ČEZ zjednoduší zařizování. S Bank ID láká i na výhodnější ceny

Olga Skalková | rubrika: Aktuality | 29. 9. 2021 | 1 komentář
ČEZ zjednoduší zařizování. S Bank ID láká i na výhodnější ceny

Zdroj: Shutterstock

Největší energetická společnost v Česku, státem ovládaný ČEZ, výrazně zjednoduší zařizování služeb přes internet. Pro online ověřování totožnosti klientů začíná využívat Bank ID. Lidem tak při komunikaci a přihlašování stačí stejné přístupové údaje, jaké používají do internetového bankovnictví.

Novinka pomůže nejenom klientům, kteří dosud chodí osobně na pobočku nebo telefonují přes call centrum, ale i těm, kteří už s firmou komunikovali přes internet. Nebudou si totiž muset pamatovat speciální přístupové údaje – stačí jim Bank ID jako univerzální „digitální občanka“.

Služba už je dostupná na webu ČEZ. Zatím ji mohou využívat klienti s bankovní identitou od České spořitelny, ČSOB, Komerční banky a Monety. Stejnou možnost postupně získají klienti dalších bank – tak, jak budou Bank ID pro své klienty zprovozňovat.

„Zákazníci si u nás v tuto chvíli prostřednictvím bankovní identity mohou velice jednoduše aktualizovat své údaje, tedy adresu, e-mail, telefonní číslo a číslo bankovního účtu. Současně s aktualizací údajů si také mohou sjednat elektronické zasílání faktur, zažádat o vrácení přeplatku, případně změnit účet, na který si přeplatek nechávají zasílat,“ říká mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

ČEZ se připojil k více než třiceti společnostem, které už Bank ID pro online komunikaci s klienty zavedly. Firem, které mají tolik zákazníků jako ČEZ, je mezi nimi zatím menšina. K největším patří Česká spořitelna včetně její penzijní společnosti, Sazka a Generali Česká pojišťovna. Připravují ji například Pražská plynárenská, Kooperativa pojišťovna nebo další banky.

ČEZ současně využívá Bank ID pro lákání klientů, jak ušetřit za energie. „Zájemci o naše služby mohou využít bankovní identitu k předvyplnění formuláře pro zanechání kontaktu. Uživatelům také umožňujeme získat výhodnější ceny při odběru komodit,“ upřesňuje Gazdík. Zájemcům při uzavření nové smlouvy mimo jiné garantuje úsporu oproti stávajícímu dodavateli elektřiny nebo plynu.

„Zákazník chce své požadavky vyřešit co nejjednodušeji. Nabídka široké palety digitalizovaných služeb je v současné době nutností a bankovní identita je projekt, který chceme rozhodně vyzkoušet,“ říká Tomáš Kadlec, generální ředitel společnosti ČEZ Prodej.

Bankovní identita funguje od začátku letošního roku pro komunikaci se státem – typicky při přihlašování do Portálu občana, na portál Moje daně, k eReceptu, k ePortálu České správy sociálního zabezpečení, při vyplnění elektronického dotazníku při sčítání lidu, při žádosti o výměnu řidičského průkazu nebo využití důchodové kalkulačky ČSSZ. Ve druhé polovině října by měla přibýt i možnost zobrazení údajů z Registru vozidel v Portálu občana. Přístup k tomuto způsobu ověřování pro služby veřejné správy získali postupně klienti ČSOB, České spořitelny, Monety, Air Bank, Komerční banky a nově i Raiffeisenbank.

Čerstvé statistiky od ministerstva vnitra, které bankám uděluje akreditaci pro zavedení této služby, ukazují, že ověřit svou totožnost po internetu vůči státu prostřednictvím bankovní identity už může víc než pět milionů klientů tuzemských bank. Pokud je stejný člověk klientem několika bank, objeví se ve statistice víckrát – celkové číslo je tedy mírně vyšší než reálný počet lidí. Aspoň jednou se už k online službám státu prostřednictvím bankovní identity přihlásilo kolem 477 tisíc klientů.

Od letošního června banky rozšiřují využití identity pro online komunikaci se soukromými firmami pod názvem Bank ID – tedy pro ověřování se například vůči pojišťovnám, jiným bankám, penzijním společnostem, sázkovým společnostem, dodavatelům energií a podobně.

Ke čtyřem bankám, které Bank ID pro komunikaci s firmami zavedly (ČS, ČSOB, KB a Moneta), brzy přibyde Air Bank. „Rádi bychom komerční bankovní identitu spustili v nejbližších týdnech, přesný termín v tuto chvíli ale nechci slibovat,“ říká mluvčí Jana Pokorná. Na Bank ID se chystají také Fio, mBank, Raiffeisenbank (včetně Equa bank, kterou koupila) a UniCredit Bank.

„Předpokladem je, že od příštího roku bude mít BankID spuštěné deset největších bank v Česku, které mají kolem 5,5 milionu klientů,“ řekl nedávno Jan Blažek, předseda představenstva společnosti Bankovní identita – společného podniku deseti bank, zajišťujícího využití bankovní identity pro soukromé firmy.

Dosavadní využití „digitální občanky“ se brzy rozšíří o další možnost – potvrzování smluv stejným heslem jako do banky. Služba Bank ID Sign umožní lidem online podepsat smlouvu nebo dokument ve formátu PDF. Půjde tedy o jednodušší a levnější alternativu ke klasickému digitálnímu podpisu – takzvanému kvalifikovanému certifikátu.

Ani to, že banka už svým klientům nabízí ověření přes BankID, však automaticky neznamená, že už je připravená i na Sign. Podmínkou je, že službu BankID Sign bude umožňovat jak společnost, s níž dokument podepisujete, tak i vaše banka.

Banky budou službu Sign zavádět postupně. „Spuštění očekáváme na přelomu měsíce září a října,“ řekla nedávno Leila Goulliová, marketingová a PR manažerka společnosti Bankovní identita. Podle informací webu Peníze.cz by Sign od 30. září měla postupně nasazovat Česká spořitelna. Mezi prvními bankami, které novinku nabídnou, by měla být i Komerční banka.

Olga Skalková

Autor článku Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+37
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

5. 12. 2023 | Petr Kučera

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

Nové řešení, které má podstatně rozšířit možnost bezhotovostního placení v Česku, přinese Air Bank pod značkou Cvak. Obchodníkům umožní přijímat platby i bez klasického platebního terminálu. celý článek

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) od ledna 2024 sjednocuje podmínky a termíny pro čerpání příspěvků z fondu prevence. Podrobnosti popisuje její mluvčí Viktorie Plívová.

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

Nejpozději do ledna 2025 mají obce povinnost zařídit na svém území třídění a sběr starého textilu. Povinnost zřídit sběrné místo na textil jim ukládá zákon o odpadech, který je účinný... celý článek

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

Průměrná hrubá mzda v letošním třetím čtvrtletí stoupla na 42 658 korun měsíčně. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je vyšší o 7,1 % (2810 korun). Oznámil to Český statistický... celý článek

Změny v povinném ručení. Nový zákon schválili poslanci

1. 12. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Změny v povinném ručení. Nový zákon schválili poslanci

Povinné ručení se rozšíří na víc druhů vozidel, nově se bude týkat provozovatele místo vlastníka a zvýší se minimální limity pro pojistné plnění. Při cestách po Česku už nebude nutné... celý článek

Partners Financial Services