Apple Pay je návykový, ukazují čísla za první rok

| rubrika: Aktuality | 21. 2. 2020 07:10 | 3 komentáře

Kdo platí mobilem, po kartě už moc nesahá.

„U klientů, kteří v posledních dvou týdnech aktivně využili Apple Pay, tvořil podíl plateb mobilem nebo hodinkami 83 procent ze všech úhrad v kamenných obchodech,“ říká Monika Truchlíková, která má v Komerční bance na starosti platební karty.

Rok od vstupu služby Apple Pay do Česka je jasné, že placení mobilem v Česku má budoucnost. Například ve zmíněné Komerční bance podíl plateb mobilem z celkového počtu úhrad u obchodníků dosahuje již na 15 procent, v Air Bank je to dokonce téměř čtvrtina (23 %).

Měsíčně tak přes mobilní telefony klientů Komerční banky „proteče“ miliarda korun. Průměrná částka placená mobilem či hodinkami je okolo 500 Kč, zatímco průměrná platba kartou je necelých 700 Kč.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

„V Komerční bance aktuálně využívá Apple Pay 105 tisíc klientů. Zákazníků s Google Pay je přibližně o polovinu méně. Předpokládáme, že počet klientů obou služeb bude i nadále růst,“ říká Truchlíková.

„Mobilem dnes platí každý čtvrtý klient Air Bank. Navíc už téměř ve čtvrtině případů přiloží náš klient v kamenném obchodě k terminálu místo platební karty právě chytrý telefon,“ říká Filip Zavřel, vedoucí Oddělení každodenních služeb Air Bank.

Zástupci bank se shodují, že právě příchod Apple Pay do Česka, odstartoval boom placení mobilem v Česku. Uživatelé iPhonů jsou totiž výrazně více nakloněni moderním technologiím. Například v ČSOB, která Apple Pay spustila až v listopadu, do 48 hodin po spuštění bylo v Apple Pay více karet, než v Google Pay po třech měsících.

Podle webu Czechcrunch.cz, který posbíral data za celý trh, Apple Pay momentálně používá přes 660 tisíc lidí a Google Pay, který v Česku odstartoval dříve, zhruba 370 tisíc. V některých bankách jsou dostupné také Fitbit a Garmin Pay, které umožňují placení chytrými hodinkami těchto značek. Některé banky také umožňují platby přes telefon ve vlastních aplikacích. Tyto služby tvoří menší část trhu.

Loni v únoru spustila Apple Pay první vlna tuzemských bank: Česká spořitelna, Komerční banka, Moneta, Air Bank, mBank a J&T Banka. V červenci se k nim přidala UniCredit Bank, v polovině října Fio banka a Raiffeisenbank, v listopadu ČSOB, letos v lednu Equa bank a naposledy tento týden Banka Creditas. Službu podporují nejenom kartové asociace Mastercard a Visa, ale i stravenková společnost Edenred nebo platební aplikace Revolut, Twisto a Monese.

Mobilní platby podle bank

 

Google Pay

(Android)

Apple PayGarmin PayFitbit Pay
Air Bankanoanoanoano
Banka Creditasanoanoanone
Česká spořitelnaanoanoanoano
ČSOBanoanoanone
Equa bankanoanonene
Expobanknenenene
Fio bankaanoanonene
Hello banknenenene
J&T Bankaanoanonene
Komerční bankaanoanoanoano
mBankanoanoanoano
Moneta Money Bankanoanoanoano
Oberbanknenenene
Raiffeisenbankne (má vlastní aplikaci)anonene
Sberbanknenenene
Trinity Banknenenene
UniCredit Bankanoanonene

Podle průzkumu Mastercard v současnosti platí mobilním telefonem téměř dvacet procent Čechů, z lidí do 50 let dokonce téměř jedna třetina. „Z hlediska zemí střední a východní Evropy je Česká republika na špičce co do počtu plateb za měsíc,“ říká Luděk Slouka, ředitel rozvoje produktů a inovací Mastercard pro Česko, Slovensko a Rakousko.

Podle šetření společnosti Twisto 93 procent dotázaných uživatelů Apple Pay platí mobilem vždy, když je to možné, 61 procent už má občas potíž vzpomenout si na PIN kód ke své platební kartě a 96 procent uvádí, že jim tato možnost placení zjednodušila život.

Služby pro placením mobilem či chytrými hodinkami fugují tak, že do aplikace „nahrajete“ (digitalizujete) platební kartu od vaší banky. Platíte pak přiložením telefonu k platebnímu terminálu stejně jako s bezkontaktní kartou. S Apple či Google Pay je také možné platit nákupy v e-shopech nebo s telefonem vybírat peníze z bankomatu, pokud umí bezkontaktní výběry.

Už jste to četli? Sestra Air Bank v Německu nebude. Home Credit stopl projekt Velvon

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter: neuniknou vám důležité aktuality, praktické tipy ani zajímavé rozhovory! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.