Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Příspěvek na živobytí 2016: Pravidla a kalkulačka

| rubrika: Když se řekne | 17. 2. 2016 | 8 komentářů
Příspěvek na živobytí je základní dávka pomoci v hmotné nouzi, určená jednotlivcům a rodinám, kterým po zaplacení bydlení nezbývá na život. Kdo dávku dostane, se dočtete v dnešním přehledu. Výši příspěvku na živobytí spočítá naše kalkulačka.

hmotné nouzi je podle zákona člověk (nebo rodina), který má nedostatečné příjmy a jeho celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb ani na nejnižší úrovni, která je pro společnost přijatelná. A zároveň nemůže situaci vyřešit sám, peníze si vydělat, zajistit prodejem majetku nebo uplatněním jiných nároků a pohledávek.

Jestli příspěvek na živobytí dostanete, rozhodnou úředníci z úřadu práce, který má výplatu dávek v hmotné nouzi na starost. Na rozdíl od jiných sociálních dávek se kromě příjmů budou zajímat i o váš majetek.

Kdo v hmotné nouzi není

V hmotné nouzi není člověk,

 • který prokazatelně neprojevuje snahu zvýšit si příjem vlastním přičiněním,
 • který není v pracovním nebo obdobném vztahu, nevykonává samostatnou výdělečnou činnost a není veden v evidenci uchazečů o zaměstnání, popřípadě člověk, který je v pracovním nebo obdobném vztahu, ale nemá z těchto vztahů v rozhodném období příjem; s výjimkou: osoby starších 68 let, poživatele starobního důchodu, osoby invalidní ve třetím stupni, osoby pobírající peněžité dávky nemocenského pojištění z důvodu těhotenství a mateřství, nezaopatřeného dítěte, osoby pečující o dítě do desíti let závislé na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni I., osoby pobírající příspěvek na péči ve II., III., IV. stupni a osoby o ně pečující
 • který je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání a bez vážných důvodů odmítl vykonávat krátkodobé zaměstnání nebo se účastnit cíleného programu k řešení zaměstnání,
 • kterému nevznikl nárok na nemocenskou nebo mu náleží ve snížené výši, a to z důvodu, že si přivodil pracovní neschopnost úmyslně,
 • který je osobou samostatně výdělečně činnou a jeho příjem po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nedosahuje částky živobytí proto, že se nepřihlásil k nemocenskému pojištění,
 • kterému za neplnění povinností zákonného zástupce dítěte spojených s řádným plněním povinné školní docházky byla uložena sankce,
 • který nastoupil výkon zabezpečovací detence nebo trestu odnětí svobody nebo byl vzat do vazby.

Zdroj: MPSV

2016: Kdo má nárok na příspěvek na živobytí

Příspěvek na živobytí dostane člověk (nebo rodina či okruh společně posuzovaných osob), kterému po odečtení (přiměřených) nákladů na bydlení zůstane míň než částka na živobytí.

Výše příspěvku na živobytí se určuje jako rozdíl mezi částkou na živobytí jednotlivce nebo rodiny a jejich příjmem, od kterého se ale předem odečtou přiměřené náklady na bydlení. Přiměřené náklady na bydlení můžou dosahovat maximálně třiceti (v Praze pětatřiceti) procent příjmu. Když po zaplacení bydlení nezůstává aspoň částka na živobytí, stát příspěvkem na živobytí vaše příjmy navýší na její úroveň.

Částka na živobytí v roce 2016

Částka živobytí se u každého určuje individuálně, úředníci zohlední vaši konkrétní situaci, možnosti a úsilí; vycházet každopádně budou z existenčního a životního minima.

Životní minimum je minimální společensky uznaná hranice měsíčního příjmu, který pokryje základní potřeby, jako je jídlo, oblečení, hygiena. (Náklady na bydlení se do něj nepočítají, ty se řeší samostatně příspěvkem na bydlení.)

Částky životního minima jednotlivců a rodin v roce 2016 dosahují:

 • jedinec 3410 Kč
 • první dospělý v domácnosti 3140 Kč
 • druhý (a každý další) dospělý 2830 Kč
 • dítě do 6 let 1740 Kč
 • dítě do 15 let 2140 Kč
 • dítě do 26 let 2450 Kč

Životní minimum domácnosti odpovídá součtu životního minima jejích členů. Víc ukáže naše kalkulačka.

Spočítejte si životní minimum 2017

Počet členů rodiny
(studující)

Žádáme o příspěvek na živobytí

O příspěvek na živobytí žádejte na úřadě práce příslušném podle místa bydliště. Žádost můžete stáhnout přímo na Peníze. V galerii formulářů nabízíme i potřebné přílohy. 

Existenční minimum je nižší než životní minimum. Je minimální hranicí příjmu, která se považuje za nezbytnou k zajištění jídla a ostatních potřeb na úrovni umožňující přežití. V roce 2016 je existenční minimum 2200 korun na měsíc.

U dospělého se rovná částka živobytí nejméně částce existenčního minima; když splní další podmínky, může dosáhnout životního minima. V praxi se přihlíží k řadě okolností. Například:

 • Existenční minimum nelze použít u nezaopatřeného dítěte, starobního důchodce, člověka invalidního ve třetím stupni a u osoby starší 68 let. U jmenovaných skupin se částka živobytí rovná životnímu minimu.
 • U dospělých se může částka živobytí zvyšovat nad existenční minimum v případě, že se snaží situaci aktivně řešit a svůj příjem zvýšit
 • Částka živobytí se zvyšuje, když stav daného člověka vyžaduje (na základě doporučení lékaře) zvýšené náklady na dietní stravu
 • Když dlužíte za alimenty na nezletilé dítě víc než trojnásobek měsíční splátky, rovná se částka živobytí existenčnímu minimu (případně zvýšenému z důvodu dietního stravování)
 • Jestli jste vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání a v posledních šesti měsících před žádostí o dávku jste dostali výpověď kvůli zvlášť hrubému porušení povinností, rovná se částka na živobytí existenčnímu minimu (případně zvýšenému kvůli dietě)
 • Jestli vám byla celý kalendářní měsíc poskytována péče ve zdravotnickém zařízení, rovná se částka na živobytí existenčnímu minimu (případně zvýšenému kvůli dietě)

PORADNA PŘI FINAČNÍ TÍSNI

Zápasíte s dluhy?  Nedělejte unáhlená rozhodnutí, raději se obraťte na odborníky z poradny při finanční tísni.

Příjmy: Posouzení nároku na příspěvek na živobytí

Až budou úředníci posuzovat vaši finanční situaci, započítají příjmy podle následujícího klíče:

Zohledňují se příjmy za poslední tři měsíce před podáním žádosti. Pokud ale váš příjem náhle výrazně klesl, posuzuje úřad práce jen příjem v měsíci, v němž k poklesu příjmu došlo. V průběhu poskytování dávky úřad práce zjišťuje příjem za měsíc zpětně.

Výši příspěvku na živobytí (alespoň přibližně) spočítá naše kalkulačka.

Výpočet příspěvku na živobytí


Počet členů rodiny
(studující)

Následující položky uvádějte průměr za poslední 3 měsíce
 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+11
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 2. 2016 8:53

Tož, děvčico, zažádat určitě.

Reagovat

 

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Veronika Hola 18. 02. 2016 07:30)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 2. 2016 22:12, Lenka

V lednu jsem půjčila dceři peníze na nájem posláním na účet,ona hned v ten den nájem zaplatila,paní na sociálce ji to počítala jako příjem je to možné.Od října byla na nemocenské a první peníze z nemocenské ji došly až 30.1.2016.

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

18. 10. 2016 | 23:52 | Lucka

Dobrý den. Chci se zeptat. Dají my příspěvek na bydlení. Když mám ročního chlapečka a chci odejít od přítele? Ale nemám kam. Vůbec nevím jak to chodí a co dělat. Dekuji. více

2. 5. 2016 | 12:21 | pavla

No tak hlavně by jste nikde neměla říkat že pracujete v cizině bez smlouvy nebo stoho budou mít potíže v šichni koho se to týká tj. Vy váš zaměstnavatel i agentura, která vás do ciziny poslala pokud jste tam nejela na vlastní...více

18. 4. 2016 | 22:40

Ahoj chci se zeptat jsem v cizině a dite mam v ČR .Její otec bere na ni vse zatím co ji mam v péčí ja ...Já tu pracuji ale ne na smlouvu ..tudíž by me zajimalo kdys se vrátím a než zas najdu práci budu mit nárok pobyrat vse...více

29. 2. 2016 | 22:12 | Lenka

V lednu jsem půjčila dceři peníze na nájem posláním na účet,ona hned v ten den nájem zaplatila,paní na sociálce ji to počítala jako příjem je to možné.Od října byla na nemocenské a první peníze z nemocenské ji došly až 30.1.2016....více

18. 2. 2016 | 8:53

Tož, děvčico, zažádat určitě. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK