Equa vylepší ověřování plateb. 3D Secure už nechybí

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 18. 2. 2020

Equa bank začne od 20. února ověřovat internetové platby kartou prostřednictvím 3D Secure. Společně se Sberbank byla poslední, která klientům takové potvrzování zatím nenabízela.

U některých online transakcí tak klienti začnou potvrzovat platbu pomocí autorizačního kódu z SMS zprávy. Pokud používají mobilní aplikaci, zobrazí se notifikace k potvrzení platby rovnou v aplikaci.

Equa si počkala na novou generaci 3D Secure zvanou Mastercard Identity Check. Ta analyzuje každou online platbu kartou a rozhoduje, jestli je potřeba ji ověřit. Základem je obvyklé chování klienta.

V mobilní aplikaci pak lze platbu potvrdit otiskem prstu, rozpoznáním obličeje či stálým přihlašovacím kódem. Kdo aplikaci nepoužívá, zadá jednorázový kód z SMS.

Podobné zjednodušení spouští Equa bank od 20. února i pro přihlašování a potvrzování plateb v internetovém bankovnictví. Místo přepisování hesla a autorizačního kódu z SMS se klient může přihlásit potvrzením v mobilní aplikaci.

Banka tím reaguje také na unijní směrnici PSD2, která zpřísnila požadavky na ověřování plateb. Při potvrzování prostřednictvím aplikace totiž do hry vstupuje potřebný druhý faktor: Při online placení kartou by už zloději nestačilo, že má u sebe vaši kartu i mobil.

Na zapojení mobilní aplikace i do potvrzování plateb zadaných na počítači pracuje většina bank. Pro obě situace – tedy ověřování online plateb kartou i transakcí zadaných v internetovém bankovnictví (včetně přihlašování) – už to dokážou Air Bank a mBank.


Máme toho víc!

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

V cizině teď můžete ušetřit desetinu. Banky mají akci

3. 8. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

V cizině teď můžete ušetřit desetinu. Banky mají akci

mBank a ČSOB vrátí klientům až desetinu částky, kterou v zahraničí zaplatí kartou. U obou akcí je potřeba splnit podmínky.

Spořitelna dá 15% slevu na nákupy ve dvou řetězcích

2. 8. 2022 | Petr Kučera | 25 komentářů

Spořitelna dá 15% slevu na nákupy ve dvou řetězcích

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou během srpna ušetřit až 500 korun při nákupech v řetězcích Albert a Globus.

ČSOB zpřísní podmínky pro prémiové bankovnictví

25. 7. 2022 | Petr Kučera | 21 komentářů

ČSOB zpřísní podmínky pro prémiové bankovnictví

ČSOB od listopadu zpřísní podmínky pro bezplatné využívání jejího prémiového bankovnictví. Nejde o zásadní omezení: stačí třikrát v každém měsíci zaplatit kartou.

Poplatek za výběr z bankomatu v cizině je čím dál častější. Účet zdarma nepomůže

12. 7. 2022 | Olga Skalková | 8 komentářů

Poplatek za výběr z bankomatu v cizině je čím dál častější. Účet zdarma nepomůže

O nevýhodném kurzu při využití DCC jste už nejspíš slyšeli. Jenže když tuhle „službu“ odmítnete, můžete si z některých zahraničních bankomatů vybrat jen s příplatkem. Tuzemské banky... celý článek

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

27. 6. 2022 | Olga Skalková | 38 komentářů

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

Česká spořitelna jako první v Česku nabízí QR výběry z bankomatů. Kdo má v chytrém telefonu aplikaci George, nemusí už vůbec vytahovat kartu ani nic zadávat na obrazovce bankomatu.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.