Porodné. Kalkulačka a pravidla pro rok 2019

Pokud čekáte narození potomka a máte nízké příjmy, můžete dosáhnout na porodné. Víme, jaké podmínky je potřeba pro přiznání nároku na porodné splnit a naše kalkulačka porodného 2019 spočítá, o kolik si díky dávce přilepšíte.
Porodné. Kalkulačka a pravidla pro rok 2019

Zatímco dřív se porodné vyplácelo plošně, dnes je z něj jednorázová sociální dávka. Stát ji přiklepne pouze rodinám s nízkými příjmy, dávku lze navíc čerpat jen na první a druhé dítě. Kolik porodné dělá a kdo přesně na něj dosáhne? Poradíme.

Kdo má nárok?

Nárok na porodné mají pouze rodiny s příjmy nižšími než 2,7násobek životního minima. Životní minimum představuje společensky uznanou hranici příjmů pro zajištění základních životních potřeb: jídla, oblečení a hygieny. O životním minimu domácnosti rozhoduje počet jejích členů – odlišné částky se počítají za prvního a druhého dospělého, liší se i v závislosti na věku nezaopatřených dětí. Konkrétně:

  • 3410 Kč pro jednotlivce
  • 3140 Kč pro prvního dospělého v domácnosti
  • 2830 Kč pro druhého (a každého dalšího) dospělého
  • 1740 Kč pro dítě do 6 let
  • 2140 Kč pro dítě od 6 do 15 let
  • 2450 Kč pro dítě od 15 do 26 let

Životní minimum své domácnosti si lehce spočítáte na naší kalkulačce životního minima.

Spočítejte si životní minimum 2022

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Další kalkulačky

Pozor!

Prcek se počítá

Při výpočtu životního minima se započítává i čerstvě narozené dítě (tedy aktuální situace rodiny), porovnává se ale s příjmy manželů nebo partnerů před jeho narozením – rozhodující jsou příjmy v kalendářním čtvrtletí předcházejícím čtvrtletí, kdy se dítě narodilo. Pokud tedy přišlo na svět například v květnu, poměřují se s aktuálním životním minimem rodiny průměrné čisté příjmy za leden až březen.

Do rozhodného příjmu se vždycky počítají čisté výdělky (po odpočtu zdravotního a sociálního pojištění a daní) ze zaměstnání, nebo čistý zisk z podnikání. Nadto úředníci započítají také některé dávky:

Naopak rodičovský příspěvek a přídavky na dítě se v potaz neberou.

V praxi tedy rodina ve složení matka, otec a jedno právě narozené dítě na porodné dosáhnou, pokud jejich průměrný čistý příjem ve zkoumaném období dělal míň než 20 817 korun (životní minimum rodiny je 7710 korun). Pokud jde o rodiče samoživitele, odpovídá hranice příjmů částce 13 176 korun.

Jakmile se do rodiny narodí druhé dítě, stoupne životní minimum, a tím pádem i limit pro příjmy. Nově bude životní minimum odpovídat sumě 9450 korun (pokud je prvnímu dítěti méně než šest let) a porodné úředníci přiklepnou, jestliže měsíční příjem rodiny v předchozím čtvrtletí nepřekročí 25 515 korun. Pro samoživitele s druhým čerstvě narozeným dítětem je hraniční příjem 17 874 korun.

Jestli na porodné dosáhnete, propočte naše kalkulačka porodného 2019.

Budete mít v roce 2022 nárok na porodné?

+

Další kalkulačky

Porod na dohled

Co vyřídit

Během příprav na narození potomka byste neměli opomenout několik úředních povinností. Pro nastávající rodiče shrnujeme administrativu, kterou bude třeba obstarat.

Formality před porodem a po něm

Jak na žádost?

O porodné lze žádat nejdřív v den narození dítěte, žádost se podává na kontaktním pracovišti úřadu práce. S sebou přineste Žádost o porodné (stáhnout si ji můžete v naší galerii formulářů), občanský průkaz, rodný list dítěte, Doklad o výši čtvrtletního příjmů a Doklad o výživném poskytovaném společně posuzovanou osobou. Pokud jste převzali dítě do péče, neobejdete se bez písemného rozhodnutí příslušného orgánu.

Jestliže máte datovou schránku nebo elektronický podpis, můžete o porodné žádat elektronicky na webu Ministerstva práce a sociálních věcí. Nárok na dávku lze uplatnit až jeden rok zpětně od narození dítěte. Vždycky se ale posuzují příjmy před narozením dítěte nebo jeho převzetím do péče. Jakmile lhůta uběhne, nárok na porodné zanikne.

Nezapomeňte, že pro rodiny s nízkými příjmy je určená i další sociální dávka: přídavek na dítě. Jaká pravidla je potřeba splnit, když chcete dávku čerpat a kolik dělá, poradí náš článek.

Porodné: Kolik lidí ho dostane

Dřív se porodné vyplácelo plošně, v roce 2011 z něj Nečasova vláda udělala dávku pro chudé. Rok předtím čerpalo porodné zhruba devět tisíc rodičů měsíčně. Celkově se v roce 2010 vyplatilo 117 584 dávek porodného a výdaje státní kasy dělaly přibližně 1,5 miliardy korun. V roce 2017 (poslední dostupné údaje) šlo na porodné zhruba 218 milionů korun.

Porodné

(údaje vždy za leden daného roku)

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Počet příjemců

1200

1500

1800

800

800

900

800

Výdaje

13,2 milionu Kč

16,7 milionu Kč

20,8 milionu Kč

9,8 milionu Kč

10,8 milionu Kč

11,5 milionu Kč

10,1 milionu Kč

 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 16 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 5. 2019 9:12, V ČR nosí děti čáp

Proč se ta davka jmenuje PORODNÉ??? Absolutně to nechápu, z vlastní zkušenosti vím, že zenam ktere pracují, děti čáp nenosí a ani z vajicka se nevyklubou... Je to pouze dalsi podpora pro sociálne slabé tak alespoň ten název by neměl být výsměchem pracujícím zenam.

+64
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 7. 2019 10:45, Marie masna

Dobry den kdys dceri je15 let muze ona brat na sve jmeno porodne kdys porodila miminko v 15 letech predem prede dekuji

-12
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Na dávky dosáhne i víc podnikatelů. Jak se počítají příjmy, když jste OSVČ

13. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Na dávky dosáhne i víc podnikatelů. Jak se počítají příjmy, když jste OSVČ

Díky růstu životního minima mají nárok na sociální dávky i lidé, kteří dosud neměli. Dnes se zaměříme na podnikatele. Jak se počítá takzvaný rozhodný příjem u OSVČ? Co když někdo podniká... celý článek

Kdo teď dostane porodné? Limit roste, tady je kalkulačka

30. 6. 2022 | Petr Kučera | 5 komentářů

Kdo teď dostane porodné? Limit roste, tady je kalkulačka

Růst životního minima od července zvyšuje i limit pro nárok na porodné. Spočítejte si, jestli na něj dosáhnete.

Životní minimum opět stoupne, schválila vláda

29. 6. 2022 | Petr Kučera | 17 komentářů

Životní minimum opět stoupne, schválila vláda

Životní a existenční minimum stoupnou od července o 8,8 procenta. Rozhodla o tom vláda v reakci na vysokou inflaci. Obě částky se zvyšují už po čtvrt roce – naposled rostly od letošního... celý článek

Příspěvek 5000 Kč na dítě definitivně prošel. Podrobné podmínky

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 35 komentářů

Příspěvek 5000 Kč na dítě definitivně prošel. Podrobné podmínky

Kdy a jak začne příjem žádostí? Kdo na příspěvek dosáhne a jak to bude s dětmi, které se letos teprve narodí? Jak se bude posuzovat příjem rodičů? Tady jsou odpovědi na nejčastější... celý článek

Porodné dostane víc rodin. Spočítejte si, jak jste na tom

1. 4. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Porodné dostane víc rodin. Spočítejte si, jak jste na tom

Růst životního minima od dubna zvyšuje i limit pro nárok na porodné. Tady je nová kalkulačka.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.