Přehledy stačí podat později. Nové termíny pro OSVČ

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 30. 3. 2021 | 5 komentářů
Do kdy musí podnikatelé odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2020? Konečně je to jasnější. Lhůta se posune pro sociální i zdravotní pojištění. Jednotné řešení ale nečekejte ani letos.
Přehledy stačí podat později. Nové termíny pro OSVČ

Zdroj: Shutterstock

Přehled o příjmech a výdajích pro správu sociálního zabezpečení za rok 2020 mohou podnikatelé odevzdat až do 30. června. Nejpozději ve stejný den však musí uhradit i případný doplatek.

Lhůta pro odevzdání přehledu zdravotní pojišťovně se s největší pravděpodobností posune až do 2. srpna, doplatek pak stačí uhradit do 11. srpna.

Stejně jako loni se tak budou lišit nejenom lhůty, ale i systém sankcí. Zatímco u sociálního pojištění se – při nesplnění povinností do konce června – začnou počítat hned od původního termínu, u zdravotního pojištění až od toho odloženého.

Ministryně financí Alena Schillerová se totiž při odkladu daňového přiznání ani tentokrát nedokázala včas domluvit s ministry, kteří mají na starosti výběr sociálního a zdravotního pojištění. Tři různé úřady tak zvolily tři různé postupy. Zatím naštěstí bez loňské absurdity, kdy OSVČ měly doplatit zdravotní pojištění dřív, než uplynula lhůta pro jeho výpočet v přehledu.

Odklad daňového přiznání

Nejdřív si připomeňme, jak je to se samotnou daní z příjmů. Daňové přiznání za rok 2020 stačí podat o měsíc později oproti standardnímu termínu. O mimořádném prodloužení kvůli koronavirovým omezením rozhodlo před třemi týdny ministerstvo financí.

papírové podobě je tedy potřeba podat přiznání nejpozději 3. května (první pracovní den v květnu). Když podáte přiznání elektronicky, máte čas do 1. června. Od letoška totiž platí, že při elektronickém podání se lhůta prodlužuje o měsíc.

Termín daňového přiznání

Druh daněZákonný termín

Nejzazší termín

pro podání přiznání

v letošním roce 

Daň silniční za rok 20201. února 20211. dubna 2021
Daň z nemovitých věcí za rok 20211. února 20211. dubna 2021
Daň z příjmů fyzických za rok 2020papírová forma přiznání1. dubna 2021 3. května 2021
elektronická forma přiznání3. května 20211. června 2021
podání přiznání v zastoupení daňovým poradcem či advokátem1. července 2021

1. července 2021

podání poplatníkem, který má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem1. července 20211. července 2021 
Daň z příjmů právnických za rok 2020papírová forma přiznání (výjimečně)1. dubna 20213. května 2021
elektronická forma přiznání3. května 20211. června 2021
podání přiznání v zastoupení daňovým poradcem či advokátem1. července 20211. července 2021 
podání poplatníkem, který má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem1. července 20211. července 2021
Zdroj: Finanční správa

Pozor: Stejně jako loni nejde formálně o odložení lhůty pro podání přiznání, ale jenom o prominutí případných sankcí spojených s jeho pozdějším podáním i se zaplacením daně. V čem je rozdíl? Kdo to nestihne ani do konce prodlouženého termínu, tomu se napočítají sankce hned od původního.

Jestli máte zájem o prodloužení lhůty, nemusíte dopředu nic hlásit. Prostě nepodáte přiznání do začátku dubna či května, ale později. Jenom pozor na to, že když ho nestihnete podat ani do 3. května, zbývá už pak jedině elektronická forma (do 1. června), nebo daňový poradce.

To, že využijete služeb poradce, není od letoška nutné předem oznamovat finančnímu úřadu. Standardní termín pro podání přiznání poradcem – do začátku července – se nemění.

Takzvaný generální pardon – tedy faktický odklad o měsíc – se netýká ani podnikatelů a společností, kteří mají podle zákona povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. 

Přehled pro sociální pojištění

Po třech týdnech konečně oznámila odklad také Česká správa sociálního zabezpečení spadající pod ministerstvo práce a sociálních věcí: OSVČ mohou podat přehled o příjmech a výdajích za rok 2020 bez sankcí nejpozději do 30. června 2021. Podmínkou je, že k tomuto datu zároveň uhradí i případný doplatek pojistného za rok 2020.

„Za den úhrady se považuje den připsání platby na účet příslušné OSSZ. Z tohoto důvodu doporučujeme odeslat platbu v dostatečném časovém předstihu,“ upozorňuje úřad.

Pozor: Kdo to nestihne ani do konce odložené lhůty, tomu se napočítají sankce za zpoždění hned od původního termínu. Ten uplyne 3. května, pokud jste daňové přiznání podali do 1. dubna – bez ohledu na to, jestli elektronicky, nebo v papírové podobě. Nebo uplyne na začátku června, pokud jste přiznání podali elektronicky po 1. dubnu.

Jestli za vás přiznání vyřídí daňový poradce, lhůta na odevzdání přehledu pro sociální pojištění se nemění a končí 2. srpna.

Přehled pro zdravotní pojištění

Prodloužení lhůty pro odevzdání přehledu zdravotním pojišťovnám řeší ministerstvo zdravotnictví – stejně jako loni – přímo zákonem. Novelu budou ve středu schvalovat senátoři, komplikace se nečekají.

Podle návrhu, který už podpořili poslanci, se lhůta pro odevzdání přehledu prodlouží do 2. srpna. Jednotný termín tak řeší všechny situace, k nimž předtím může dojít s daňovým přiznáním: ať už jste ho podali do 1. dubna, nebo do 3. května, nebo elektronicky do 1. června, nebo přes daňového poradce do 1. července.

Pojistné za rok 2020 pak stačí doplatit do osmi kalendářních dnů od dne, kdy byl nebo měl být přehled podán – to znamená nejpozději 11. srpna 2021.

Případná sankce za zpoždění se u zdravotního pojištění začne počítat až od konce prodloužené lhůty. 

Zdroj: Shutterstock

Ozveme se, kdyby něco!

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a přineseme vám další důležité aktuality a praktické rady. 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

8. 4. 2022 | Petr Kučera

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

Jaký je letos termín pro odevzdání přehledů pojistného? Do kdy je potřeba zaplatit případný nedoplatek? A jak se prodlužuje lhůta při elektronickém podání daňového přiznání? Vysvětlíme. celý článek

Změna pro OSVČ. Výpis pojistného už nepřijde poštou

2. 2. 2022 | Jiří Hovorka | 23 komentářů

Změna pro OSVČ. Výpis pojistného už nepřijde poštou

Výpis zaplaceného sociální pojištění za loňský rok už osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) letos na začátku února nedorazí. Česká správa sociálního pojištění změnila přístup a... celý článek

Minimální zálohy na pojistné OSVČ výrazně stoupnou

30. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Minimální zálohy na pojistné OSVČ výrazně stoupnou

Nejpozději do 8. února by si podnikatelé měli zkontrolovat platbu zálohy na zdravotní pojištění. Nové minimum se totiž týká hned platby za leden. U sociálního pojištění je ještě čas... celý článek

Sociální pojištění OSVČ 2022. Minimální zálohy a pravidla

1. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Sociální pojištění OSVČ 2022. Minimální zálohy a pravidla

Jak se platí zálohy na důchodové pojištění podnikatelů? Kolik dělá nemocenské pojištění? A co se mění pro rok 2022? Tady je přehled.

Při karanténě dostanete víc. Vyšší nemocenská prošla

19. 11. 2021 | Petr Kučera | 23 komentářů

Při karanténě dostanete víc. Vyšší nemocenská prošla

Pozor: Aktuální informace po definitivním schválení najdete v novém článku!

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.