Nejlepší spořicí účty po zvýšení úroků ČNB. Nový přehled

Petr Kučera | rubrika: Analýza | 19. 2. 2020 | 13 komentářů
Banky vylepšují spoření. Kam teď dát peníze, které dočasně nepotřebujete, ale chcete je mít kdykoliv k dispozici?
Nejlepší spořicí účty po zvýšení úroků ČNB. Nový přehled

Česká národní banka zvýšila 6. února základní úrokovou sazbu. Vylepšením spořicích účtů na to v dalších dnech reagovaly Air Bank, Equa bank, Trinity Bank nebo Raiffeisenbank. Až od dubna zvýší úrok Česká spořitelna, která spojitost s ČNB odmítá.

Jenže kromě úroků roste i inflace. Za celý letošní rok se zřejmě bude pohybovat kolem tří procent nebo jenom těsně pod tříprocentní hranicí. Za leden dosáhla 3,6 %.

Pro peníze, které chcete mít kdykoliv k dispozici, je spořicí účet přesto lepší variantou než nechávat dočasně volné peníze jenom na běžných účtech. Ty totiž ve většině bank nabízejí nulový úrok. Například u běžných účtů v České spořitelně je to 0 až 0,01 %, v ČSOB 0 %, v Komerční bance 0 %. Při tříprocentní inflaci to znamená, že každých 10 000 uložených korun se za rok zmenší o 300 korun.

Inflace: kdo na ni má?

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Lepší úročení běžných účtů nabízejí Neo od Expobank (1,6 % bez omezení), Richee (1,5 % do 300 000 Kč, nad tuhle hranici 0,5 %), Air Bank (1 % do 100 000 Kč při aspoň pěti platbách kartou za měsíc) nebo Hello Bank (0,6 % do 100 000 Kč).

Žebříček nejvyšších úroků na spořicích účtech se liší podle toho, kolik peněz uložíte. Až donedávna platilo, že banky až na výjimky zvýhodňovaly nižší vklady, v posledních měsících se situace zlepšila i pro vyšší vklady v řádech několika set tisíc až milionů korun.

Nejlepší spořicí účty podle úrokové sazby k 18. 2. 2020

BankaNázevÚrok

 

Omezení
Moneta Money BankPravidelné spoření5 %Po celý rok musíte spořit ne méně než 250 korun a ne více než 1000 korun měsíčně, zároveň si nesmíte vybrat ani korunu. Podmínkou je mít i běžný Tom účet od Monety a posílat si na něj měsíčně aspoň 7000 korun. Když všechno splníte, vyděláte na tom (po zdanění) maximálně 270 korun za rok. 
Trinity BankNarozeninová super výhoda+2,08 %Pro vklady nad milion korun. Sazbou 2,08 % se pak úročí celý vklad, tedy i část pod milionovou hranici.
ING BankING Konto2 %Jenom na půl roku, pak úrok klesne na 0,5 %. Pro nové klienty bez dalších omezení. Dosavadní klienti dosáhnou na 2 % jenom u nových vkladů, pokud si je nevyberou předčasně.
Trinity BankNarozeninová super výhoda+1,88 %Pro vklady od 250 tisíc do jednoho milionu korun. Sazbou 1,88 % se pak úročí celý vklad, tedy i část pod hranici 250 tisíc.
SberbankFér spoření Plus1,75 %Pro vklady nad tři miliony korun. Sazbou 1,75 % se pak úročí celý vklad, tedy i část pod třímilionovou hranici.
SberbankFér spoření Plus1,7 %Pro vklady od 1 000 001 do 3 000 000 korun. Sazbou 1,7 % se pak úročí celý vklad, tedy i část pod milionovou hranici.
CreditasSpořicí účet +1,6 %Bez omezení.
ExpobankNeo účet1,6 %Bez omezení. Jde o běžný účet.
Equa bankSpořicí účet Hit1,6 %Pro část vkladu do 300 000 Kč. Podmínkou jsou aspoň tři platby kartou za měsíc nebo celkové investice aspoň 50 tisíc, jinak úrok v daném měsíci klesne na 0,2 %. Případná část vkladu nad 300 000 Kč se úročí 0,2 %.
TrinityNarozeninová super výhoda+1,58 %Pro vklady do 250 tisíc. 
WüstenrotSpořicí účet1,5 %Novým klientům garantuje banka sazbu 1,5 % po dobu dvanácti měsíců bez dalších omezení. 
Richee (Creditas)Richee účet1,5 %Pro část vkladu do 300 000 Kč. Případná část nad 300 000 Kč se úročí 0,5 %. Jde o běžný účet.
Hello bankHello spoření1,5 %Pro část vkladu do 300 000 Kč. Případná část nad 300 000 Kč se neúročí. 
Air BankSpořicí účet1,5 %Pro část vkladu do 250 000 Kč při aspoň pěti platbách kartou za měsíc, případná část nad limit se úročí 0,4 %
Equa bankSpořicí účet Max1,5 %Na takovou sazbu prakticky nikdy nedosáhnete, protože se týká jenom části vkladu nad 500 000 Kč. Část do této hranice se úročí jenom 0,2 %. Se zvyšováním vkladu se sice zvyšuje i celkový úrok, ale pro představu: I při vkladu pěti milionů korun je reálná sazba 1,37 %.
SberbankFér spoření Plus1,45 %Pro vklady od 300 001 do 1 000 000 korun. Sazbou 1,45 % se pak úročí celý vklad, tedy i část pod hranici 300 000 Kč.

Když se podíváte jenom na výši úroku, může vás zlákat Moneta s 5 % u produktu nazvaného Pravidelné spoření. Má ale řadu omezení: Po celý rok musíte spořit ne méně než 250 korun a ne více než 1000 korun měsíčně, zároveň si nesmíte vybrat ani korunu. Podmínkou je mít i běžný Tom účet od Monety a posílat si na něj měsíčně aspoň 7000 korun. A i když všechno tohle splníte, vyděláte na tom (po zdanění) maximálně 270 korun za rok. 

Pomineme-li poněkud kuriózní nabídku Monety, tak nejvyšší úrok – 2,08 procenta ročně – teď dává Trinity Bank. Dosáhne na něj jenom ten, kdo bude mít na spořicím účtu aspoň milion korun. Sazba 2,08 % p.a. se pak vztahuje na celý vklad, tedy i na jeho část pod milion. Na vklady mezi 250 tisíci a milionem dostanou klienti 1,88 %, a to opět na celou částku. Nejde tedy o méně výhodné pásmové úročení. A kdo bude mít v Trinity méně než 250 tisíc, získá 1,58 %. 

Na dvě procenta ročně láká nové klienty ING Bank. Úrok garantuje na půl roku, pak klesne na půl procenta – což je standardní úroveň, na níž ING Konto zůstává dlouhodobě. Obě sazby se navíc týkají jenom vkladů do 300 tisíc korun, nad tuhle hranici se úročí pouze 0,1 %. Na dvouprocentní úrok na půl roku mohou dosáhnout i dosavadní klienti, ovšem jenom u nových vkladů a s komplikovanějšími omezeními, zejména pokud jde o předčasný výběr (podrobnosti jsme psali v samostatném článku).

V porovnání s Trinity tak ING Bank nabízí výhodnější úročení do částky zhruba 320 tisíc korun, pak výsledná sazba klesá pod 1,88 %. Nad hranici 320 tisíc korun má vyšší úrok Trinity, jejíž sazba 1,88 % je konstantní do milionu, nad milion pak dokonce celý vklad úročí 2,08 %.

Kdo dál patří k nejlepším? Sberbank nabízí 1,7 % pro vklady od jednoho do tří milionů, nad tři miliony dokonce 1,75 %. Zmíněné úroky se vztahují vždycky na celou výši vkladu, protože banka zrušila komplikované pásmové úročení. Jediným drobným háčkem je pětikorunový poplatek za odchozí platbu ze spořicího účtu do jiné banky. Vklady do 300 tisíc se úročí 1,38 %, vklady od 300 001 Kč do jednoho milionu 1,45 %.

Na 1,6 % dosáhnete bez podmínek a bez omezení výše vkladu v Bance Creditas i na běžném Neo účtu od Expobank. Stejných 1,6 % můžete mít i v Equa bank, ovšem jenom do částky 300 tisíc a při splnění jedné ze dvou podmínek: aspoň tři platby kartou v měsíci nebo hodnota investic přinejmenším 50 tisíc. Případnou část nad 300 tisíc úročí Equa jenom 0,2 %.

Úrok 1,5 % pak nabízejí Wüstenrot (bez omezení výše vkladu), Hello bank (pro vklady do 300 000 Kč, na případnou část převyšující tuhle hranici klesá sazba na nulu), Richee od Creditas (pro vklady do 300 000 Kč, pro část nad tuhle hranici pak 0,5 %) a Air Bank (pro vklady do 250 000 Kč při aspoň pěti platbách kartou za měsíc, případná část nad limit se úročí 0,4 %). U starších účtů Wüstenrotu lze stále dosáhnout na 1,7 %.

U některých bank můžete dostat na spořicím účtu ještě vyšší úrok, podmínkou je ale přinejmenším stejnou částku dát i do investic. Například produkt Duo Profit od ČSOB tak sice láká až na tři procenta, ovšem jenom pro první rok, pak sazba klesne na 0,01 %. Na investice je přitom potřeba dát aspoň 30 tisíc korun. Podobnou nabídku má i Komerční banka.

Kdo předem ví, že nebude část peněz po určitou dobu potřebovat, může vyzkoušet termínované vklady. Nejvýhodnější mezi bankami nabízejí J&T Banka (až od půl milionu korun), Expobank, Banka Creditas, Equa nebo Sberbank, záleží hlavně na délce vkladu a jeho výši. Čerstvý přehled nejlepších termínovaných vkladů najdete zde.

Výhodnější alternativou je protiinflační varianta státního Dluhopisu Republiky. Garantuje, že každý rok vyrovná inflaci a přidá 0,5 % nad růst cen. Pro nejbližší rok by se inflace podle odhadů ekonomů měla pohybovat kolem tří procent. Přestože jde oficiálně o šestiletý dluhopis, lze se ho bez ztráty výnosu zbavit už po roce.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a dozvíte se včas další praktické rady i aktuality! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+71
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 2. 2020 14:57, Pavel

Citace - Jana / 19.02.2020 13:54

Trinity je fajn pro uložení peněz které právě nepotřebujete. Tento lepší úrok je ale jen pro nově zřízené spořící účty ( pro nové i stávající klienty) , a jen na nové vklady. Letitých klientů, kteří banku léta podporovali si ale neváží, jejich vklady se pořád úročí nižším procentem a své peníze nemohou převést na případně nově zřízený účet, protože přeposlané peníze v rámci banky neuznávají. A právě toto jejich chování nové klienty může odradit.

No podobně to bývá i u jiných bank, pokud lákají nové klienty a potřebují je motivovat...

Zobrazit celé vlákno

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 2. 2020 17:10, kalich

Jsem rád,že spořící účty a jejich úroky nemají již dlouhou dobu žádný význam. Raději dlouhodobě investuji do dividendových akcií. Tyto mi nesou ročně cca 4-7% čistého dle kurzu nákupu. Zároveň ani nemusím spořit na nepředvídané náklady domácnosti,což mi umožňují likvidní akcie (třetí den po prodeji mám peníze na účtu). Dividendy buď reinvestuji nebo utratím. Moje portfolio akcií mne lehce zajišťuje na stáří i bez penze a zároveň bude i vynikající investicí pro dědění!!!

-7
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Každý čtvrtý Čech vůbec nechrání úspory před inflací

14. 4. 2021 | Petr Kučera | 17 komentářů

Každý čtvrtý Čech vůbec nechrání úspory před inflací

Čtvrtina Čechů se vůbec nesnaží chránit své úspory před inflací. Za nejvhodnější způsob ukládání peněz totiž považují hotovost nebo běžný účet, ukázal březnový průzkum Generali Investments... celý článek

Raiffka může převzít retailové klienty ING, souhlasí úřad

9. 3. 2021 | Petr Kučera

Raiffka může převzít retailové klienty ING, souhlasí úřad

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil spojení Raiffeisenbank a části ING Bank. Podle úřadu to nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže. Rozhodnutí už nabylo... celý článek

Investice pro začátečníky. Kam s penězi, když už vás štve spoření v bance

3. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 32 komentářů

Investice pro začátečníky. Kam s penězi, když už vás štve spoření v bance

Jak zhodnotit úspory, které vám na bankovních vkladech požírá inflace? Zkuste se naučit investovat. Jestli vám to připadá složité, ze začátku to můžete vzít jako hru. Vysvětlíme její... celý článek

Už ani 0,9 %. Úrok na spořicím účtu sníží i mBank

26. 2. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Už ani 0,9 %. Úrok na spořicím účtu sníží i mBank

mBank od 3. května sníží úrok na spořicím účtu nazvaném mSpoření na polovinu – z dosavadních 0,9 na 0,4 % p.a. Následuje tak Hello bank, která květnové snížení úroku z 1 % na 0,6 %... celý článek

Nejlepší spořicí účet sníží úrok. Končí i výhoda na běžném

25. 2. 2021 | Petr Kučera | 8 komentářů

Nejlepší spořicí účet sníží úrok. Končí i výhoda na běžném

Hello bank výrazně sníží úrokovou sazbu na svém spořicím účtu. Od začátku května klesne na 0,6 % z dosavadních 1 % p.a. Současně přestane úročit zůstatek na běžném účtu.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.