Češi poprvé zaplatili kartou víc, než si vybrali z bankomatu

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 24. 2. 2020

Poprvé v historii platebních karet v Česku loni lidé zaplatili víc peněz kartou u obchodníků, než kolik si vybrali z bankomatu. Počet platebních transakcí u obchodníků překonal počet výběrů z bankomatů už v roce 2009.

Vyplývá to ze statistiky Sdružení pro bankovní karty, která v tomto případě počítá všechny transakce kartami vydanými tuzemskou bankou či úvěrovou společností – ať už jde o platby v Česku nebo v zahraničí. Počítají se i přímé platby chytrým telefonem nebo hodinkami.

Objem plateb kartou loni stoupl na 844,6 miliardy korun z předloňských 699,7 miliardy. Objem výběrů hotovosti z bankomatů sice také roste, ale ne tak výrazně: loni na 821,9 miliardy z předloňských 775,7 miliardy korun.

Počet plateb kartou loni stoupl na 1,3 miliardy z předloňských 1,1 miliardy. Každý dospělý obyvatel tak zaplatil kartou v průměru 153krát za rok – ať už přímo u terminálu v obchodě, nebo online při placení na internetu.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřinu, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Počet výběrů hotovosti z bankomatů loni klesl na 179,7 milionu z předloňských 182,7 milionu. Každý dospělý si vybral v průměru 21krát za rok. Na zahraniční bankomaty připadá 3,9 milionu výběrů.

Češi platí kartou stále častěji a stále nižší částky. Zatímco v předchozích letech k tomu přispíval hlavně rozvoj bezkontaktních karet, v posledních měsících podporují tenhle trend i přímé platby mobilem nebo chytrými hodinkami.

Průměrná částka, kterou platíme kartou, loni klesla na 639 korun. Předloni to bylo 642 korun, v roce 2013 ještě 852 korun a v roce 2003 dokonce 1147 korun.

Počet vydaných platebních karet v Česku se loni zvýšil skoro o milion na 12,71 milionu, naprostá většina (12,1 milionu) je bezkontaktních.

Počet platebních terminálů loni vzrostl na 229 582 z předloňských 199 257, z toho většina (213 950) dokáže fungovat bezkontaktně.

Dál přibývá také e-shopů, které přijímají platební karty. Loni jejich počet stoupl na 11 341 z předloňských 9432.

Přibylo také skoro dvě stě bankomatů – ke konci loňského roku jich bylo 5644.

Zastavil se úbytek kreditních karet. Jejich počet stoupl na 2,1 milionu, čímž se vrátily nad úroveň, na jaké byly naposled v roce 2013. Loni jich přibylo víc jak 250 tisíc.

Většina z celkového počtu karet – skoro 60 procent – připadá na značku Mastercard. Až do roku 2013 přitom v Česku vedla Visa – ještě v roce 2010 měla přes 60 procent trhu. Z pohledu běžného klienta není mezi těmito značkami výraznější rozdíl, volba karty záleží hlavně na bankách. Mastercard před lety posílil tým v Česku a nabídl bankám výhodnější ceny, čehož využili hlavně nováčci na trhu.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

27. 6. 2022 | Olga Skalková | 39 komentářů

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

Česká spořitelna jako první v Česku nabízí QR výběry z bankomatů. Kdo má v chytrém telefonu aplikaci George, nemusí už vůbec vytahovat kartu ani nic zadávat na obrazovce bankomatu.... celý článek

Nevýhodný kurz DCC už umí blokovat i největší banka

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 15 komentářů

Nevýhodný kurz DCC už umí blokovat i největší banka

Dobrá zpráva před dovolenou v cizině: Česká spořitelna se přidává k menším bankám a ukazuje, že platební kartu lze před nechtěnou službou chránit líp.

Ke sdílení bankomatů se chtějí přidat další dvě banky

14. 6. 2022 | Olga Skalková | 2 komentáře

Ke sdílení bankomatů se chtějí přidat další dvě banky

Spojená síť přinese výhody hlavně těm klientům, kteří zatím neměli výběry z konkurenčních bankomatů zdarma. Ve druhé fázi budou dostupnější i vkladomaty.

mBank ukáže klientům, kdo si uložil jejich kartu

13. 6. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

mBank ukáže klientům, kdo si uložil jejich kartu

Klienti mBank mohou snadno zjistit, které nákupy zaplatili kartou uloženou u obchodníka. V mobilní aplikaci i internetovém bankovnictví nově najdou filtr „Karta uložená u obchodníka“.... celý článek

Jeden bankomat pro všechny. KB tlačí konkurenty ke sdílení

6. 6. 2022 | Olga Skalková | 10 komentářů

Jeden bankomat pro všechny. KB tlačí konkurenty ke sdílení

Komerční banka spustila kampaň za sdílení bankomatových sítí. Pomohlo by to klientům i samotným bankám, říká. Jak na to reaguje konkurence?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.