Konec výplaty dávek v poukázkách. Aspoň pro někoho

Monika Veselíková | rubrika: Co se děje | 12. 12. 2018 | 1 komentář
Poslanci minulý týden kývli na změnu pravidel pro výplatu příspěvku na živobytí v poukázkách. Polepší si například osoby starší sedmdesáti let, invalidé nebo příjemci příspěvku na péči.
Konec výplaty dávek v poukázkách. Aspoň pro někoho

Příspěvkem na živobytí stát pomáhá lidem v hmotné nouzi s pokrytím nákladů na základní životní potřeby – jídlo, oblečení nebo hygienu. Vyplácet část příspěvku na živobytí v poukázkách navrhla v minulém roce poslankyně ANO Jana Pastuchová. Cíl: zamezit zneužívání této dávky v hmotné nouzi například k nákupu alkoholu či cigaret. A od loňského prosince skutečně platí: kdo pobírá příspěvek na živobytí déle jak půl roku, tomu dá úřad práce část dávky v poukázkách. Minimálně pětatřicet a maximálně šedesát pět procent. O konkrétním podílu vždy rozhodují zaměstnanci úřadu práce. Samotné poukázky (vzhledově podobné stravenkám) slouží k nákupu potravin, lékárenského zboží nebo oblečení.

V praxi přinesla výplata poukázek určité problémy, zejména zdravotně postiženým, seniorům nebo lidem v pobytových sociálních službách (domovech pro seniory, chráněném bydlení apod.) „Faktický stav je takový, že většina příjemců dávky nezneužívá. Jsou mezi nimi staří, zdravotně handicapovaní či matky samoživitelky. Velká část pomoci se poskytuje na zajištění základních potřeb nezaopatřených dětí,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Výhrady k poukázkám zaznívaly také od zástupců Národní rady zdravotně postižených. Ti upozorňovali, že pro lidi s hendikepem i osoby, které o zdravotně postižené pečují, je obtížné poukázky využít. Například proto, že v bezprostředním okolí jejich bydliště nejsou obchody, které poukázky přijímají.

V polovičce příštího roku se můžou pravidla pro výplatu dávek v hmotné nouzi měnit znovu. Poslanci ODS navrhují, aby úřady práce dávky nevyplácely osobám, které opakovaně páchají přestupky: ruší noční klid nebo poškozují cizí majetek.

Kdo páchá přestupky, přijde o dávky v hmotné nouzi

Kdo má výjimku

Poslanci napříč partajemi proto připravili hned několik návrhů, jak výplatu dávek v poukázkách změnit. Nakonec ale prošlo znění navržené Senátem – senátoři výjimku ještě rozšířili. Jen v penězích by mohly dávky dostávat i lidé, kteří pečují o lidi pobírající příspěvek na péči. Nyní se čeká, až zákon podepíše prezident a pak vyjde ve Sbírce zákonů. Nová pravidla pak budou platit nejspíš už od prvního ledna. Výplata příspěvku na živobytí v poukázkách se tedy nakonec nebude týkat osob:

  • v pobytových sociálních službách
  • s omezenou svéprávností
  • starších 70 let
  • invalidních ve III. stupni
  • pobírajících příspěvek na péči ve III. a IV. stupni závislosti
  • pečujících o osoby, které pobírají příspěvek na péči ve II. až IV. stupni závislosti
  • a osob, kterým je po celý měsíc poskytována péče ve zdravotnickém zařízení

Nadto lze výplatu dávek v poukázkách stoupnout také v případech, kdy jde o důvod hodný zvláštního zřetele. Poukázky nedostane ani člověk, který pobírá příspěvek na živobytí nižší než 500 korun: v těchto případech stojí úřady práce výplata poukázek víc, než kolik dělá samotná dávka.

Návrh pirátské poslankyně Olgy Richterové – zařadit do výjimek také lidi s nutností dietního stravování – nakonec neprošel.

Výjimky nestačí

Podle Institutu pro sociální inkluzi jsou ale výše uvedené výjimky nedostačující. „Pro běžné příjemce příspěvku na živobytí dál půjde o jakousi absurdní podobu hry Kolo štěstí. Chudinskou dávku plně v penězích obdrží dlouhodobě chudí podle toho, na jakém kontaktním pracovišti úřadu práce se zrovna ocitnou a jakého dávkového specialistu vyhrají,“ tvrdí zástupci IPSI.

Kritici poukázek často upozorňují také na směňování poukázek za hotovost. Podle průzkumu, který letos v dubnu provedl Institut pro sociální inkluzi společně s Člověkem v tísni – mezi osmapadesáti (44 žen a 14 mužů) příjemci dávek v hmotné nouzi v osmi krajích – se kupčení s poukázkami dělo v případě šestatřiceti procent respondentů. Za stokorunovou poukázku šlo nejčastěji získat osmdesát korun, deset procent dotazových ji dokonce měnilo jen za padesát korun v hotovosti. K nákupu alkoholu a cigaret pak využívalo poukázky čtrnáct procent respondentů – přesto, že za toto zboží prodejci poukázky přijímat nemají.

Příspěvek na živobytí: Kdo bere?

Počet příjemců, kterým úřad práce příspěvek na živobytí vyplácí, v posledních letech klesá. Koho zajímá, kolik Čechů se neobejde bez dalších dávek a jak se počet příjemců měnil v čase, může si jednotlivá čísla projít v našem starším článku:

Přehled. Kolik lidí čerpá sociální dávky

Příspěvek na živobytí

(údaje vždy za leden daného roku)

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Počet příjemců

88 800

112 500

131 700

151 500

157 900

131 600

80 100

Výdaje

326,4 milionu Kč

460,8 milionu Kč

544,2 milionu Kč

619,3 milionu Kč

648,6 milionu Kč

554,4 milionu Kč

343,1 milionu Kč


Výpočet nároku na příspěvek na živobytí souvisí s výší existenčního a životního minima. Ta se naposledy měnila v roce 2012. Od té doby ale uplynulo hodně vody a také inflace si po dlouhém odpočinku poskočila. pokud by se existenční a životní minimum zvedly – a právě teď o tom uvažují na ministerstvu sociálních věcí – lidí s nárokem na příspěvek na živobytí by mohlo zase přibýt. Ptali jsme se v naší anketě expertů:

Zvýšit životní minimum?

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Bezdoplatkové zóny musí skončit, rozhodl soud

31. 8. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Bezdoplatkové zóny musí skončit, rozhodl soud

Ústavní soud zrušil část zákona o pomoci v hmotné nouzi, která od června 2017 umožňovala zřizovat takzvané bezdoplatkové zóny. Vyhověl návrhu skupiny 17 senátorů.

Ty už si nezahraješ. Rejstřík proti hazardu je v ostrém provozu

21. 12. 2020 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Ty už si nezahraješ. Rejstřík proti hazardu je v ostrém provozu

Ministerstvo financí spustilo ostrý provoz rejstříku osob vyloučených z hazardních her. Lidé pobírající dávky v hmotné nouzi nebo ti, kdo se léčí z gamblerství, si tak už nezahrají... celý článek

Co dělat, když nemám na bydlení a jídlo. Pomoc pro lidi v nouzi

10. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Co dělat, když nemám na bydlení a jídlo. Pomoc pro lidi v nouzi

Dana Pavlousková už tři roky pomáhá samoživitelkám v nouzi. V koronavirové době její Klub svobodných matek dostal ještě větší smysl. Měsíčně řeší stovky žádostí od lidí, kteří nemají... celý článek

Jste na dně? Jak teď žádat o mimořádnou pomoc

19. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Jste na dně? Jak teď žádat o mimořádnou pomoc

Žádost o jednorázovou pomoc na úhradu životních nákladů se zjednodušila. Navíc nově přispěje i na splátku hypotéky. Úplně snadné to ale není.

O některé sociální dávky můžete opět žádat online

12. 10. 2020 | Jiří Hovorka

O některé sociální dávky můžete opět žádat online

O příspěvek na bydlení, mimořádnou okamžitou pomoc nebo o rodičovský příspěvek lze po dobu nouzového stavu žádat online. Vláda schválila návrh ministerstva práce a sociálních věcí na... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.