavadních pěti. Na zkrácení podle evropských pravidel je v zásadě shoda, ale řeší se ještě konkrétní podmínky a „detaily“: hlavně... celý článek

Partners Financial Services