Inflace jako spojenec Maláčové. Životní minimum může vzrůst

| rubrika: Aktuality | 17. 5. 2019 14:26

Ceny v příštích třech letech porostou stabilně kolem úrovně dvou procent. Počítá s tím aktuální odhad ministerstva práce a sociálních věcí. Průměrná roční míra inflace by podle něj v roce 2019 měla dosáhnout 2,4 procenta, výhled na příští rok se pohybuje v intervalu 1,3 až 2,3 procenta a v roce 2021 je to 1,5 až 2,5 procenta.

„Nízká nezaměstnanost bude letos nadále přispívat k průběžnému zvyšování mezd a tím i spotřeby domácností. To se mimo jiné projevuje v nárůstu cen neobchodovatelných statků, souvisejícím zejména s růstem cen nových bytů,“ píše ministerstvo.

Prognóza předpokládá další nárůst nákladů na bydlení – především ceny elektřiny, nájmů, zemního plynu – a růst dalších regulovaných cen. Mírně protiinflačně by měla naopak působit silnější česká koruna a nižší růst cen v Evropské unii.

Česká národní banka chce inflaci dlouhodobě držet kolem hranice dvou procent. Momentálně jsme nad tímto cílem, v dubnu meziročně spotřebitelské ceny vzrostly o 2,8 procenta. Podle centrální banky bude ale růst cen zpomalovat a v průběhu příštího roku by se měl dostat na stabilní úroveň kolem dvou procent.

Predikce v grafu

Zdroj: MPSV

Ministerstvo práce a sociálních věcí svou prognózu vývoje spotřebitelských cen využívá mimo jiné také ke stanovení valorizace částek životního minima a existenčního minima. Podle zákona může vláda tyto částky zvýšit, pokud vzrostou skutečné náklady na výživu a ostatní základní potřeby v rozhodném období alespoň o pět procent.

„Podle našich odhadů bude od 1. ledna 2020 naplněna podmínka pro řádnou valorizaci. Příslušný index by měl v rozhodném období dosáhnout výše cca 12,5 procenta,“ říká Hanousek Eckhardová.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) chtěla existenční a životní minimum po mnoha letech zvýšit už od roku 2019. Proti ale byli ministři za ANO.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.