Přídavek na dítě je dlouhodobá sociální dávka pro rodiny s nízkými příjmy. Nebo přesněji: pro rodiny, které kvůli nízkým příjmům nezvládají pokrýt náklady spojené s výchovou a výživou dětí. Nárok na přídavek zákon přiznává přímo nezaopatřeným dětem, nikoli rodičům – ti za dítě (pokud není plnoleté) pouze podávají žádost.
Za nezaopatřené se považuje dítě, které nedokončilo povinnou školní docházku, případně student do 26 let věku:
Kdo na dávku dosáhne?
Základní podmínkou pro čerpání přídavku na dítě jsou nízké příjmy rodiny, respektive příjmy společně posuzovaných osob, které žijí spolu s dítětem v jedné domácnosti. Pro letošek platí, že nárok na přídavek mají rodiny, kde příjem nepřesáhne 2,7násobek životního minima. Například pro dva rodiče a jedno dítě mladší šesti let dělá životní minimum 7710 korun – hranicí pro přiznání přídavku na dítě je tedy příjem 20 817 korun.
Životní minimum závisí na počtu členů rodiny – s výpočtem si snadno poradí naše kalkulačka.
Při posouzení finanční situace rodiny vycházejí úředníci z příjmů za předchozí kalendářní čtvrtletí – ty jsou v každém roce čtyři: leden až březen, duben až červen, červenec až září a říjen až prosinec. Pro názornost příklady:
- Rodiče budou žádat o přídavek na dítě letos v únoru. Úředníci se budou zajímat o příjmy za poslední čtvrtletí (říjen až prosinec) roku 2017.
- Rodiče budou žádat o přídavek na dítě letos v červnu. Úředníci se budou zajímat o příjmy za první čtvrtletí (leden až březen) roku 2018.
Do rozhodných příjmů se započítávají čisté výdělky z podnikání a zaměstnání – mzda či plat po odpočtu daní a záloh na sociální a zdravotní pojištění, mateřská, rodičovský příspěvek, nemocenská, podpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci, alimenty, starobní, invalidní i pozůstalostní důchody a příjmy z pronájmů.
Dávky v hmotné nouzi, příspěvek na bydlení, porodné nebo příspěvek na péči se naopak v úvahu neberou.
Přídavek na dítě 2018 – kolik dělá?
Přídavek na dítě se vyplácí jednou měsíčně, výše dávky závisí na věku dítěte. Každý, kdo splní podmínky zmíněné výš, má nárok na základní dávku:
- 500 Kč pro děti do 6 let
- 610 Kč pro děti od 6 do 15 let
- 700 Kč pro děti od 15 do 26 let
Od letoška lze zároveň dosáhnout na příspěvek o 300 korun vyšší, pokud má alespoň jeden z rodičů příjem ze závislé činnosti – jednoduše řečeno ze zaměstnání – nejmíň ve výši životního minima jednotlivce, tedy 3410 korun měsíčně. Počítají se i příjmy ze samostatně výdělečné činnosti.
Podmínka zaměstnání se považuje za splněnou, i pokud jeden z rodičů pobírá některou z „dávek nahrazujících příjem“. Konkrétně jde o: dávky důchodového a nemocenského pojištění (nemocenskou, ošetřovné, mateřskou), podporu v nezaměstnanosti a podporu při rekvalifikaci, příspěvek na péči o osobu do 18 let věku a rodičovský příspěvek – ovšem jen za předpokladu, že mu předcházelo čerpání peněžité pomoc v mateřství.
Pokud jde o nezaopatřené dítě, které o přídavek žádá samo a zároveň žije samostatně, může na vyšší přídavek dosáhnout, jestliže má vlastní příjem alespoň 3410 korun.
Zvýšený přídavek na dítě pak dělá:
- 800 Kč pro děti do 6 let
- 910 Kč pro děti od 6 do 15 let
- 1000 Kč pro děti od 15 do 26 let
Výši přídavku na dítě si jednoduše spočítáte na naší kalkulačce. Do kolonky měsíční příjem zadejte průměrný příjem za předcházející kalendářní čtvrtletí.
Žádost o přídavek na dítě
V souvislosti s žádostí o přídavek na dítě od letoška platí důležitá novinka: namísto ročních příjmů se dokládají příjmy za poslední kalendářní čtvrtletí. V praxi to mimo jiné znamená, že o dávku je potřeba žádat každého čtvrt roku. Za dítě, kterému ještě není osmnáct, podávají žádost rodiče (případně pěstoun nebo poručník). Po dosažení plnoletosti žádá dítě samo.
Potřebné tiskopisy najdete v naší galerii formulářů. S vyplněnými tiskopisy se vydejte na kontaktní pracoviště úřadu práce příslušné podle místa trvalého bydliště. S sebou si vezměte také občanský průkaz a rodný list dítěte, pokud žádáte o přídavek na dítě mladší 15 let.
Nezapomeňte, že Doklad o výši čtvrtletních příjmů, který je součástí žádosti, musí doložit každá z posuzovaných osob, která měla v rozhodném období alespoň jeden z příjmů, o kterém jsme psali výš. V praxi jde tedy nejčastěji o otce, matku nebo děti, které si přivydělávají při studiu.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
29. 1. 2018 13:24, maryl
Děti pracujících rodičů dostanou akorát, tak velký kulový. Zase na tom budou dobře jen ti, co se flákají a žijou z přídavků. Mělo by to být spravedlivé, děti jsou státu, tak ať dostávaj všichni spravedlivě.
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.