Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Exekuční srážky z příjmů v roce 2018. Dlužníkovi zůstane víc

| rubrika: Když se řekne | 23. 1. 2018 | 8 komentářů
Exekutor vám z příjmů musí měsíčně na život nechat víc než loni, nezabavitelné minimum roste. Spočítá ho naše kalkulačka.

Exekutor bude z vašich měsíčních příjmů v roce 2018 ukrajovat o něco míň, nezabavitelná částka se zvyšuje. Povyrostly totiž normativní náklady na bydlení, ze kterých se nezabavitelná částka počítá.

Nezabavitelná částka v roce 2018

Exekutor sráží z platu a mzdy, náhrady mzdy, odstupného, důchodů, stipendií, nemocenské, peněžité pomoci v mateřství, podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci, z příjmu z dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce, z dávek státní podpory a pěstounské péče, které se nevyplácejí jednorázově (tedy například z přídavku na dítě nebo rodičovského příspěvku), z výsluhových příspěvků vojáků z povolání nebo příslušníků bezpečnostních složek a ze zvláštních příspěvků k důchodu.

Exekuci naopak nepodléhají dávky pomoci v hmotné nouzi, jednorázové dávky sociální podpory, příspěvek na bydlení a dávky sociální péče.

Když se exekučně sráží z důchodu člověku, který z důchodu platí náklady na svůj pobyt v ústavu sociální péče, nepodléhá exekuci částka nutná k úhradě pobytu a částka, která se rovná výši kapesného v ústavu.

Ze zabavitelných příjmů musí exekutor dlužníkovi každý měsíc ponechat nezabavitelné minimum – to se počítá z takzvané nezabavitelné částky, která je od ledna 2018 vyšší, dosahuje 6225,33 korun měsíčně. Nezabavitelná částka se počítá z životního minima a normativních nákladů na bydlení. Jestli vás zajímá podrobnější výpočet, mrkněte do boxu.

Jak se počítá

Nezabavitelná částka

Vzoreček výpočtu nezabavitelné částky: dvě třetiny součtu životního minima jednotlivce, tedy 3410 korun, a částky normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu v nájemním bytě v obci od 50 000 do 99 999 obyvatel (bez ohledu na to, v jak velké obci skutečně žijete), tedy letos 5928 korun. Výsledek: nezabavitelná částka v roce 2018 je 6225,33 korun (pro srovnání: loni to bylo 6155 korun).

Když dlužník živí manželku, manžela nebo děti, nezabavitelná částka se zvyšuje: za každého vyživovaného člověka o čtvrtinu, tedy v roce 2018 o 1556,33 korun. Neplatí to, když jste v exekuci kvůli výživnému právě na dotyčnou vyživovanou osobu. Na manžela a manželku se jinak tato částka přičítá, i když má vlastní příjem. Když se z příjmů exekučně sráží oběma manželům, částka za vyživované dítě se připočítává oběma.

Pozor!

Z příjmů se sráží před výplatou

Pokud vám bude exekutor srážet ze mzdy, platu nebo jiných příjmů, udělá to ještě před jejich výplatou, u zdroje, nejčastěji u zaměstnavatele nebo úřadu, který vyplácí zabavitelné dávky. Přísně vzato tedy exekutor nepostihuje příjmy, ale už nárok na ně. Jakmile peníze (mzdu, dávky nebo jiný příjem) dostanete, podstatně se mění situace: nepovažují se už za příjmy, ze kterých se strhává podle pravidel vyložených v článku, ale stávají se jednoduše vaším majetkem, který exekutor může zabavit v podstatě celý.

Pokud vám exekutor kupříkladu obstaví bankovní účet, máte nárok vybrat z něj pouze částku do výše dvojnásobku životního minima – jednou za dobu blokace účtu, nikoli každý měsíc.

Co na to Ústavní soud

 
Všechny peníze z účtu vám ale exekutor vyluxovat nemůže. Ústavní soud vydal na podzim 2016 rozhodnutí, podle kterého není možné, aby byl dlužníkovi exekučně snížený příjem poslaný na účet znovu obstavený.

Pokud vám exekutor srazí ze mzdy, důchodu nebo jiného příjmu už u zdroje,  tedy zaměstnavatele nebo třeba správy sociálního zabezpečení, která vyplácí důchod, musí vám zbytek příjmu zůstat. Podle Ústavního soudu exekutor nemůže zbytek příjmu sebrat poté, co částka dorazí na bankovní účet a připravit vás tak i o nezabavitelné minimum.

Exekuční srážky z příjmů

Nezabavitelná částka ještě není finální suma, která dlužníkovi každý měsíc zůstává, jde jen o výchozí údaj. Do výpočtu vstupuje ještě částka, která je v daném roce limitem, nad který může být veškerý příjem exekučně zabavený. Tento limit se rovná součtu (celého) životního minima a normativních nákladů na bydlení, letos tedy částek 3410 a 5928 korun; dělá 9338 korun.

K měsíčnímu nezabavitelnému minimu dojdete takhle:

Od měsíční čisté mzdy nebo jiného čistého přijmu (respektive součtu čistých příjmů, když jich máte víc) se odečte nezabavitelná částka (případně zvýšená o částky na lidi, které živíte). Když je rozdíl čistého příjmu a nezabavitelné částky větší než 9338 korun, je tato část (výsledný rozdíl) zabavitelná celá. Částka 9338 korun (nebo nižší zbytek) se zaokrouhlí směrem dolů na částku dělitelnou třemi. Zbylá koruna nebo dvě zůstane dlužníkovi

A počítá se dál:

 • z první třetiny se hradí nepřednostní pohledávky (a také přednostní pohledávky, když k jejich úhradě nestačí druhá třetina)
 • z druhé třetiny se hradí přednostní pohledávky; když přednostní pohledávky nejsou, zůstane druhá třetina dlužníkovi,
 • třetí třetina vždycky zůstává dlužníkovi.

V roce 2018 vychází jedna třetina na (maximálně) 3112 korun. Suma přesahující hranici 9338 korun, tedy plně zabavitelná část zbytku čisté mzdy, se připočte ke druhé třetině zbytku čisté mzdy v rozsahu, který je třeba k uspokojení přednostních pohledávek, zbytek se připočte k první třetině.

Které pohledávky mají přednost

Přednostní pohledávky jsou:

 • pohledávky výživného
 • pohledávky náhrady újmy způsobené poškozenému ublížením na zdraví
 • pohledávky náhrady újmy, způsobené úmyslnými trestnými činy
 • pohledávky daní, poplatků a jiných obdobných peněžitých plnění
 • pohledávky náhrady přeplatků na dávkách nemocenského pojištění, důchodového pojištění a úrazového pojištění
 • pohledávky pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pohledávky pojistného na veřejné zdravotní pojištění
 • příspěvek na úhradu potřeb dítěte svěřeného do pěstounské péče
 • pohledávky náhrady přeplatků na podpoře v nezaměstnanosti a podpoře při rekvalifikaci
 • pohledávky náhrady přeplatků na dávkách státní sociální podpory
 • pohledávky regresní náhrady podle zákona o nemocenském pojištění
 • pohledávky náhrady mzdy, platu nebo odměny a sníženého platu nebo snížené odměny, poskytované v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény

Když to zjednodušíme: exekutor může z dlužníkových příjmů srazit součet vypočtené první třetiny, případně první a druhé třetiny, a částky převyšující hranici 9338 korun. Dlužníkovi naopak musí ponechat součet vypočtené třetí třetiny (případně druhé a třetí třetiny) a základní nezabavitelné částky – a k tomu ještě korunu nebo dvě zbývající po zaokrouhlení na sumu dělitelnou třemi.

Kdo nechce zbytečně namáhat mozkové závity, využije naši kalkulačku.

Kalkulačka - nezabavitelná část mzdy 2018

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+22
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 2. 2018 11:43, Jim Mesi

Je to bordel, mě zůstává 7.712 Kč. z výplaty. Zaplatím nájem 4.500. a jak mám s tím zbytkem a vyžít? Je to normální?

Reagovat

 

+1
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 1. 2018 14:00, Jana Hůlová

Kalkulačka provádí chybný výpočet (např. při zadání čisté mzdy ve výši 10tis.)

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

14. 2. 2018 | 11:43 | Jim Mesi

Je to bordel, mě zůstává 7.712 Kč. z výplaty. Zaplatím nájem 4.500. a jak mám s tím zbytkem a vyžít? Je to normální? více

12. 2. 2018 | 21:51 | janamusik

Dobry den!Manžel ma vice exekuci .Kolik mu mohou strhnout pokud ma čisty přijem 20000kč.Manželku,ktera nepracuje a dvě nezaopatřene děti.Prosim kolik by mu mělo zůstat peněz.Všechny dlužné pohledavky jsou neupřednostnovány.Bydlime...více

11. 2. 2018 | 8:45 | Ondřej

Kalkulačka nemůže odpovídat, když neřeší výpočet normativních nákladů na bydlení, počet obyvatel, kde žijete. více

31. 1. 2018 | 18:13 | Lucie

Přitel je v insolvenci. Moc nechápu ty prednostní pohledávky. Pokud to spravne ctu je to tak, ze pokud je nema cili dluzi pouze bankam a na nebankovnim pujckach muze mu z vyplaty zustat az 14006 kc podle vasi kalkulacky?...více

27. 1. 2018 | 0:11 | Milada

Jsem po operaci páteře, mám invalidní důchod 3. stupně, nikdy jsem nebyla zaměstnaná, pouze asi rok po ukončení střední školy, 3 letého oboru, s byucnym listem. Mám. 2 děti jedno studující 20 let a. druhý 12 let, je mi 42...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK