Kalkulačka přídavek na dítě

Kalkulačka přídavků na děti 2024 provádí výpočet nároku na přídavek na dítě a pak případně i výpočet dětského přídavku samotného. Pro správně spočítané přídavky na děti kalkulačka potřebuje údaje o počtu a příjmech všech členů domácnosti (společně posuzovaných osob), ale taky informaci o tom, jestli má přídavek na dítě kalkulačka počítat ve zvýšené, nebo standardní variantě. Nápovědu najdete v často kladených otázkách pod kalkulačkou.

Výpočet přídavků na děti, dětské přídavky

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNe

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI NABÍDKU POJIŠTĚNÍ pro vás i pro děti? Pomůžeme také s půjčkou.

Hledáte výhodné pojištění online, potřebujete půjčit peníze? Pomůžeme vám.
  • Kdo má právo na přídavky na děti?

    Právo na přídavky na děti má ten, kdo má jednak děti, jednak nouzi. Za dítě se může považovat člověk až do 26 let, ale aby pak byl počítán jako nezaopatřené dítě, musí splnit některé náležitosti. Pokud je dítě, pak nouze se pro tenhle případ definuje s pomocí životního minima. Na přídavek na dítě má nárok rodina, jejíž čisté příjmy jsou nižší než 3,4násobek životního minima. Počítá se vždy s průměrným měsíčním příjmem za kalendářní čtvrtletí.

  • Kdo má právo na přídavky na děti ve zvýšené variantě?

    Na zvýšenou variantu dětského přídavku má nárok rodina, kde aspoň jeden rodič, manžel, partner, někdy i prarodič (viz níž Kdo je rodina?)… vydělává aspoň tolik, aby to dalo životní minimum jednotlivce. Vyděláváním se tu myslí: zaměstnání, podnikání, ale i příjem z některých dávek, o kterých zákon říká, že „nahrazují pracovní činnost“: dávky nemocenského pojištění a důchodového pojištěnípodpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci, příspěvek na péči o osobu do 18 let věku a rodičovský příspěvek (ten ale jen u rodičů, kteří měli nárok na peněžitou pomoc v mateřství).

  • Společně posuzované osoby aneb kdo je rodina?

    Pro stanovení nároku na dětské přídavky může být rodina docela pestrá směska. V první řadě jde o děti a jejich rodiče nebo lidé, kterým byly děti svěřeny do péče. Když jsou děti nezletilé, ani nemusí se všemi rodiči nutně bydlet. Pokud jsou rodiče rozvedení, pak ale jen rodič, kterému bylo dítě svěřeno do péče. Na střídavce je to na dohodě. Pokud spolu i bydlí, pak může pro výpočet přídavku na dítě rodinu spolu s nezaopatřenými dětmi tvořit nejen rodiče, ale taky jejich manželé, registrovaní i neregistrovaní partneři. Zletilé nezaopatřené dítě, pokud nežije s rodiči, je považováno za rodinu samotné. Není to nejpřehlednější, pro jistotu můžete ještě mrknout přímo do zákona o státní sociální podpoře.

  • Jaké příjmy se počítají při výpočtu přídavku na dítě?

    Do takzvaného rozhodného příjmu se počítá mzda nebo plat, ale ne příjmy z brigád nezaopatřeného dítěte. Pak příjmy z podnikání. Příjmy z pronájmů. Důchod. Ošetřovné. Nemocenská. Podpora v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci. Rodičovský příspěvek. Náhrada mzdy. Alimenty. Výsluhy a služební příspěvky na bydlení u vojáků a lidí z bezpečnostních složek, příjmy z prodeje podílu v obchodní korporaci (pokud nešlo o akcie, které člověk držel víc než pět let), výplata renty z důchodového spoření. A ještě ledacos menšího. Pro úplně vyčerpávající přehled se podívejte zase do zákona o státní sociální podpoře.

    Podstatná je ale ještě jedna věc Rozhodné období. Když počítáme přídavek na dítě, kalkulačka chce příjem za měsíc. Přesněji bychom ale měli počítat s průměrným měsíčním příjmem za kalendářní čtvrtletí. To znamená měli bychom vzít příjmy za leden až březen nebo za duben až červen, červenec až září, za říjen až prosinec, sečíst je a vydělit třemi. Tak nám ten měsíční průměr vyjde. U podnikání se vychází z příjmů podle minulého daňového přiznání.

  • Jak a kdy podat žádost o přídavek na dítě?

    Podejte ji kdykoli. Požádat můžete jednak po internetu na webu ministerstva práce a sociálních věcí, jednak osobně na úřadu práce. Při online žádosti budete potřebovat identitu občana – bankovní identitu, datovou schránku nebo něco dalšího. Na odkazovaném webu najdete i formuláře k předvyplnění, když budete chtít jít na úřad osobně, a seznam všech možných příloh.

  • Co je třeba doložit k žádosti o přídavek na dítě?

    V první řadě budete dokládat příjmy. Dokládají se za předcházející kalendářní čtvrtletí. To znamená, že třeba v dubnu a květnu se dokládají příjmy za leden až březen. Dokládání příjmů se pak opakuje na začátku každého kalendářního čtvrtletí. Kdo němá příjmy, bude o tom muset podepsat prohlášení. Nezaměstnaní budou potřebovat potvrzení o tom, že je má úřad práce v evidenci. Dále je tu doklad o výživném, pro nezaopatřené děti mezi 18 a 26 rokem potvrzení o studiu, u nemocných dětí to může být potvrzení o neschopnosti nezaopatřeného dítěte soustavně se připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz.

  • Kdo dostává přídavek na dítě po rozvodu?

    Dobré nezapomenout: nárok na přídavek na dítě má vždycky dítě. Pokud se rodiče rozvedou, nárok na přídavek na dítě se posuzuje podle příjmů té domácnosti, kde dítě žije (takže jestli po rozvodu oba rodiče dál sdílí jednu domácnost, posuzují se příjmy obou). Pokud bylo dítě po rozvodu rodičů svěřeno do jejich společné péče nebo do střídavé péče, posuzuje se ta domácnost, na které se spolu rodiče dohodnou.

Související články na téma přídavky na děti, přídavky na dítě, přídavky na dítě 2024, sociální podpora, sociální přídavky, životní minimum

Kdo dostane příspěvek na živobytí? Kalkulačka a pravidla

16. 1. 2022 | Kateřina Jungvirtová | 3 komentáře

Kdo dostane příspěvek na živobytí? Kalkulačka a pravidla

Co musíte splnit pro získání příspěvku na živobytí? Poradíme, jak žádat a na kolik máte nárok.

Kdo dostane příspěvek na bydlení v roce 2022. Přehled a kalkulačka

27. 12. 2021 | Kateřina Jungvirtová, Jiří Hovorka | 65 komentářů

Kdo dostane příspěvek na bydlení v roce 2022. Přehled a kalkulačka

Když vám náklady na bydlení ubírají velkou část měsíčního příjmu, můžete žádat o příspěvek na bydlení. Poradíme, jak na to.

Kdo dostane porodné a kolik? Pravidla pro rok 2022

17. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 17 komentářů

Kdo dostane porodné a kolik? Pravidla pro rok 2022

Rodiny s nízkými příjmy mají nárok na porodné. Tady jsou aktuální pravidla a kalkulačky.

Dosáhnete teď na dětské přídavky? Nová kalkulačka

23. 7. 2021 | Petr Kučera | 18 komentářů

Dosáhnete teď na dětské přídavky? Nová kalkulačka

Přídavky na dítě se od července zvyšují a dosáhne na ně víc rodin než dřív. Spočítejte si, co to v praxi znamená.

Přídavky na dítě stoupnou a dosáhne na ně víc rodin

13. 7. 2021 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 1 komentářů

Přídavky na dítě stoupnou a dosáhne na ně víc rodin

Zvýšení přídavků od července definitivně prošlo. Výraznější než dosud má být i zvýhodnění pro rodiče, kteří si vydělávají.

Přídavky na dítě stoupnou a dosáhne na ně víc rodin

9. 6. 2021 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 4 komentáře

Přídavky na dítě stoupnou a dosáhne na ně víc rodin

Proti zvýšení přídavků nejsou ani senátoři. Výraznější než dosud má být i zvýhodnění pro rodiče, kteří si vydělávají.

Přídavky na dítě stoupnou a dosáhne na ně víc rodin

23. 4. 2021 | Petr Kučera, Jiří Hovorka | 19 komentářů

Přídavky na dítě stoupnou a dosáhne na ně víc rodin

Přídavky na děti se poprvé od roku 2008 zvýší. Výraznější než teď bude zvýhodnění pro rodiče, kteří si vydělávají. Poslanci schválili i změny u rodičovské nebo daňových slev na děti.

Ošetřovné se nebude počítat jako příjem pro nárok na dávky

28. 1. 2021 | Jiří Hovorka

Ošetřovné se nebude počítat jako příjem pro nárok na dávky

Ošetřovné se v době zavřených škol nebude započítávat do příjmu při posuzování nároku na sociální dávky. Změnu na období leden až září roku 2021 přináší novela, kterou dnes ve zrychleném režimu schválili senátoři. Teď už zbývají jenom formality: podpis prezidenta a zveřejnění ve Sbírce zákonů.

Porodné 2021. Kdo má nárok a kolik dostane

26. 12. 2020 | Jiří Hovorka, Monika Veselíková | 5 komentářů

Porodné 2021. Kdo má nárok a kolik dostane

Rodiny s nízkými příjmy mají nárok na porodné. Tady jsou pravidla a kalkulačky.

Kdo nově dosáhne na přídavek na dítě? Spočítejte si zvýšení

23. 12. 2020 | Petr Kučera | 6 komentářů

Kdo nově dosáhne na přídavek na dítě? Spočítejte si zvýšení

Nová kalkulačka ukazuje, jak se změní přídavky na dítě od dubna 2021. Vylepšení schválila vláda, musí ho ještě potvrdit Parlament.

Přídavky na dítě stoupnou a dosáhne na ně víc rodin

21. 12. 2020 | Petr Kučera | 19 komentářů

Přídavky na dítě stoupnou a dosáhne na ně víc rodin

Počet dětí, které mají nárok na přídavek, se zdvojnásobí. Jeho výše zároveň stoupne o víc než čtvrtinu. Změny mají platit od dubna, teď míří k poslancům.

Dávky mohou přijít později, upozorňuje úřad

10. 11. 2020 | Petr Kučera | 13 komentářů

Dávky mohou přijít později, upozorňuje úřad

Příspěvek na bydlení a přídavek na dítě mohou lidé dostat se zpožděním oproti obvyklému výplatnímu termínu. Důvodem je „změna aplikačního programu“ související s dočasným zjednodušením pravidel. Informoval o tom Úřad práce ČR.

Co dělat, když nemám na bydlení a jídlo. Pomoc pro lidi v nouzi

10. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 38 komentářů

Co dělat, když nemám na bydlení a jídlo. Pomoc pro lidi v nouzi

Dana Pavlousková už tři roky pomáhá samoživitelkám v nouzi. V koronavirové době její Klub svobodných matek dostal ještě větší smysl. Měsíčně řeší stovky žádostí od lidí, kteří nemají na základní životní potřeby. Co teď mají dělat? A jak vypadá státní pomoc v praxi? Zeptali jsme se v rozhovoru pro Peníze.cz.

Pět tisíc od Babiše, šest tisíc od Maláčové. Důchodci, bude líp!

24. 8. 2020 | Gabriel Pleska | 161 komentářů

Pět tisíc od Babiše, šest tisíc od Maláčové. Důchodci, bude líp!

Penzisté přidáno dostanou, žádný strach, na tom se koalice shodne. Bojuje se o to, kdo si za přidávání připíše zásluhy.

Na přídavek na dítě dosáhne víc rodin. Nová kalkulačka

17. 3. 2020 | Monika Veselíková | 2 komentáře

Na přídavek na dítě dosáhne víc rodin. Nová kalkulačka

Od dubna stoupne životní minimum. Jak se díky tomu změní nárok na přídavek na dítě?

Rodiče, kteří kvůli péči o dítě zůstanou bez peněz, mají šanci na pomoc

11. 3. 2020 | Petr Kučera | 4 komentáře

Rodiče, kteří kvůli péči o dítě zůstanou bez peněz, mají šanci na pomoc

Lidé, kteří se ocitnou ve finanční nouzi, mohou požádat o jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci. Týká se to i rodičů dětí mladších 10 let, pokud s nimi zůstanou doma na takzvaném ošetřovném kvůli současné situaci kolem koronaviru. Upozornil na to Úřad práce ČR, který má výplatu dávky na starosti.

Na porodné dosáhne víc lidí. Nová kalkulačka

23. 2. 2020 | Monika Veselíková, Petr Kučera | 38 komentářů

Na porodné dosáhne víc lidí. Nová kalkulačka

Díky zvýšení životního minima se do příjmové hranice vejde víc rodin než doteď. Na druhou stranu některé z nich o nárok přijdou, protože nově se do příjmů počítá i rodičovský příspěvek.

Dlužníci si polepší, nezabavitelná částka roste. Exekuce očima expertů

21. 2. 2020 | Ondřej Tůma | 26 komentářů

Dlužníci si polepší, nezabavitelná částka roste. Exekuce očima expertů

Stát chce pomoct dlužníkům navýšením nezabavitelného minima. Pomůže to dlužníkům? A věřitelům? Ptáme se exekutora, v neziskovkách i politiků.

Spočítejte si, co přinese zvýšení životního minima. U dávek i dluhů

18. 2. 2020 | Petr Kučera | 4 komentáře

Spočítejte si, co přinese zvýšení životního minima. U dávek i dluhů

Na dávky dosáhne víc lidí. Jde hlavně o porodné, přídavek na dítě, pomoc v hmotné nouzi a pro zdravotně postižené. Stoupne i nezabavitelná částka při exekuci a insolvenci.

Životní minimum po osmi letech stoupne. Schváleno

17. 2. 2020 | Petr Kučera | 11 komentářů

Životní minimum po osmi letech stoupne. Schváleno

Od dubna se životní minimum zvýší o 13,2 procenta. Základní částka dosáhne 3860 Kč, existenční minimum stoupne na 2490 Kč měsíčně.

Porovnání produktů

Spořicí účty

Spořicí účty jsou zakládány jako doplněk k běžnému účtu . Pokud máte na běžném účtu přebytečné peníze, je výhodné je převést na spořicí účet, kde je vyšší úrok.

Ještě doporučujeme

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

Recept na důstojný důchod? Porovnali jsme první a třetí pilíř

Recept na důstojný důchod? Porovnali jsme první a třetí pilíř

Prodejci finančních produktů se často snaží co nejvíce snížit význam státních důchodů...více

Průzkum ukázal, co Čechům brání zajistit se na důchod

Průzkum ukázal, co Čechům brání zajistit se na důchod

Skoro polovina Čechů vychází v současné době se svým příjmem obtížně. A zhruba stejně...více

Jak neztratit státní příspěvky na penzijní spoření? Stačí trochu kouzlit

Jak neztratit státní příspěvky na penzijní spoření? Stačí trochu kouzlit

Zhruba 800 tisíc lidí si v současné době posílá na penzijní spoření 300 korun měsíčně....více

Partners Financial Services