Vyšší přídavky na děti, když rodič pracuje. V pořádku, řekl soud

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 7. 1. 2020

Výše přídavku na dítě bude dál záviset nejenom na jeho věku, ale také na snaze rodičů vydělávat si prací. Rozhodl o tom Ústavní soud, když odmítl návrh skupiny dvaceti senátorů. Na systému, který platí od roku 2018, se tedy nic nezmění.

Přídavek v základní výši lze dostat na každé nezaopatřené dítě, jestliže takzvaný rozhodný příjem v rodině nepřesahuje 2,7násobek životního minima rodiny. Pro dítě do šesti let pak přídavek činí 500 korun, od šesti do patnácti let 610 korun a od patnácti do šestadvaceti let 700 korun.

Na vyšší dávku – o 300 korun měsíčně víc oproti základní – lze dosáhnout, když má aspoň jeden rodič příjmy získané prací, případně pobírá dávky na základě předchozí práce (nemocenská, podpora v nezaměstnanosti, důchod a podobně).

Podle některých senátorů porušuje takový přístup princip rovnosti. Děti nemůžou za to, do jaké rodiny se narodily, argumentovali senátoři. A přídavek je podle nich určen právě dítěti, přestože u nezletilých dětí jde přes rodiče jako „platební místo“.

Jak to chodí

Jaká pravidla je potřeba splnit, když chcete čerpat dávku pro rodiny s nejnižšími příjmy:

Přídavky na dítě: Kolik dělají a kdo má nárok?

Ústavní soud ale souhlasil s názorem tehdejší vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL, jejíž poslanci dvojí výši přídavku prosadili: Vyšší částka má hlavně motivační charakter pro rodiče. Ti mohou vlastním úsilím vytvořit podmínky, které jsou pro dítě příznivější. A právě taková snaha je v zájmu samotného dítěte.

„Nepochybně je pro dítě dobrým vzorem, pokud alespoň někdo z rodiny získává prostředky k životu prací,“ zdůraznili ústavní soudci.

Podle soudců nejde o protiústavní diskriminaci na základě sociálního původu či rodu. „Sociální původ či rod jsou jednou pro vždy dané od okamžiku narození. Zdroje příjmů v rodině se však mohou měnit a tím se mění i možný nárok na přídavek na dítě,“ napsali.

Pět ze čtrnácti ústavních soudců s názorem většiny nesouhlasilo, mezi nimi i předseda soudu Pavel Rychetský. Zdůrazňují mimo jiné, že od zletilosti je přídavek vyplácen přímo dítěti, které nijak nemůže ovlivnit pracovní morálku svých rodičů. Soudce David Uhlíř pak dokonce přirovnal systém přídavku k nuceným pracím. 

Kompletní nález Ústavního soudu včetně odlišných stanovisek.

Výpočet přídavků na děti 2023

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Další kalkulačky

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Velký přehled změn. Nový rok ve vaší peněžence

1. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Velký přehled změn. Nový rok ve vaší peněžence

Projděte si, jaké novinky roku 2023 mohou ovlivnit vaše osobní finance.

Takhle se změní přídavek na dítě. Dosáhnete na něj od ledna?

16. 12. 2022 | Petr Kučera

Takhle se změní přídavek na dítě. Dosáhnete na něj od ledna?

Přídavek na dítě bude od roku 2023 vyšší. Vliv má také zvýšení životního minima. Spočítejte si, jak jste na tom vy.

Vyšší příspěvky na bydlení a přídavky na děti budou, potvrdil Senát

14. 12. 2022 | Gabriel Pleska

Vyšší příspěvky na bydlení a přídavky na děti budou, potvrdil Senát

Senátoři schválili novelu zákona o státní sociální podpoře. Když zákon potvrdí prezident, od prvního ledna stoupne přídavek na dítě a změní se pravidla příspěvku na bydlení, na který... celý článek

O dávky v hmotné nouzi už nepřijdete, když si dítě přivydělá

14. 12. 2022 | Gabriel Pleska

O dávky v hmotné nouzi už nepřijdete, když si dítě přivydělá

Přivýdělky středoškoláků už nebudou rodinám snižovat dávky v hmotné nouzi nebo šanci získat přídavek na dítě. Změnu dnes schválil Senát, platit bude od ledna.

Rodičovský příspěvek 2023. Kolik dostanete a jak žádat

14. 12. 2022 | Jiří Hovorka

Rodičovský příspěvek 2023. Kolik dostanete a jak žádat

Rodičovský příspěvek vyplatí stát bez ohledu na předchozí zaměstnání nebo výši výdělků. Jeho čerpání obvykle navazuje na peněžitou pomoc v mateřství. Projděte si pravidla.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.