Exekuční srážky z příjmů v roce 2018. Dlužníkovi zůstane víc

Exekutor vám z příjmů musí měsíčně na život nechat víc než loni, nezabavitelné minimum roste. Spočítá ho naše kalkulačka.
Exekuční srážky z příjmů v roce 2018. Dlužníkovi zůstane víc

Zdroj: Shutterstock

Exekutor bude z vašich měsíčních příjmů v roce 2018 ukrajovat o něco míň, nezabavitelná částka se zvyšuje. Povyrostly totiž normativní náklady na bydlení, ze kterých se nezabavitelná částka počítá.

Nezabavitelná částka v roce 2018

Exekutor sráží z platu a mzdy, náhrady mzdy, odstupného, důchodů, stipendií, nemocenské, peněžité pomoci v mateřství, podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci, z příjmu z dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce, z dávek státní podpory a pěstounské péče, které se nevyplácejí jednorázově (tedy například z přídavku na dítě nebo rodičovského příspěvku), z výsluhových příspěvků vojáků z povolání nebo příslušníků bezpečnostních složek a ze zvláštních příspěvků k důchodu.

Exekuci naopak nepodléhají dávky pomoci v hmotné nouzi, jednorázové dávky sociální podpory, příspěvek na bydlení a dávky sociální péče.

Když se exekučně sráží z důchodu člověku, který z důchodu platí náklady na svůj pobyt v ústavu sociální péče, nepodléhá exekuci částka nutná k úhradě pobytu a částka, která se rovná výši kapesného v ústavu.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Ze zabavitelných příjmů musí exekutor dlužníkovi každý měsíc ponechat nezabavitelné minimum – to se počítá z takzvané nezabavitelné částky, která je od ledna 2018 vyšší, dosahuje 6225,33 korun měsíčně. Nezabavitelná částka se počítá z životního minima a normativních nákladů na bydlení. Jestli vás zajímá podrobnější výpočet, mrkněte do boxu.

Jak se počítá

Nezabavitelná částka

Vzoreček výpočtu nezabavitelné částky: dvě třetiny součtu životního minima jednotlivce, tedy 3410 korun, a částky normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu v nájemním bytě v obci od 50 000 do 99 999 obyvatel (bez ohledu na to, v jak velké obci skutečně žijete), tedy letos 5928 korun. Výsledek: nezabavitelná částka v roce 2018 je 6225,33 korun (pro srovnání: loni to bylo 6155 korun).

Když dlužník živí manželku, manžela nebo děti, nezabavitelná částka se zvyšuje: za každého vyživovaného člověka o čtvrtinu, tedy v roce 2018 o 1556,33 korun. Neplatí to, když jste v exekuci kvůli výživnému právě na dotyčnou vyživovanou osobu. Na manžela a manželku se jinak tato částka přičítá, i když má vlastní příjem. Když se z příjmů exekučně sráží oběma manželům, částka za vyživované dítě se připočítává oběma.

Pozor!

Z příjmů se sráží před výplatou

Pokud vám bude exekutor srážet ze mzdy, platu nebo jiných příjmů, udělá to ještě před jejich výplatou, u zdroje, nejčastěji u zaměstnavatele nebo úřadu, který vyplácí zabavitelné dávky. Přísně vzato tedy exekutor nepostihuje příjmy, ale už nárok na ně. Jakmile peníze (mzdu, dávky nebo jiný příjem) dostanete, podstatně se mění situace: nepovažují se už za příjmy, ze kterých se strhává podle pravidel vyložených v článku, ale stávají se jednoduše vaším majetkem, který exekutor může zabavit v podstatě celý.

Pokud vám exekutor kupříkladu obstaví bankovní účet, máte nárok vybrat z něj pouze částku do výše dvojnásobku životního minima – jednou za dobu blokace účtu, nikoli každý měsíc.

Co na to Ústavní soud

 
Všechny peníze z účtu vám ale exekutor vyluxovat nemůže. Ústavní soud vydal na podzim 2016 rozhodnutí, podle kterého není možné, aby byl dlužníkovi exekučně snížený příjem poslaný na účet znovu obstavený.

Pokud vám exekutor srazí ze mzdy, důchodu nebo jiného příjmu už u zdroje,  tedy zaměstnavatele nebo třeba správy sociálního zabezpečení, která vyplácí důchod, musí vám zbytek příjmu zůstat. Podle Ústavního soudu exekutor nemůže zbytek příjmu sebrat poté, co částka dorazí na bankovní účet a připravit vás tak i o nezabavitelné minimum.

Exekuční srážky z příjmů

Nezabavitelná částka ještě není finální suma, která dlužníkovi každý měsíc zůstává, jde jen o výchozí údaj. Do výpočtu vstupuje ještě částka, která je v daném roce limitem, nad který může být veškerý příjem exekučně zabavený. Tento limit se rovná součtu (celého) životního minima a normativních nákladů na bydlení, letos tedy částek 3410 a 5928 korun; dělá 9338 korun.

K měsíčnímu nezabavitelnému minimu dojdete takhle:

Od měsíční čisté mzdy nebo jiného čistého přijmu (respektive součtu čistých příjmů, když jich máte víc) se odečte nezabavitelná částka (případně zvýšená o částky na lidi, které živíte). Když je rozdíl čistého příjmu a nezabavitelné částky větší než 9338 korun, je tato část (výsledný rozdíl) zabavitelná celá. Částka 9338 korun (nebo nižší zbytek) se zaokrouhlí směrem dolů na částku dělitelnou třemi. Zbylá koruna nebo dvě zůstane dlužníkovi

A počítá se dál:

 • z první třetiny se hradí nepřednostní pohledávky (a také přednostní pohledávky, když k jejich úhradě nestačí druhá třetina)
 • z druhé třetiny se hradí přednostní pohledávky; když přednostní pohledávky nejsou, zůstane druhá třetina dlužníkovi,
 • třetí třetina vždycky zůstává dlužníkovi.

V roce 2018 vychází jedna třetina na (maximálně) 3112 korun. Suma přesahující hranici 9338 korun, tedy plně zabavitelná část zbytku čisté mzdy, se připočte ke druhé třetině zbytku čisté mzdy v rozsahu, který je třeba k uspokojení přednostních pohledávek, zbytek se připočte k první třetině.

Které pohledávky mají přednost

Přednostní pohledávky jsou:

 • pohledávky výživného
 • pohledávky náhrady újmy způsobené poškozenému ublížením na zdraví
 • pohledávky náhrady újmy, způsobené úmyslnými trestnými činy
 • pohledávky daní, poplatků a jiných obdobných peněžitých plnění
 • pohledávky náhrady přeplatků na dávkách nemocenského pojištění, důchodového pojištění a úrazového pojištění
 • pohledávky pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pohledávky pojistného na veřejné zdravotní pojištění
 • příspěvek na úhradu potřeb dítěte svěřeného do pěstounské péče
 • pohledávky náhrady přeplatků na podpoře v nezaměstnanosti a podpoře při rekvalifikaci
 • pohledávky náhrady přeplatků na dávkách státní sociální podpory
 • pohledávky regresní náhrady podle zákona o nemocenském pojištění
 • pohledávky náhrady mzdy, platu nebo odměny a sníženého platu nebo snížené odměny, poskytované v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény

Když to zjednodušíme: exekutor může z dlužníkových příjmů srazit součet vypočtené první třetiny, případně první a druhé třetiny, a částky převyšující hranici 9338 korun. Dlužníkovi naopak musí ponechat součet vypočtené třetí třetiny (případně druhé a třetí třetiny) a základní nezabavitelné částky – a k tomu ještě korunu nebo dvě zbývající po zaokrouhlení na sumu dělitelnou třemi.

Kdo nechce zbytečně namáhat mozkové závity, využije naši kalkulačku.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+87
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 37 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 10. 2018 18:11

Jsi zřejmě ignorant, nelidský a nevím proč reaguješ na výše uvedeny text,,,, když se nelíbí tak dej jen nelíbí,,,,,,,, NIKDY nevíš (te) jak dopadneš

Zobrazit celé vlákno

+6
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 4. 2018 10:59, jiří

Nemáš se zadlužovat a neplatit.

Zobrazit celé vlákno

-40
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (37 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nedlužíte státu? Vylepšená aplikace ukazuje data

30. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Nedlužíte státu? Vylepšená aplikace ukazuje data

Češi dluží státu na pokutách za dopravní přestupky, daních, ale i sociálním nebo zdravotním pojištění desítky miliard korun. Jejich vymáhání je pro ně ale často nesrozumitelné. Proto... celý článek

Nedlužíte na daních? Finanční správa spouští novinku

11. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nedlužíte na daních? Finanční správa spouští novinku

Případný nedoplatek si můžete snadno zjistit přes internet. Podobnou službu nedávno zavedla i sociální správa.

Začalo třetí milostivé léto. Takhle se zbavíte dluhů na daních a u sociálky

3. 7. 2023 | Kateřina Hovorková

Začalo třetí milostivé léto. Takhle se zbavíte dluhů na daních a u sociálky

Oddlužovací akce státu, při které se lidé mohou zbavit penále na sociálním pojištění, z nezaplacených daní či z dluhů vůči soudům nebo celní správě, potrvá pět měsíců. To je dobře,... celý článek

Oddlužení bude snadnější, změnu podpořila vláda

22. 6. 2023 | Kateřina Hovorková

Oddlužení bude snadnější, změnu podpořila vláda

Z dluhové pasti se lidé dostanou už za tři roky místo současných pěti. Novela insolvenčního zákona vychází z pravidel Evropské unie. Návrh se ale nelíbí věřitelům.

Neplatiče z nájmu jen tak nevyženete. Jaké jsou možnosti a proč to trvá

11. 4. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Neplatiče z nájmu jen tak nevyženete. Jaké jsou možnosti a proč to trvá

Noční můrou každého pronajímatele je neplatič, který se navíc nechce vystěhovat. Dostat ho z bytu není ani lehké, ani rychlé. Co s tím?

Partners Financial Services