Daňové přiznání stačí později. Termín se prodlužuje

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 8. 3. 2021 18:00 | 3 komentáře
Daňové přiznání stačí později. Termín se prodlužuje

Zdroj: Shutterstock

Přiznání k dani z příjmů za rok 2020 stačí podat o měsíc později oproti standardnímu termínu. S prodloužením, které navrhla ministryně financí Alena Schillerová, dnes souhlasila vláda.

V papírové podobě je tedy potřeba podat přiznání nejpozději 3. května (první pracovní den v květnu). Za ni se považuje i formulář, který jste sice nejdřív vyplnili na počítači, ale pak jste si ho vytiskli a finančnímu úřadu ho odevzdali nebo poslali na papíře.

Lidé, kteří podají přiznání elektronicky, mají čas do 1. června. Od letoška totiž platí, že při elektronickém podání se standardní termín prodlužuje o měsíc.

Zájemce o delší lhůtu nemusí dopředu nic hlásit. Prostě nepodá přiznání do začátku dubna či května, ale později. Online forma se tak zároveň stane záchranou pro lidi, kteří nestihli připravit papírové přiznání ve standardním termínu. Od letoška už lidé nově nemusí předem oznamovat finančnímu úřadu ani to, že využijí služeb poradce, čímž si prodlouží termín do začátku července.

Pozor: Stejně jako loni však formálně nejde o odložení lhůty pro podání přiznání, ale jenom o prominutí případných sankcí spojených s jeho pozdějším podáním i se zaplacením daně. Rozdíl? Kdo to nestihne ani do konce prodlouženého termínu, tomu se napočítají sankce hned od původního.

Od března přibyla jednodušší možnost, jak přiznání podat elektronicky: nový portál Moje daně, který po mnoha letech příprav zprovoznila finanční správa. Dostupnější než dřív je hlavně přihlášení, zatímco samotný formulář zůstal stejně složitý.

Zatím není jasné, jak se posune termín pro odevzdání přehledů pro sociální a zdravotní pojištění. Když Schillerová loni dvakrát odložila termín pro daně, nedokázala se předem dohodnout s ministerstvem sociálních věcí a ministerstvem zdravotnictví, aby úměrně tomu hned došlo k odkladu navazujících povinností. Každý úřad proto nakonec vymyslel odlišná pravidla.

Schillerová teď zároveň slibuje, že na finančních úřadech půjde od začátku července zaplatit daně i platební kartou. Takové vylepšení původně plánoval už její předchůdce Andrej Babiš od roku 2015, jenže nakonec ho zrušil kvůli chybějící dohodě ohledně poplatků. Ani letos zatím nemá Schillerová jistou výhodnější dohodu. V lepším případě začne od léta fungovat platba kartou jenom osobně na úřadě. Přes internet půjdou daně zaplatit nejdřív od příštího roku.

Čtěte podrobněji: Daně zaplatíte kartou, slibuje Schillerová. O poplatcích teprve jedná

Připravte si s námi kompletní daňové přiznání online za 15 minut, bez registrace a anonymně. Za cenu jednoho lístku do kina (kam stejně nemůžete). Na podání daňového přiznání máte ještě:

dníhodinminutvteřin
Chci vyplnit daňové přiznání

Chcete-li si jen stáhnout formuláře, pokračuje na daňové formuláře
* Pokud daňové přiznání podáváte elektronicky, máte letos ještě měsíc k dobru. Ale proč to odkládat.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Akcie a daňové přiznání. Jak určit pořizovací cenu a kurz

12. 4. 2021 | Lucie Kretková | 5 komentářů

Akcie a daňové přiznání. Jak určit pořizovací cenu a kurz

V předchozím článku jsme si vysvětlili základní pravidla, jak zdanit příjmy z prodeje akcií či podílových listů, co se počítá do limitu pro osvobození nebo jak funguje časový test.... celý článek

Do kdy podat daňové přiznání. Přehled termínů

1. 4. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Do kdy podat daňové přiznání. Přehled termínů

Jedno prodloužení by letos přišlo i bez epidemie. Koronavirová omezení k němu – stejně jako loni – přidala další odklad. Kolik tedy máte času?

Přehledy stačí podat později. Nové termíny pro OSVČ

30. 3. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Přehledy stačí podat později. Nové termíny pro OSVČ

Do kdy musí podnikatelé odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2020? Konečně je to jasnější. Lhůta se posune pro sociální i zdravotní pojištění. Jednotné řešení ale nečekejte... celý článek

Časté chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

29. 3. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Časté chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

Největší chybou je poctivě přiznávat příjmy, odpoví nejspíš řada z vás. Ale teď vážně: Jaké chyby ohledně přiznání k dani z příjmů fyzických osob jsou nejčastější? Připravili jsme přehled... celý článek

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

28. 3. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

Na daních můžete zaplatit mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Při vyplňování přiznání za rok 2020 lze využít odečitatelné položky a daňové slevy. Tady je aktuální přehled.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.