Mimořádná okamžitá pomoc je jednorázová dávka určená pro překonání nenadálé finanční tísně. Stát ji vyplácí osobám v hmotné nouzi – těmi jsou podle zákona lidé, jejichž příjmy a celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb ani na nejnižší, společensky přijatelné úrovni. Vedle mimořádné okamžité pomoci lze v hmotné nouzi čerpat ještě příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení.
Dávka mimořádné okamžité pomoci je kromě jiného určená také lidem, kteří se do nouze dostanou kvůli nenadálé události od povodní přes požáry až po ekologické havárie.
O mimořádnou okamžitou pomoc se žádá na kontaktním pracovišti úřadu práce. Úředníci ji vyplácejí jenom v situacích, které definuje zákon a pokud nejde nepříznivá situace řešit jinak, to znamená, když nejsou ani peníze, ani zpeněžitelný majetek. Mimořádná okamžitá pomoc není nároková. O výplatě a výši dávky vždycky rozhodují úředníci s přihlédnutím ke konkrétní situaci žadatele.
Mimořádná okamžitá pomoc. Kolik dělá?
Jak vysokou mimořádnou okamžitou pomoc dostanete, tedy záleží na rozhodnutí úředníků. Výše dávky je nejčastěji vázaná na životní a existenční minimum.
Existenční minimum je částka nezbytná k zajištění jídla a ostatních potřeb umožňujících přežití. Letos dosahuje částky 2200 korun.
Životní minimum představuje společensky uznanou hranici měsíčního příjmu, který má pokrýt základní potřeby jako jídlo, hygienu a oblečení. Životní minimum domácnosti závisí na počtu členů. V roce 2018 dělá životní minimum:
- 3410 Kč pro jedince
- 3140 Kč pro prvního dospělého v domácnosti
- 2830 Kč pro druhého (a každého dalšího) dospělého
- 1740 Kč pro dítě do 6 let
- 2140 Kč pro dítě 6–15 let
- 2450 Kč pro dítě 15–26 let
S výpočtem životního minima pomůže naše kalkulačka.
Když řádí živly
Až patnáctinásobek životního minima jednotlivce – maximálně 51 150 korun úřad práce vyplatí, pokud vás živelná pohroma – povodeň, vichřice ale i výbuch zemního plynu nebo pád stromu, připraví o střechu nad hlavou a osobní věci. Jak vysokou částku úředníci přiklepnou, závisí na rozsahu škod. Přihlížet se bude také k vašim celkovým majetkovým a sociálním poměrům. Dávku je v takovémhle případě možné čerpat postupně nebo celou najednou.
Při ztrátě dokladů
Potřebujete nový občanský průkaz, duplikát rodného listu nebo doklady potřebné k přijetí do zaměstnání (například výpis z rejstříku trestů nebo potravinářský průkaz). Pokud nemáte na zaplacení správních poplatků, pomůže stát. Mimořádnou okamžitou pomoc vám na úřadu práce vyplatí s ohledem na výši konkrétního výdaje.
Z dávky lze navíc pokrýt i jízdné a v případě nezbytné potřeby také nocleh.
Nezbývá na školu a kroužky
Když nezvládáte pokrýt výdaje spojené se vzděláváním (patří mezi ně i náklady na lyžařský výcvik, zájmové kroužky nebo dětský tábor) nezaopatřeného dítěte, může úřad práce přiznat až desetinásobek životního minima jednotlivce – 34 100 korun. Přesná částka bude záviset na konkrétních nákladech a vaší rodinné situaci.
Dávku lze zároveň čerpat i na zajištění nezbytných činností souvisejících se sociálně právní ochranou dětí – poradenskou pomoc, návštěvu dětí z dětského domova v rodině nebo rodičů v dětském domově.
Nezbytné vybavení domácnosti
Úřad práce může pomoct, i když se rozbije nezbytné vybavení domácnosti nebo předmět dlouhodobé potřeby. Spadá sem například pračka, lednička, postel, vodovodní kohoutek nebo záchodová mísa. Nezbytným vybavením domácnosti naopak není televize, set-top-box ani satelitní anténa. Předmětem dlouhodobé potřeby se myslí kupříkladu dioptrické brýle.
Náklady spojené s nákupem nového vybavení (nebo opravou starého) se proplácí až do výše konkrétního nákladu. Zároveň platí, že součet dávek pro tyto účely nesmí během kalendářního roku přesáhnout desetinásobek životního minima jednotlivce (34 100 korun).
Hrozí sociální vyloučení
Maximálně tisícikorunou stát přispěje, jestliže vám hrozí sociální vyloučení. Tím jsou z pohledu zákona nejvíc ohrožení lidé, které právě propustili z vězení nebo ukončili léčbu závislosti. O dávku lze žádat, i pokud čerstvě vyjdete z dětského domova, jste bez přístřeší nebo vás někdo jiný ohrožuje trestnou činností (například v případě domácího násilí).
Součet dávek pro tyto účely nesmí během kalendářního roku překročit čtyřnásobek životního minima jednotlivce – 13 640 korun.
Újma na zdraví
V případě hrozící újmy na zdraví lze mimořádnou okamžitou pomoc čerpat, i pokud nejste z pohledu zákona v hmotné nouzi. Nemáte tedy nárok na ostatní dávky v hmotné nouzi (především příspěvek na živobytí) nedostatek finančních prostředků ale může vážně ohrozit vaše zdraví. Například si nemůžete dovolit ani základní potraviny a hrozí vám poškození zdraví nebo smrt hladem.
Mimořádná okamžitá pomoci by pak měla dorovnat příjem na úroveň existenčního minima, u nezaopatřených dětí na úroveň životního minima. Dávku pro tyto případy lze čerpat opakovaně. Zároveň vám můžou úředníci vyplatit pětatřicet až pětašedesát procent dávky v poukázkách. Zejména pokud mají podezření, že byste peníze nevyužili k zaplacení nezbytných věcí, ale například tabáku a alkoholu.
Poukázky od pracáku vypadají podobně jako stravenky. Vedle potravin s nimi ale lze nakupovat také základní hygienické prostředky a lékárenské zboží. Přesný výčet obchodů, kde poukázky přijímají, dostanete přímo na úřadu práce. Potřebné informace najdete také u jednotlivých dodavatelů poukázek. Jde o společnost Edenred (seznam prodejen, kde můžete uplatnit poukázky Ticket Service, najdete zde), společnost Sodexo (obchody, které akceptují poukázky Asistence Pass, najdete zde) a společnost UP, která vydává poukázky Šek Servis. Seznam obchodníků ovšem na stránkách UP chybí, kam s nimi proto poradí na úřadu práce.
Jak na žádost?
Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc – potřebné tiskopisy najdete v naší galerii formulářů – se primárně podává na kontaktním pracovišti úřadu práce podle místa vašeho trvalého pobytu. Žádat můžete i jinde, pokud situace vyžadující mimořádnou okamžitou pomoc nastala mimo dosah vašeho trvalého bydliště.
Do žádosti je potřeba uvést stručný popis mimořádné události – aktuální životní situace, kvůli které o mimořádnou okamžitou pomoc žádáte.
Krom vyplněných formulářů s sebou přineste také občanku. Mimořádnou okamžitou pomoc by úředníci měli vyplatit bezodkladně – není nutné čekat například na další měsíc jako u jiných sociálních dávek. Peníze od úřadu práce si můžete nechat vyplatit na bankovní účet, poštovní poukázkou nebo v hotovosti (případně v poukázkách, jestliže dávku čerpáte při hrozící újmě na zdraví).
O mimořádnou okamžitou pomoc se může žádat opakovaně. Na základě jedné žádosti ovšem dávka náleží pouze jednou. Pokud potřebujete mimořádnou okamžitou pomoc znovu, musíte podat novou žádost.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
5. 9. 2019 10:58, KaterinaR
Dobry den mohu o mimoradnou okamzitou penezitou pomoc pozadat i v pripade pokud pritel prisel o praci a ja pobiram jen rodicovsky prispevek a nebudeme mit na zaplaceni najemneho? Mame jeste dalsi dve deti a jedno z nich chodi do skoly a druhe do skolky.Tim padem nezvladnu z jednoho rodicovskeho prispevku zaplatit jeden najem plus skolu a skolku nez si pritel co nejdriv najde praci.Dekuji za odpoved
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.