Češi poprvé zaplatili kartou víc, než si vybrali z bankomatu

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 24. 2. 2020

Poprvé v historii platebních karet v Česku loni lidé zaplatili víc peněz kartou u obchodníků, než kolik si vybrali z bankomatu. Počet platebních transakcí u obchodníků překonal počet výběrů z bankomatů už v roce 2009.

Vyplývá to ze statistiky Sdružení pro bankovní karty, která v tomto případě počítá všechny transakce kartami vydanými tuzemskou bankou či úvěrovou společností – ať už jde o platby v Česku nebo v zahraničí. Počítají se i přímé platby chytrým telefonem nebo hodinkami.

Objem plateb kartou loni stoupl na 844,6 miliardy korun z předloňských 699,7 miliardy. Objem výběrů hotovosti z bankomatů sice také roste, ale ne tak výrazně: loni na 821,9 miliardy z předloňských 775,7 miliardy korun.

Počet plateb kartou loni stoupl na 1,3 miliardy z předloňských 1,1 miliardy. Každý dospělý obyvatel tak zaplatil kartou v průměru 153krát za rok – ať už přímo u terminálu v obchodě, nebo online při placení na internetu.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřinu, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Počet výběrů hotovosti z bankomatů loni klesl na 179,7 milionu z předloňských 182,7 milionu. Každý dospělý si vybral v průměru 21krát za rok. Na zahraniční bankomaty připadá 3,9 milionu výběrů.

Češi platí kartou stále častěji a stále nižší částky. Zatímco v předchozích letech k tomu přispíval hlavně rozvoj bezkontaktních karet, v posledních měsících podporují tenhle trend i přímé platby mobilem nebo chytrými hodinkami.

Průměrná částka, kterou platíme kartou, loni klesla na 639 korun. Předloni to bylo 642 korun, v roce 2013 ještě 852 korun a v roce 2003 dokonce 1147 korun.

Počet vydaných platebních karet v Česku se loni zvýšil skoro o milion na 12,71 milionu, naprostá většina (12,1 milionu) je bezkontaktních.

Počet platebních terminálů loni vzrostl na 229 582 z předloňských 199 257, z toho většina (213 950) dokáže fungovat bezkontaktně.

Dál přibývá také e-shopů, které přijímají platební karty. Loni jejich počet stoupl na 11 341 z předloňských 9432.

Přibylo také skoro dvě stě bankomatů – ke konci loňského roku jich bylo 5644.

Zastavil se úbytek kreditních karet. Jejich počet stoupl na 2,1 milionu, čímž se vrátily nad úroveň, na jaké byly naposled v roce 2013. Loni jich přibylo víc jak 250 tisíc.

Většina z celkového počtu karet – skoro 60 procent – připadá na značku Mastercard. Až do roku 2013 přitom v Česku vedla Visa – ještě v roce 2010 měla přes 60 procent trhu. Z pohledu běžného klienta není mezi těmito značkami výraznější rozdíl, volba karty záleží hlavně na bankách. Mastercard před lety posílil tým v Česku a nabídl bankám výhodnější ceny, čehož využili hlavně nováčci na trhu.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

5. 12. 2023 | Petr Kučera

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

Nové řešení, které má podstatně rozšířit možnost bezhotovostního placení v Česku, přinese Air Bank pod značkou Cvak. Obchodníkům umožní přijímat platby i bez klasického platebního terminálu. celý článek

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

30. 11. 2023 | Petr Kučera

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

6. 11. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

Můžete v roce 2023 snadno najít platbu z roku 2020? Délka takzvané transakční historie se u bank výrazně liší. Dobrou zprávou je, že v posledních letech se prodlužuje.

Raiffeisenbank mění ceník. Hlavně pro účty z Equa

23. 10. 2023 | Petr Kučera | 5 komentářů

Raiffeisenbank mění ceník. Hlavně pro účty z Equa

Raiffeisenbank od Nového roku změní sazebník poplatků a obchodní podmínky. Týká se to hlavně účtů převedených z Equa bank, kterou předloni koupila. Některé změny se dotknou i účtů sjednaných... celý článek

Číslo karty v mobilní aplikaci ukáže už sedm bank

23. 10. 2023 | Petr Kučera | 3 komentáře

Číslo karty v mobilní aplikaci ukáže už sedm bank

Kompletní údaje k platebním kartám už umí ukázat i mobilní aplikace Smart Banking od UniCredit Bank. Klienti si mohou nechat zobrazit celé číslo karty, datum expirace i její CVV/CVC... celý článek

Partners Financial Services