Češi poprvé zaplatili kartou víc, než si vybrali z bankomatu

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 24. 2. 2020 14:25

Poprvé v historii platebních karet v Česku loni lidé zaplatili víc peněz kartou u obchodníků, než kolik si vybrali z bankomatu. Počet platebních transakcí u obchodníků překonal počet výběrů z bankomatů už v roce 2009.

Vyplývá to ze statistiky Sdružení pro bankovní karty, která v tomto případě počítá všechny transakce kartami vydanými tuzemskou bankou či úvěrovou společností – ať už jde o platby v Česku nebo v zahraničí. Počítají se i přímé platby chytrým telefonem nebo hodinkami.

Objem plateb kartou loni stoupl na 844,6 miliardy korun z předloňských 699,7 miliardy. Objem výběrů hotovosti z bankomatů sice také roste, ale ne tak výrazně: loni na 821,9 miliardy z předloňských 775,7 miliardy korun.

Počet plateb kartou loni stoupl na 1,3 miliardy z předloňských 1,1 miliardy. Každý dospělý obyvatel tak zaplatil kartou v průměru 153krát za rok – ať už přímo u terminálu v obchodě, nebo online při placení na internetu.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřinu, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Počet výběrů hotovosti z bankomatů loni klesl na 179,7 milionu z předloňských 182,7 milionu. Každý dospělý si vybral v průměru 21krát za rok. Na zahraniční bankomaty připadá 3,9 milionu výběrů.

Češi platí kartou stále častěji a stále nižší částky. Zatímco v předchozích letech k tomu přispíval hlavně rozvoj bezkontaktních karet, v posledních měsících podporují tenhle trend i přímé platby mobilem nebo chytrými hodinkami.

Průměrná částka, kterou platíme kartou, loni klesla na 639 korun. Předloni to bylo 642 korun, v roce 2013 ještě 852 korun a v roce 2003 dokonce 1147 korun.

Počet vydaných platebních karet v Česku se loni zvýšil skoro o milion na 12,71 milionu, naprostá většina (12,1 milionu) je bezkontaktních.

Počet platebních terminálů loni vzrostl na 229 582 z předloňských 199 257, z toho většina (213 950) dokáže fungovat bezkontaktně.

Dál přibývá také e-shopů, které přijímají platební karty. Loni jejich počet stoupl na 11 341 z předloňských 9432.

Přibylo také skoro dvě stě bankomatů – ke konci loňského roku jich bylo 5644.

Zastavil se úbytek kreditních karet. Jejich počet stoupl na 2,1 milionu, čímž se vrátily nad úroveň, na jaké byly naposled v roce 2013. Loni jich přibylo víc jak 250 tisíc.

Většina z celkového počtu karet – skoro 60 procent – připadá na značku Mastercard. Až do roku 2013 přitom v Česku vedla Visa – ještě v roce 2010 měla přes 60 procent trhu. Z pohledu běžného klienta není mezi těmito značkami výraznější rozdíl, volba karty záleží hlavně na bankách. Mastercard před lety posílil tým v Česku a nabídl bankám výhodnější ceny, čehož využili hlavně nováčci na trhu.

Připravte si s námi kompletní daňové přiznání online za 15 minut, bez registrace a anonymně. Za cenu jednoho lístku do kina (kam stejně nemůžete). Na podání daňového přiznání máte ještě:

dníhodinminutvteřin
Chci vyplnit daňové přiznání

Chcete-li si jen stáhnout formuláře, pokračuje na daňové formuláře
* Pokud daňové přiznání podáváte elektronicky, máte letos ještě měsíc k dobru. Ale proč to odkládat.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

ČSOB a KB na sobotu vypnou elektronické bankovnictví

18. 6. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

ČSOB a KB na sobotu vypnou elektronické bankovnictví

Elektronické bankovnictví ČSOB čeká v sobotu 19. června výraznější odstávka. Důvodem je plánovaná údržba, informovala banka.

SMS už nepřijde. Raiffka mění kód pro online platby

4. 6. 2021 | Petr Kučera | 32 komentářů

SMS už nepřijde. Raiffka mění kód pro online platby

Klientům Raiffeisenbank, kteří nevyužívají aplikaci RB Klíč, přestanou od 1. července chodit SMS kódy na mobilní telefon. Změna se týká potvrzování plateb kartou při online nákupu,... celý článek

Opravdu chcete přijít o peníze? Neuvěřitelná cesta s podvodníkem

2. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 24 komentářů

Opravdu chcete přijít o peníze? Neuvěřitelná cesta s podvodníkem

O zhruba 200 tisíc korun přišel minulý týden 36letý muž ze Šumperska. Stal se obětí vishingu, tedy podvodné praktiky, která se teď v Česku rychle šíří.

Fio vylepší výběry z bankomatů. Mohou být neomezené

30. 5. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Fio vylepší výběry z bankomatů. Mohou být neomezené

Klienti Fio banky, kteří často vybírají z jiných bankomatů, mohou od června výrazně ušetřit. Sleva nebude zadarmo – nejdřív je potřeba zaplatit jednorázově 150 korun za debetní kartu... celý článek

Dokonalý podvod? Volá banka, ukazuje číslo

24. 5. 2021 | Petr Kučera | 13 komentářů

Dokonalý podvod? Volá banka, ukazuje číslo

ČSOB varuje před vylepšeným podvodem, který vypadá jako hovor přímo z banky. Klienti v tomto případě nemohou spoléhat na podezřelé číslo, ale jenom na nezvyklé požadavky údajného zaměstnance... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.