Dávky na bydlení zpřísní. Maláčová má hotový plán

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 20. 12. 2019 | 33 komentářů
Úřady mají nově hodnotit i pracovní aktivitu příjemců dávek nebo to, zda posílají děti do školy.
Dávky na bydlení zpřísní. Maláčová má hotový plán

Místo dosavadních dvou dávek vznikne od roku 2021 nová, nazvaná přídavek na bydlení. Počítá s tím návrh, který připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí a poslalo ho do takzvaného připomínkového řízení.

V současné době existují dvě dávky – příspěvek na bydlení ze systému státní sociální podpory a doplatek na bydlení ze systému pomoci v hmotné nouzi. Každá řeší jinou situaci, má vlastní podmínky, posuzují a dokládají se odlišné skutečnosti a za jiná časová období.

Sloučení současných dvou dávek do jediné povede podle ministerstva nejenom k zpřehlednění systému, ale také k vyšší adresnosti sociální pomoci. Má také omezit zneužívání dávek, typicky při takzvaném obchodu s chudobou.

Cílem je zvýšit i motivaci těch lidí, kteří místo pouhého pobírání dávek mohou pracovat. „V případě určitých skupin osob je třeba posilovat vědomí, že pracovat je normální,“ píše ministerstvo v návrhu.

Jednou ze zásadních změn má být „hodnocení vlastní aktivity všech společně posuzovaných osob“ – ať už jde o samotný nárok na dávku, nebo jeho konkrétní výši. Kdo nemá práci, měl by jí hledat prostřednictvím úřadu práce a aktivně s ním spolupracovat. Výjimkou jsou samozřejmě děti, senioři nebo lidé se zdravotním omezením.

Poradna při finanční tísni

Nemůžete utáhnout dluhy? Nedělejte unáhlená rozhodnutí, raději se obraťte na odborníky z poradny při finanční tísni.

Bezplatná poradna při finanční tísni

Úřad práce má zároveň dávat podnět pověřenému obecnímu úřadu, aby s lidmi, u nichž požaduje aktivitu v rámci evidence uchazečů o zaměstnání, začal sociální práci. Sociální pracovníci by jim měli nabízet například i finanční poradenství a pomáhat s hledáním přiměřeného bydlení nebo odstraňováním překážek, které lidem brání získat práci.

Ministerstvo připouští, že kvůli tomu bude potřeba „optimalizovat“ počet sociálních pracovníků na obecních úřadech – především v oblastech s velkou nezaměstnaností, vysokým počtem ubytoven a v sociálně vyloučených lokalitách. A samozřejmě zajistit na tato místa peníze.

U přídavku na bydlení se nově bude hodnotit i řádné plnění povinného předškolního vzdělávání a povinné školní docházky dětí. Jestliže dítě zamešká víc než 100 hodin za pololetí, budou muset rodiče jako příjemci dávek doložit, že je to ze zdravotních důvodů. Školní docházka se zatím hodnotí jenom u příspěvku na živobytí a u rodičovského příspěvku.

Ať máte jasno

Růst minima má podle ministryně Maláčové dorovnat inflaci za posledních osm let. Od začátku roku se ale nic nezmění.

Životní minimum se nezvýší, na dávky dosáhne méně lidí


Pro rodiny s nízkými příjmy je určen přídavek na dítě. Jaká pravidla je potřeba splnit, když ho chcete čerpat? 

Přídavky na dítě: Kolik dělají a kdo má nárok?


Na pořízení pomůcek do školy, zájmové kroužky, školu v přírodě nebo školní obědy lze využít jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci.

Řekněte si o dávku na školní výdaje. Úřady chybují, říká ombudsmanka

Úřednici by také měli zkoumat, kdo spolu skutečně bydlí a jak plní vzájemnou vyživovací povinnost podle zákona. Mají tedy skončit manipulace s hlášením trvalého pobytu, například s fiktivním rozdělením manželů, kdy rodič bez příjmů spolu s dětmi žádá o dávku, zatímco druhý z rodičů – výdělečně činný – se přihlásil do odlišného bytu.

Dávku by neměli dostávat lidé, kteří vlastní jiné nemovitosti vhodné pro bydlení nebo zajištění příjmu.

Ministerstvo plánuje zavést minimální základní standardy kvality bydlení. Podmínkou pro získání dávky bude, že byt či ubytovna splňují aspoň minimální hygienické a technické standardy pro dlouhodobé bydlení a netrpí vadami, které mohou ohrozit jeho obyvatele na zdraví či životě. „Cílem je, aby lidé nebyli v takových bytech zakonzervováni a byli motivováni si hledat bydlení jiné – i za pomoci obcí, sociálních služeb a neziskového sektoru,“ uvádí úřad.

Kromě dosavadních podmínek dostanou provozovatelé ubytoven novou povinnost: uzavřít dohodu s obcí, že v prostorách umožní výkon sociální práce.

Obce zároveň budou moct snížit maximální částku nájemného, kterou pro účely dávek na bydlení uzná. Jde o případy, kdy v určité lokalitě budou „nájmy pro chudé“ vyšší, než je v místě obvyklé.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+88
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 33 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 12. 2019 18:23, Dana

Jedni pracují, snaží se , berou si vysoké hypotéky na bydlení a ti druzí jen čekají s otevřenou dlaní na všemožné podpory od státu. A stát není schopen kontrolovat, zda je to v souladu se zákonem. A pak vám tyto občany nastěhují do bytu ve vašem domě a váš byt rychle ztratí statisíce ze své hodnoty. Pořád se tu předhazuje demokracie, ale kde je demokracie pro slušné, normální, pracující lidi?

+95
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (33 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Dokládání příjmu u některých dávek zůstává jednodušší

18. 3. 2021 | Jiří Hovorka

Dokládání příjmu u některých dávek zůstává jednodušší

Lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě, nemusí úřadu práce dokládat příjmy a uhrazené náklady na bydlení za předchozí čtvrtletí. Úřad práce ve druhém čtvrtletí... celý článek

Ošetřovné se nebude počítat jako příjem pro nárok na dávky

28. 1. 2021 | Jiří Hovorka

Ošetřovné se nebude počítat jako příjem pro nárok na dávky

Ošetřovné se v době zavřených škol nebude započítávat do příjmu při posuzování nároku na sociální dávky. Změnu na období leden až září roku 2021 přináší novela, kterou dnes ve zrychleném... celý článek

Dávky mohou přijít později, upozorňuje úřad

10. 11. 2020 | Petr Kučera | 13 komentářů

Dávky mohou přijít později, upozorňuje úřad

Příspěvek na bydlení a přídavek na dítě mohou lidé dostat se zpožděním oproti obvyklému výplatnímu termínu. Důvodem je „změna aplikačního programu“ související s dočasným zjednodušením... celý článek

O některé sociální dávky můžete opět žádat online

12. 10. 2020 | Jiří Hovorka

O některé sociální dávky můžete opět žádat online

O příspěvek na bydlení, mimořádnou okamžitou pomoc nebo o rodičovský příspěvek lze po dobu nouzového stavu žádat online. Vláda schválila návrh ministerstva práce a sociálních věcí na... celý článek

Příspěvek na bydlení 2020. Spočítejte si, kolik dostanete

15. 1. 2020 | Monika Veselíková | 21 komentářů

Příspěvek na bydlení 2020. Spočítejte si, kolik dostanete

Kdo na dávku dosáhne, co je potřeba splnit a kolik vlastně příspěvek na bydlení dělá? Tady je kalkulačka a přehled.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.