Equa vylepší ověřování plateb. 3D Secure už nechybí

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 18. 2. 2020 06:30

Equa bank začne od 20. února ověřovat internetové platby kartou prostřednictvím 3D Secure. Společně se Sberbank byla poslední, která klientům takové potvrzování zatím nenabízela.

U některých online transakcí tak klienti začnou potvrzovat platbu pomocí autorizačního kódu z SMS zprávy. Pokud používají mobilní aplikaci, zobrazí se notifikace k potvrzení platby rovnou v aplikaci.

Equa si počkala na novou generaci 3D Secure zvanou Mastercard Identity Check. Ta analyzuje každou online platbu kartou a rozhoduje, jestli je potřeba ji ověřit. Základem je obvyklé chování klienta.

V mobilní aplikaci pak lze platbu potvrdit otiskem prstu, rozpoznáním obličeje či stálým přihlašovacím kódem. Kdo aplikaci nepoužívá, zadá jednorázový kód z SMS.

Podobné zjednodušení spouští Equa bank od 20. února i pro přihlašování a potvrzování plateb v internetovém bankovnictví. Místo přepisování hesla a autorizačního kódu z SMS se klient může přihlásit potvrzením v mobilní aplikaci.

Banka tím reaguje také na unijní směrnici PSD2, která zpřísnila požadavky na ověřování plateb. Při potvrzování prostřednictvím aplikace totiž do hry vstupuje potřebný druhý faktor: Při online placení kartou by už zloději nestačilo, že má u sebe vaši kartu i mobil.

Na zapojení mobilní aplikace i do potvrzování plateb zadaných na počítači pracuje většina bank. Pro obě situace – tedy ověřování online plateb kartou i transakcí zadaných v internetovém bankovnictví (včetně přihlašování) – už to dokážou Air Bank a mBank.


Máme toho víc!

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

17. 9. 2021 | Olga Skalková | 4 komentáře

Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

Vysvětlíme vám, kdy se tahle služba může hodit, proč o ni Češi nemají zájem a na co si dát pozor.

Startuje nová platební brána pro e-shopy

1. 9. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Startuje nová platební brána pro e-shopy

Společnost Shoptet, největší český poskytovatel platformy pro e-shopy, spouští vlastní platební bránu Shoptet Pay. Stává se tak konkurencí pro dosavadní brány ČSOB, GoPay, PayU, Comgate... celý článek

Dětské účty: Banky přidají kapesné i lepší spoření

1. 9. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Dětské účty: Banky přidají kapesné i lepší spoření

Kdo dá nejvyšší úrok, všechny výběry zadarmo nebo originální kartu? Projděte si nový přehled bankovních účtů pro školáky.

Levnější než karty. Využije okamžité platby víc obchodů?

17. 8. 2021 | Petr Kučera | 8 komentářů

Levnější než karty. Využije okamžité platby víc obchodů?

Ani dva a půl roku poté, co první banky v Česku spustily okamžité platby, nevyužili podnikatelé naplno jejich potenciál. Jsou přitom pro ně levnější alternativou, jak zákazníkům umožnit... celý článek

Moneta mění ceník. Co vylepší a kdo si připlatí

16. 8. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Moneta mění ceník. Co vylepší a kdo si připlatí

Hlavní novinky od listopadu: K účtu dostanete i druhou kartu zdarma. Skončí minimální zůstatek, který blokoval 200 korun. Výběry ze všech bankomatů budou bez poplatku i u dětských účtů.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.