Češi poprvé zaplatili kartou víc, než si vybrali z bankomatu

| rubrika: Aktuality | 24. 2. 2020 14:25

Poprvé v historii platebních karet v Česku loni lidé zaplatili víc peněz kartou u obchodníků, než kolik si vybrali z bankomatu. Počet platebních transakcí u obchodníků překonal počet výběrů z bankomatů už v roce 2009.

Vyplývá to ze statistiky Sdružení pro bankovní karty, která v tomto případě počítá všechny transakce kartami vydanými tuzemskou bankou či úvěrovou společností – ať už jde o platby v Česku nebo v zahraničí. Počítají se i přímé platby chytrým telefonem nebo hodinkami.

Objem plateb kartou loni stoupl na 844,6 miliardy korun z předloňských 699,7 miliardy. Objem výběrů hotovosti z bankomatů sice také roste, ale ne tak výrazně: loni na 821,9 miliardy z předloňských 775,7 miliardy korun.

Počet plateb kartou loni stoupl na 1,3 miliardy z předloňských 1,1 miliardy. Každý dospělý obyvatel tak zaplatil kartou v průměru 153krát za rok – ať už přímo u terminálu v obchodě, nebo online při placení na internetu.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřinu, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Počet výběrů hotovosti z bankomatů loni klesl na 179,7 milionu z předloňských 182,7 milionu. Každý dospělý si vybral v průměru 21krát za rok. Na zahraniční bankomaty připadá 3,9 milionu výběrů.

Češi platí kartou stále častěji a stále nižší částky. Zatímco v předchozích letech k tomu přispíval hlavně rozvoj bezkontaktních karet, v posledních měsících podporují tenhle trend i přímé platby mobilem nebo chytrými hodinkami.

Průměrná částka, kterou platíme kartou, loni klesla na 639 korun. Předloni to bylo 642 korun, v roce 2013 ještě 852 korun a v roce 2003 dokonce 1147 korun.

Počet vydaných platebních karet v Česku se loni zvýšil skoro o milion na 12,71 milionu, naprostá většina (12,1 milionu) je bezkontaktních.

Počet platebních terminálů loni vzrostl na 229 582 z předloňských 199 257, z toho většina (213 950) dokáže fungovat bezkontaktně.

Dál přibývá také e-shopů, které přijímají platební karty. Loni jejich počet stoupl na 11 341 z předloňských 9432.

Přibylo také skoro dvě stě bankomatů – ke konci loňského roku jich bylo 5644.

Zastavil se úbytek kreditních karet. Jejich počet stoupl na 2,1 milionu, čímž se vrátily nad úroveň, na jaké byly naposled v roce 2013. Loni jich přibylo víc jak 250 tisíc.

Většina z celkového počtu karet – skoro 60 procent – připadá na značku Mastercard. Až do roku 2013 přitom v Česku vedla Visa – ještě v roce 2010 měla přes 60 procent trhu. Z pohledu běžného klienta není mezi těmito značkami výraznější rozdíl, volba karty záleží hlavně na bankách. Mastercard před lety posílil tým v Česku a nabídl bankám výhodnější ceny, čehož využili hlavně nováčci na trhu.

Připravte si s námi kompletní daňové přiznání online za 15 minut, bez registrace a anonymně. Za cenu jednoho lístku do kina. Na podání daňového přiznání máte ještě:

dníhodinminutvteřin
Chci vyplnit daňové přiznání

Chcete-li si jen stáhnout formuláře, pokračuje na daňové formuláře

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.