Většina zaměstnanců nechává vyřízení daní na zaměstnavateli. Povinně podat přiznání ale musí přinejmenším ti, kteří si přivydělávají podnikáním, nebo mají třeba příjmy z pronájmu. (Návod pro OSVČ najdete v samostatném článku.)
Standardní termín pro podání daňového přiznání je 1. dubna. Letos ho mimořádně stačí odevzdat do 3. května, protože finanční správa kvůli koronavirové krizi odpustí sankce. Kdo ho ale podá včas, neměl by čekat na vrácení případného přeplatku déle než obvykle.
Jak na to, když chcete tuhle povinnost vyřídit už teď? Náš vzorový příklad počítá s fiktivní paní Hlaváčovou. Její průměrný hrubý měsíční příjem byl v roce 2020 zhruba stejný jako mediánová mzda žen v české ekonomice, tedy 29 tisíc korun. K tomu pronajímá byt za šest tisíc korun měsíčně, na tyto příjmy uplatňuje výdajový paušál ve výši 30 procent.
Od daňového základu si odečítá úroky zaplacené na hypotéku, dary na charitu a platby na spoření na důchod. Čerpá daňovou slevu na jedno dítě a slevu za umístění dítěte do školky.
První strana
Na první straně daňového přiznání se vyplňují údaje o plátci a daňovém přiznání. Postupně vyplníte, k jakému finančnímu úřadu podle místní příslušnosti přiznání podáváte, doplníte DIČ a rodné číslo a typ přiznání. Ve většině případů půjde – tak jako u paní Hlaváčové – o přiznání řádné.
Opravné přiznání se podává, když jste řádné přiznání už odevzdali, ale ještě před uplynutím lhůty pro jeho podání jste zjistili, že v něm máte chybu. V takovém případě zaškrtnete dvě varianty zároveň – tedy řádné a opravné přiznání. Dodatečné přiznání se podává, když zjistíte po lhůtě pro podání řádného přiznání, že vaše daň nebo daňová ztráta má být jiná, než jakou jste přiznali nebo vám správce daně vyměřil.
Dál vyplníte, že jde o přiznání za rok 2020 a zadáte údaje o sobě: jméno, adresu, můžete uvést i telefonní číslo či e-mailovou adresu.
Adresa na řádcích 19 až 22 se vyplňuje jen v případě, že se vaše současná adresa liší od adresy, na které jste bydleli ke konci roku 2020.
Další řádky na první straně jsou určené především pro cizince. Kontaktní údaje na řádcích 23 až 28 vyplňuje jen ten, kdo v Česku nemá trvalou adresu, ale zdržuje se tu.
Zdroj: Peníze.cz
Příloha
Z první strany přeskočíme na pátou stranu přiznání paní Hlaváčové. Jde o přílohu číslo 2, ve které se vyplňují příjmy z nájmu.
Nahoře paní Hlaváčová zaškrtne, že uplatňuje výdajový paušál. Do příslušných kolonek pak zadá celkové roční příjmy a od nich odečte 30 procent (výše paušálu) na nákladech. Výsledkem bude daňový základ z příjmů z nájmu, ten budete potřebovat pro další výpočty.
Pokud budete používat některý z interaktivních formulářů, zadáte do něj jen příjmy a výdajový paušál, formulář pak za vás všechno spočte a automaticky doplní do příslušných kolonek.
Zdroj: Peníze.cz
Druhá strana
Vezměte si k ruce potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti (je třeba ho k přiznání přiložit), které vám vystavil zaměstnavatel. Na druhé straně přiznání z něj budete opisovat, a to v prvním boxíku. V druhém boxíku pak sečtete daňové základy ze zaměstnání a z pronájmu.
Na řádcích 46 až 53 je místo pro odečitatelné položky. Od banky má paní Hlaváčová potvrzení o zaplacených úrocích v roce 2020, od penzijní společnosti má potvrzení o placení do penzijního fondu a i od charity má potvrzení o darech. Všechna tato potvrzení přidá k daňovému přiznání jako přílohu. Na řádcích 46 až 48 z nich opíše částky, které ji sníží daňový základ.
Na řádku 54 je součet odečitatelných položek, na dalších dvou řádcích je daňový základ po jejich odečtení. Následuje vypočtená daň z tohoto konečného základu. Ta je před uplatněním daňových slev. Paní Hlaváčová nemá příjmy přesahující čtyřnásobek průměrné mzdy, daň se jí tak nezvyšuje o solidární „přirážku“ (řádek 59).
Zdroj: Peníze.cz
Třetí strana
Tady je prostor na uplatnění daňových slev. Paní Hlaváčová kromě základní slevy na poplatníka využije ještě slevu na jedno dítě a slevu za školku. Základní sleva na poplatníka patří na řádek 64 a je 24 840 korun.
Sleva za školku patří na řádek 69a, paní Hlaváčová za dceru platí 600 korun měsíčně, za rok tedy uplatní slevu 7200 korun. Zaplacení školkovného doloží finančnímu úřadu potvrzením ze školky. Na řádku 70 je prostor pro dílčí součet slev. Na řádku 71 se od vypočtené daně z konce druhé strany odečte výše slev.
V dalším boxíku paní Hlaváčová vyplní údaje za dítě, na které uplatňuje slevu. Sleva na jedno dítě v roce 2020 dělal 15 204 korun = řádek 72. Na řádcích 73 a 74 se počítá výše uplatněné slevy a daň po uplatnění slevy. Daň není nulová, daňový bonus tak paní Hlaváčová nedostane a na řádcích 75 až 77 bude nula.
Šestý boxík se paní Hlaváčové netýká – je určený těm, kdo podávají dodatečné přiznání.
V sedmém boxíku zjistí, jestli bude daň doplácet, nebo má po uplatnění slev a odečitatelných položek přeplatek. Z potvrzení o příjmech od zaměstnavatele opíše na řádek 84 souhrn sražených záloh na daň. Další daňové srážky paní Hlaváčová nemá, na řádku 91 tak odečte od své skutečné daňové povinnosti z řádku 74 výši zaplacených záloh a zjistí, že má přeplatek.
Zdroj: Peníze.cz
Čtvrtá strana
Poslední strana přiznání. Vyplníte počet příloh, vlastním podpisem potvrdíte (pokud tedy nepodáváte přiznání online), že zadané údaje v přiznání jsou pravdivé (boxík údaje o podepisující osobě je určený pro daňové poradce, kteří přiznání podávají za někoho jiného) a v případě paní Hlaváčové vyplníme ještě žádost o vrácení daňového přeplatku.
Zdroj: Peníze.cz
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem