ČEZ zjednoduší zařizování. S Bank ID láká i na výhodnější ceny

Olga Skalková | rubrika: Aktuality | 29. 9. 2021 | 1 komentář
ČEZ zjednoduší zařizování. S Bank ID láká i na výhodnější ceny

Zdroj: Shutterstock

Největší energetická společnost v Česku, státem ovládaný ČEZ, výrazně zjednoduší zařizování služeb přes internet. Pro online ověřování totožnosti klientů začíná využívat Bank ID. Lidem tak při komunikaci a přihlašování stačí stejné přístupové údaje, jaké používají do internetového bankovnictví.

Novinka pomůže nejenom klientům, kteří dosud chodí osobně na pobočku nebo telefonují přes call centrum, ale i těm, kteří už s firmou komunikovali přes internet. Nebudou si totiž muset pamatovat speciální přístupové údaje – stačí jim Bank ID jako univerzální „digitální občanka“.

Služba už je dostupná na webu ČEZ. Zatím ji mohou využívat klienti s bankovní identitou od České spořitelny, ČSOB, Komerční banky a Monety. Stejnou možnost postupně získají klienti dalších bank – tak, jak budou Bank ID pro své klienty zprovozňovat.

„Zákazníci si u nás v tuto chvíli prostřednictvím bankovní identity mohou velice jednoduše aktualizovat své údaje, tedy adresu, e-mail, telefonní číslo a číslo bankovního účtu. Současně s aktualizací údajů si také mohou sjednat elektronické zasílání faktur, zažádat o vrácení přeplatku, případně změnit účet, na který si přeplatek nechávají zasílat,“ říká mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

ČEZ se připojil k více než třiceti společnostem, které už Bank ID pro online komunikaci s klienty zavedly. Firem, které mají tolik zákazníků jako ČEZ, je mezi nimi zatím menšina. K největším patří Česká spořitelna včetně její penzijní společnosti, Sazka a Generali Česká pojišťovna. Připravují ji například Pražská plynárenská, Kooperativa pojišťovna nebo další banky.

ČEZ současně využívá Bank ID pro lákání klientů, jak ušetřit za energie. „Zájemci o naše služby mohou využít bankovní identitu k předvyplnění formuláře pro zanechání kontaktu. Uživatelům také umožňujeme získat výhodnější ceny při odběru komodit,“ upřesňuje Gazdík. Zájemcům při uzavření nové smlouvy mimo jiné garantuje úsporu oproti stávajícímu dodavateli elektřiny nebo plynu.

„Zákazník chce své požadavky vyřešit co nejjednodušeji. Nabídka široké palety digitalizovaných služeb je v současné době nutností a bankovní identita je projekt, který chceme rozhodně vyzkoušet,“ říká Tomáš Kadlec, generální ředitel společnosti ČEZ Prodej.

Bankovní identita funguje od začátku letošního roku pro komunikaci se státem – typicky při přihlašování do Portálu občana, na portál Moje daně, k eReceptu, k ePortálu České správy sociálního zabezpečení, při vyplnění elektronického dotazníku při sčítání lidu, při žádosti o výměnu řidičského průkazu nebo využití důchodové kalkulačky ČSSZ. Ve druhé polovině října by měla přibýt i možnost zobrazení údajů z Registru vozidel v Portálu občana. Přístup k tomuto způsobu ověřování pro služby veřejné správy získali postupně klienti ČSOB, České spořitelny, Monety, Air Bank, Komerční banky a nově i Raiffeisenbank.

Čerstvé statistiky od ministerstva vnitra, které bankám uděluje akreditaci pro zavedení této služby, ukazují, že ověřit svou totožnost po internetu vůči státu prostřednictvím bankovní identity už může víc než pět milionů klientů tuzemských bank. Pokud je stejný člověk klientem několika bank, objeví se ve statistice víckrát – celkové číslo je tedy mírně vyšší než reálný počet lidí. Aspoň jednou se už k online službám státu prostřednictvím bankovní identity přihlásilo kolem 477 tisíc klientů.

Od letošního června banky rozšiřují využití identity pro online komunikaci se soukromými firmami pod názvem Bank ID – tedy pro ověřování se například vůči pojišťovnám, jiným bankám, penzijním společnostem, sázkovým společnostem, dodavatelům energií a podobně.

Ke čtyřem bankám, které Bank ID pro komunikaci s firmami zavedly (ČS, ČSOB, KB a Moneta), brzy přibyde Air Bank. „Rádi bychom komerční bankovní identitu spustili v nejbližších týdnech, přesný termín v tuto chvíli ale nechci slibovat,“ říká mluvčí Jana Pokorná. Na Bank ID se chystají také Fio, mBank, Raiffeisenbank (včetně Equa bank, kterou koupila) a UniCredit Bank.

„Předpokladem je, že od příštího roku bude mít BankID spuštěné deset největších bank v Česku, které mají kolem 5,5 milionu klientů,“ řekl nedávno Jan Blažek, předseda představenstva společnosti Bankovní identita – společného podniku deseti bank, zajišťujícího využití bankovní identity pro soukromé firmy.

Dosavadní využití „digitální občanky“ se brzy rozšíří o další možnost – potvrzování smluv stejným heslem jako do banky. Služba Bank ID Sign umožní lidem online podepsat smlouvu nebo dokument ve formátu PDF. Půjde tedy o jednodušší a levnější alternativu ke klasickému digitálnímu podpisu – takzvanému kvalifikovanému certifikátu.

Ani to, že banka už svým klientům nabízí ověření přes BankID, však automaticky neznamená, že už je připravená i na Sign. Podmínkou je, že službu BankID Sign bude umožňovat jak společnost, s níž dokument podepisujete, tak i vaše banka.

Banky budou službu Sign zavádět postupně. „Spuštění očekáváme na přelomu měsíce září a října,“ řekla nedávno Leila Goulliová, marketingová a PR manažerka společnosti Bankovní identita. Podle informací webu Peníze.cz by Sign od 30. září měla postupně nasazovat Česká spořitelna. Mezi prvními bankami, které novinku nabídnou, by měla být i Komerční banka.

Olga Skalková

Autor článku Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+37
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Partners hlásí rekordní rok. I přes propad hypoték

1. 2. 2023 | Olga Skalková

Partners hlásí rekordní rok. I přes propad hypoték

Tržby finanční skupiny Partners loni vzrostly meziročně o 13 procent na 3,5 miliardy korun, čímž překonaly předchozí rekordní rok. Motorem růstu byly pojištění a investice. Výrazně... celý článek

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

31. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

Obchodník chce, abyste nakupovali u něj. A odmění za to nejen toho, kdo vás k němu přivede, ale i přímo vás. Díky cashbacku dostanete zpátky procenta z útraty. Jak to funguje, na které... celý článek

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

30. 1. 2023 | Petr Kučera | 5 komentářů

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

Desítky tisíc důchodců v exekuci nebo insolvenci opět dostaly méně peněz, než podle zákona měly. Zpátky je už od státu nedostanou.

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

30. 1. 2023 | Jan Müller

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

Doba nás nutí šetřit. Jenže z některých výdajů se na první pohled škrtat nedá. Jsou povinné. Ukážeme si ale, že to není vždycky docela pravda. A že i tam, kde to pravda je, vyplatí... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.