Daňové přiznání stačí později. Termín se prodlužuje

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 8. 3. 2021 | 3 komentáře
Daňové přiznání stačí později. Termín se prodlužuje

Zdroj: Shutterstock

Přiznání k dani z příjmů za rok 2020 stačí podat o měsíc později oproti standardnímu termínu. S prodloužením, které navrhla ministryně financí Alena Schillerová, dnes souhlasila vláda.

V papírové podobě je tedy potřeba podat přiznání nejpozději 3. května (první pracovní den v květnu). Za ni se považuje i formulář, který jste sice nejdřív vyplnili na počítači, ale pak jste si ho vytiskli a finančnímu úřadu ho odevzdali nebo poslali na papíře.

Lidé, kteří podají přiznání elektronicky, mají čas do 1. června. Od letoška totiž platí, že při elektronickém podání se standardní termín prodlužuje o měsíc.

Zájemce o delší lhůtu nemusí dopředu nic hlásit. Prostě nepodá přiznání do začátku dubna či května, ale později. Online forma se tak zároveň stane záchranou pro lidi, kteří nestihli připravit papírové přiznání ve standardním termínu. Od letoška už lidé nově nemusí předem oznamovat finančnímu úřadu ani to, že využijí služeb poradce, čímž si prodlouží termín do začátku července.

Pozor: Stejně jako loni však formálně nejde o odložení lhůty pro podání přiznání, ale jenom o prominutí případných sankcí spojených s jeho pozdějším podáním i se zaplacením daně. Rozdíl? Kdo to nestihne ani do konce prodlouženého termínu, tomu se napočítají sankce hned od původního.

Od března přibyla jednodušší možnost, jak přiznání podat elektronicky: nový portál Moje daně, který po mnoha letech příprav zprovoznila finanční správa. Dostupnější než dřív je hlavně přihlášení, zatímco samotný formulář zůstal stejně složitý.

Zatím není jasné, jak se posune termín pro odevzdání přehledů pro sociální a zdravotní pojištění. Když Schillerová loni dvakrát odložila termín pro daně, nedokázala se předem dohodnout s ministerstvem sociálních věcí a ministerstvem zdravotnictví, aby úměrně tomu hned došlo k odkladu navazujících povinností. Každý úřad proto nakonec vymyslel odlišná pravidla.

Schillerová teď zároveň slibuje, že na finančních úřadech půjde od začátku července zaplatit daně i platební kartou. Takové vylepšení původně plánoval už její předchůdce Andrej Babiš od roku 2015, jenže nakonec ho zrušil kvůli chybějící dohodě ohledně poplatků. Ani letos zatím nemá Schillerová jistou výhodnější dohodu. V lepším případě začne od léta fungovat platba kartou jenom osobně na úřadě. Přes internet půjdou daně zaplatit nejdřív od příštího roku.

Čtěte podrobněji: Daně zaplatíte kartou, slibuje Schillerová. O poplatcích teprve jedná

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

9. 5. 2022 | Petr Kučera | 7 komentářů

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Ministerstvo financí chce od roku 2023 zvýšit limit pro povinnou registraci k DPH z jednoho na dva miliony korun ročně. V návaznosti na to se zdvojnásobí také strop pro dobrovolné využití... celý článek

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

8. 4. 2022 | Petr Kučera

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

Jaký je letos termín pro odevzdání přehledů pojistného? Do kdy je potřeba zaplatit případný nedoplatek? A jak se prodlužuje lhůta při elektronickém podání daňového přiznání? Vysvětlíme. celý článek

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

29. 3. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

Co všechno je letos jinak? Jaké slevy se dají využít? Kdo musí podat přiznání za rok 2021 a do kdy? Tady je přehled.

Do kdy podat daňové přiznání a zaplatit. Přehled termínů

27. 3. 2022 | Petr Kučera

Do kdy podat daňové přiznání a zaplatit. Přehled termínů

Jaké jsou termíny pro daňové přiznání, přehledy pojištění OVSČ a oznámení osvobozených příjmů v roce 2022? Máme podrobnosti.

Prodali jste akcie nebo podílové listy. Co teď s daněmi

23. 3. 2022 | Petr Kučera | 11 komentářů

Prodali jste akcie nebo podílové listy. Co teď s daněmi

Jak zdanit příjmy z prodeje cenných papírů? Co se počítá do limitu pro osvobození? Jak funguje časový test? Můžu si odečíst náklady? A jak se daní dividendy? Poradíme.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.