Apple Pay je návykový, ukazují čísla za první rok

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 21. 2. 2020 07:10 | 3 komentáře

Kdo platí mobilem, po kartě už moc nesahá.

„U klientů, kteří v posledních dvou týdnech aktivně využili Apple Pay, tvořil podíl plateb mobilem nebo hodinkami 83 procent ze všech úhrad v kamenných obchodech,“ říká Monika Truchlíková, která má v Komerční bance na starosti platební karty.

Rok od vstupu služby Apple Pay do Česka je jasné, že placení mobilem v Česku má budoucnost. Například ve zmíněné Komerční bance podíl plateb mobilem z celkového počtu úhrad u obchodníků dosahuje již na 15 procent, v Air Bank je to dokonce téměř čtvrtina (23 %).

Měsíčně tak přes mobilní telefony klientů Komerční banky „proteče“ miliarda korun. Průměrná částka placená mobilem či hodinkami je okolo 500 Kč, zatímco průměrná platba kartou je necelých 700 Kč.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

„V Komerční bance aktuálně využívá Apple Pay 105 tisíc klientů. Zákazníků s Google Pay je přibližně o polovinu méně. Předpokládáme, že počet klientů obou služeb bude i nadále růst,“ říká Truchlíková.

„Mobilem dnes platí každý čtvrtý klient Air Bank. Navíc už téměř ve čtvrtině případů přiloží náš klient v kamenném obchodě k terminálu místo platební karty právě chytrý telefon,“ říká Filip Zavřel, vedoucí Oddělení každodenních služeb Air Bank.

Zástupci bank se shodují, že právě příchod Apple Pay do Česka, odstartoval boom placení mobilem v Česku. Uživatelé iPhonů jsou totiž výrazně více nakloněni moderním technologiím. Například v ČSOB, která Apple Pay spustila až v listopadu, do 48 hodin po spuštění bylo v Apple Pay více karet, než v Google Pay po třech měsících.

Podle webu Czechcrunch.cz, který posbíral data za celý trh, Apple Pay momentálně používá přes 660 tisíc lidí a Google Pay, který v Česku odstartoval dříve, zhruba 370 tisíc. V některých bankách jsou dostupné také Fitbit a Garmin Pay, které umožňují placení chytrými hodinkami těchto značek. Některé banky také umožňují platby přes telefon ve vlastních aplikacích. Tyto služby tvoří menší část trhu.

Loni v únoru spustila Apple Pay první vlna tuzemských bank: Česká spořitelna, Komerční banka, Moneta, Air Bank, mBank a J&T Banka. V červenci se k nim přidala UniCredit Bank, v polovině října Fio banka a Raiffeisenbank, v listopadu ČSOB, letos v lednu Equa bank a naposledy tento týden Banka Creditas. Službu podporují nejenom kartové asociace Mastercard a Visa, ale i stravenková společnost Edenred nebo platební aplikace Revolut, Twisto a Monese.

Mobilní platby podle bank

 

Google Pay

(Android)

Apple PayGarmin PayFitbit Pay
Air Bankanoanoanoano
Banka Creditasanoanoanone
Česká spořitelnaanoanoanoano
ČSOBanoanoanone
Equa bankanoanonene
Expobanknenenene
Fio bankaanoanonene
Hello banknenenene
J&T Bankaanoanonene
Komerční bankaanoanoanoano
mBankanoanoanoano
Moneta Money Bankanoanoanoano
Oberbanknenenene
Raiffeisenbankne (má vlastní aplikaci)anonene
Sberbanknenenene
Trinity Banknenenene
UniCredit Bankanoanonene

Podle průzkumu Mastercard v současnosti platí mobilním telefonem téměř dvacet procent Čechů, z lidí do 50 let dokonce téměř jedna třetina. „Z hlediska zemí střední a východní Evropy je Česká republika na špičce co do počtu plateb za měsíc,“ říká Luděk Slouka, ředitel rozvoje produktů a inovací Mastercard pro Česko, Slovensko a Rakousko.

Podle šetření společnosti Twisto 93 procent dotázaných uživatelů Apple Pay platí mobilem vždy, když je to možné, 61 procent už má občas potíž vzpomenout si na PIN kód ke své platební kartě a 96 procent uvádí, že jim tato možnost placení zjednodušila život.

Služby pro placením mobilem či chytrými hodinkami fugují tak, že do aplikace „nahrajete“ (digitalizujete) platební kartu od vaší banky. Platíte pak přiložením telefonu k platebnímu terminálu stejně jako s bezkontaktní kartou. S Apple či Google Pay je také možné platit nákupy v e-shopech nebo s telefonem vybírat peníze z bankomatu, pokud umí bezkontaktní výběry.

Už jste to četli? Sestra Air Bank v Německu nebude. Home Credit stopl projekt Velvon

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter: neuniknou vám důležité aktuality, praktické tipy ani zajímavé rozhovory! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Spořitelna má nové virtuální karty. Po zaplacení skončí

25. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Spořitelna má nové virtuální karty. Po zaplacení skončí

Česká spořitelna má jako první banka v Česku jednorázovou virtuální kartu pro bezpečnější placení na internetu.

Banky hlásí omezení. Limity na víkend nastavte včas

21. 1. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Banky hlásí omezení. Limity na víkend nastavte včas

Česká spořitelna upozorňuje klienty, že od pátku 21. ledna od 23:30 do sobotního odpoledne odstaví systém George, službu Business 24 a mobilní klíč.

Platby v e-shopech se zjednoduší. Vynecháte čísla z karty

20. 1. 2022 | Olga Skalková | 7 komentářů

Platby v e-shopech se zjednoduší. Vynecháte čísla z karty

Češi dostanou novou možnost, jak zaplatit na internetu. Díky službě Click to Pay odpadne opisování čísel z karty.

Fio vylepší výběry z bankomatů. Ruší poplatek za kartu

10. 1. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Fio vylepší výběry z bankomatů. Ruší poplatek za kartu

Klienti Fio banky mohou mít nově všechny výběry z bankomatů zcela bez poplatku, a to v Česku i v zahraničí. Ovšem jenom s kartou značky Visa (varianta Classic k osobnímu účtu nebo Business... celý článek

Platební nálepky končí v další bance. Staly se raritou

27. 12. 2021 | Olga Skalková | 15 komentářů

Platební nálepky končí v další bance. Staly se raritou

Před deseti lety to byla velká novinka. Ukázala se však jako slepá cesta. Platební nálepky zůstanou bez omezení už jenom ve dvou bankách.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.