Karty má přijímat víc podnikatelů. Dostanou terminál na rok zdarma

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 25. 2. 2020 | 5 komentářů
O deset tisíc terminálů bez poplatků mohou živnostníci žádat od 1. března.
Karty má přijímat víc podnikatelů. Dostanou terminál na rok zdarma

Zdroj: Shutterstock

Možnost placení kartou by se v Česku měla ještě výrazně rozšířit. V každém ze tří následujících let má v Česku přibýt přinejmenším 10 tisíc nových platebních terminálů, hlavně pro malé podnikatele.

Počítá s tím Memorandum k podpoře bezhotovostních transakcí a digitalizaci plateb, které dnes podepsalo ministerstvo průmyslu a obchodu s asociacemi Mastercard a Visa, ČSOB, společností Solitea Pay a podnikatelskými svazy (Asociace malých a středních podniků a živnostníků, Svaz obchodu a cestovního ruchu, Svaz průmyslu a dopravy).

Součástí iniciativy nazvané Česko platí kartou je také možnost, aby si podnikatelé mohli terminál půjčit na jeden rok. Během takového testování by neplatili žádné poplatky za pořízení terminálu (obvykle stovky korun měsíčně) a do určitého limitu ani transakční poplatky (provize).

Zájemci mají na výběr ze dvou poskytovatelů: ČSOB a společnosti Solitea Pay (ta kromě multifunkčních platebních terminálů nabízí i EET pokladny Dotykačka a Markeeta). Dohromady poskytnou 10 tisíc terminálů zdarma, žádat o ně lze od 1. března do 31. srpna letošního roku. 

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Podle informací webu Peníze.cz se nakonec do projektu zapojili jenom dva poskytovatelé terminálů, protože další připouštěli bezplatné zapůjčení na tři až šest měsíců, ale ne na celý rok.

Od 1. března mohou o terminál žádat živnostníci a další podnikatelé (OSVČ), pokud v posledních dvanácti měsících nepřijímali platby kartou. Terminál by si mohli půjčit bez dalších závazků, konkrétní podmínky ale ještě nejsou veřejně k dispozici.

„Provize nebude nutné platit, jestliže obrat z bezkontaktních plateb nepřesáhne 50 tisíc za měsíc a současně podíl neregulovaných karet nepřesáhne 20 procent,“ upřesňuje mluvčí ČSOB Patrik Madle. Mezi neregulované patří zjednodušeně řečeno firemní či stravenkové karty a dále všechny vydané mimo EU.

„V případě překročení zmíněných limitů budeme podnikateli účtovat provize od 0,75 % plus 0,50 Kč z transakce. Poplatek za terminál účtován nebude,“ dodává mluvčí.

Druhý z poskytovatelů, Solitea Pay, detailní podmínky teprve finalizuje.

„Z našich výzkumů vyplývá, že 22 procent plateb nemohou Češi zaplatit bezhotovostně, protože obchodník neakceptuje karty. Tím se i sám obchodník připravuje o tržby,“ říká Michal Čarný, generální ředitel Mastercard pro Česko a Slovensko.

„Obchodníci, kteří přijímají karty, vydělávají v průměru o 12 až 18 procent víc než ti, co přijímají jen hotovost,“ zdůrazňuje Radek Horák, která má v ČSOB na starosti akceptaci karet.

Ze statistik Sdružení pro bankovní karty vyplývá, že Češi loni poprvé v historii zaplatili víc peněz kartou u obchodníků, než kolik si vybrali z bankomatu. Počet platebních transakcí u obchodníků překonal počet výběrů z bankomatů už v roce 2009.

Z naší kartotéky

Podle ministerstva financí se může obchodník rozhodnout, že chce přijímat jenom karty. Naopak podle ČNB musí podnikatelé až na výjimky vždycky přijímat i hotovost.

Hotovost nebereme, jenom karty. Obchodníci chtějí jasnější zákon


Na dovolené v cizině se vyhýbáte pochybným směnárnám a platíte kartou vaší banky. Přesto po návratu zjistíte, že vám napočítala o dost víc, než píše v kurzovním lístku. Může za to „služba“ Dynamic Currency Conversion (DCC).

Dynamický zloděj. Pozor na trik při platbě kartou

Počet plateb kartou loni stoupl na 1,3 miliardy z předloňských 1,1 miliardy. Každý dospělý obyvatel tak zaplatil kartou v průměru 153krát za rok – ať už přímo u terminálu v obchodě, nebo online při placení na internetu.

Počet platebních terminálů loni vzrostl na 229 582 z předloňských 199 257. Do toho se ale počítá i víc terminálů provozovaných stejným obchodníkem. Když se zaměříme jenom na počet smluv o akceptaci karet, klesne počet na 75 tisíc. 

„Více než miliardu transakcí hradíme platebními kartami, z toho 853 milionů transakcí bylo bezkontaktních, v tom jsme na prvním místě v Evropě,“ říká Silvana Jirotková, náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání.

Podle ministerstva přesto není síť terminálů dostatečně rozvinutá. „Cílem je dostat se nad průměr EU, což v současnosti představuje 23 terminálů, zatímco v České republice je 21 terminálů na tisíc obyvatel. Neznamená to omezení plateb v hotovosti, ale rozšíření platebních možností s využitím moderních technologií,“ dodává Jirotková.

Češi platí kartou stále častěji a stále nižší částky. Zatímco v předchozích letech k tomu přispíval hlavně rozvoj bezkontaktních karet, v posledních měsících podporují tenhle trend i přímé platby mobilem nebo chytrými hodinkami. Průměrná částka, kterou platíme kartou, loni klesla na 639 korun.

K rozšíření terminálů přispěla také elektronická evidence tržeb. Od května se do ní povinně zapojí zbývající podnikatelé, kteří přijímají hotovost. 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

5. 12. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

Nové řešení, které má podstatně rozšířit možnost bezhotovostního placení v Česku, přinese Air Bank pod značkou Cvak. Obchodníkům umožní přijímat platby i bez klasického platebního terminálu. celý článek

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

30. 11. 2023 | Petr Kučera

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

6. 11. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

Můžete v roce 2023 snadno najít platbu z roku 2020? Délka takzvané transakční historie se u bank výrazně liší. Dobrou zprávou je, že v posledních letech se prodlužuje.

Raiffeisenbank mění ceník. Hlavně pro účty z Equa

23. 10. 2023 | Petr Kučera | 5 komentářů

Raiffeisenbank mění ceník. Hlavně pro účty z Equa

Raiffeisenbank od Nového roku změní sazebník poplatků a obchodní podmínky. Týká se to hlavně účtů převedených z Equa bank, kterou předloni koupila. Některé změny se dotknou i účtů sjednaných... celý článek

Číslo karty v mobilní aplikaci ukáže už sedm bank

23. 10. 2023 | Petr Kučera | 3 komentáře

Číslo karty v mobilní aplikaci ukáže už sedm bank

Kompletní údaje k platebním kartám už umí ukázat i mobilní aplikace Smart Banking od UniCredit Bank. Klienti si mohou nechat zobrazit celé číslo karty, datum expirace i její CVV/CVC... celý článek

Partners Financial Services