Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Očima expertů: Zvýšit životní minimum?

Má smysl zvyšovat hranici životního minima, od kterého se odvozuje řada sociálních dávek, nebo v této oblasti není štědrost státu na místě?

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 9. 2018 20:43, Kikina

Když něco koupím neplatím penězi, to je iluze pro oblbnutí lidiček - platím svým životním časem, nutným k vydělání prachů tzv. honím prachy. Řekněte člověku, že má odevzdat např. 15 let rodinného života za krabici plechu na kolech a uvidíte. Z tohoto hlediska jsou minimalni mzda a dávky nesmysl. Někdo nahoře určil cenu života jednotlivých lidí- ne.
Navzájem drbem a nevidíme, neslyšíme...

Reagovat

 

+17
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 9. 2018 0:49, Mikina

Položte si otázku, kdo o všem rozhoduje? Kdo vytváří zákony? Jací lidé jsou v parlamentu a v senátu? Že by se k tomu někdy dostal nějaký člověk žijící řadu let na hranicích chudoby i když pracuje? Rozhodují o nás vesměs lidé v vysokoškolskými tituly, lidé, kteří když už operují tím, že ví co je obracet každou korunu, tak takto žili minimálně nějakou dobu, rok, dva tři. Rozhoduje o nás v první řadě mafie právníků, kteří jsou nalezlí ve všech oblastech a kteří tvoří zákony pro ty nejbohatší a nejlépe placené skupiny obyvatelstva. Lidé, kteří nemají vůbec ponětí jak se žije těm co jsou sami, ať už samoživitelům, důchodcům, či lidem nějak nějak postiženým. Rozhodují o většině, kreatury a lidé bez empatie, kteří se ohánění ekonomikou a mají místo srdce jen kus kamene. Hlavně , že oni jezdí i pětkrát či vícekrát za rok na dovolené. Znám mnoho lidí, kteří se dostali s výši svých příjmů na dovolenou možná tak jednou či dvakrát za život. Tyto lidi bych vyhnala z jejich honosných sídel pod most a nechala je žrát odpadky, tito lidé zavinili, že máme tolik bezdomovců, tito lidé zavinili, že je tolik exekucí a tito lidé zaviňují každý den, že se nůžky stále rozevírají, a zloději podnikatelé, nenažranci lékaři, kterým nevadí 40let totáče, ale chtějí mít hned to co ti na západě. Některé skupiny se vyčleňují jako něco extra, jako by některá profese nebyla pro stát vůbec užitečná či potřebná, V prosinci 2018 to bude sedm let, kdy životní minimum je stále stejné a je nejvyšší čas ho zdvojnásobit. A hlavně z důvodů, že právě je tak nízká nezaměstnanost, takže skupina, které to život zlepší nebude tak velká jako když je nezaměstnanost vysoká. Kapitalismus tady nikdo nechtěl. Nehrajte si prosím vy všichni důležití, jako byste ty peníze měli dát ze své vlastní kapsy. I když jsem přesvědčená, že pro některé z vás by to byla jen velmi malá újma či ztráta. Řekla bych, že i větší kapesné. Tak konečně probuďte v sobě něco víc než toho přízemního užívajícího si tvora, který má k člověku daleko.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (18 komentářů)

14. 9. 2018 6:40 | Tomáš Smolík

Zrušte inflaci, kurvítka a otroctví !
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

14. 9. 2018 9:01 | deprese

Kdyby raději snížili daně, aby se vyplatilo pracovat. Ale oni raději sociální slabé ovládají sociálníma dávkama. Za chvíli bude každý dostávat nějakou tu dávku. Ještě můžeme čekat na progresivní zdanění, když dojdou prachy na přerozdělování a kupování koblih. :)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

14. 9. 2018 10:07 | D

Neustálé perpetuum mobile. Zvýší se minimální mzda s odůvodněním, aby se lidem na dávkách vyplatilo pracovat. Pak se zdá státu, že rozdíl mezi životním minimem a minimální mzdou je nějak příliš velký. Tak se zvedne zase životní minimum. A poté se opět poukazuje na to, že se musí zvednout minimální mzda. A tak pořád dokolečka. Když je nyní plná zaměstnanost, tak bych spíš to životní minimum ještě snížil, aby se konečně nemakačenkové hnuli do práce.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

14. 9. 2018 14:17 | Karla

Když někdo nechce makat, tak robit nebude. Každého není životní cíl sedřít se kvuli novému autu nebo mobilu. A když už by teda někam nastoupil, hlídat ho aby pracoval, zadarmo drahý.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

14. 9. 2018 16:53 | Jirka

Buďto uznáváme, že ten pojem má nějaký smysl a obsah, nebo ne. Pakliže má pojem životního minima nějaký smysl, má být věcně definován obsah spotřebního koše, na který se vztahuje, tj. co je a co není minimální životní potřebou. Valorizaci (případně i devalorizaci) pak může provádět každoročně Statistický úřad. Do jaké míry bude ŽM zohledněno v různých dávkách a podporách, je věcí navazujícího sociálního zákonodárství (stát přece může poskytovat podporu i v míře nedosahující životního minima, nemusí na sebe brát stoprocentní garanci). Špatné je, když prohlásíme něco za životní potřebu, ale když ji máme proplatit, začneme přepočítávat její hodnotu podle toho, kolik máme v kase místo toho, za kolik ji lze obstarat na trhu. Určovat hodnotu životních potřeb podle toho, jak se zrovna daří státnímu rozpočtu, je špatně. Stejné je to s pojmem minimální mzdy - mělo by být definováno věcně, co by si za ni měl být člověk schopen pořídit, bez další podpory.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+8
Líbí
Nelíbí

14. 9. 2018 17:17 | deprese

spíše by mělo být definováno jaké veřejně prospěšné práce má takový člověk vykonávat a kolik hodin, pokud se nejedná o důchodce a zdravotně postižené. proč by měl mít někdo něco zadarmo
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 14. 09. 2018 16:53)

15. 9. 2018 1:53 | A

Plná zaměstnanost není a v kapitalismu ani být nemůže. Počet volných míst minus počet nezaměstnaných rovná se nula, je nesmysl. Každý nemůže vykonávat jakoukoliv práci, pokud jeho dovednosti, znalosti či zdravotní stav neodpovídá nutným požadavkům. Nechali by jste se léčit politologem?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (D 14. 09. 2018 10:07)

15. 9. 2018 15:52 | pagani

Ti experti, kteří stále brojí proti zvyšování minimální mzdy, životního minima atd. by zasloužili jedno.Zabavit jim veškerý majetek, stejně k němu přišli buď zlodějinou nebo společensky zcela nepotřebnou, velmi přeplacenou činností(právníci, sociologové, bankéři, politologové a halíci) a pak je nutit skutečně potřebně pracovat za jimi kritizovanou, velmi vysokou minimální mzdu, ti by otočili!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

15. 9. 2018 20:29 | josef

No aktualne je pocet volnych mist VYSSI nez pocet nezamestnanych.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (A 15. 09. 2018 01:53)

16. 9. 2018 7:11 | Karel Nakobyl

je úsměvné,když experti disponující 3000 korun na den spekulují o reálnosti životního minima ve výši 100 korun na den.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+9
Líbí
Nelíbí

16. 9. 2018 17:02 | pagani

Tak se tam zkus zeptat,když je ti víc než 55, vysmějí se ti do očí.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (josef 15. 09. 2018 20:29)

16. 9. 2018 17:46 | A

Jistě, ale například číšník bude těžko pracovat jako IT specialista. Bylo by dobré upřesnit, kdo je na pracáku dlouhodobě. Lidé starší 50 let, osoby zdravotně znevýhodněné (rozuměj se zdravotním omezením) a invalidní důchodci (tedy ozp).
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (josef 15. 09. 2018 20:29)

16. 9. 2018 20:43 | Kikina

Když něco koupím neplatím penězi, to je iluze pro oblbnutí lidiček - platím svým životním časem, nutným k vydělání prachů tzv. honím prachy. Řekněte člověku, že má odevzdat např. 15 let rodinného života za krabici plechu na kolech a uvidíte. Z tohoto hlediska jsou minimalni mzda a dávky nesmysl. Někdo nahoře určil cenu života jednotlivých lidí- ne. Navzájem drbem a nevidíme, neslyšíme...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+17
Líbí
Nelíbí

17. 9. 2018 0:49 | Mikina

Položte si otázku, kdo o všem rozhoduje? Kdo vytváří zákony? Jací lidé jsou v parlamentu a v senátu? Že by se k tomu někdy dostal nějaký člověk žijící řadu let na hranicích chudoby i když pracuje? Rozhodují o nás vesměs lidé v vysokoškolskými tituly, lidé, kteří když už operují tím, že ví co je obracet každou korunu, tak takto žili minimálně nějakou dobu, rok, dva tři. Rozhoduje o nás v první řadě mafie právníků, kteří jsou nalezlí ve všech oblastech a kteří tvoří zákony pro ty nejbohatší a nejlépe placené skupiny obyvatelstva. Lidé, kteří nemají vůbec ponětí jak se žije těm co jsou sami, ať už samoživitelům, důchodcům, či lidem nějak nějak postiženým. Rozhodují o většině, kreatury a lidé bez empatie, kteří se ohánění ekonomikou a mají místo srdce jen kus kamene. Hlavně , že oni jezdí i pětkrát či vícekrát za rok na dovolené. Znám mnoho lidí, kteří se dostali s výši svých příjmů na dovolenou možná tak jednou či dvakrát za život. Tyto lidi bych vyhnala z jejich honosných sídel pod most a nechala je žrát odpadky, tito lidé zavinili, že máme tolik bezdomovců, tito lidé zavinili, že je tolik exekucí a tito lidé zaviňují každý den, že se nůžky stále rozevírají, a zloději podnikatelé, nenažranci lékaři, kterým nevadí 40let totáče, ale chtějí mít hned to co ti na západě. Některé skupiny se vyčleňují jako něco extra, jako by některá profese nebyla pro stát vůbec užitečná či potřebná, V prosinci 2018 to bude sedm let, kdy životní minimum je stále stejné a je nejvyšší čas ho zdvojnásobit. A hlavně z důvodů, že právě je tak nízká nezaměstnanost, takže skupina, které to život zlepší nebude tak velká jako když je nezaměstnanost vysoká. Kapitalismus tady nikdo nechtěl. Nehrajte si prosím vy všichni důležití, jako byste ty peníze měli dát ze své vlastní kapsy. I když jsem přesvědčená, že pro některé z vás by to byla jen velmi malá újma či ztráta. Řekla bych, že i větší kapesné. Tak konečně probuďte v sobě něco víc než toho přízemního užívajícího si tvora, který má k člověku daleko.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

17. 9. 2018 19:56 | Eva TICHA

dnes jsem obdrzela rozhodniti s uradu prace kdese vyplaci davky a a pani okruhlicova me snizila davku ze 3300kc na 111kc pry stoho mam zit celimesic zari a rijen nedovedla me nato odpovedet prece musi byt nejaka spravedlnost ste stevky prece nemuzu zit ze synem prece musim dostat exsistencni minimum ptala jsem seji jestli by stoho zila as do rijna neodpovedela kdybi bila na mojim miste jednala bistejne treba hur nevim kam se obratitit
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

17. 9. 2018 20:13 | Mája

Stojí za to zachránit lidské životy?Já vím ,že ano!Musí se něco stát!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

18. 9. 2018 12:32 | josef

co takhle zacit pracovat?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Eva TICHA 17. 09. 2018 19:56)

20. 9. 2018 0:51 | Božena

Souhlasím z tím že proč navyšovat životní minimum lidem co pracovat nechcou, ale proč tedy neudělají dvě skupiny lidí, jedna co nemůže, protože je nemocná, v důchodě na mateřské atd a pak ta druhá která je zdravá... Proč ti co by chtěly a nemůžou, trpí za ty co můžou a nechcou... A pak se tu píše o diskriminaci pracujících a nepracujicich.... Ano být zdravá makám... Protože práce vážně je... Ale když nemůžu a jsem vážně nemocná žebrám a ano ne žádám ale žebrám... A kdo vymyslel slovo okamžitá mimořádná pomoc, když než vám to schválí, pokud schválí, protože jde o slovyčkaření, vám to pošlou za cca měsíc a půl a to je okamžitý???? A mimořádná okamžitá pomoc, a PNP... Kde žijete, jde vydět, že ani jeden z vás vůbec nic nevíte o nemocných, hendikepovaných a jiných... A dokonce i pro mne velké zklamání pan Krása... Zkuste jeden měsíc žít jako nemocní a žebrat o důstojné žití a pak rozhodujete o nás bez nás.... A pod to se klidně hrdě podepíšu... Protože co zažívám poslední roky a nejen já... Už je do nebe volající a nebude dlouho trvat kdy se to ukáže na světle......
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  9 044 524 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2018

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Další čtení na flowee.cz

Konec švédského experimentu s Twitterem pro lidi

Konec švédského experimentu s Twitterem pro lidi

Švédsko je svými sociálními experimenty známé. Tenhle ovšem po sedmi letech končí: oficiální...více

Nomádský život nemusí být tak růžový, jak ukazuje Instagram

Nomádský život nemusí být tak růžový, jak ukazuje Instagram

Články o nomádském životním stylu se točí kolem piňakolád na pláži, poznávání světa a...více

Stovky manželství se rozvádějí kvůli hře Fortnite

Stovky manželství se rozvádějí kvůli hře Fortnite

Fortnite je fenomén, mluví o něm a hrají ho i lidé, do kterých byste to neřekli. Statistky...více

Zdroj: Logo Flowee

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Miroslav Jakubec

podnikatel, Servis Climax

Roman Staněk

podnikatel a investor, GoodData

Miroslav Jakubec
ÚSPĚŠNOST
46,39 %

z 166 duelů
×
Roman Staněk
ÚSPĚŠNOST
49,07 %

z 161 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK