Bankomat mu sebral kartu. Spořitelna má zaplatit zneužití, rozhodl soud

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 26. 2. 2020 | 7 komentářů
Ústavní soud rozhodoval o tom, jestli je zadržení platební karty bankomatem její ztrátou podle zákona o platebním styku.
Bankomat mu sebral kartu. Spořitelna má zaplatit zneužití, rozhodl soud

Česká spořitelna neuspěla ve sporu s mužem, jemuž někdo vybral z platební karty peníze poté, co o ni přišel v tureckém bankomatu. Případ došel až k Ústavnímu soudu, který se dnes zastal klienta.

Muž si chtěl v červenci 2013 vybrat v Turecku hotovost z bankomatu, ale po stornování nabídky v pro něj nesrozumitelném jazyce mu přístroj kartu nevrátil. Okamžitě to oznámil turecké policii. Turecká Deniz Bank, která bankomat provozovala, mu sdělila, že kartu vrátí do dvou týdnů na pobočku České spořitelny jako vydavatele karty.

Když ale klient o čtyři dny později – bezprostředně po svém návratu do Česka – přišel na pobočku spořitelny, dozvěděl se, že někdo mezitím vybral z jeho karty 102 tisíc korun. Muž proto kartu hned zablokoval.

Česká spořitelna mu ale odmítla peníze vrátit a reklamaci označila za neoprávněnou. Všechny transakce byly podle ní provedeny v době před blokací karty a byl při nich zadán správný PIN. Ukázalo se, že na turecký bankomat kdosi instaloval zádržné zařízení a díky takzvanému skimmingu zcizil kartu i kód.

Obvodní soud pro Prahu 4 se sice muže zastal, spořitelna se ale odvolala a uspěla u Městského soudu v Praze i u Nejvyššího soudu ČR. Muž podle nich nesplnil svou povinnost podle zákona o platebním styku, když ztrátu okamžitě nenahlásil spořitelně jako vydavateli karty a nenechal ji zablokovat.

Klient se však obrátil na Ústavní soud. Ten označil rozhodnutí odvolacích soudů za příliš formalistické, nezohledňující účel zákona. Postup klienta nelze označit za „hrubě nedbalý“. Ústavní soud zpochybnil i samotné naplnění pojmu „ztráta“, který není v zákonech přesně definován.

„Nemají-li v zákoně použité pojmy (v tomto případě ztráta karty – pozn. red.) specifický právní význam, lze je chápat tak, jak jsou vnímány v obecném základu spisovného jazyka,“ konstatoval senát Ústavního soudu složený z Vladimíra Sládečka, Tomáše Lichovníka a Davida Uhlíře.

Podle soudců nešlo o klasickou ztrátu, protože vlastník karty sice přišel o možnost s kartou disponovat, věděl ale, kde se jeho věc nachází, a předpokládal, že se o ní turecká banka či policie postarají.

„Zadržením karty tak nedošlo k její ztrátě a zcela zjevně ani odcizení, zneužití nebo neautorizovanému použití,“ uvedli ústavní soudci. Proto klient nemusel hlásit „ztrátu“ spořitelně jako vydavateli. To, že někdo kartu odcizil a zneužil, zjistil klient až po návratu do Česka, na což reagoval okamžitým zablokováním karty. „V jeho postupu proto nelze spatřovat hrubě nedbalý přístup,“ zdůraznili soudci.

Případ se teď vrátí k Městskému soudu v Praze, který bude při svém rozhodování vázán právním názorem Ústavního soudu.

Spořitelna dál trvá na tom, že i zadržení karty bankomatem je ztráta, a že nestačí nahlásit ji policii a provozovateli přístroje. „Vyjádření Ústavního soudu je pro nás překvapivé, protože klient nám ztrátu a žádost o blokaci sdělil až celé čtyři dny poté, co mu bankomat v Turecku kartu nevydal. Klient se tak dopustil hrubé nedbalosti, což potvrdily i soudy nižší instance. Všechny klienty pravidelně upozorňujeme, že při ztrátě karty včetně ztráty v bankomatu v zahraničí je nutné nás okamžitě kontaktovat, což mohou učinit zdarma nonstop telefonicky i skrze naše sociální sítě, digitální bankovnictví nebo webové stránky,“ říká mluvčí Filip Hrubý.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a dozvíte se včas další praktické rady i aktuality! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+27
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 2. 2020 19:04, Exklient spořky

"Spořitelna dál trvá na tom, že i zadržení karty bankomatem je ztráta, a že nestačí nahlásit ji policii a provozovateli přístroje."

Překlad: Spořitelnu nějaký trapný Ústavní soud nezajímá, protože na české zákony kašle.

+22
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

V cizině teď můžete ušetřit desetinu. Banky mají akci

3. 8. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

V cizině teď můžete ušetřit desetinu. Banky mají akci

mBank a ČSOB vrátí klientům až desetinu částky, kterou v zahraničí zaplatí kartou. U obou akcí je potřeba splnit podmínky.

Spořitelna dá 15% slevu na nákupy ve dvou řetězcích

2. 8. 2022 | Petr Kučera | 25 komentářů

Spořitelna dá 15% slevu na nákupy ve dvou řetězcích

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou během srpna ušetřit až 500 korun při nákupech v řetězcích Albert a Globus.

ČSOB zpřísní podmínky pro prémiové bankovnictví

25. 7. 2022 | Petr Kučera | 21 komentářů

ČSOB zpřísní podmínky pro prémiové bankovnictví

ČSOB od listopadu zpřísní podmínky pro bezplatné využívání jejího prémiového bankovnictví. Nejde o zásadní omezení: stačí třikrát v každém měsíci zaplatit kartou.

Poplatek za výběr z bankomatu v cizině je čím dál častější. Účet zdarma nepomůže

12. 7. 2022 | Olga Skalková | 8 komentářů

Poplatek za výběr z bankomatu v cizině je čím dál častější. Účet zdarma nepomůže

O nevýhodném kurzu při využití DCC jste už nejspíš slyšeli. Jenže když tuhle „službu“ odmítnete, můžete si z některých zahraničních bankomatů vybrat jen s příplatkem. Tuzemské banky... celý článek

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

27. 6. 2022 | Olga Skalková | 38 komentářů

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

Česká spořitelna jako první v Česku nabízí QR výběry z bankomatů. Kdo má v chytrém telefonu aplikaci George, nemusí už vůbec vytahovat kartu ani nic zadávat na obrazovce bankomatu.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.