Efektivní úroková sazba

Když srovnáváte výnosy finančních produktů, třeba spořicích účtů nebo termínovaných vkladů, nehleďte jen na roční úrokovou sazbu. Dívejte se taky, jak často se úrok připisuje. Připsané zisky se úročí taky, a čím dřív pro vás začnou pracovat, tím líp. Pokud se vám výnos ke vkladu s nominálním ročním úrokem 3 % připisuje měsíčně, efektivní úroková míra je 3,04 %. Když se úroky budou přičítat jednou za rok, je efektivní úroková míra stejná jako ta nominální.

Kalkulačka – efektivní úroková míra

%

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNe

Další kalkulačky

Chcete si spořit? Poradíme vám, jak našetřit nejvíc.

Investice, spoření, termínované vklady. V naší nabídce máme všechny kvalitní finanční produkty.
  • Jaký je vzorec pro výpočet efektivní úrokové sazby?

    Pokud si chcete výpočet efektivní úrokové míry provést sami, vzorec může vypadat takhle:
    E = (1 + N / F)F – 1
    E bude efektivní úroková míra, kterou hledáme. N je nominální roční úroková míra. F je frekvence připsání úroku během roku – pokud se úroky připisují měsíčně, bude F = 12. Úroky do vzorce vkládejte jako desetinná čísla, tedy například 3 % zapište jako 0,03. Výsledek vám vyjde rovněž jako desetinné číslo, pro převod na procenta ho vynásobte stem.
  • Jaká je definice efektivní úrokové sazby?

    Efektivní úroková sazba vyjadřuje, jaká výše roční úrokové sazby s roční frekvencí připisování úroků (p. a.) odpovídá roční úrokové sazbě s jinou (zpravidla kratší, nejčastěji měsíční nebo půlroční frekvencí připisování úroků než jeden rok.

  • Jaký je rozdíl mezi efektivní úrokovou sazbou a efektivní úrokovou mírou?

    V praxi se efektivní úroková míra a efektivní úroková sazba používají synonymně, technický rozdíl tu ale je. Úroková sazba se vyjadřuje v procentech (např. 5 %), úroková míra v desetinných číslech (např. 0,05).

  • Jaký je rozdíl mezi nominální, efektivní a reálnou úrokovou sazbou?

    Nominální úroková sazba je to, co finanční instituce uvádějí u svých produktů. Kromě sazby vyjádřené v procentech je ale potřeba dát pozor ještě na frekvenci úročení, která výnos ovlivňuje, v delším čase i velmi výrazně, a především na to, k jakému časovému období se úroková sazba vztahuje. To může být vyjádřeno slovy (ročně, měsíčně, čtvrtletně…) nebo s pomocí latinské zkratky. U časově omezených produktů se můžete setkat i s tím, že se uvádí úrok za celé období, tedy například u tříletého termínovaného vkladu za celé tři roky trvání.

    Úroková sazba podle časového období
    českylatinskyzkratka
    ročníper annump. a.
    půlročníper semestrep. s.
    čtvrtletníper quartalep. q.
    měsíčníper mensemp. m.
    denníper diemp. d.

    Efektivní úroková sazba je jednoduše řečeno přepočet nominální sazby s jiným než ročním připisováním úroku na úrokovou sazbu s ročním připisováním úroku. Někdy se pojem efektivní úroková sazba používá nesprávně, když se do ní započítávají další hodnoty, například poplatky spojené s finančním produktem nebo zdanění výnosu. Takové číslo může být jistě užitečné, přesnější je ale pro něj používat označení čistá úroková sazba.

    Reálná úroková sazba očišťuje nominální úrokovou sazbu vliv inflace. To znamená, že popisuje, jak úročením skutečně vzroste (nebo klesne) kupní síla úročených prostředků.

Související články na téma efektivní úrok, efektivní úroková míra

První velká banka přichází s dobrým spořicím účtem

8. 4. 2012 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

První velká banka přichází s dobrým spořicím účtem

První z větších tuzemských bank přichází s jednoduchým a velmi dobře úročeným spořicím účtem. Podobné produkty dosud zájemci našli jen u menších či specializovaných bank.

Škola finanční gramotnosti: zadarmo a další magická slovíčka

14. 2. 2012 | Roman Baroš | 18 komentářů

Škola finanční gramotnosti: zadarmo a další magická slovíčka

Když nás banka či pojišťovna lákají do svých sítí – rozumějte, když chtějí, abychom se stali jejich klienty – snaží se ošálit náš finanční orientační smysl. Používají k tomu nejrůznější triky. K nejčastějším patří jisté magické formule. Naučte se je rozpoznat, jejich kouzlo není těžké zlomit. Jen o nich vědět.

Kalousek si od vás půjčí 10 miliard. Odtajnil detaily

18. 9. 2011 | Petr Kučera | 14 komentářů

Kalousek si od vás půjčí 10 miliard. Odtajnil detaily

Ministr financí ve čtvrtek zveřejnil podrobnosti k plánu vydat emisi státních dluhopisů pro občany, o němž poprvé hovořil už v březnu 2009 ještě v Topolánkově vládě.

Vybíráte spořicí účet? Dívejte se, jak často připisuje úroky.

7. 7. 2009 | Petr Čermák | 4 komentáře

Vybíráte spořicí účet? Dívejte se, jak často připisuje úroky.

Banky většinou ukazují jednu sazbu, kterou úročí vklady střadatelů u daného produktu. Tato sazba ale málo vypovídá o tom, jaké je skutečné roční zhodnocení, na které má vliv četnost připisování úroků, daně i inflace.

Co je dražší – překlenovák, nebo hypotéka

25. 6. 2008 | Petr Syrový | 12 komentářů

Co je dražší – překlenovák, nebo hypotéka

Úrokové sazby z hypoték rostou. Rojí se proto doporučení, že hypotéku je vhodné refinancovat nejdřív překlenovacím úvěrem a pak úvěrem ze stavebního spoření. Pokusíme se ukázat, jak si nejlépe srovnat cenu překlenovacího úvěru a cenu hypotéky.

Kolik vynáší penzijní připojištění

9. 4. 2008 | Petr Syrový | 18 komentářů

Kolik vynáší penzijní připojištění

Je penzijní připojištění výhodné? Na tuto otázku lze odpovědět po vypočítání efektivní výnosnosti. Z ní vyplývá, že nejvýnosnější je tento produkt v prvních několika letech. Pro dlouhodobé spoření lze najít i výnosnější alternativy.

Kolik ve skutečnosti stojí hypotéka

16. 1. 2008 | Petr Syrový | 14 komentářů

Kolik ve skutečnosti stojí hypotéka

Při výběru hypotéky se často rozhodujeme podle úrokové sazby. Ale úrok není všechno, co za hypotéku celkem zaplatíme. Ve hře jsou nejrůznější poplatky, ale také třeba daňové úlevy.

Vzestup a pád penzijního připojištění

26. 9. 2007 | Petr Fejtek | 46 komentářů

Vzestup a pád penzijního připojištění

Penzijní připojištění je svérázné české specifikum. Má rysy životního pojištění, ale není jím. Tváří se jako pravidelné investování, ale penzijní fondy se jeho pravidly řídit nemusí a ani nemohou. Jede zkrátka podle zcela zvláštních pravidel.

Česká spořitelna: levné úvěry za vysokou cenu

18. 10. 2005 | Lev Dvorok | 28 komentářů

Česká spořitelna: levné úvěry za vysokou cenu

Česká spořitelna začala 17. 10. nabízet tzv. Snadnou půjčku, přičemž maximálně zjednodušila schvalovací proces. Reklamní letáček uvádí jako velkou výhodu produktu malou splátku, již od 330 Kč. Za kolik si ale vlastně půjčujete, se nedozvíte. Zajímá vás, kolik tato slovy reklamy "nejjednodušší cesta k penězům" vlastně stojí?

Události uplynulého měsíce: duben

6. 5. 2005 | redakce Peníze.CZ | 6 komentářů

Události uplynulého měsíce: duben

Uteklo vám v dubnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru dubnových událostí.

Efektivní úrok hypotečních úvěrů

10. 3. 2005 | Lev Dvorok | 9 komentářů

Efektivní úrok hypotečních úvěrů

Kolik vlastně doopravdy platíme za hypotéku? Možná jsme narazili na otázku, jestli je lepší platit o desetinku nižší úrok z úvěru, nebo nižší poplatky za vyřízení úvěru či vedení účtu. Na naší nové kalkulačce máte možnost si všechno dobře spočítat.

Navýšení cílové částky vás může přijít draho

19. 1. 2005 | Petr Šafránek | 52 komentářů

Navýšení cílové částky vás může přijít draho

"Staré" smlouvy o stavebním spoření jsou velmi výhodné pro klienty, ne již ale tolik pro stát a spořitelny. Stát změnil zákon, co udělají spořitelny? Vysoké úročení starých smluv se jim líbit nemůže, jak se tedy brání jejich prodlužování? A co nás čeká do budoucna? Víte, že spořitelna po vás může požadovat pravidelné měsíční úložce ve výši zpravidla 0,5 % cílové částky? Má na to váš rozpočet?

Co jste chtěli vědět o kapitálovém životním pojištění

11. 1. 2005 | Martin Podávka | 21 komentářů

Co jste chtěli vědět o kapitálovém životním pojištění

Rozdělení pojistného na jednotlivé složky a výpočet efektivního úroku byly dva nejčastější požadavky, které se objevovaly v diskuzích k seriálu Co vám neřekli o kapitálovém životním pojištění. Máme pro vás nejen odpovědi na tyto a další dotazy, ale i unikátní nástroj pro výpočet vnitřní míry výnosnosti právě vaší pojistné smlouvy.

Tajná cena životního pojištění?

10. 11. 2004 | Petr Šafránek | 43 komentářů

Tajná cena životního pojištění?

Podle zákona o ochraně spotřebitele musí prodávající informovat o ceně nabízených výrobků a služeb. I pojištění je službou. Jak je tedy možné, že pojišťovny v rozporu s tímto zákonem tají ceny některých životních pojistek a státu, který tyto produkty podporuje daňovými odpočty, to vůbec nevadí?

Stavební spoření: naložte se státní podporou co nejlíp

4. 11. 2004 | Petr Šafránek | 1 komentářů

Stavební spoření: naložte se státní podporou co nejlíp

Máte-li doma více starších smluv o stavebním spoření, je nejvyšší čas na rozhodnutí, na kterou z nich čerpat státní podporu podle "starých", výhodnějších pravidel. Jak to udělat, čeho se vyvarovat a na co si dát pozor?

Chcete zlevnit hypotéku?

11. 8. 2004 | Jiří Šedivý | 37 komentářů

Chcete zlevnit hypotéku?

Pořizujete dům nebo byt a nemáte dostatek peněz? Vzít si hypotéku a vydat se ze všech peněz možná není rozumné řešení. Existuje levnější: použít hypotéku a s pomocí dalších produktů si vydělat na její úročení.

Stavební spoření: důkladně zvažte novou smlouvu

3. 11. 2003 | Petr Šafránek | 64 komentářů

Stavební spoření: důkladně zvažte novou smlouvu

V souvislosti se změnou podmínek stavebního spoření se prodejci snaží přesvědčit téměř každého, aby si nyní založil novou smlouvu ještě podle starých pravidel. To ale nemusí být výhodné pro všechny.

Hypotéky letí

6. 6. 2002 | Jan Heřman | 14 komentářů

Hypotéky letí

Trh s hypotéčními úvěry dynamicky roste. Napomáhá tomu zejména zvýšená dostupnost tohoto způsobu financování a v předvolební době také státní podpora hypoték pro mladé. Ta snižuje skutečně placenou úrokovou sazbu až ke třem procentům.

Porovnání produktů

Osobní účty

Běžný účet je nezbytnou součástí našeho života. Ne všechny se však hodí pro každého. Pomůžeme vám s výběrem.

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

ČNB chce sebrat povolení Podnikatelské družstevní záložně

ČNB chce sebrat povolení Podnikatelské družstevní záložně

Česká národní banka dnes zahájila správní řízení s Podnikatelskou družstevní záložnou...více

Komerční banka vystrašila klienty. Špatně zaúčtovala platby kartou

Komerční banka vystrašila klienty. Špatně zaúčtovala platby kartou

Klientům Komerční banky se v elektronickém bankovnictví ukazoval chybný údaj o platbě...více

Největší banky v Česku. Nové žebříčky podle klientů a peněz

Největší banky v Česku. Nové žebříčky podle klientů a peněz

Označení největší banka v Česku můžou nadále používat dvě banky. ČSOB spravuje největší...více

Partners Financial Services