Inflace jako spojenec Maláčové. Životní minimum může vzrůst

jih | rubrika: Aktuality | 17. 5. 2019 14:26

Ceny v příštích třech letech porostou stabilně kolem úrovně dvou procent. Počítá s tím aktuální odhad ministerstva práce a sociálních věcí. Průměrná roční míra inflace by podle něj v roce 2019 měla dosáhnout 2,4 procenta, výhled na příští rok se pohybuje v intervalu 1,3 až 2,3 procenta a v roce 2021 je to 1,5 až 2,5 procenta.

„Nízká nezaměstnanost bude letos nadále přispívat k průběžnému zvyšování mezd a tím i spotřeby domácností. To se mimo jiné projevuje v nárůstu cen neobchodovatelných statků, souvisejícím zejména s růstem cen nových bytů,“ píše ministerstvo.

Prognóza předpokládá další nárůst nákladů na bydlení – především ceny elektřiny, nájmů, zemního plynu – a růst dalších regulovaných cen. Mírně protiinflačně by měla naopak působit silnější česká koruna a nižší růst cen v Evropské unii.

Česká národní banka chce inflaci dlouhodobě držet kolem hranice dvou procent. Momentálně jsme nad tímto cílem, v dubnu meziročně spotřebitelské ceny vzrostly o 2,8 procenta. Podle centrální banky bude ale růst cen zpomalovat a v průběhu příštího roku by se měl dostat na stabilní úroveň kolem dvou procent.

Predikce v grafu

Zdroj: MPSV

Ministerstvo práce a sociálních věcí svou prognózu vývoje spotřebitelských cen využívá mimo jiné také ke stanovení valorizace částek životního minima a existenčního minima. Podle zákona může vláda tyto částky zvýšit, pokud vzrostou skutečné náklady na výživu a ostatní základní potřeby v rozhodném období alespoň o pět procent.

„Podle našich odhadů bude od 1. ledna 2020 naplněna podmínka pro řádnou valorizaci. Příslušný index by měl v rozhodném období dosáhnout výše cca 12,5 procenta,“ říká Hanousek Eckhardová.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) chtěla existenční a životní minimum po mnoha letech zvýšit už od roku 2019. Proti ale byli ministři za ANO.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Inflace klesla pod 3 %, brambory jsou nejlevnější za čtyři roky

10. 11. 2020 | Petr Kučera | 4 komentáře

Inflace klesla pod 3 %, brambory jsou nejlevnější za čtyři roky

Meziroční růst spotřebitelských cen se v říjnu poprvé od května dostal pod tři procenta. Zatím jenom těsně – dosáhl 2,9 %, zatímco v září 3,2 %. Při meziměsíčním porovnání stouply ceny... celý článek

Zdražování ztrácí dech, potraviny v září zlevnily

12. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Zdražování ztrácí dech, potraviny v září zlevnily

Meziroční inflace zůstává nad třemi procenty, zdražování ale ztrácí na dynamice. Spotřebitelské ceny v září meziročně vzrostly o 3,2 %, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v srpnu.... celý článek

Zdražování nezpomaluje. Inflace je vyšší, než se čekalo

10. 9. 2020 | Petr Kučera | 16 komentářů

Zdražování nezpomaluje. Inflace je vyšší, než se čekalo

Spotřebitelské ceny stouply v srpnu o 3,3 % v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Oproti červenci (3,4 %) tak meziroční inflace klesla jenom o desetinu procentního bodu. Oznámil... celý článek

Ovoce teď může zlevnit. A proč vlastně prudce zdražilo

31. 8. 2020 | Renata Lichtenegerová | 12 komentářů

Ovoce teď může zlevnit. A proč vlastně prudce zdražilo

Ceny jablek i dalšího ovoce a zeleniny stouply nejrychleji za posledních deset let. K loňské slabé úrodě se přidaly dopady koronaviru. Stačí teď ke zlevnění, že letos častěji pršelo? celý článek

Ceny rostou víc, než se čekalo. Inflace je vysoko nad 3 %

13. 8. 2020 | Petr Kučera | 5 komentářů

Ceny rostou víc, než se čekalo. Inflace je vysoko nad 3 %

Spotřebitelské ceny vzrostly v červenci proti červnu o 0,4 %. Meziroční inflace stoupla na 3,4 %, což je o 0,1 procentního bodu více než v červnu. Oznámil to Český statistický úřad. celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.