Vyšší přídavky na děti, když rodič pracuje. V pořádku, řekl soud

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 7. 1. 2020 15:00

Výše přídavku na dítě bude dál záviset nejenom na jeho věku, ale také na snaze rodičů vydělávat si prací. Rozhodl o tom Ústavní soud, když odmítl návrh skupiny dvaceti senátorů. Na systému, který platí od roku 2018, se tedy nic nezmění.

Přídavek v základní výši lze dostat na každé nezaopatřené dítě, jestliže takzvaný rozhodný příjem v rodině nepřesahuje 2,7násobek životního minima rodiny. Pro dítě do šesti let pak přídavek činí 500 korun, od šesti do patnácti let 610 korun a od patnácti do šestadvaceti let 700 korun.

Na vyšší dávku – o 300 korun měsíčně víc oproti základní – lze dosáhnout, když má aspoň jeden rodič příjmy získané prací, případně pobírá dávky na základě předchozí práce (nemocenská, podpora v nezaměstnanosti, důchod a podobně).

Podle některých senátorů porušuje takový přístup princip rovnosti. Děti nemůžou za to, do jaké rodiny se narodily, argumentovali senátoři. A přídavek je podle nich určen právě dítěti, přestože u nezletilých dětí jde přes rodiče jako „platební místo“.

Jak to chodí

Jaká pravidla je potřeba splnit, když chcete čerpat dávku pro rodiny s nejnižšími příjmy:

Přídavky na dítě: Kolik dělají a kdo má nárok?

Ústavní soud ale souhlasil s názorem tehdejší vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL, jejíž poslanci dvojí výši přídavku prosadili: Vyšší částka má hlavně motivační charakter pro rodiče. Ti mohou vlastním úsilím vytvořit podmínky, které jsou pro dítě příznivější. A právě taková snaha je v zájmu samotného dítěte.

„Nepochybně je pro dítě dobrým vzorem, pokud alespoň někdo z rodiny získává prostředky k životu prací,“ zdůraznili ústavní soudci.

Podle soudců nejde o protiústavní diskriminaci na základě sociálního původu či rodu. „Sociální původ či rod jsou jednou pro vždy dané od okamžiku narození. Zdroje příjmů v rodině se však mohou měnit a tím se mění i možný nárok na přídavek na dítě,“ napsali.

Pět ze čtrnácti ústavních soudců s názorem většiny nesouhlasilo, mezi nimi i předseda soudu Pavel Rychetský. Zdůrazňují mimo jiné, že od zletilosti je přídavek vyplácen přímo dítěti, které nijak nemůže ovlivnit pracovní morálku svých rodičů. Soudce David Uhlíř pak dokonce přirovnal systém přídavku k nuceným pracím. 

Kompletní nález Ústavního soudu včetně odlišných stanovisek.

Výpočet přídavků na děti 2021

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Další kalkulačky

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Přídavky na dítě stoupnou a dosáhne na ně víc rodin

9. 6. 2021 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 3 komentáře

Přídavky na dítě stoupnou a dosáhne na ně víc rodin

Proti zvýšení přídavků nejsou ani senátoři. Výraznější než dosud má být i zvýhodnění pro rodiče, kteří si vydělávají.

Přídavky na dítě stoupnou a dosáhne na ně víc rodin

23. 4. 2021 | Petr Kučera, Jiří Hovorka | 19 komentářů

Přídavky na dítě stoupnou a dosáhne na ně víc rodin

Přídavky na děti se poprvé od roku 2008 zvýší. Výraznější než teď bude zvýhodnění pro rodiče, kteří si vydělávají. Poslanci schválili i změny u rodičovské nebo daňových slev na děti. celý článek

Dokládání příjmu u některých dávek zůstává jednodušší

18. 3. 2021 | Jiří Hovorka

Dokládání příjmu u některých dávek zůstává jednodušší

Lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě, nemusí úřadu práce dokládat příjmy a uhrazené náklady na bydlení za předchozí čtvrtletí. Úřad práce ve druhém čtvrtletí... celý článek

Ošetřovné se nebude počítat jako příjem pro nárok na dávky

28. 1. 2021 | Jiří Hovorka

Ošetřovné se nebude počítat jako příjem pro nárok na dávky

Ošetřovné se v době zavřených škol nebude započítávat do příjmu při posuzování nároku na sociální dávky. Změnu na období leden až září roku 2021 přináší novela, kterou dnes ve zrychleném... celý článek

Kdo nově dosáhne na přídavek na dítě? Spočítejte si zvýšení

23. 12. 2020 | Petr Kučera | 6 komentářů

Kdo nově dosáhne na přídavek na dítě? Spočítejte si zvýšení

Nová kalkulačka ukazuje, jak se změní přídavky na dítě od dubna 2021. Vylepšení schválila vláda, musí ho ještě potvrdit Parlament.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.