Inflace jako spojenec Maláčové. Životní minimum může vzrůst

jih | rubrika: Aktuality | 17. 5. 2019

Ceny v příštích třech letech porostou stabilně kolem úrovně dvou procent. Počítá s tím aktuální odhad ministerstva práce a sociálních věcí. Průměrná roční míra inflace by podle něj v roce 2019 měla dosáhnout 2,4 procenta, výhled na příští rok se pohybuje v intervalu 1,3 až 2,3 procenta a v roce 2021 je to 1,5 až 2,5 procenta.

„Nízká nezaměstnanost bude letos nadále přispívat k průběžnému zvyšování mezd a tím i spotřeby domácností. To se mimo jiné projevuje v nárůstu cen neobchodovatelných statků, souvisejícím zejména s růstem cen nových bytů,“ píše ministerstvo.

Prognóza předpokládá další nárůst nákladů na bydlení – především ceny elektřiny, nájmů, zemního plynu – a růst dalších regulovaných cen. Mírně protiinflačně by měla naopak působit silnější česká koruna a nižší růst cen v Evropské unii.

Česká národní banka chce inflaci dlouhodobě držet kolem hranice dvou procent. Momentálně jsme nad tímto cílem, v dubnu meziročně spotřebitelské ceny vzrostly o 2,8 procenta. Podle centrální banky bude ale růst cen zpomalovat a v průběhu příštího roku by se měl dostat na stabilní úroveň kolem dvou procent.

Predikce v grafu

Zdroj: MPSV

Ministerstvo práce a sociálních věcí svou prognózu vývoje spotřebitelských cen využívá mimo jiné také ke stanovení valorizace částek životního minima a existenčního minima. Podle zákona může vláda tyto částky zvýšit, pokud vzrostou skutečné náklady na výživu a ostatní základní potřeby v rozhodném období alespoň o pět procent.

„Podle našich odhadů bude od 1. ledna 2020 naplněna podmínka pro řádnou valorizaci. Příslušný index by měl v rozhodném období dosáhnout výše cca 12,5 procenta,“ říká Hanousek Eckhardová.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) chtěla existenční a životní minimum po mnoha letech zvýšit už od roku 2019. Proti ale byli ministři za ANO.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 41 komentářů

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

Prudký růst cen nemovitostí v Česku nezpomalil ani v prvním čtvrtletí roku 2022. Naopak: čísla opět překonala rekord. Nejvíc – téměř o čtvrtinu za poslední rok – zdražily pozemky. Ukazují... celý článek

Kdo a jak dostane 5000 Kč na dítě. Úřad řekl podrobnosti

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 147 komentářů

Kdo a jak dostane 5000 Kč na dítě. Úřad řekl podrobnosti

Mimořádný příspěvek na dítě dostal podrobnější pravidla. Ministerstvo dokončilo konkrétní návrh, který přináší i odpovědi na některé dosavadní nejasnosti. Nepotěší rodiče osmnáctiletých. celý článek

Inflace je nejvyšší za skoro 30 let. A zdražování ještě nekončí

10. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 31 komentářů

Inflace je nejvyšší za skoro 30 let. A zdražování ještě nekončí

Spotřebitelské ceny stouply v dubnu o 14,2 % v porovnání se stejným měsícem loňského roku, což je o 1,5 procentního bodu víc než v březnu. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ).

Pět tisíc na dítě. Vláda chystá balíček pro rodiny

28. 4. 2022 | Petr Kučera | 131 komentářů

Pět tisíc na dítě. Vláda chystá balíček pro rodiny

Domácnosti s příjmem do milionu korun ročně mají dostat jednorázový příspěvek na každé dítě do 18 let. Přijde nejspíš během srpna.

Potraviny jsou reálně dostupnější. I přes zdražování

13. 4. 2022 | Vít Hradil | 9 komentářů

Potraviny jsou reálně dostupnější. I přes zdražování

Inflace je vysoká. Největší drahotu v historii, jak někteří její dopady prezentují, tu ovšem podle ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila nemáme. Na příkladu Velikonoc ilustruje, že... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.