Popis pravidel, podle kterých exekutoři nechávají dlužníkům srážet peníze ze mzdy, jsme přinesli nedávno. Představili jsme i kalkulačku nezabavitelného minima pro rok 2019 – s její pomocí si jak dlužník, na jehož výplatu se chystá exekutor, tak věřitel, který by rád třeba i touto cestou přišel zpátky ke svým penězům, můžou snadno spočítat, kolik se z konkrétní výplaty strhnout smí a kolik musí zůstat dlužníkovi.
Pravidla a výpočty srážek se mění vždycky k 1. lednu nového roku. Letos se ale podle návrhu Ministerstva spravedlnosti mají měnit ještě jednou – od poloviny roku. Cílem novely je podle navrhovatele větší ochrana dlužníků. Pojďme se podívat, jak budou exekuční srážky ze mzdy a nezabavitelné částky od července 2019 vypadat a jak se promění výpočty. Nejdřív si ale musíme zopakovat, jaký je dnešní stav.
Kolik zůstane dlužníkovi dnes
Exekuční srážky se provádějí až z čisté mzdy – tedy po odečtení zálohy na daň z příjmů a povinných pojištění. Pokud si chcete zopakovat, kolik peněz si stát bere z toho, co vyděláte, vyzkoušejte naši kalkulačku čisté mzdy. Z čisté mzdy se pak nejprve odečte nezabavitelné minimum, peníze, které dlužníkovi vždycky zůstávají. Vypočte se tak, že se sečte nezabavitelná částka na samotného dlužníka a nezabavitelné částky na vyživované osoby.
Jak si po odečtení nezabavitelného minima exekutor poradí se zbytkem?
To záleží v první řadě na tom, jak velký ten zbytek bude.
Pokud po odečtení nezabavitelného minima zbude víc než 9643 korun, všechno nad tuto sumu bere exekutor.
Oněch 9643 korun (nebo míň, pokud po odečtení nezabavitelného minima zůstane míň) se rozdělí na třetiny. Jedna třetina zbytku zůstane dlužníkovi, stejně jako nezabavitelné minimum. Z další třetiny se budou platit dluhy, konkrétně takzvané přednostní pohledávky – to je v první řadě výživné, pak náhrada škody na zdraví, kterou dlužník někomu způsobil, pohledávky státu na daních… Pokud žádné přednostní pohledávky nejsou, zůstává i tenhle díl mzdy dlužníkovi. Z poslední třetiny zbytku čisté mzdy se uspokojují nepřednostní pohledávky.
Nová pravidla: Věřitel bere všechno až od větší částky
V polovině roku 2019 se má ovšem částka, nad kterou po odečtení nezabavitelných částek už všechno připadá věřitelům, zvýšit na dvojnásobek – z dosavadních 9643 na 19 286 korun. Pochopitelně se tím zvětšují i ty třetiny z rozdílu mezi čistou mzdou a nezabavitelným minimem, které můžou zůstat dlužníkovi. Přinese to výhodu pro dlužníky, kteří mají vyšší příjem – pro ty, z jejichž čisté mzdy po odečtení nezabavitelné částky zůstává jen 9643 korun nebo míň, se nic nezmění. Vláda si od toho mimo jiné slibuje, že dlužníci budou motivováni jednak pracovat, jednak pracovat legálně.
Dlužníkovi, který splácí jenom nepřednostní pohledávky, tak mohou k nezabavitelným částkám zůstat dvě třetiny až z maximální částky 19 286 korun – tedy 12 856 korun (dosavadní dvě třetiny jsou 6428 Kč). Pokud splácí i přednostní dluhy, zůstane mu k nezabavitelnému minimu z 19 286 korun jenom jedna třetina, tedy 6428 Kč (dnes 3214 Kč).
Nejenom při exekuci
Takhle se bude počítat nejenom při exekučních, tedy z povahy věci nedobrovolných, srážkách ze mzdy, ale i tehdy, pokud jsou srážky prováděny dobrovolně, když s nimi zaměstnanec souhlasil nebo o ně dokonce zaměstnavatele sám požádal, aby si nemusel splátky hlídat. A také při započtení na mzdu – v situaci, kdy má zaměstnanec vůči zaměstnavateli splatný dluh a zaměstnavatel si hodlá strhnout část zaměstnancovy mzdy, musí postupovat, jako kdyby šlo o exekuci, jak jsme o tom psali zde:
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
2. 2. 2019 9:23, Vlasta Bureš
Exekutoři si berou horentni, sumy, ne každý se dostává do exekuce vlastní vinou, jsou arogantní a ve většině případů se jedná o lidi, co sami mají máslo na hlavě
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
3. 2. 2019 13:55, chk
Pokud si vyděláváte 12 tis. měsíčně, patříte do nejnižší příjmové třídy. Takových je malé procento. Sám si odpovězte proč a nefňukejte tady.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (24 komentářů) příspěvků.