Životní minimum se nezvýší, na dávky dosáhne méně lidí

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 18. 12. 2019 | 16 komentářů
Růst minima má podle ministryně Maláčové dorovnat inflaci za posledních osm let. Od začátku roku se ale nic nezmění.
Životní minimum se nezvýší, na dávky dosáhne méně lidí

Životní minimum nestoupne ani po osmi letech od poslední změny. Od ledna 2020 zůstane na dosavadní úrovni, která je stejná už od roku 2012.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) totiž zatím nepřišla s konkrétním návrhem na zvýšení. O růstu minima má sice jasno, ale nestihla připravit takzvanou revizi sociálních dávek – základní podmínku, kterou si hnutí ANO dalo pro to, aby o zvýšení minima ve vládě vůbec jednalo.

Česká televize před měsícem a půl uvedla, že Maláčová chce s návrhy přijít na vládu začátkem prosince. Mluvčí ministerstva práce před 14 dny potvrdila webu Peníze.cz, že by se tak mělo stát ještě během prosince. Jenže zatím se tak nestalo.

I kdyby úřad stihl přijít s návrhy do konce roku, vláda už je nestihne projednat – poslední letošní zasedání bylo v pondělí. Životní minimum určuje vláda formou nařízení, není k tomu potřeba souhlas poslanců. Může se zvýšit i během roku, teoreticky tedy nejdřív od února. Schválený rozpočet na rok 2020 s tím ale nepočítá – ze stejného důvodu včera ANO odmítlo i štědřejší variantu zvýšení rodičovského příspěvku.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Růst by podle Maláčové měl aspoň dorovnat inflaci od roku 2012. Životní i existenční minimum by se proto mělo zvýšit zhruba o 13 procent. I kdyby hnutí ANO jako silnější koaliční partner s růstem souhlasilo, není jisté, že by souhlasilo s celou navrhovanou částkou.

Od životního minima se mimo jiné odvíjí hranice příjmů, od níž vzniká nárok na dávky v hmotné nouzi, porodné, přídavky na děti či dávky pro zdravotně postižené. „Dvě třetiny těch, kterých se životní minimum týká, nemohou pracovat,“ vysvětluje Maláčová. Ovlivňuje také výši nezabavitelného minima – sumy, která musí zůstat člověku při exekuci nebo osobním bankrotu.

 

Částka životního minima

Jednotlivec

3410 Kč

První osoba v domácnosti

3140 Kč

Druhá a další dospělá osoba v domácnosti

2830 Kč

Dítě do 6 let

1740 Kč

Dítě od 6 do 15 let

2140 Kč

Dítě od 15 do 26 let (nezaopatřené)

2450 Kč

Předchozí vlády výrazně zvyšovaly minimální mzdu, zatímco životní minimum se neměnilo. Chtěly tím zvýšit motivací lidí pracovat, aby se jim nevyplatilo žít jen ze sociálních dávek. Proti zvyšování byla i ministryně Michaela Marksová (ČSSD) ve vládě vedené Bohuslavem Sobotkou. „Chodit do práce se musí vyplácet více než brát sociální dávky a nepracovat,“ vysvětlovala.

Po růstu částek, které se naposledy zvýšily v lednu 2012, volají i odboráři. Zvýšení by podle šéfa ČMKOS Josefa Středuly mělo aspoň dorovnat inflaci.

Ať máte jasno

Pro rodiny s nízkými příjmy je určen přídavek na dítě. Jaká pravidla je potřeba splnit, když ho chcete čerpat? 

Přídavky na dítě: Kolik dělají a kdo má nárok?


Jaká jsou pravidla pro získání porodného? Projděte si, jak stát pomůže čerstvým rodičům s nízkými příjmy.

Porodné 2020. Kdo má nárok a jak bude vysoké


Lidé v insolvenci nebo exekuci mají naději, že jim k životu zůstane víc peněz.

Dlužníkům má zůstat víc. Nezabavitelné minimum stoupne


Má smysl zvyšovat hranici životního minima, od kterého se odvozuje řada sociálních dávek, nebo v této oblasti není štědrost státu na místě?

Očima expertů: Zvýšit životní minimum?

Podle zákona může vláda zvýšit životní a existenční minimum, pokud náklady na výživu a ostatní základní potřeby stouply od posledního zvyšování o více než pět procent. Přestože ceny od roku 2012 stouply víc než dvojnásobně, vlády v předchozích letech využívaly toho, že jde jenom o možnost, nikoliv její povinnost.

Už před rokem chtěla Maláčová zvýšit životní i existenční minimum o 11 procent. Narazila ale na nesouhlas ministryně financí Aleny Schillerové (ANO). Ta si myslí, že díky současnému růstu ekonomiky najde práci každý, kdo se snaží, takže by mu stát neměl zvyšovat sociální dávky. A na ty, kteří opravdu nemůžou pracovat, podle Schillerové náš sociální systém pamatuje.

Zmrazení životního minima je problémem také podle neziskových organizací, které pomáhají chudým lidem. Hranice pro získání dávek v hmotné nouzi, přídavků na děti nebo dávek pro zdravotně postižené totiž v praxi rok od roku klesá. Pokud si lidé aspoň trochu vydělávají, rostou jim příjmy, současně se jim kvůli inflaci zvyšují i výdaje. Hranice pro dávky přitom zůstává pevně daná, neroste úměrně výdělkům nebo cenám.

Životní minimum představuje částku, která by měla stačit na jídlo a základní osobní potřeby. Základní částka pro jednotlivce je 3410 korun měsíčně. Jestliže v domácnosti žije více osob, počítá se pro první dospělou osobu 3140 korun, pro druhou a každou další 2830 korun, pro nezaopatřené děti pak platí nižší částky podle věku.

Existenční minimum je 2200 korun za měsíc. Má jít o minimální hranici příjmů, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití.

Výpočet životního minima

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Další kalkulačky

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 16 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 12. 2019 14:28, Jiří

Minimum stejné od roku 2012, žít se z toho nedá, ale stejně to ty cikorky nedonutí jít makat. Problém bude jinde, nezvyšovat minima není řešením.

+29
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

18. 12. 2019 13:46, Antiflákač

Aspoň se ty gumi nebudou tolik množit! Já bych dávky úplně zrušil ať jdou makat a dlužňíkum bych zrušil nezabavitelné minimum a strhnul bych jim celou výplatu ať třeba vybíraj popelnice!!!

-18
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Příspěvek nejen na dítě. Stát nabízí dávku, která zaplatí aktovku i kauci na byt

31. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Příspěvek nejen na dítě. Stát nabízí dávku, která zaplatí aktovku i kauci na byt

Jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě letos nebude. Ministr Marian Jurečka ale připomíná, že chudší rodiny můžou využít jinou pomoc státu. Dají se za ní koupit školní potřeby,... celý článek

Špatně počítáte. Úřad po výtce zpřesnil výpočet dávky na bydlení

14. 7. 2023 | Kateřina Hovorková

Špatně počítáte. Úřad po výtce zpřesnil výpočet dávky na bydlení

Úřady práce upravily výpočet doplatku na bydlení. Jeho výše se odvíjí od takzvaného obvyklého nájemného. A podle analýzy ombudsmana každý druhý úřad vycházel při výpočtu dávky ze špatných... celý článek

Velký přehled změn. Nový rok ve vaší peněžence

1. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Velký přehled změn. Nový rok ve vaší peněžence

Projděte si, jaké novinky roku 2023 mohou ovlivnit vaše osobní finance.

Spočítejte si, jak stoupne životní minimum. Nová kalkulačka

14. 12. 2022 | Petr Kučera

Spočítejte si, jak stoupne životní minimum. Nová kalkulačka

Zvýšení životního a existenčního minima schválila vláda. Tady je tabulka, kalkulačka a další podrobnosti.

O dávky v hmotné nouzi už nepřijdete, když si dítě přivydělá

14. 12. 2022 | Gabriel Pleska

O dávky v hmotné nouzi už nepřijdete, když si dítě přivydělá

Přivýdělky středoškoláků už nebudou rodinám snižovat dávky v hmotné nouzi nebo šanci získat přídavek na dítě. Změnu dnes schválil Senát, platit bude od ledna.

Partners Financial Services