Zvyšuje se: rodičovský příspěvek, daňová sleva, přídavek na dítě i odměny pěstounů

Petra Dlouhá | rubrika: Co se děje | 26. 4. 2017 | 4 komentáře
Poslanci schválili novelu, která potěší rodiny s dětmi: zvýší se daňová sleva na první dítě, přídavky na děti, strop měsíčního rodičovského příspěvku i odměny trvalých pěstounů. Nabízíme přehled všeho důležitého na jednom místě.
Zvyšuje se: rodičovský příspěvek, daňová sleva, přídavek na dítě i odměny pěstounů

Nový zákon měl původně především uvolnit pravidla čerpání rodičovského příspěvku, formou přílepků do něj v průběhu schvalování ale proklouzly i další novinky. Zbývá, aby novelu posvětili senátoři a podpisem prezident.

Rodičovský příspěvek vyčerpáte rychleji

Změny v pravidlech rodičovského příspěvku pocítí hlavně lidé s vyššími příjmy: budou moct dávku vyčerpat rychleji.

Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku dnes dělá 11 500 korun, celkově můžete vyčerpat 220 tisíc korun. Podle nových pravidel bude možné vybrat celou sumu už během šesti měsíců; strop měsíční dávky stoupne, zůstane ale provázaný s dřívější výší příjmů.

Horní hranicí měsíčního rodičovského příspěvku nově bude peněžitá pomoc v mateřství, na kterou měl rodič nárok (pro letošek dělá maximální hodnota peněžité pomoci v mateřství 34 470 korun).

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Měsíční výše rodičovského příspěvku nebude smět přesáhnout 70 procent vyměřovacího základu, tedy zjednodušeně hrubého měsíčního výdělku. Například: kdo vydělával 30 tisíc hrubého, bude moct celkových 220 tisíc korun vybrat nejrychleji během deseti měsíců.

Hrajte na jistotu

Pravidla se uvolní také pro rodiny, kde ani jednomu z rodičů nevzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství, protože nesplnili potřebné doby účasti na nemocenském pojištění – dnes automaticky spadají do nejpomalejší kategorie čerpání rodičovského příspěvku, vyplácí se jim v pevně stanovených částkách až do čtyř let věku dítěte (prvních devět měsíců 7600 korun měsíčně, pak až do čtyř let věku dítěte 3800 měsíčně). Nově si budou moci rychlost čerpání více regulovat – měsíční strop dávky bude dělat 7600 korun měsíčně po celou dobu čerpání.

Prošel také pozměňovací návrh, podle kterého mají dostávat rodiče, kterým se narodí dvojčata nebo vícerčata, vyšší rodičovský příspěvek: místo dnešních 220 tisíc budou smět vyčerpat celkem 330 tisíc korun.

Pěstouni na přechodnou dobu (známí také jako profesionální pěstouni nebo profesionální rodiče) možnost čerpat rodičovský příspěvek na svěřené dítě po účinnosti novely ztratí.

Novela měla původně uvolnit i omezení týkající se školky, poslanci ale změnu nakonec zamítli – nadále tedy bude platit, že kdo nechce o rodičovský příspěvek přijít, nesmí dítě do dvou let posílat do školky nebo jeslí na víc než 46 hodin měsíčně.

O dnešních pravidlech rodičovského příspěvku se víc dozvíte v článcích:

Rodina kalkulaček

Rodičovské počty: Jak je to dnes

Výběr z kalkulaček na Peníze.cz:
spočítejte si, jestli máte nárok na porodné, jaká vám náleží mateřská, jak vysoký měsíčně může být váš rodičovský příspěvek, kolik dostanete na přídavcích na děti (nebo že nedostanete nic), případně kolik vám dají na ošetřovném, pokud budete muset zůstat doma s nemocným dítkem.

Vyšší daňová sleva na první dítě

Ve formě pozměňovacího návrhu bylo ve Sněmovně schválené také zvýšení daňové slevy na první dítě, poskočit má o sto padesát korun měsíčně, tedy na celkových 15 204 korun ročně. V minulých letech se vždy zvyšovaly pouze úlevy na druhé, třetí a další děti – a v plánu je jejich další zvýšení.

Vyšší přídavky na děti

Novela mění také pravidla přídavku na dítě. Rozšíří se okruh rodin, které na dávku dosáhnou: nově by na přídavek měly mít nárok rodiny s příjmy do 2,7násobku životního minima, namísto současného 2,4násobku. V rodinách, kde alespoň jeden rodič pracuje nebo má příjem alespoň na úrovni životního minima, se má navíc přídavek zvýšit o tři stovky: na 800, 910 nebo 1000 korun měsíčně (v závislosti na věku dítěte).

Podrobnosti o dnešních pravidlech čerpání přídavku na dítě najdete v článku:

Vyšší odměny pěstounů

Další pozměňovací návrh do novely protlačil zvýšení odměn trvalých pěstounů (pozor, nikoli pěstounů na přechodnou dobu) Nově by měli měsíčně dostávat:

  • 12 000 Kč, když pečují o jedno dítě,
  • 18 000 Kč, když pečují o dvě děti,
  • 30 000 Kč, když pečují o tři a více dětí,
  • 30 000 Kč, když pečují aspoň o jedno dítě, které je závislé na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II, III nebo IV.

Jak vypadají pěstounské dávky dnes, jste na Peníze.cz četli nedávno:

Otcovská

Unikátní kalkulačka otcovské poporodní péče

Otcovská neboli otcovská poporodní péče prošla Senátem. Chybí už jen podpis prezidenta.

Otcovská poporodní péče bude dávka vyplácená z nemocenského pojištění. Vyplácet se bude jeden týden, člověk se o ni musí přihlásit někdy během šesti týdnů následujících po porodu. 

Podmínkou je placení nemocenského pojištění aspoň tři měsíce před porodem – pro zaměstnance věc automatická, muž samostatně výdělečně činný se musí k nemocenskému pojištění včas přihlásit. Že by se taková možnost vyplatila, napoví kalkulačka mateřské pro OSVČ – za troje měsíční pojistné by dostal sedm denních dávek, výše měsíčního pojistného a denní dávky je přitom prakticky totožná.

Vyzkoušejte, kolik by otcovská byla právě ve vaší rodině:

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Přivýdělek na rodičovské může snížit důchod o statisíce. Jak se vyhnout ztrátě

22. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Přivýdělek na rodičovské může snížit důchod o statisíce. Jak se vyhnout ztrátě

Rodičům, kteří si přivydělávají při mateřské či rodičovské dovolené, hrozí nižší důchody. Problém nastává, když si za měsíc vydělají méně než v původním zaměstnání. Expert radí, jak... celý článek

Jak žádat o rodičovský příspěvek snadno a rychle. Pomůže Jenda

17. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Jak žádat o rodičovský příspěvek snadno a rychle. Pomůže Jenda

Na deset kliků. O rodičovský příspěvek je nyní možné požádat v Jendovi - v elektronickém systému MPSV. Vyplnění žádosti je snadnější a rychlejší. Navíc systém ohlídá, aby lidé neudělali... celý článek

Rodičovský příspěvek stoupne a zkrátí se. Ale ne všem

29. 6. 2023 | Petr Kučera

Rodičovský příspěvek stoupne a zkrátí se. Ale ne všem

Po více než roce se vládní koalice shodla na zvýšení rodičovského příspěvku. Současně se však zkrátí maximální doba čerpání. Dětí narozených do konce roku 2023 se změny nedotknou.

Řekli jste si o příspěvek 5000 Kč na dítě? Poslední šance je tu

13. 6. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Řekli jste si o příspěvek 5000 Kč na dítě? Poslední šance je tu

Rodiny, které zatím nepožádaly o loňský jednorázový příspěvek 5000 korun na dítě, mají šanci ještě do 1. července 2023. Nárok na příspěvek totiž zanikne po roce od začátku účinnosti... celý článek

Školkovné zrušíme, shodla se vláda. Proč končí daňová sleva?

13. 5. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Školkovné zrušíme, shodla se vláda. Proč končí daňová sleva?

Daňová sleva za školku má skončit od roku 2024. Naposledy ji bude možné využít pro příjmy za letošní rok.

Partners Financial Services